You are on page 1of 2

Наставни предмет Српски језик

Разред III

Датум реализације

ПОДАЦИ О ЧАСУ БР. 160


Наставна тема СЛАВУЈ И СУНЦЕ
Наставна јединица ШКОЛСКИ ПИСМЕНИ ЗАДАТАК
Тип часа Провера
Циљ часа Ученици самостално пишу састав на задату тему и знају да примене
стечена знања у пракси.
Образовни задаци  Проверити вештину и умеће примене стечених знања.
Функционални задаци  овладавање усменим и писменим изражавањем према захтевима
Васпитни задаци програма (препричавање, причање, описивање, извештавање);
 постепено упознавање методологије израде писменог састава
Кључни појмови тема
Облици рада Фронтални, индивидуални
Наставне методе Монолошка, метода писаних радова
Наставна средства Вежбанке
Корелација Ваннаставне активности
Рад на остваривању  1CJ.1.3.5. пише кратким потпуним реченицама једноставне структуре
стандарда постигнућа  1CJ.1.3.6. издваја наслов, углавном се држи теме
 1СЈ.2.3.3. пише јасним и потпуним реченицама; варира језички израз (ред речи
у реченици, типове реченица, дужину реченице...)
 1СЈ.2.3.8. користи фонд речи примерен узрасту; употребљава синониме
 1СЈ.3.3.3. прилагођава језичко-стилски израз типу текста

ТОК ЧАСА

Уводни део часа Поделити ученицима вежбанке, а затим их укратко подсетити на


(3 минута) правила и процес израде писменог задатка.
Рећи ученицима да ће добити три теме, а да ће они сами изабрати
једну, њима најближу.
Када изаберу тему ученици треба пажљиво да изаберу грађу и
пажљиво распореде појединости.
Писаће само на левој страни.
Издвојиће наслов прескакањем једног реда.
Уводну реченицу написати увучено.
Композиција задатка захтева поштовање увода, разраде и закључка.
Обратити пажњу на општу уредност, на рукопис, као и на језичку,
стилску и правописну коректност.
Главни део часа Записати наслове тема на табли:
(40 минута) 1. Живим у мору као...
2. Слатко сам се насмејао/ла
3. Догађај који ме је растужио

Сваки ученик ће изабрати једну тему и уписати је у своју вежбанку.


Ученици затим пишу састав. Пожелимо ученицима пуно успеха у
раду, а затим омогућити да раде у тишини. Ученике нећемо
пожуривати, а они који буду завршили пре завршетка часа, излазе
напоље.

Завршни део часа Обавештавамо ученике да ћемо на следећем часу анализирати радове.
(2 минута)
ЗАПАЖАЊЕ

You might also like