You are on page 1of 4

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 3

Предмет: Српски језик и књижевност Разред: 1.


Наставна тема/област: Језичка култура (усмено изражавање)
Наставна јединица: Говорна вежба: Књижевно дело које памтим из основне школе
Тип часа: Утврђивање
 Увежбавање успешног говора на задату тему
 Вредновање читалачких компетенција ученика, развијености њиховог читалачког
сензибилитета и укуса и оспособљености за коришћење књижевнотеоријске терминологије у
Циљ часа: приказивању књижевног дела
 Упознавање са читалачким интересовањима ученика и размењивање читалачких искустава и
доживљаја
 Указивање на главне елементе извођења говора (став, глас, мимика и гестови)
Ученик ће бити у стању да:
 опише свој доживљај књижевноуметничког дела;
 прикаже књижевно дело користећи прикладну књижевнотеоријску терминологију и
локализујући га у одговарајући књижевноисторијски контекст;
 обликује граматички исправне реченице;
 јасно структурира казивање логички повезујући целине;
Очекивани исходи
 издвоји и истакне посебно занимљиве и привлачне делове књижевноуметничког остварења;
на крају часа:
 поштује елементе ваљаног усменог казивања – говора (дикција у ширем смислу: артикулација
гласова, акценат речи и реченични акценат, јачина гласа, интензитет гласа, интонација, темпо,
паузе);
 слуша пажљиво и критички, процењујући убедљивост говорника;
 води рачуна о временској ограничености трајања говора;
 самокритички се одреди према властитом излагању.
Наставне методе: Дијалошка, монолошка, аналитичко-синтетичка
Облици рада: Фронтални, индивидуални
Наставна средства: Школске свеске, табла, креда/фломастер
Међупредметне
Комуникација, сарадња
компетенције:
Међупредметно повезивање: *Унутарпредметна корелација (граматика; акценат, реченични акценат)
Кључни појмови: Усмено излагање, дикција, књижевно дело, уметнички доживљај, тумачење књижевног дела
МОГУЋИ ТОК ЧАСА
Планиране активности наставника: Планиране активности ученика:
 Упознаје ученике са циљем часа.  Припремају и увежбавају излагања на задату
 Подстиче их на разговор о тему.
припреми говорне вежбе и  Учествују у уводном разговору.
чиниоцима културе усменог
Уводни део часа
изражавања.
(10 минута)
 Исписује на табли чиниоце доброг
говора.
 Охрабрује ученике за јавни наступ
– говор пред одељењем.
 Пажљиво слуша излагања ученика.  Изговарају припремљене говоре пред
 Усмерава вредновање излагања. одељењем.
 Истиче добре стране излагања и  Пажљиво слушају излагања других ученика.
указује на недостатке и  Вреднују излагања и непристрасно и објективно
могућности њиховог отклањања. аргументују своје судове имајући у виду врлине
Главни део часа
доброг говора (предмет и начин излагања,
(30 минута)
убедљивост говорника).
 Самокритички процењују своје излагање и
указују на могућности побољшања (садржајно и
у изведби).
 Прате реакције слушалаца.
 Прати и вреднује рад и понашање  Слушају завршни осврт наставника.
ученика током читавог часа.  Евентуално постављају додатна питања.
 Даје општи осврт на успешност
Завршни део часа ученичких излагања и наглашава
(5 минута) важност рада на развијању и
неговању језичке културе.
 Најављује следећу наставну
јединицу.
 Праћење и вредновање говора ученика
Начини провере
 Поштовање правила ваљано припремљене говорне вежбе (садржај, композиција, стил и
остварености исхода:
језик, дикција)
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
 Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
 Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?
 Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
Шта бих променио/-ла?

ОПИС ТОКА ЧАСА


Уводни део часа

У уводном делу часа наставник подсећа ученике да су за домаћи задатак имали да се припреме за говорну вежбу на тему
Књижевно дело које памтим из основне школе. Подстичемо их на разговор о критеријумима избора дела која ће представити
на часу и начину на који су припремали излагање. Очекујемо да ће као главне разлоге за избор дела истицати снагу
доживљаја, размишљања које је оно покренуло, могућност поистовећивања са ликовима, узбудљивост радње, маштовитост,
хумор и сл. Истаћи ће да су се подсетили дела, начинили план излагања и концепт, а затим увежбавали изговарање
припремљеног усменог састава. При томе су посебну пажњу обраћали на чиниоце дикције у ширем смислу: артикулацију
гласова, акценат речи и реченични акценат, јачину гласа, интензитет гласа, интонацију, темпо, паузе.
Главни део часа

Ученици изговарају припремљене радове. После сваког излагања, наставник мотивише ученике да га прокоментаришу,
осврћући се на садржај, вредност, убедљивост и изражајност сáмог казивања и дикцију. Ако је потребно, допуњујемо
коментаре ученика. При томе је важно уочити добре стране у сваком излагању, али и прецизно упутити ученика на оно што
би се могло побољшати на плану садржаја, структуре излагања, стила и дикције. Пожељно је и да ученици процењују
властите саставе.

Завршни део часа

На крају часа наставник даје општи осврт на успешност изведене говорне вежбе. Наглашава важност усмене комуникације и
правилног, лепог и убедљивог говора у различитим ситуацијама и пред већим аудиторијумом. Говорну културу треба
истрајно и пажљиво неговати и развијати.
Обавештавамо ученике да ћемо на следећем часу разматрати питање места језика у људском животу и да на час донесу
Граматику.

ИЗГЛЕД ТАБЛЕ

ГОВОРНА ВЕЖБА: КЊИЖЕВНО ДЕЛО КОЈЕ ПАМТИМ ИЗ ОСНОВНЕ ШКОЛЕ

Чиниоци ваљаног усменог излагања/говора:


– садржина
– композиција
– стил (јасност, прецизност, избор речи, структура реченица...)
– дикција (артикулација гласова, акценат речи и реченични акценат, јачина гласа, интензитет гласа, интонација, темпо, паузе)
– став, мимика, гестови

You might also like