You are on page 1of 2

Наставни предмет Српски језик

Разред II

Датум реализације

ПОДАЦИ О ЧАСУ БР. 6


Наставна тема TAJНА
Наставна јединица ШКОЛА, Д. ЛУКИЋ
Тип часа Обрада
Циљ часа Ученици изражавају мишљење о прочитаном поткрепљујући га
примерима из сопственог искуства.
Образовни задаци  Даље увођење у разумевање и доживљавање књижевних
Функционални задаци текстова.
Васпитни задаци  Уочавање непознатих речи и тражење објашњење.
 Правилно интонирање знака интерпункције при читању.
 Понављање појмова строфа и стих.
 Упознавање ученика са појмом „слика“.
 Мотивисање ученика да школу и живот у школи посматрају и
схватају као једну велику породицу.
Кључни појмови Школа, песма, строфа, стих
Облици рада Фронтални, индивидуални
Наставне методе Дијалошка, текстуална, метода писаних радова
Наставна средства Читанка, ЦД, свеске
Корелација Свет око нас, Грађанско васпитање
Рад на остваривању  1СЈ.1.2.1. влада техником читања ћириличног и
стандрада постигнућа латиничког текста
 1СЈ.1.2.4. познаје и користи основе делове текста и
књиге (наслов, пасус, име аутора; садржај, речник)
 1СЈ.2.2.4. успоставља везу између информација
исказаних у линеарном и нелинеарном тексту
 1СЈ.1.5.2. препознаје књижевне врсте
 1СЈ.3.5.2. уочава узрочно-последичне везе међу
догађајима

ТОК ЧАСА
Уводни део часа Техником „грозд“ излистати асоцијације које ученици имају на реч
(5 минута) школа.
Замолити ученике да, користећи понуђене речи, смисле неколико
реченица о школи.

Најава наставне јединице: „Сада ћемо прочитати песму Драгана


Лукића „Школа“ па ћемо упоредити своја размишљања о школи са
песниковим.“
Главни део часа Изражајно читање песме.
(35 минута) Тумачење непознатих речи.
Разговор о доживљају песме.
Усмерено читање - читање песме у себи са циљем да се утврди има ли
непознатих речи и да се обележе са чим је све упоређена школа.
Разговор о истраживачким задацима (користити као помоћ апаратуре
из Читанке, стр.11).

Обновити појмове: песма, строфа, стих.


Саопштити да је свака строфа једна целина, слика, и описује нешто.
Видели смо кроз разговор колико слика има ова песма? Како бисте
нацртали сваку строфу?
Изражајно читање песме.
Решавање стваралачких задатака из Читанке.
Завршни део часа Задатак: Преписати и научити песму напамет.
(5 минута)

ЗАПАЖАЊЕ

You might also like