You are on page 1of 3

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 64

Други
Предмет: Српски језик и књижевност Школа и разред:
разред
Професорка/
Датум одржавања:
професор:
Наставна Језичка култура
тема/област:
Исправка Другог школског писменог задатка. Анализа задатака и
Наставна јединица: писање побољшане верзије састава.

Тип часа: Утврђивање


 Прегледно указати ученицима на правописне и стилске
недостатке њихових писмених задатака, али и на
Циљ часа: афирмативна својства радова те могућности дораде (у вези
са композицијом задатка, нивоом уверљивости при обради
теме, идејним досезима и језичким решењима). 
На крају часа ученик ће бити у стању да:
 у формату писменог задатка практично испољи
синтетичко знање из свих трију области предмета Српски
језик и књижевност;
Очекивани исходи
 састави сложенији текст примењујући форме и обележја
на крају часа:
есејистичког стила;
 анализира и упоређује издвојене проблеме у књижевним
делима;
 примени адекватна правописна и стилска решења.
Текстовна метода, корпус логичких и стручних метода које
Наставне методе:
диктира инвидиуални рад ученика
Наставна средства: Ученичке вежбанке
Облици рада: Индвидуални облик рада
Међупредметне
Компетенција за целоживотно учење, естетичка компетенција
компетенције:
Међупредметно Историја, Грађанско васпитање, Ликовна уметност, Психологија
повезивање: и сл.
Писмени задатак, лектира, предметни садржаји, култура језичког
Кључни појмови:
изражавања

ТОК ЧАСА

Планиране активности Планиране


професорке/професора: активности
ученика:
Уводни део часа (5 минута)
У облику коментара, даје оцену општих постигнућа одељења Фокусирано
при изради Другог писменог задатка. слушају
Дели оцењене задатке ученицима и спреман је да јавно наставников уводни
образложи сваку оцену. монолог и
саопштење оценеа.
Уколико је
потребно, од

1
наставника траже
додатна
образложења,
коментаре или
упутства.
Главни део часа (33 минута)
На табли бележи најфреквентије правописне и евентуално Детаљно читају
стилске грешке/пропусте/недостатности. У сарадњи са исправљену верзију
ученицима их коментарише и, када је то неопходно, изнова их свог писменог
подсећа на општа или посебна правописна правила. задатка.
Упућује ученике да самостално и марљиво исправе своје Увиђају правописне
писмене задатке током овог и следећег часа. пропусте,
У вези са сугестијама за писање побољшане верзије рада, позива могућности стилске,
ученике да искажу, када је то оправдано, своје слагање и композиционе или
неслагање са поменутим сугестијама. идејно-садржинске
Подстиче критичко и самокритичко мишљење код ученика. дораде на основу
Води бригу о радној атмосфери на часу. наставникових
По завршеној исправци, евидентира индивидуално залагање напомена,
ученика у педагошку документацију. коментара и
сугестија.
Уважавају примедбе
и усредсређени су
на састављање
побољшане верзије
рада у складу са
стеченим знањем,
сопственим
читалачким
компетенцијама, али
и тренутним
надахнућем.
Завршни део часа (5 минута)
Води бригу о регуларности индивидуалног рада сваког ученика Самостално пишу
и адекватним условима за његово остваривање. побољшану верзију
састава.

 праћење индивидуалног учешћа ученика у свакој


Начини провере деоници часа;
остварености исхода:  процена марљивости са којом ученик приступа
писању побољшане верзије рада.
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
 Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
 Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?
 Да ли је било
одступања/потешкоћа
2
приликом остваривања
планираног?
 Шта бих променио/-ла?

You might also like