You are on page 1of 3

Наставни предмет Српски језик

Разред III

Датум реализације

ПОДАЦИ О ЧАСУ БР. 20


Наставна тема СЕПТЕМБАРСКЕ СЛИКЕ
Наставна јединица ИЗБОР ИЗ ПОЕЗИЈЕ ДУШАНА РАДОВИЋА, ЛЕКТИРА
Тип часа Обрада
Циљ часа усвојити поступак анализу садржаја песме, развијати говорну
културу
Образовни задаци  Уочавање ритма песме као њеног основног својства.
Функционални задаци  Развијање осећаја за естетске вредности у књижевноуметничком
Васпитни задаци делу.
 Читање, разумевање, доживљавање, тумачење и вредновање
књижевноуметничког текста.
Кључни појмови Песма, стих, строфа
Облици рада Фронтални, индивидуални, групни
Наставне методе Метода разговора, текст метода, метода излагања ученика,
илустративна метода
Наставна средства Задаци са листићима за рад група
Корелација Ликовна култура
Рад на остваривању  1СЈ.1.2.5. одређује основну тему текста
стандара постигнућа  1СЈ.1.2.6. разуме дословно значење текста
 1СЈ.2.2.5. одређује основни смисао текста и његову намену
 1СЈ.2.2.9. издваја делове текста који су му нејасни
 1СЈ.3.2.4. изводи сложеније закључке на основу текста и издваја
делове текста који их поткрепљују; резимира наративни текст
 1СЈ.3.5.3. тумачи идеје у књижевноуметничком тексту, аргументује
их позивајући се на текст

ТОК ЧАСА

Уводни део часа Мотивација.


(10 минута) Разговарати са ученицима о темама њиховог маштања.
„Ухватите једно своје маштање и реците има ли ту невероватног?
Како тумачите израз Машта може свашта? Шта је најчешће у вашој
машти?“

Најава наставне јединице:


„Данас ћемо се посветити песмама Душана Радовића кроз обраду
лектире Замислите.“
Главни део часа Уводна разматрања.
(30 минута)  Шта знате о Душану Радовићу?
 Да ли смо до сада обрадили неку његову песму или текст?
 Шта је то поезија?
 Шта означавају појмови песма, строфа, стих, мотив, порука.

Изражајно читање песама.


Прочитати песме: „Страшан лав“, „Плави зец“, „Здравица“, „Тужна
песма“.
Након изражајног читања песама следи краћа пауза ради сређивања
утисака ученика.
Доживљај песама.
Разговарати са ученицима:
 Објасните шта вам се у песмама допада?
 Шта је необично у њима?
 Како сте се осећали док сте слушали песме?

Анализа садржине песама


Радити по групама.
1. група:
 Колико делова има песма „ Плави зец“?
 Шта песник каже првом строфом?
 Зашто је песников зец плав?
 Који вас делови у песми подсећају на бајку?
 Набројте невероватна својства зеца.
 Шта се десило ловцу када је ухватио зеца?
 Како се зец понео у седмој строфи?

2. група:
 Како почиње песма „Био једном један лав“?
 На шта вас подсећа овакав почетак?
 Протумачите рефрен песме: „Страшно, страшно“.
 Објасните стихове: „Не питајте шта је јео“ и „Тај је јео шта је
хтео“.
 Како изгледа лав?
 За кога кажемо да има лошу нарав?
 Како је дечак Брана уклонио опасност од лава?

3. група:
 О чему говори „Тужна песма“?
 Каква осећања прате ритам песме?
 Како су живеле мачке госпође Кларе?
 Шта је она чинила да им обезбеди удобност?
 Које су последице њене претеране бриге и заштите?
 Промените крај песми.

4. група:
 Шта су здравице?
 У којим приликама се говоре?
 У чије здравље је песма „Здравица“?
 Које су поруке ове песме?
 Наведите стих у коме се порука три пута понавља.
 Чиме је песник одушевљен и шта подржава и подстиче у свакој
од строфа?
 Пронађите стих који је носилац основне идеје.

Анализирати урађено и излагање ученика.


Завршни део часа Илустрација песама.
(5 минута)

ЗАПАЖАЊЕ

You might also like