You are on page 1of 4

ПРЕДМЕТ: Српски језик 51.

час
РАЗРЕД И ОДЕЉЕЊЕ: 8.разред
ДАТУМ:
НАСТАВНА ЈЕДИНИЦА: Узрочне реченице (значење и функција)
ТИП ЧАСА: обрада новог градива
ОБРАЗОВНИ ЦИЉ: Мотивисати ученике да на зависносложеним реченицама уочавају
обрађене врсте зависних реченица према значењу и њихове функције, како ради
утврђивања обрађених садржаја о зависним реченицама, тако и ради припреме за
усвајање новог садржаја о значењу и функцији условних реченица. Поћи од познате
функције прилошке одредбе за услов исказане предлошко-падежним конструкцијама и
развијањем у зависну реченицу уочавати настанак условне реченице уз одговарајуће
везнике (ако, уколико, кад, да) којима се условне реченице уводе у сложене реченице.
Истражити и закључити да значење услова може бити могуће (потенцијално) и
неостварљиво (иреално). Указати на правилност писања условних реченица у инверзији.
ВАСПИТНИ ЦИЉ: Подстицати ученике да уочавају, објашњавају, пореде и описују своја
језичка искуства новим градивом. Развијати љубав према матерњем језику и његовим
изражајним могућностима, приступајући истраживачки и стваралачки. На примерима
народних пословица исказаним условним реченицама схватати поетске, искуствене и
стилске вредности оваквог начина изражавања, развијати и неговати језички, литерарни и
животни сензибилитет.
ФУНКЦИОНАЛНИ ЦИЉ: Развијати способност ученика да повезују претходно обрађено
градиво из синтаксе са новим; подстицати да се на основи тадашњег искуства лакше
сналазе и орјентишу у савладавању новог градива из синтаксе реченица повезујући га са
свакодневном говорном комуникацијом. Неговати променљивост и стваралаштво као
више облике знања и умења довођењем у везу појава типа: истрајност и успех, знање и
оцену, поштење и углед.
НАСТАВНЕ МЕТОДЕ: монолошка, дијалошка, текстовна, демонстрације, самосталног
стваралаштва ученика
НАСТАВНИ ПРИНЦИПИ:
НАСТАВНИ ОБЛИЦИ : фронтални и индивидуални
НАСТАВНА СРЕДСТВА: Уџбеник за 8. разред, Радна свеска, Наставни листић, табла, креда,
свеске ученика

САДРЖАЈ ЧАСА:

УВОДНИ ДЕО ЧАСА:

На самосталним примерима ученика поновити обрађене зависне реченице (изричне,


зависноупитне, односне, месне и временске).
Инсистирати на применљивости што различитијих везника.

ГЛАВНИ ДЕО ЧАСА:


На табли исписати следеће примере и уочавати функцију прилошке одредбе за узрок.
Примери:
Због нерада је добио слабу оцену.
Били смо сви срећни због Мирине поправљене слабе оцене.
Из љубави према породици, вратио се кући.
После анализе наведених примера, подвучене прилошке одредбе за узрок развијати у
зависне реченице са значењем узрока вршења радње.
Инсистирати на разноврсној употреби могућих везника за обележавање узрока.
Примери:
Добио је слабу оцену зато што није радио.
јер није радио.
пошто није радио.
будући да није радио.
што није радио.

Били смо сви срећни што је Мира поправила слабу оцену.


Пошто је волео своју породицу, вратио се кући.
Ученици закључују да узрочне реченице настају развијањем/преобликовањем прилошке
одредбе за узрок (реч, предлошко-падежна конструкција, синтагма) у зависну реченицу,
да означавају узрок вршења радње и да имају функцију прилошке одредбе за узрок.
Обележја су везници: јер, пошто, зато што, будући да, што, кад, како

ЗАВРШНИ ДЕО ЧАСА:


Вежбе на примерима из уџбеника; синтеза наученог.

ДОМАЋИ РАД:
Урадити вежбе у РС

Методички подаци о часу

Наставна тема Усправна земља (69.час)

Наставна јединица Граматика: Узрочне реченице

Претходна наставна јединица Правопис: Употреба великог слова

Наредна наставна јединица Граматика: Последичне реченице

Тип часа Обрада


Облици рада Фронтални

Циљеви и задаци часа Усвајање знања о узрочним зависним реченицама и


уочавање њихове прилошке функције ( узрочна реченица је
конституент независне реченице, тј. прилошка одредба
узрока у сложеној реченици). Вежбе разликовања узрочних
од временских реченица које су повезане истим везником
(пошто)

Наставне методе Дијалошка,текстуална

Наставна средства и потребан Граматика, Радна свеска, графоскоп и фолије


материјал

Активности ученика Прате излагање наставника, бележе, учествују у разговору,


решавају задатке у Граматици и Радној свесци, уочавају
примере узрочних реченица у текстовима из Читанке.
Постављају питања и решавају недоумице.

Активности наставника Организује час, објашњава, подстиче индивидуалну


активност ученика, усмерава истраживачки рад на тексту.

Резултати часа – исходи Савладана знања о зависним узрочним реченицама и


мотивисани ученици за самостални приступ у будућем раду.

Корелација

Коришћена литература Ж.Станојчић, Љ.Поповић, Граматика српскога језика,


ЗУНС,Београд, 1999,
Душка Кликовац, Граматика српскога језика за основну
школу, Српска школска књига, Београд, 2002/2003,
Душка Кликовац, Весна Ломпар, Збирка задатака из
граматике за основну школу, Службени лист СЦГ,
Школска књига, Београд, 2005.

Ток часа:

Уводни део часа – 5 минута Однос реченица у сложеној реченици.

Исказивање реченичног члана речју, синтагмом и зависном


реченицом.
Главни део часа – 35 минута Објашњавање значења узрочних реченица, њихове функције
у зависној реченици, положаја у реченици и везника којима
се могу повезивати са главним реченицама. Упућивање на
разликовање намере и узрока (што је честа грешка у
изражавању).
Објашњења се везују за примере исписане на фолијама, а
ученици сами изводе закључке.

Значење: узрока вршења радње у главној реченици;


Функција: прилошка одредба узрока;
Положај у реченици: пре или после главне реченице;
Везници: јер, што,зато што, пошто, будући да, кад.

Примери: - Не треба да идеш пошто ниси позван..


- Није дошла у школу јер је била болесна.
- Иди кући пошто је посао завршен.
- Будући да мачке нема, мишеви коло воде.
- Пошто морам да кренем, дајте ми капут.
- Кад већ лепо учи, похвалите га.
- Није дошао што није могао.

Зарезом се одвајају само у инверзији.


Завршни део часа – 5 минута Проналажење примера узрочних реченица у текстовима из
Читанке.

(Само)евалуација и корекција Кроз праћење заинтересованости ученика за тему часа и


часа учешће у њеној реализацији, наставник ће проценити степен
мотивисаности ученика и оствареност циљева часа, као и
предузети потребне кораке за утврђивање и
систематизовање знања

Прилози

You might also like