You are on page 1of 6

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 32

Предмет: Српски језик и књижевност Разред: 1.


Наставна тема/област: Језичка култура

Наставна јединица: Први писмени задатак – колективна исправка првог писменог задатка

Тип часа: Утврђивање


 Утврђивање и проширивање знања о писању састава
 Увиђање индивидуалних стилских, језичких и правописних грешака
 Угледање на узорне саставе
Циљ часа:  Уочавање могућности побољшања ученичких састава
 Оспособљавање ученика за критичко разматрање свога задатка и задатака других ученика
 Развијање језичког и литерарног сензибилитета ученика и умећа складног обликовања
писаног састава
Ученик је у стању да:
 уочава стилске, језичке и правописне грешке на примерима из писмених задатака, коригује их
и образлаже предложене корекције;
 коментарише и процењује писмене задатке других ученика објективно и аргументовано, на
Очекивани исходи
основу јасних критеријума;
на крају часа:
 разуме коментаре, објашњења и упутства наставника и томе прилагоди писање исправке;
 самокритички вреднује свој задатак и налази начине да га побољша (садржајно,
композицијски, стилско-језички и правописно);
 напише побољшану верзију писменог задатка.
Наставне методе: Дијалошка, монолошка, текстуална, аналитичко-синтетичка метода

Облици рада: Фронтални, индивидуални

Наставна средства: Вежбанке за писмене задатке, школске свеске, табла, креда/фломастер


Међупредметне
Естетичка компетенција, компетенција за целоживотно учење, сарадња
компетенције:
Међупредметно повезивање: *Унутарпредметна корелација (уметност, књижевно дело)
Кључни појмови: Језичка култура, писмени задатак,стил, правопис, побољшана верзија писаног састава

МОГУЋИ ТОК ЧАСА


Планиране активности наставника: Планиране активности ученика:
 Упознаје ученике са циљем часа.  Пажљиво слушају коментаре и објашњења
 Вреднује општи успех одељења у наставника.
Уводни део часа изради првог писменог задатка.
(10 минута)  Саопштава резултате првог писменог
задатка.
Главни део часа  Коментарише успешност и слабости  Учествују у коментарисању резултата постигнутих
(30 минута) свих чинилаца писаног састава на писменом задатку (општи успех одељења и
(садржај, композиција, стил и језик, лични резултат).
правопис).  Учествују у отклањању издвојених језичких,
 Упућује ученике на процењивање стилских и правописних грешака.
примерености тема и њихове  Пажљиво слушају читање писмених задатака.
усклађености са њиховим  Аргументовано вреднују прочитане задатке.
очекивањима, афинитетима и  Анализирају своје грешке и смишљају начине
интересовањима. побољшања писменог задатка.
 Разјашњава нејасноће и недоумице у  Планирају начине остваривања напретка у знању и
вези са коментарима и корекцијама у вештини уобличавања писаних састава.
задацима.  Уважавају другачије ставове.
 Издваја најчешће стилске, језичке и
правописне грешке и бележи их на
табли.
 Подстиче ученике да грешке опишу,
анализирају и предложе начине
отклањања.
 Подсећа ученике на чиниоце састава
на које се мора обратити пажњу
(садржина, композиција, стил и језик,
правопис).
 По потреби, појединачно образлаже
ученицима писане коментаре задатку
и предлаже начине отклањања
грешака.
 Издваја узорне радове (и успеле
одломке радова) који се читају на
часу.
 Мотивише ученике да вреднују
прочитане радове, по потреби
допуњује и усмерава њихове
коментаре.
 Усмерава ученике на самокритички
однос према свом писаном саставу и
налажење могућности да се задатак
побољша и да надаље развија
вештину уобличавања писаног
састава.
 Прати и вреднује рад и понашање
ученика.
 Подстиче ученике да предложе како
се даље може развијати и побољшати
Завршни део часа њихова култура писаног изражавања.  Предлажу како се даље може развијати и
(5 минута)  Најављује за следећи час побољшати њихова култура писаног изражавања.
индивидуалну исправку првог
писменог задатка.
 праћење активности и одговора ученика
Начини провере  примењеност знања о стилу, језику, правопису обновљених и/или усвојених током часа
остварености исхода: колективне исправке при изради индивидуалне исправке задатка
 написана побољшана верзија првог писменог задатка
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
 Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
 Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?
 Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
Шта бих променио/-ла?

