Professional Documents
Culture Documents
Час број: 21
Школа и разред
Учитељица/учитељ
Датум одржавања
Наставна област Почетно читање и писање
Наставна јединица Гласови и штампана слова О и С
Врста (тип) часа Утврђивање
Облици рада фронтални, индивидуални
Наставне методе дијалошка метода, метода запажања и показивања,
текстовна метода
Наставна средства е – буквар, пројектор, звучници, платно, штампана верзија
Буквара, наставни листић
77
е-Буквар
78
Решавање задатка на наставном листићу.(Прилог 1) (5 минута)
Богаћење речника. Тражити од ученика да наведу што више речи које описују дате
појмове:
Какав може да буде облак? (Бео, сив, тмуран, мекан, кишни, снежни...)
Какво може да буде сунце? (Сјајно, врело, топло, зубато...)
Изглед табле
Оо Сс
79
Прилог 1
80
Припрема за час
Час број: 22
Школа и разред
Учитељица/учитељ
Датум одржавања
Наставна област Почетно читање и писање
Наставна јединица Гласови и штампана слова Е и Ш
Врста (тип) часа Обрада
Облици рада фронтални, индивидуални
Наставне методе дијалошка метода, метода запажања и показивања,
текстовна метода
Наставна средства е – буквар, пројектор, звучници, платно, штампана верзија
Буквара
81
е-Буквар
Ток часа
Уводни део часа (5 минута)
82
Страна 3. и 4. (3 минуте)
Анимација писања слова Е и Ш
Посматрање слова Е и Ш и упоређивање њихове графичке структуре. (1 минут)
Записивање великог и малог слова Е и слова Ш на табли. Уочавање редоследа
покрета при писању слова. (1 минут)
У свескама ученици пишу један ред наизменично велико и мало слово Е, и у другом
реду исто тако слово Ш. Учитељ сваком ученику пише прва слова у реду. (5
минута)
Страна 5. и 6. (3 минуте)
Задатак – Означити слово Е и Ш у речима.
Страна 7. и 8. (3 минуте)
Задатак – Обојити поља у којима је написано слово Е или Ш.
На табли написати:
Миш, шест, место, шета
Ема машта. Миша има шест омота.
Хорско читање ових речи и реченица. (1 минут)
Ученици пишу ове речи и реченице у свеске. (10 минута)
Страна 9. (3 минуте)
Текст „Маша, Ема и Саша“– аудио запис
Домаћи задатак:
Решавање задатака на страни 30 у штампаној верзији Буквара.
Изглед табле
Ее Шш
(Нацртати предмет или биће поред сваког слова чији назив почиње на то слово)
83
Ема машта. Миша има шест омота.
84
Припрема за час
Час број: 23
Школа и разред
Учитељица/учитељ
Датум одржавања
Наставна област Почетно читање и писање
Наставна јединица Гласови и штампана слова Е и Ш
Врста (тип) часа Утврђивање
Облици рада фронтални, индивидуални
Наставне методе дијалошка метода, метода запажања и показивања,
текстовна метода
Наставна средства е – буквар, пројектор, звучници, платно, штампана верзија
Буквара, наставни листић
85
е-Буквар
Ученици читају текст Маша, Ема и Саша у штампаној верзији Буквара на страни
31.(5 минуте)
86
Страна 11. (3 минуте)
Задатак – Поређати дата слова тако да се дибије реч.
Изглед табле
Ее Шш
Ема се шиша.
87
Прилог 1
Разврстај речи и напиши их у одговарајуће колоне у табели.
Решење: е: семе, место, месо; ш: шиша, миш, машта; е и ш: шета, меша, смеши
88
Припрема за час
Час број: 24
Школа и разред
Учитељица/учитељ
Датум одржавања часа
Наставна област Језик – правопис
Наставна јединица Велико слово на почетку реченице. Писање тачке на
крају реченице
Врста (тип) часа Обрадa градива
Облици рада фронтални, индивидуални
Наставне методе дијалошка метода, монолошка метода, метода запажања и
показивања, текстовна метода
Наставна средства Читанка Реч по реч, страна 11, Словарица уз Буквар
Циљеви часа Разумевање и обнављање појмова глас, слово, реч и
реченица. Обрада и увежбавање стечених знања о
правилној употреби великог слова на почетку реченице и
приликом писања властитих имена.
