You are on page 1of 4

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 143

Српски језик и књижевност


Предмет: Разред: 1.

Наставна тема/област: Језик


Наставна јединица: Теорија књижевности
Тип часа: Систематизација
Циљ часа: Систематизација градива из области књижевне терминологије
Ученик ће бити у стању да:
 утврди знања о књижевнотеоријским појмовима;
 се оспособи за примену усвојених знања на конкретним задацима;
Очекивани исходи  развија мотивацију за упознавање књижевнотеоријских појмова;
на крају часа:  развија свест о томе да се једино континуираним радом на развијењу књижевнојезичке
културе може остварити њен висок ниво;
 боље и потпуније усвоји књижевнотеоријске појмове и да побољша своје изражајне
способности;
Наставне методе: Монолошка, дијалошка, контролна вежба
Облици рада: Фронтални, индивидуални
Наставна средства: Тест, табла, креда/фломастер
Међупредметне
Компетенција за целоживотно учење
компетенције:
Међупредметно
повезивање:
Кључни појмови: Књижевнотеоријски појмови
МОГУЋИ ТОК ЧАСА
Планиране активности наставника: Планиране активности ученика:
Уводни део часа ‒ Припрема ученика за утврђивање ‒ Припремају се за израду контролне
(3 минута) књижевнотеоријских појмова. вежбе.
‒ Обавештава ученике да ће на данашњем ‒ Слушају упутства наставника.
часу радити контролну вежбу након чега
ће усмено проверити решења.
‒ Саопштава ученицима правила
понашања за време израде вежбе.
‒ Упозорава ученике да самостално раде
задатке.
‒ Контролише рад ученика.
‒ Даје додатна објашњења. ‒ Самостално раде задатке.
‒ Прикупља контролне вежбе. ‒ Консултују се са наставником уколико
‒ Одабира ученике који ће на табли има потребе.
радити задатке. ‒ Дефинишу појмове са контролне вежбе.
‒ Бележи запажања у педагошку свеску. ‒ Допуњавају одговоре једни других.
‒ Мотивише ученике да објасне дате ‒ Поткрепљују своје одговоре адекватним
појмове. примерима.
Главни део часа ‒ Подстиче ученике да се оспособљавају ‒ Оспособљавају се за примену усвојених
(40 минута) за примену усвојених знања на знања на конкретним задацима.
конкретним задацима. ‒ Развијају мотивацију за упознавање
‒ Развија код ученика мотивацију за књижевнотеоријских појмова.
упознавање књижевнотеоријских ‒ Развијају свест да се једино
појмова. континуираним радом на развијењу
‒ Развија код ученика свест да се једино књижевнојезичке културе може
континуираним радом на развијању остварити њен висок ниво.
књижевнојезичке културе може
остварити њен висок ниво.
‒ Прикупља задатке. ‒ Консултују се са наставником.
‒ Информише ученике да за следећи час ‒ Бележе домаћи задатак.
пронађу у Индексу појмова један
термин, нпр. Катарза који ће
Завршни део часа
представити кроз различите изворе
(2 минута)
(секундарна литература, публицистички
текстови, енциклопедије и речници).
‒ Даје додатна објашњења ученицима.

Начини провере ‒ непосредна комуникација између ученика и наставника


остварености исхода: ‒ тачност одговора, аргументовање ставова, уважавање гледишта других ученика и
другачијих виђења
‒ посматрање и бележење ученичких активности током наставе у педагошку свеску
‒ реализација практичних задатака (контролне вежбе)
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
 Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
 Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?
 Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
 Шта бих променио/-ла?

ИЗГЛЕД ТАБЛЕ
Књижевни термини

епифора анафора
дитирамб балада
слободни стих везани стих
женска рима мушка рима
похвала житије
директна карактеризација индиректна карактеризација
ретардација ретроспекција
леонинска рима терцет
опкорачење хексаметар
реторско питање трагичка кривица
климакс монолог
пародија комично
пролог иронија
свезнајући приповедач епилог
унутрашњи монолог дескрипција

You might also like