You are on page 1of 2

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 161

Предмет: Српски језик и књижевност Школа и разред: V


Професорка/
Датум одржавања:
професор:
Наставна
Језичка култура (писано изражавање)
тема/област:
Наставна јединица: Исправак четвртог школског писменог задатка
Тип часа: Утврђивање градива
Образовни циљеви: Уочавање и исправљање грешака према
написаним коментарима. Усавршавање стила. Писање побољ-
шане верзије састава. Усвајање језичких и правописних норми.
Развијање и неговање креативности.
Васпитни циљеви: Јачање чулног, литерарног и језичког
сензибилитета код ученика. Подстицање ученика на самостално
Циљ часа: литерарно стваралаштво и изграђивање сопственог језичког
израза. Неговање љубави према матерњем језику и развијање
свести о правилној примени граматичке и правописне норме.
Функционални циљеви: Доприносити побољшању културе
писања и изражавања. Увежбавање писања побољшане верзије
текста. Оспособљавање ученика за правилно, економично,
креативно и јасно писмено изражавање.
Ученик користи различите облике казивања: дескрипцију
(портрет и пејзаж), приповедање у 1. и 3. лицу, дијалог; издваја
Очекивани исходи
делове текста (наслов, пасусе) и организује га у смисаоне
на крају часа:
целине (уводни, средишњи и завршни део текста); саставља
текст на теме из свакодневног живота и света маште.
Метода самосталних ученичких радова, дијалошка метода,
Наставне методе:
монолошка метода
Наставна средства: Вежбанке за писмени задатак, ЦД са класичном музиком

Облици рада: Индивидуални


Међупредметне Комуникативна, естетска, компетенција за решавање проблема
компетенције:
Међупредметно
Књижевност
повезивање:
Кључни појмови: Састав, увод, разрада, закључак, правопис

ТОК ЧАСА

Планиране активности Планиране


професорке/професора: активности
ученика:
Уводни део часа (5 минута)
Наставник предаје ученицима вежбанке. Упућује ученике на то Ученици слушају
да уваже сугестије и да се потруде да напишу побољшану наставниково
верзију састава. Они ученици који буду написали знатно бољу излагање,
1
верзију састава могу да буду и додатно оцењени – добили би још припремају се за
једну оцену за исправку писменог задатка. Док пишу, могу писање
користити речнике и школско издање Правописа српскога језика. побољшаних
верзија радова
Главни део часа (35 минута)
Наставник прати рад Ученици пишу побољшану верзију писменог задатка уз
ученика. адекватну инспиративну класичну музику.
Завршни део часа (5 минута)
Наставник процењује и Неки од ученика читају своју побољшану верзију
вреднује ученичке радове. писменог задатка. Остали ученици слушају радове и
након читања их коментаришу.

Изглед табле

Исправак четвртог школског писменог задатка

 праћење индивидуалног учешћа ученика у свакој


Начини провере
деоници часа;
остварености исхода:
 процењивање ученичких задатака.
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
 Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
 Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?a
 Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
 Шта бих променио/-ла?

Прилог 1.
Истраживачки задаци
Обрати пажњу на наставникове сугестије и коментаре у писменом задатку.

You might also like