Развијање свести о значају правилног писања у
свакодневном животу.
Подстицање уленика да разумеју и примењују основна
правописна правила у писаној комуникацији.
Исходи ЈЕЗИК
Ученици су у стању да правилно употребљавају велико
слово на почетку реченице и тачку на крају реченица којима
се преносе нека обавештења.
Образовни стандарди 1СЈ.1.2.1; 1СЈ.1.3.3; 1СЈ.1.3.4.
Кључни појмови реченица, велико слово, тачка
Активности Осмишљава и организује рад, започиње и води разговор са
наставника ученицима, мотивише ученике за рад, чита, пише, диктира,
слуша, прати и процењује рад ученика
Активности ученика Слуша, учествује у разговору, анализира, црта, чита, пише
кратке и потпуне реченице, решава задатке једноставне
структуре
Међупредметне Комуникативна, дигитална, решавање проблема
компетенције
Корелација Свет око нас
89
Могући ток часа
Уводни део часа (10 минута)
90
У завршном делу часа, ученици пишу реченице које им учитељица/учитељ диктира.
Тета Мима има сат. Мама Ема се шета. Тата Тома има сто. Тамо се Мина шиша.
Ако остане времена, поделити ученицима наставне листиће с реченицама које требају
да препишу правилно. (Прилог 1)
Изглед табле
Прилог 1
1. Препиши реченице правилно.
91
Припрема за час
Час број: 25
Школа и разред
Учитељица/учитељ
Датум одржавања
Наставна област Почетно читање и писање
Наставна јединица Читамо и пишемо научена слова
Врста (тип) часа Систематизација градива
Облици рада фронтални, индивидуални
Наставне методе дијалошка метода, метода запажања и показивања,
текстовна метода
Наставна средства е – буквар, пројектор, звучници, платно, штампана верзија
Буквара и Наставних листова уз Буквар
92
е-Буквар
ИГРА АСОЦИЈАЦИЈЕ
1. Могу бити различитог облика, мали или велики, бели, сиви или црни. Радују нас
када пада снег, а растужују када пада киша. (Облаци)
2. Звезда је коју видимо дању. Жива бића не могу без ње. Ујутру се појави, а увече
нестане. Даје нам светлост и топлоту. (Сунце)
3. Од метала је. Има главу, већу или мању. Највише га користе столари. У сваком
стану га има. Не можемо га употребити без чекића. (Ексер)
4. Некога штити, а некога улепшава. Носи се и лети и зими. Може да буде разних
облика, величина, боја и од различитог материјала. Познат је мађионичарски,
ловачки и дамски. Носи се на глави. (Шешир)
Уочавање гласова којима почињу ове речи и записивање ових слова на табли.
93
Провери своје знање 2 - интерактивни задаци (10 минута)
Неколико ученика решава задатке док остали посматрају и исправљају погрешно.
Изглед табле
Оо Сс Ее Шш
94
Припрема за час
Час број: 26
Школа и разред
Учитељица/учитељ
Датум одржавања
Наставна област Почетно читање и писање
Наставна јединица Гласови и штампана слова Ј и У
Врста (тип) часа Обрада
Облици рада фронтални, индивидуални
Наставне методе дијалошка метода, метода запажања и показивања,
текстовна метода
Наставна средства е – буквар, пројектор, звучници, платно, штампана верзија
Буквара
95
е-Буквар
Ученици проналазе још речи у којима се чују ови гласови: на почетку, у средини
речи и на крају. (2 минуте)
Страна 3. и 4. (3 минуте)
96
Анимација писања слова Ј и У
.
Посматрање слова Ј и У и упоређивање њихове графичке структуре. (2 минуте)
Записивање великог и малог слова Ј и слова У на табли. Уочавање редоследа
покрета при писању слова. (2 минуте)
У свескама ученици пишу један ред наизменично велико и мало слово Ј, и у другом
реду исто тако слово У. Учитељ сваком ученику пише прва слова у реду. (5 минута)
Страна 5. и 6. (3 минуте)
Задатак – Означити слово Ј и У у речима.
Страна 7. и 8. (3 минуте)
Задатак – Обојити поља у којима је написано слово Ј или У.
