You are on page 1of 3

Школа

Наставни предмет Српски језик


Разред VIII
Датум реализације
Наставник

ПОДАЦИ О ЧАСУ БР. 19


Наставна тема Земља тврда, а небо високо
Наставна јединица Књижевност: „Почетак буне против дахија“, народна епска
песма
Тип часа Обрада
Циљ часа Књижевнотеоријско тумачење народне епске песме новијих времена
Образовни задаци  Понављање градива о народној књижевности
 Књижевнотеоријска анализа прочитане епске песме новијих
времена
 Истицање историјских прилика из времена настанка песме
 Упознавање ученика са биографским подацима Филипа
Вишњића
 Упоређивање историјских и књижевних чињеница
Функционални  Оспособљавање ученика за тумачење епске песме
задаци  Навикавање ученика на дубљу анализу догађаја и ситуација
 Оспособљавање ученика за уочавање појединости
Васпитни задаци  Подстицање ученика на читање уопште
 Неговање поштовања према прошлости свог народа
 Подстицање родољубивих осећања код ученика
 Богаћење језичког израза ученика
Кључни појмови Народна епска песма; епски десетерац; Први српски устанак; Вук
Караџић, Филип Вишњић
Образовни стандарди CJ.1.4.2, CJ.1.4.3, CJ.1.4.4, CJ.1.4.7, CJ.1.4.8, CJ.2.4.9, CJ.3.4.5.
Облици рада Фронтални, индивидуални, групни
Наставне методе Монолошка, дијалошка, истраживачка, текстуална
Наставна средства Вербална, Читанка (страна 44), „Књижевни споменари”, прилог бр.
19
Место извођења Кабинет за српски језик
наставе
Корелација Историја, народна традиција
Литература и додатни  М. Панић Суреп, Филип Вишњић, Просвета, Београд, 1967.
материјал за  Ј. Деретић, Кратка историја српске књижевности, БИГЗ,
наставнике Београд, 1987.
 Н. Милошевић-Ђорђевић, Р. Пешић, Народна књижевност,
Вук Караџић, Београд, 1984.
Литература и додатни З. Несторовић, З. Грушановић, Речи мудрости, Читанка за
материјал за ученике осми разред основне школе, Издавачка кућа Klett, Београд,
2010.
Напомене /

ТОК ЧАСА
Уводни део часа  Подсетимо се поделе књижевности према аутору и облику.
(5 минута) Обратимо пажњу на поделу народне књижевности, уз посебно
истицање поделе епске народне поезије.
 Проверавам да ли су ученици спремни за час и да ли су
прочитали само одломак или песму у целости. Ученици износе
утиске и тумачимо непознате речи ако их је било мимо
наведених.
Главни део часа  Записујемо у „Књижевним споменарима“ и на табли:
(20 минута)
Почетак буне против дахија

Групе износе закључке према задацима из прилога бр. 19.


Прва група: Први српски устанак (1804), раздор међу Турцима
и појава седморице дахија, познати српски јунаци, патња и
муке поробљене раје... Тумачимо песму према истраживачким
задацима који се налазе у Читанци (страна 47). Закључак:
епски десетерац.
 Друга група: Вук Караџић и Филип Вишњић у вези са песмом.
Ако ученици нису у могућности да кажу нешто о Вишњићевом
животу и делу, упознајем их са основним информацијама о
њему.
 Трећа група: Књижевнотеоријске одреднице песме
 Четврта група: Подела песме на композиционе целине (увод:
небеске прилике најављују буну против дахија, заплет:
реакција дахија и раје, кулминација: Сеча кнезова, преокрет:
Карађорђе, расплет – Први српски устанак).
Завршни део часа  Тумачимо небеске знаке приказане у песми, с тим што
(10 минута) проналазимо и стихове у којима се помињу. Захваљујући
мојим подстицајним питањима ученици закључују да је
нереално да су све ове временске прилике биле у истој години,
али да их је Вишњић искористио за потребе песме. Тумачимо и
земаљске знаке који у спрези са небеским знацима најављују
устанак.
 Разговарамо о томе да ли су се утисци ученика о песми
променили након њене анализе.
ДОМАЋИ ЗАДАТАК
 Подсећам ученике да следећег часа настављамо са анализом
ове песме. Ученици остају подељени у четири групе: прва:
Илија Бирчанин, друга: Карађорђе, трећа: раја, четврта: дахије.
 Задатак је исти за све групе: да пронађу најупечатљивије
стилске фигуре.

ИЗГЛЕД ТАБЛЕ
Почетак буне против дахија
(епска народна песма новијих времена)

– Први српски устанак (1804)


– Филип Вишњић
– епски десетерац
– небески знаци / земаљски знаци

ПРИЛОЗИ

Прилог бр. 19
Картице са истраживачким задацима

Прва група

Уочите историјски контекст ове песме.

Информишите се о Првом српском устанку.

Друга група

Информишите се о Вуку Караџићу и Филипу Вишњићу у вези са овом песмом.

Трећа група

Одредите књижевни род и књижевну врсту овог дела, тему, идеју и најмање пет порука.

Четврта група

Одредите композиционе целине песме.

You might also like