You are on page 1of 3

Школа

Наставни предмет Српски језик и књижевност

Разред Други

Датум реализације

Наставник

ПОДАЦИ О ЧАСУ БР. 119


Наставна тема Усмено изражавање
Наставна јединица Казивање напамет научених песама Војислава Илића
Тип часа Утврђивање
Циљ часа  Изражајно и интерпретативно рецитовање.
 Чување и неговање културне и уметничке баштине.
Образовни задаци  Изражајно и интерпретативно рецитовање одабраних песама.
 Конструктивно процењивање начина рецитовања.
Функционални задаци  Оспособљавање ученика за јавно наступање.
 Снажење ученичке навике да рецитујући тумаче текст.
 Примењивање знања о одликама ваљаног усменог наступања
у практичној ситуацији.
Васпитни задаци  Истицање вредности и значаја песничког књижевног
стваралаштва.
 Указивање на снагу усмене речи и дара говорништва.
 Снажење говорне културе ученика.
Кључни појмови Рецитовање, поезија реализма
Облици рада Индивидуални
Наставне методе Монолошка, дијалошка
Наставна средства /
Место извођења Учионица
наставе
Корелација /
Литература и додатни  Миодраг Павловић, Читанка – Уџбеник за други разред
материјал за гимназија и средњих стручних школа, Klett, Београд, 2013.
наставнике  Симеон Маринковић, Методика креативне наставе српског
језика и књижевности, Креативни центар, Београд 2003.
 Миодраг Павловић, Књижевност у другом разреду гимназије
и средње стручне школе, Klett, Београд, 2014.
Литература и додатни  Миодраг Павловић, Читанка – Уџбеник за други разред
материјал за ученике гимназија и средњих стручних школа, Klett, Београд, 2013.
Напомене /

ТОК ЧАСА
Уводни део часа Ученици се мотивишу за што успешније рецитовање одабраних
(5−10 минута) песама. Води се разговор о томе који су били њихови критеријуми
при избору песама.
Ученици се подсећају на нека правила доброг рецитовања и на шта
треба да обрате нарочиту пажњу:
‒ Треба се уживети у текст. Покушати да се стави у улогу
лирског субјекта у песми.
‒ Прво се посветити изражајном и доживљајном читању
одабране песме.
‒ Треба казивати природно и спонтано.
‒ Приликом рецитовања се треба природно понашати.
‒ Треба правилно и јасно изговарати гласове и речи.
‒ Речи треба бојити и наглашавати према садржају који
изражавају.
‒ Треба пазити да се брзина и јачина изговора прилагоде
значењу. (Симеон Маринковић, Методика креативне
наставе српског језика и књижевности, Креативни центар,
Београд 2003, стр. 98‒99)
‒ Треба водити рачуна о држању тела.
Главни део часа  Изражајно казивање напамет научених песама са циљем
(30−32 минута) усвајања и вежбања правилне артикулације гласова, књижевне
акцентуације, поштовања мелодије и ритма стиха, темпа
изговора, логичких и психолошких пауза и њихове изражајне
функције.
 Оцењивање рецитовања ученика.
 Ученици који слушају рецитовање опомињу се да пажљиво
слушају и обраћају пажњу на наведене елементе доброг
рецитовања.
 Свака рецитација треба да буде испраћена аплаузом и
похвалом на добре елементе рецитације. Ученицима се указује
на евентуалне погрешке и на места која се у рецитовању могу
побољшати.
Завршни део часа Ученици се упућују на то да се за следећи час припреме за анализу
(3 минута) песме Силвија Страхимира Крањчевића Мојсије, и да обрате пажњу
на следеће:
 Тематско-мотивска основа песме и тумачење песничких
слика.
 Лирски приказ људске природе кроз дијалог Бога и
Мојсија.
 Универзална значења. Однос према идеалима. Песимизам.
 Стилска средства (поређење, метафора, архаизам, анафора,
епифора).
 Формалне одлике песме.

You might also like