На табли написати:
јаје, сјај, Јоја
уста, ауто, шума
У ауту је мој тата Јаша.
Хорско читање ових речи и реченице. Ученици пишу ове речи и реченицу у свеске.
(10 минута)
Домаћи задатак:
Решавање задатака на страни 32 у штампаној верзији Буквара.
Изглед табле
Јј Уу
(Нацртати предмет или биће поред сваког слова чији назив почиње на то слово)
97
У ауту је мој тата Јаша.
98
Припрема за час
Час број: 27
Школа и разред
Учитељица/учитељ
Датум одржавања
Наставна област Почетно читање и писање
Наставна јединица Гласови и штампана слова Ј и У
Врста (тип) часа Утврђивање
Облици рада фронтални, индивидуални
Наставне методе дијалошка метода, метода запажања и показивања,
текстовна метода
Наставна средства е – буквар, пројектор, звучници, платно, штампана верзија
Буквара, наставни листић
99
е-Буквар
Страна 9. (3минуте)
Текст „У шуми“ – аудио запис
Читање текста У шуми на страни 30 у штампаној верзији Буквара. (5 минута)
Постављањем следећих питања проверити разумевање прочитаног:
Ко је у шуми? Шта раде? Шта су Јаша и Маја видели?
100
Страна 10. (3 минуте)
Задатак – Ставити слово Ј или У на цртицу так да се добије реч.
Домаћи задатак
Решавање задатака на страни 33 у штампаној верзији Буквара.
Изглед табле
Јј Уу
На пример:
101
Прилог 1
102
Припрема за час
Час број: 28
Школа и разред
Учитељица/учитељ
Датум одржавања
Наставна област Почетно читање и писање
Наставна јединица Глас и штампано слово Р
Врста (тип) часа Обрада
Облици рада фронтални, индивидуални
Наставне методе дијалошка метода, метода запажања и показивања,
текстовна метода
Наставна средства е – буквар, пројектор, звучници, платно, штампана верзија
Буквара
103
е-Буквар
104
Страна 2. (3 минуте)
Анимација писања слова Р
Записивање великог и малог слова Р на табли. Уочавање редоследа покрета при
писању слова. (2 минуте)
У свескама ученици пишу један ред, наизменично, велико и мало слово Р. Учитељ
сваком ученику пише прва слова у реду. (5 минута)
Страна 3. (3 минуте)
Задатак – Означити слово Р у речима.
Страна 4. (3 минуте)
Задатак – Обојити поља у којима је написано слово Р.
На табли написати:
Раша, рам, море, метар
Момир је раширио шатор.
Хорско читање ових речи и реченице. Ученици пишу ове речи и реченицу у свеске.
(10 минута)
Читање речи на страни 35 у штампаној верзији Буквара. Уочавање места гласа Р у
овим речима. (2 минуте)
Страна 5. (3 минуте)
Текст „Риста и Мира“ – аудио запис
Страна 7. (2 минуте)
Задатак – Укрштеница
Страна 8. (2 минуте)
Задатак – Поређати дате речи тако да се добије реченица.
105
Задатак – Саставити од датих речи две реченице.
Неколико ученика пишу помоћу слова на словарици своје реченице које садрже реч
МАРАМА.
Домаћи задатак:
Решити задатке у штампаној верзији Букварa на странама 34 и 35.
Изглед табле
Р р
(Нацртати предмет или биће поред сваког слова чији назив почиње на то слово)
106
Прилог 1
У сваком реду је скривена по једна реч. Пронађи је и обележи.
а т е р а с а ј
м у р а т а р о
м е т а р о ш е
т р а с у т р а
и м и р и с ј у
с а р м а ш о м
р о ш у м а р с
Решење:
а т е р а с а ј
м у р а т а р о
м е т а р о ш е
т р а с у т р а
и м и р и с ј у
с а р м а ш о м
р о ш у м а р с
107
Припрема за час
Час број: 29
Школа и разред
Учитељица/учитељ
Датум одржавања
Наставна област Почетно читање и писање
Наставна јединица Читамо и пишемо научена штампана слова. Диктат
Врста (тип) часа Систематизација градива
Облици рада фронтални, индивидуални
Наставне методе дијалошка метода, метода запажања и показивања,
текстовна метода
Наставна средства е – буквар, пројектор, звучници, платно, штампана верзија
Буквара и Наставних листова уз Буквар, индивидуална
словарица
Циљ часа Препознаје, пише и чита научена штампана слова
Исходи разликује изговорени глас и написано слово; изговорене
и написане речи и реченице;
влада основном техником читања и писања ћириличког
текста;
разуме оно што прочита.
