You are on page 1of 2

Редни број часа 61.

Предмет: Српски језика као нематерњи


ОШ ,,Вук Караџић“, пети разред
Школа и разред

Наставник

Датум одржавања

Наставна Књижевност, утврђивање


област, врста
(тип) часа
Наставна јединица Говорна и писмена вежба у вези са текстом

Облици рада Фронтални, индивидуални

Наставне методе Дијалошка, монолошка, текстовна, аналитичко-синтетичка

Наставна средства Читанка, свеске, табла, маркер

Циљ часа (васпитни, Образовни: Читање и разумевање лирске песме


образовни,
Васпитни: Развијање љубави према књижевности
функционални)
Функционални: Оспособљавање ученика да активно учествују у
анализи песме
Исходи, Након завршеног часа ученик ће бити у стању:
према
образовним Разумеју књижевни текст.
стандардима Препознају основно осећање у песми и напишу нешто своје на основу
прочитаног
Исказују свој доживљај песме.
Изграђују властити став.
Изражајно рецитују стихове
Кључни појмови Поезија, лирска поезија, љубав, осећања

Међупредмет Матерњи језик, страни језици


не
компетенције
и корелације Компетенције за учење, компетенција за читање и разумевање
прочитаног
Литература М. Николић: ,,Методика наставе српског језика и
за књижевости“
наставнике
,,Приручник за српски језик као нематерњи“ Клетт

Уводни део часа

У уводном делу часа ученици се подсећају прошлог часа и неколико ученика укратко
понавља лекцију. Након тога наставница прелази на строфе о љубави које су ученици започели на
претходном часу. Неколико ученика чита своје строфе и наставница их похваљује за креативност.
Затим наставница истиче циљ часа и напише на табли наслов нове наставне јединице.

Главни део часа

Главни део часа наставница започиње разговором са ученицима о томе да је много битно лепо
говорити и писати и мотивише их да покушају изражајно да изрецитују песму. Након кратке паузе
за концентрисање на текст, неколико ученика се јавља да рецитује, а наставница похвали ученике
који успеју да изрецитују исправно, а коригује оне који то не успеју. Након тога, ученици добијају
нови задатак који наставница напише на табли и укратко објашњава задатак подсећајући ученике
да се ослоне на песму. Задатак ученика јесте да напишу кратак састав, писмену вежбу:

Особа с којом делим своје велике и мале тајне

Наставница подсећа ученике да је девојчица из песме своје тајне делила са својом мајком, да
треба да свако од њих има особу с којом ће делити своје тајне, да није добро задржавати
проблеме за себе и да је најбоље да то буде особа из породице. Подсећа их на композицију рада:
увод, разрада и закључак, као и на поштовање правописних и граматичких правила. Посебно
истиче да реченице не смеју бити предуге и да морају имати смисла. Ученици пишу, а наставница
их обилази, а уколико је потребно и помаже.

Завршни део часа

У завршном делу часа неки ученик чита своју писмену вежбу, а уколико остане времена и
неколико ученика. Наставница похвали или коригује радове, а ученици који не стигну на часу да
напишу, написаће тему за домаћи задатак.

You might also like