You are on page 1of 2

Наставни предмет Српски језик

Разред III

Датум реализације

ПОДАЦИ О ЧАСУ БР. 136


Наставна тема КАКВЕ ЈЕ БОЈЕ ПОТОК
Наставна јединица ГЛАГОЛИ У ОЗНАЧАВАЊУ ВРЕМЕНА (ПРОШЛОСТ,
САДАШЊОСТ, БУДУЋНОСТ)
Тип часа Обрада
Циљ часа Ученици разликују основне глаголске облике за казивање
прошлости, садашњости и будућности.
Образовни задаци  Поступно и систематично упознавање ученика са граматиком.
Функционални задаци  Упознавање са глаголским временима.
Васпитни задаци  Разумевање прочитаног
 Богаћење речника
Кључни појмови Глаголи
Облици рада Фронтални, индивидуални
Наставне методе Дијалошка, монолошка, метода рада на тексту
Наставна средства Припремљен текст о Пери, апликације, уџбеник Маша и Раша – О
језику, припремељени задаци за самосталан рад
Корелација Природа и друштво
Рад на остваривању  1СЈ.1.4.1. познаје врсте речи (именице, заменице, придеве,
стандарда постигнућа бројеве и глаголе)
 1СЈ.2.4.1. одређује врсте речи
 1СЈ.3.4.3. препознаје прави објекат и прилошке одредбе за место,
време и начин

ТОК ЧАСА

Уводни део часа Наставник чита текст:


(10 минута) ПЕРИНА ПОМОЋ
Пера је био добар ученик и веома добар друг. Никад му ништа није падало тешко.
Сваког дана је одлазио у школу и враћао се кући у пратњи једног пса луталице који је имао
повређену ногу. Пери је било жао пса, па је решио да му помогне.

Код куће нађе завој и добро умота ногу псу. Пас се опоравио, а Пера је био поносан што је
помогао псу. Тог часа одлучи да ће кад порасте постати ветеринар.
Тако и би. Сада је Пера доктор Пера, ветеринар за кућне љубимце. Сваког дана помаже
животињама, лечи их разним лековима, али и великом љубављу према животињама.
Сигурна сам да ће доктор Пера помоћи и вашем кућном љубимцу, ако је потребно, али
га само треба позвати на телефон. Он ће за тили час доћи и указати прву помоћ вашем псу,
мачки и дати вам савет како да што боље чувате и пазите свог кућног љубимца.
Следи разговор са ученицима:
‒ Какав је Пера био као мали? Шта је сада Пера? Како вам доктор Пера
може помоћи?
Главни део часа Најава наставне јединице и истицање циља часа.
(25 минута) Градиво обрадити према апаратурама датим у уџбенику Маша и Раша – О
језику, стр. 58-59.
Наставник на таблу лепи апликацију дечака који превија ногу псу. Пита
ученике, а одговоре бележи испод слике:
‒ Шта је радио дечак Пера? Како је помогао псу? Да ли је псу било боље?
Какву је одлуку донео дечак Пера?

Овај део приче се односи на оно што се Пери догодило раније, у прошлости
и то је ПРОШЛО ВРЕМЕ или ПРОШЛОСТ.
(Ученици пишу примере у својим свескама.)

Наставник лепи другу апликацију са сликом ветеринара који лечи мачку.


Следе питања: Шта сад ради Пера? Како помаже животињама? Да ли
доктор Пера воли свој посао?

Овај део приче се догађа сада док разговарамо и то је САДАШЊЕ ВРЕМЕ


или САДАШЊОСТ.
(Ученици пишу примере)

Наставник лепи трећу апликацију са сликом ветеринара који држи телефон.


Како можете добити савет доктора Пере? Како ћете доћи до доктора Пере?
Како доктор Пера може помоћи вашем кућном љубимцу?

Ова радња се односи на оно што ће се тек догодити, а то је БУДУЋЕ


ВРЕМЕ или БУДУЋНОСТ. (Ученици пишу примере)

Следи самостални рад ученика. Наставник диктира задатке, а ученици


треба да их реше у својим свескама.
Следеће реченице треба написати у прошлом и будућем времену.
1. Дарко жваће жваку.
2. Све се лепо завршава.
3. Седим за столом и једем.
4. Сви ћуте и гледају телевизију.
Завршни део Ученици читају урађене задатке.
часа Домаћи задатак: 60-61. страну у уџбенику Маша и Раша – О језику.
(10 минута)
ЗАПАЖАЊЕ

You might also like