Образовни стандарди 1СЈ.1.3.1, 1СЈ.1.3.3, 1СЈ.1.2.1.
Кључни појмови Гласови и штампана слова Ј, У, Р
Активности Осмишљава и организује рад, започиње и води разговор,
наставника чита, слуша, мотивише ученике, прати и процењује њихов
рад
Активности ученика Слуша, учествује у разговору, анализира, црта, пише,
решава задатке
Међупредметне Комуникативна, за сарадњу, естетска, дигитална, решавање
компетенције проблема
Корелација Свет око нас, Ликовна култура
108
е-Буквар
Тражити од ученика да смисле и кажу реченицу у којој све речи почињу гласом Ј,
па реченицу у којој речи почињу гласом У и на крају реченицу са речима на Р.
На пример: Јова једе јагоде. Урош устаје ујутру. Ратар Риста ради. (4 минуте)
109
Писање по диктату. (10 минута)
Учитељ прочита једну реченицу. Неколико ученика је понове. Утврди се колико речи има у
реченици, а затим је записују у свеске.
Диктат:
Урош и Марија су у шуми. Ту је и Раша. Раша има мараму. Урош је раширио
мараму. У марами су јаја.
Или:
Јутро је. Мира и Урош устају. Морају у шуму. Тамо је шумар Риста. Риста има јаре.
Изглед табле
Аа Мм Ии Тт Оо Сс Ее Шш Јј Уу Рр
Урош и Марија су у шуми. Ту је и Раша. Раша има мараму. Урош је раширио
мараму. У марами су јаја.
или
Јутро је. Мира и Урош устају. Морају у шуму. Тамо је шумар Риста. Риста има јаре.
110
Припрема за час
Час број:30
Школа и разред
Учитељица/учитељ
Датум одржавања
Наставна област Језичка култура – говорење и слушање
Наставна јединица На киши – прича по низу слика
Врста (тип) часа Обрада
Облици рада фронтални, индивидуални, групни рад
Наставне методе дијалошка метода, метода запажања и показивања,
текстовна метода
Наставна средства е – буквар, пројектор, звучници, платно, штампана верзија
Буквара
111
е-Буквар
112
Ученици читачи читају наслов изнад слика. Могу да предлажу и другачије наслове.
(2 минуте)
Разговор о свакој слици посебно одговарањем на следећа питања: (10 минута)
Прва слика: Кога видите на слици? Где се они налазе? Какво је време? Шта деца
раде?
Друга слика: Зашто је девојчица пружила руку? Шта мислите, о чему размишља?
Трећа слика: Шта ради девојчица? Ко је у њеној близини?Шта ради дечак?
Четврта слика: Како су деца решила проблем? Шта се види на њиховим лицима?
О свакој слици прича по један ученик. Запажају појединости на сликама и
формирају од две до три реченице. Реченице треба да буду јасне, да прате редослед
догађаја и да заједно чине целину приче. (5 минута)
Ученици појединачно причају целу причу. (5 минута)
Страна 1. (3 минуте)
Задатак – Неправилан редослед слика
Питати ученике:
Шта би се догодило да се дечак није вратио по другарицу? Које особине је показао
дечак? Какав је он друг? Које особине показује добар друг?
Ученици треба на основу ових питања да схвате да добар друг помаже када је потребно.
(5 минута)
Тражити од ученика да смисле и испричају наставак приче. Подстицати их на
маштовитост. (5 минута)
Ученици причају своја искуства: када су помогли другу или другарици и показали да
су добри другари.
Страна 2. (3 минуте)
Задатак – Означити ситуације у којима је приказано другарско понашање.