ОПИС ТОКА ЧАСА


Уводни део часа
У уводном делу часа наставник саопштава ученицима резултате постигнуте на првом писменом задатку. Коментарише
општи успех одељења, затим ученицима даје вежбанке на увид и усмено их обавештава о оценама. Уопштено извештава о
најчешћим омашкама и пропустима на плану композиције, стила, језика и правописа и упућује на начине њиховог
отклањања. Излажући о успешности радова на садржајном плану, посебно се задржава на свакој од тема које су ученици
изабрали. Такође образлаже критеријуме оцењивања.
Ученицима се оставља пет до десет минута да погледају наставникове коментаре, упутства за побољшање и исправке у
писменом задатку. Наставник обилази ученике и, по потреби, одговара на појединачна питања, дајући додатна објашњења и
коментаре.

Главни део часа


Наставник је током прегледања задатака издвојио честе правописне, језичке и стилске грешке. Примере бележи на табли и
анализира их и отклања у сарадњи са ученицима. Пожељно је грешке класификовати и кориговати их одвојено. Правописне
грешке ваља излагати према правилима која су нарушена (бележење гласовних промена, употреба великог слова, спојено и
одвојено писање речи итд.). Ученици прибележене примере грешака и корекције бележе у школске свеске; препоручујемо им
да се ових примера подсете пред наредни писмени задатак.
У даљем току часа, читају се узорни радови и успели одломци радова који нису у целини одговорили критеријумима ваљаног
писаног састава. Могуће је за читање одабрати и слабији рад, да би ученици уочавали могућности да се рад побољша.
Ученици процењују радове и издвајају задатак који је, по њиховом мишљењу, најбољи.

Завршни део часа


На крају часа, ученици могу образложити своје мишљење о задатим темама и проценити свој и успех одељења у изради
задатка, уз сугестије како даље развијати умење обликовања писаних састава.
Наставник најављује да ће на следећем часу ученици радити индивидуалну исправку првог писменог задатка.

ИЗГЛЕД ТАБЛЕ

КОЛЕКТИВНА ИСПРАВКА ПРВОГ ПИСМЕНОГ ЗАДАТКА


Језичке грешке
* Стајао је без гласа и покрета, пропратећи га погледом.
* Свако од нас је бар једном жалио за лошом одлуком.
* Да ли сам требао да кренем тим путем?
* Ако би вас замолио, да ли би онда хтели да ми помогнете?
* Био је то град којег би сваки путник заволео на први поглед.
* Сваког лика сам нацртао са великом вештином.
* Постајање родитеља отвара нову животну етапу.

Стилске грешке
*Уметност је међу најлепшим речима у речнику.
* Ови путеви представљају капи воде, које се сливају и чине океан.
* Јесен је годишње доба пуно сете и репетиције.
* На основу тога пате.
* Поветарац је дувао хучећи.
* Мораћу да нађем посао и да се запослим.

Правописне грешке

ПРАВОПИС И ГЛАСОВНЕ ПРОМЕНЕ


Неправилно Правилно
тренутци тренуци
предходни претходни
изчезнути ишчезнути
УПОТРЕБА ВЕЛИКОГ СЛОВА
Неправилно Правилно
Енглески, Шпански, Француски енглески, шпански, француски
Српско Народно Позориште Српско народно позориште
Егејско Море Егејско море
СПОЈЕНО И ОДВОЈЕНО ПИСАЊЕ РЕЧИ
Неправилно Правилно
незнајући не знајући
би смо бисмо
нисаким ни са ким
златно-жуто (лишће) златножуто (лишће)

You might also like