You are on page 1of 2

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 32

Предмет: Српски језик и књижевност Школа и разред: V


Професорка/
Датум одржавања:
професор:
Наставна
Језичка култура – писмено изражавање
тема/област:
Наставна јединица: Исправак првог школског писменог задатка
Тип часа: Утврђивање градива
Образовни циљеви: Ученик правилно користи српски језик у
различитим комуникативним ситуацијама, у говору и писању,
влада основним законитостима српског књижевног језика.
Васпитни циљеви: Ученик негује љубав према српском
Циљ часа: језику и књижевности; стиче и развија најшира хуманистичка
знања и учи како функционално да повезује садржаје
предметних области.
Функционални циљеви: Ученик ствара оригиналне саставе
подстакнут обрађеним наставним садржајима.
Ученик поправља свој састав, уочава грешке и коригује их.
Ученик записује грешке у свеску и усваја их како их убудуће
не би правио/-ла. Ученик пише побољшану верзију састава и
Очекивани исходи
користи различите облике казивања: дескрипцију (портрет и
на крају часа:
пејзаж), приповедање у 1. и 3. лицу, дијалог. Он успешно
издваја делове текста (наслов, пасусе) и организује их у
смисаоне целине (уводни, средишњи и завршни део текста).
Наставне методе: Текстовна метода, монолошка метода

Наставна средства: Вежбанке ученика

Облици рада: Индивидуални


Међупредметне Комуникативна компетенција, естетска компетенција,
компетенције: дигитална компетенција, компетенција за решавање проблема
Међупредметно
Књижевност, Правопис
повезивање:
Кључни појмови: Састав, увод, разрада, закључак, правопис

ТОК ЧАСА

Планиране активности Планиране


професорке/професора: активности
ученика:
Уводни део часа (3 минута)
Читају наставнјкове
Наставник уписује час у дневник, а затим дели свеске. коменатре у
Наглашава ученицима да уваже коментаре забележене у вежбанкама.
свескама.
Главни део часа (30 минута)
Наставник прати рад ученика.
Ученици пишу побољшану верзију писменог задатка
1
у свесци за писање писмених, узимајући у обзир
сугестије и препоруке које им је дао наставник.
Завршни део часа (12 минута)
Модерира разговор о радовима Ученици се добровољно јављају да читају
и одговара на могућа питања побољшану верзију писменог задатка. Читају сви
ученика. ученици који желе, без обзира на то коју су оцену
добили. Остали ученици слушају радове и након
читања их коментаришу.

Изглед табле

Исправак писменог задатка

Погрешно написано Правилно написано

 праћење индивидуалног учешћа ученика у свакој


Начини провере
деоници часа;
остварености исхода:
 процењивање ученичких радова.
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
 Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
 Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?a
 Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
 Шта бих променио/-ла?

Прилог 1.
Истраживачки задаци
Обратити пажњу на наставникове сугестије и коментаре у писменом задатку.

You might also like