Изглед табле
На киши
114
Припрема за час
Час број: 31
Школа и разред
Учитељица/учитељ
Датум одржавања
Наставна област Почетно читање и писање
Наставна јединица Гласови и штампана слова Н и П
Врста (тип) часа обрада
Облици рада фронтални, индивидуални
Наставне методе дијалошка метода, метода запажања и показивања,
текстовна метода
Наставна средства е – буквар, пројектор, звучници, платно, штампана верзија
Буквара
115
е-Буквар
Страна 3. и 4. (3 минуте)
Анимација писања слова Н и П
116
Посматрање слова Н и П и упоређивање њихове графичке структуре. Уочавање
редоследа покрета при писању слова. (2 минуте)
Страна 5. и 6. (3 минуте)
Задатак – Означити слово Н и П у речима.
Страна 7. и 8. (3 минуте)
Задатак – Обојити поља у којима је написано слово Н или П.
На табли написати:
ној, Нина, тенис, син
прст, Пера, рупа, топ
Поштар Неша носи писмо на пети спрат.
Страна 9. (3 минуте)
Текст „Нанин паун“ – аудио запис
Домаћи задатак:
Решавање задатака на страни 38 у штампаној верзији Буквара.
Изглед табле
117
Нн Пп
118
Припрема за час
Час број: 32
Школа и разред
Учитељица/учитељ
Датум одржавања
Наставна област Почетно читање и писање
Наставна јединица Гласови и штампана слова Н и П
Врста (тип) часа Утврђивање
Облици рада фронтални, индивидуални
Наставне методе дијалошка метода, метода запажања и показивања,
текстовна метода
Наставна средства е – буквар, пројектор, звучници, платно, штампана верзија
Буквара, наставни листић
119
е-Буквар
120
Читање текста Нанин паун на страни 39 у штампаној верзији Буквара.
Тражити од ученика да преброје колико реченица има у тексту и колико речи има
свака реченица. Питати их где је написано велико слово и зашто, и који знак стоји
на крају реченице. (5 минута)
Писање по диктату:
Нинина нана има прстен.
Паја пише пером по папиру.
Домаћи задатак:
Решавање задатака на странама 39 у штампаној верзији Буквара.
Изглед табле
Нн Пп
Нинина нана има прстен.
Паја пише пером по папиру.
121
Прилог 1
Од датих слова састави реч и запиши је.
Прилог 2
Прочитај текст Нанин паун у Буквару, а затим допуни реченице.
122
Припрема за час
Час број: 33
Школа и разред
Учитељица/учитељ
Датум одржавања
Наставна област Почетно читање и писање
Наставна јединица Гласови и штампана слова Л и Љ
Врста (тип) часа Обрада
Облици рада фронтални, индивидуални
Наставне методе дијалошка метода, метода запажања и показивања,
текстовна метода
Наставна средства е – буквар, пројектор, звучници, платно, штампана верзија
Буквара
123
е-Буквар
Страна 3. и 4. (3 минуте)
124
Анимација писања слова Л и Љ
Страна 5. и 6. (3 минуте)
Задатак – Означити слово Л и Љ у речима.
Страна 7. и 8. (3 минуте)
Задатак – Обојити поља у којима је написано слово Л или Љ.
На табли написати:
лист, Лепа, теле, шал
љут, Љиља, пољана, муљ
Лептир је слетео на љиљан.
Хорско читање ових речи и реченице. Ученици пишу ове речи и реченицу у свеске.
(10 минута)
Читање речи на страни 41у штампаној верзији Буквара. Уочавање места гласова Л
и Љ у овим речима.
Страна 9. (3 минуте)
Текст „Напољу“ – аудио запис
Читање текста Напољу на страни 41 у штампаној верзији Буквара. Помоћу питања
испод текста проверити разумевање прочитаног. (7 минута)
Домаћи задатак:
Решавање задатака на страни 40 у штампаној верзији Буквара.
