You are on page 1of 9

Писана припрема за пробни час

из математике

Ментори: Студент:
проф. др Јасмина Милинковић Наташа Стојановић129/2008
асс Маријана Зељић

новембар, 2011.
OПШТИ ПОДАЦИ
Студент: Наташа Стојановић
Учитељ-ментор: Нела Максимовић
Датум: 17.11.2011
Назив школе: ОШ ,,Јован Миодраговић“
Разред и одељење: I-6
Час по реду: Трећи
МЕТОДИЧКИ ПОДАЦИ
Наставни предмет: Математика
Наставна тема: Блок бројева до 10
Наставна јединица: Сабирање до пет. Знак једнакости
Претходна наставна јединица: Знак плус- утврђивање
Наредна наставна јединица:
Потребно знање ученика: Познавање бројева од један до пет; да знају да одреде
између два броја који је већи, односно мањи; да
познају симболе ''>'' и ''<'' и ''+'';
Тип часа: Обрада
Циљ часа: Усвајање и примена речи једнакост, једнако; усвајање
и примена знака =; сабирање до 5 и правилно
записивање те једнакости;
Задаци часа:
а) образовни
- општеобразовни - Усвајање и примена речи једнакост, једнако; усвајање
и примена знака =; сабирање до 5 и правилно
записивање те једнакости;
- функционални - Практична примена знања при решавању задатака.
Развијање логичког мишљења код ученика.
б) васпитни - Развијање способности запажања, расуђивања и
закључивања. Развијање и неговање код ученика
прецизног изражавања и употребе математичке
терминологије.
Облици рада: Фронтални, индивидуални
Наставне методе: Дијалошка метода, демонстративна метода, метода
рада на тексту.
Наставна средства: Наставни листићи, вазе, цветићи, оловке, чаше за
оловке, перлице, спајалице
Литература: Дејић, М., Егерић, М.: Методика наставе
математике, Учитељски факултет, Београд, 2007.
Стандарди: * 1МА.1.1.1. ученик зна да прочита и запише дати број,
уме да упореди бројеве по величини и да прикаже број
на датој бројевној полуправој;
* 1МА.2.1.1. ученик уме да примени својства
природних бројева и разуме декадни бројни систем;
* 1МА.3.1.1. ученик уме да примени својства
природних бројева у решавању проблемских задатака;
СТРУКТУРА ЧАСА СА ВРЕМЕНСКОМ АРТИКУЛАЦИОМ

Стварање контекста тј.


мотива за учење новог 3 минута
материјала
Презентација новог
4 минута
материјала
Најава наставне јединице 1 минут
Писање знака једнако 5 минута

Вођено вежбање 7 минута

Индивидуални рад уз
20 минута
колективну проверу
Систематизација наученог
5 минута
градива
Домаћи задатак 0 минута
ТОК ЧАСА
Уводни део часа:
3 минута
Стварање контекста тј. мотива за учење На почетку часа са ученицима играм игру
новог материјала ''Брзо ...'' То је игра у којој говорите нпр.
брзо један, брзо пет, брзо три итд., а
ученици сваки пут када кажете одређени
број треба да покажу онолики број прстију
колико сте ви рекли. Прво само говорим
брзо 1,2,5... Након неколико промена,
постављам им питања између две промене
(нпр. ако је било брзо два они су подигли
два прста, а затим кажем брзо пет, онда
они подижу још три прста. Тада их питам
колико смо имали подигнутих прстију,
колико смо још подигли, како ћемо то
рећи, како би то записали...и тако на више
примера).
Централни део часа:
37 минута
Презентација новог материјала На сто стављам две вазе и цвеће. Узимам 3
цвета и стављам их у прву вазу. Питам
ученике колико има цветова у вази.
Пишем на таблу 3. Затим узимам још два
цвета и стављам их у другу вазу. Питам
ученике колико има цветова у другој вази.
Говорим и пишем да имамо 3+2 цветова.
Затим узимам две зелене оловке и
стављам их у чашу. Питам их колико
имамо зелених оловака. Пишем на таблу
2. Затим додајем још једну љубичасту
оловку у другу чашу. Питам ученике
колико имамо љубичастих оловака.
Говорим и ишем на табли да имамо 2 + 1
оловака. Питам ученике колико има
укупно цветова, а колико оловака.
Записујем на табли и говорим 3+2=5 и
2+1=3. Говорим ученицима да се тај знак
зове знак једнако. Записујем наслов на
Најава наставне јединице таблу и говорим ученицима да запише ко
жели, не морају сви, ако не знају да
напишу неко слово нека пробају да га
прецртају или нека нацртају цветић
Писање знака једнако уместо тог слова. Говорим ученицима
сада испода наслова, у први слободан ред,
напишу један ред знака једнако. Пре тога
им ја пишем знак једнако на табли,
објашњавајући им како да га правилно
Вођено вежбање напишу. Показујем ученицима огрлице
направљене од љубичастих и зелених
перлица.
- Прва огрлица има 3 зелене перлице
и 1 љубичасту (3+1=4)
- Друга има 2 љубичасте и 3 зелене
перлице (2+3=5)
- Трећа има 1 зелену и 4 љубичасте
(1+4=5)
Ученици излазе на таблу и записују
једнакости за сваку огрлицу. Остали
записују у својим свескама. Након сваког
урађеног примера тражим од ученика да
ми прочитају шта су написали.
Индивидуални рад уз колективну проверу Делим ученицима наставне листиће
(Прилог 1). Говорим да ћемо сада мало да
вежбамо, ученици решавају наставне
листиће, затим излазе пред таблу где
проверавамо да ли су добро урадили. Док
ученици решавају наставни листић ја
записујем задатке на таблу како они не би
морали да цртају када буду излазили да их
решавају. Уколико је потребно користимо
спајалице или рачунаљку при решавању
задатака.
Завршни део часа:
5 минута
Систематизација наученог градива Систематизацију наученог вршим кроз
математички диктат (Прилог 2).
Проверавамо тачност усменим путем.
Домаћи задатак За домаћи задатак дајем ученицима
математичку бојанку (Прилог 3) да реше
код својих кућа.
Изглед табле

Знак једнако (=)

= =
3 + 2 =5 3+1=4
2+1=3 2+3=5
1+4=5
1. На линијама напиши тачну једнакост.

2 + 2 =___ ___ + ___ = ___ ___ + ___ ___

2. У кружиће доцртај одговарајући број троуглића тако да


једнакост буде тачна.

1+1=2 4+1=5 3+2=5

3. Повежи једнакости са сликом која их представља и реши их.

2 + 2 =___ 1 + 2 =___ 4 + 1 =___

4. Израчунај: 5. Заокружи бројеве чији


су резултати једнаки
1+2=_3_ 4+1=___ броју на врху кућице

3+1=___ 3+2=___ 5

=
1+1=___ 2+2=___
3+2 1+2
2+2
4+1 1+1
1+3
4+2
Прилог 2
Математички диктат
2. Запиши и израчунај: Броју два додај број три; број четири увећај за један; број
један увећај за два; броју два додај број два
3. Сабери и израчунај бројеве 3 и 1; 1 и 3; 4 и 1

Прилог 3

You might also like