Изглед табле
Лл Љљ
125
Запажање учитеља о часу
___________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________
126
Припрема за час
Час број: 34
Школа и разред
Учитељица/учитељ
Датум одржавања
Наставна област Почетно читање и писање
Наставна јединица Гласови и штампана слова Л и Љ
Врста (тип) часа Утврђивање
Облици рада фронтални, индивидуални
Наставне методе дијалошка метода, метода запажања и показивања,
текстовна метода
Наставна средства е – буквар, пројектор, звучници, платно, штампана верзија
Буквара, наставни листић
127
е-Буквар
128
Решавање задатака на страни 41 у штампаној верзији Буквара. Учитељ објашњава
сваки задатак, обилази ученике, подстиче их на рад и похваљује. (5 минута)
Изглед табле
Лл Љљ
129
Прилог 1
___________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________
130
Припрема за час
Час број: 35
Школа и разред
Учитељица/учитељ
Датум одржавања
Наставна област Почетно читање и писање
Наставна јединица Глас и штампано слово Д
Врста (тип) часа Обрада
Облици рада фронтални, индивидуални
Наставне методе дијалошка метода, метода запажања и показивања,
текстовна метода
Наставна средства е – буквар, пројектор, звучници, платно, штампана верзија
Буквара
131
е-Буквар
Страна 2. (3 минуте)
Анимација писања слова Д
132
Посматрање слова Д и уочавање редоследа покрета при писању слова.
Страна 3. (3 минуте)
Задатак – Означити слово К у речима.
Страна 4. (3 минуте)
Задатак – Обојити поља у којима је написано слово К.
На табли написати:
дуд, деда, Душан, мед
Дуле једе сладолед.
Хорско читање ових речи и реченице. (1 минут)
Ученици пишу ове речи и реченицу у свеске. (5 минута)
Страна 6. (3 минуте)
Узвичник – анимација
Објашњење употребе узвичника.
Страна 8. (3 минуте)
Задатак – Ставити дате речи на црте тако да се добије реченица.
ЗАНИМЉИВОСТ
СЛАДОЛЕД
Сладолед је први пут направљен у Кини. Данас уживамо у овој посластици захваљујући
истраживачу Марку Полу. Он је, путујући на Исток, видео како људи једу сладолед и
133
донео рецепт у Италију, где је постао познат, а затим се популарност проширила и на
остатак света.
Сладолед у корнету измислила је девојка продавца сладоледа. Пошто јој је младић
поклонио цвеће умотано у хартију, она је дошла на идеју да на сличан начин направи
фишек од обланди и да у њега стави сладолед.
Домаћи задатак:
Решавање задатака на странама 42 и 43 у штампаној верзији Буквара.
Изглед табле
Дд
Прилог 1
134
Припрема за час
Час број: 36
Школа и разред
Учитељица/учитељ
Датум одржавања
Наставна област Почетно читање и писање
Наставна јединица Читамо и пишемо научена слова
Врста (тип) часа систематизација градива
Облици рада фронтални, индивидуални
Наставне методе дијалошка метода, метода запажања и показивања,
текстовна метода
Наставна средства е – буквар, пројектор, звучници, платно, штампана верзија
Буквара и Наставних листова уз Буквар
135
е-Буквар
Разговор о селу: како изгледа село, шта тамо можемо видети, чиме се у селу људи
баве и по чему се село разликује од града. (4 минуте)
Страна 1. (3 минуте)
Текст „У селу“ – аудио запис
Читање текста У селу, у штампаној верзији Буквара, страна 44. (5 минута)
Ученици читају наглас текст, сваки ученик по једну реченицу. Текст прочитати
више пута. Тражити да ученици одговоре на питања која се налазе испод текста да
би се проверило колико су разумели прочитано.
136
Милан и Смиља су отишли у село.
Дамир седи поред мале Љиље.
Слика 4. ( 2 минута).
„Откривалица“: Решавање задатка.
Изглед табле
Нн Пп Лл Љљ Дд
137
Припрема за час
Час број: 37
Школа и разред
Учитељица/учитељ
Датум одржавања
Наставна област Почетно читање и писање
Наставна јединица Гласови и штампана слова З и В
Врста (тип) часа Обрада
Облици рада фронтални, индивидуални
Наставне методе дијалошка метода, метода запажања и показивања,
текстовна метода
Наставна средства е – буквар, пројектор, звучници, платно, штампана верзија
Буквара
138
е-Буквар
Страна 3. и 4. (3 минуте)
139
Анимација писања слова З и В
Посматрање слова З и В и упоређивање њихове графичке структуре. Уочавање
редоследа покрета при писању слова. (2 минуте)
Записивање великог и малог слова З и слова В на табли. (1 минут)
У свескама ученици пишу један ред наизменично велико и мало слово З, и у другом
реду исто тако слово В. Учитељ сваком ученику пише прва слова у реду. (5 минута)
Страна 7. и 8. (3 минуте)
Задатак – Обојити поља у којима је написано слово З или В.
На табли написати:
зрно, Злата, стаза, мраз
ватра, Васа, медвед, лав
Ветар дува. Зоран затвара прозор.
Хорско читање ових речи и реченица.
Ученици пишу ове речи и реченице у свеске. (5 минута)
Страна 9. (3 минуте)
Текст „Зоо - врт“ – аудио запис
Домаћи задатак:
Решавање задатака на страни 46 штампане верзије Буквара.
Изглед табле
140
Зз Вв
141
Припрема за час
Час број: 38
Школа и разред
Учитељица/учитељ
Датум одржавања
Наставна област Почетно читање и писање
Наставна јединица Гласови и штампана слова З и В
Врста (тип) часа Утврђивање
Облици рада фронтални, индивидуални
Наставне методе дијалошка метода, метода запажања и показивања,
текстовна метода
Наставна средства е – буквар, пројектор, звучници, платно, штампана верзија
Буквара
142
е-Буквар
143
Решавање задатака на страни 47 у штампаној верзији Буквара. Учитељ објашњава
сваки задатак, обилази ученике, подстиче их на рад и похваљује. (10 минута)
ИГРА
ЛЕТИ, ЛЕТИ
Учитељ говори имена животиња, а ученици дижу кажипрсте кад чују име животиње
која лети.
Изглед табле
Зз Вв
На пример:
Медвед зими спава.
Слон има сурлу.
Змија се увија уз дрво.
Лав поспано дрема.
144
Припрема за час
Час број: 39
Школа и разред
Учитељица/учитељ
Датум одржавања
Наставна област Почетно читање и писање
Наставна јединица Гласови и штампана слова Г и Б
Врста (тип) часа Обрада
Облици рада фронтални, индивидуални
Наставне методе дијалошка метода, метода запажања и показивања,
текстовна метода
Наставна средства е – буквар, пројектор, звучници, платно, штампана верзија
Буквара
145
е-Буквар
146
Страна 3. и 4. (3 минуте)
Анимација писања слова Г и Б
Посматрање слова Г и Б и упоређивање њихове графичке структуре. Уочавање
редоследа покрета при писању слова. (2 минуте)
У свескама ученици пишу један ред наизменично велико и мало слово Г, и у другом
реду исто тако слово Б. Учитељ сваком ученику пише прва слова у реду. (5 минута)
Страна 7. и 8. (3 минуте)
Задатак – Обојити поља у којима је написано слово Г или Б.
На табли написати:
град, Гога, трг
баба, Београд, зуб
Голман Богдан брани на голу.
Хорско читање ових речи и реченице.
Ученици пишу ове речи и реченицу у свеске. (5 минута)
Страна 9. (3 минуте)
Текст „Голубови“ – аудио запис
Читање текста Голубови на страни 49 у штампаној верзији Буквара. (5 минута)
Помоћу питања испод текста проверити разумевање прочитаног.
Домаћи задатак:
Решавање задатака на страни 48 у штампаној верзији Буквара.
Изглед табле
На табли су залепљене сличице на којима су приказани: голуб, грожђе, бубамара и
банана. Испод њих су написана слова:
147
Гг Бб
148
Припрема за час
Час број: 40
Школа и разред
Учитељица/учитељ
Датум одржавања
Наставна област Почетно читање и писање
Наставна јединица Гласови и штампана слова Г и Б
Врста (тип) часа Утврђивање
Облици рада фронтални, индивидуални
Наставне методе дијалошка метода, метода запажања и показивања,
текстовна метода
Наставна средства е – буквар, пројектор, звучници, платно, штампана верзија
Буквара, наставни листић
149
е-Буквар
Домаћи задатак:
Решавање задатака у штампаној верзији Буквара на страни 49.
ИГРА
КОЈИ ИНСТРУМЕНТ СВИРАШ?
Један ученик показује свирање на неком инструменту. Остали ученици треба да погоде
о ком инструменту је реч. Онај ко погоди, следећи показује.
Изглед табле
Гг Бб
151
Прилог 1
152