You are on page 1of 7

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 84

Предмет: Српски језик и књижевност Разред: 1.


Наставна тема/област: Књижевност

Наставна јединица: Класификација народне књижевности

Тип часа: Утврђивање

Циљ часа:  Обнављање и утврђивање знања о класификацији народне књижевности


Ученик ће бити у стању да:
 покаже познавање Вуковог критеријума за поделу народних песама на јуначке и женске;
 разликује јуначке и женске песме по начину извођења;
 анализира распрострањеност јуначких и женских песама по српским територијама;
 аргументовано тумачи Вуков појам песама на међи и повезује их са данашњом
класификацијом ових песама;
 издваја особености које Вук сматра неопходним за народно стваралаштво;
Очекивани исходи
 покаже поседовање знања о одликама и структури народних песама;
на крају часа:
 покаже способност за класификовање народног стваралаштва;
 истиче културни и историјски значај Вуковог рада на прикупљању, класификовању и
објављивању нашег народног стваралаштва;
 покаже способност аналитичког размишљања, повезивања садржаја и запажања појединости;
 користи стечена знања о већ обрађеним књижевнотеоријским појмовима;
 аргументовано тумачи своја запажања;
 развија читалачко интересовање и љубав према делима народног (усменог) стваралаштва
Наставне методе: Дијалошка, монолошка, аналитичко-синтетичка

Облици рада: Фронтални

Наставна средства: Табла, креда/фломастер


Међупредметне Естетичка компетенција, комуникација, компетенција за целоживотно учење
компетенције:
Међупредметно повезивање: Историја, етнологија, географија
Кључни појмови: Јуначке песме, женске песме, песме на међи
МОГУЋИ ТОК ЧАСА
Планиране активности наставника: Планиране активности ученика:
 Води припремни разговор са ученицима о  Активно учествују у дијалогу износећи
раду Вука Стефановића Караџића на појединости о раду Вука Стефановића
Уводни део часа
прикупљању, систематизацији, Караџића на прикупљању, систематизацији,
(5 минута)
записивању и објављивању наших записивању и објављивању наших народних
народних песама. песама.
Главни део часа  Мотивише ученике да образложе на који  Аргументовано воде дијалог са наставником
(35 минута) начин је Вук Стефановић Караџић у коме истичу да је Вук народне песме
поделио народне песме и којим се поделио на јуначке (певају мушкарци, изводе
критеријумом водио при класификацији. се уз гусле, већа пажња посвећује се
 Усмерава ученике да установе које су садржају, већи број стихова) и женске (певају
разлике постојале између јуначких и жене и девојке, више се води рачуна о самом
женских песама у извођењу и одликама. певању, истакнута мелодичност, мањег
 Мотивише и охрабрује ученике да обима од мушких).
активно учествују у наставном дијалогу  Активно учествују у наставном дијалогу на
на тему распрострањености народног тему распрострањености народног усменог
усменог стваралаштва поводом поделе на стваралаштва поводом поделе на јуначке и
јуначке и женске песме. женске песме и истичу да Вук сведочи да су
 Усмерава наставни разговор на тему се јуначке песме у то време највише изводиле
народних песама „на међи“ и њихових по Босни и Херцеговини, Црној Гори и
одлика. јужној Србији. У делу Србије око Саве и
 Упућује ученике да се присете шта Вук Дунава нешто је мање било присутно певање
говори о настанку народних песама, уз гусле, а најмање га је било у Срему, Бачкој
народним певачима и поседовању и Банату, где су уз гусле певали само слепци.
специфичног дара за такву врсту  Из поделе на женске и мушке народне песме
стваралаштва. по Вуковој класификацији издвајају и
 Мотивише ученике на аргументовано постојање посебне врсте песама које су „на
образлагање начина на који је Вук међи“ и које више наличе јуначким песмама,
класификовао јуначке песме (књиге два, али се не певају уз гусле због тога што су
три и четири) и на основу којих много дуже од лирских песама, него се
историјских догађаја је направљена ова казују.
подела.  Износе закључке да прву збирку чине лирске
 Усмерава наставни разговор и по песме, док су у другој, трећој и четвртој
потреби, допуњава излагања ученика и збирци народних песама јуначке песме и то
прецизније формулише и наглашава подељене на јуначке песме старијих,
закључке и ставове. средњих и новијих времена.
 Прати и вреднује рад и понашање  Закључују да је догађај који представља међу
ученика. у подели времена на старија и средња
Косовски бој, а да се песме новијих времена
односе на устанке и то су песме за
ослобођење Србије и Црне Горе.
 Подстиче ученике да се присете  Наводе примере епских народних песама
тематских циклуса епске поезије и распоређујући их у одговарајуће циклусе
пронађу репрезентативне примере песама хронолошким редом.
Завршни део часа
за сваки циклус.
(5 минута)
 Упућује ученике да за наредни час
прочитају народну баладу Хасанагиница
из Читанке.
 непосредна комуникација између ученика и наставника;
 активности ученика током рада на часу (учесталост јављања);
 квалитет одговора, оригиналност аргументовања ставова, уважавање гледишта других
Начини провере
ученика;
остварености исхода:
 посматрање и бележење ученичких активности током наставе у педагошку свеску;
 тестирање/усмена провера планирана за 89. час како би се стекао непосредан увид у знања
ученика на тему естетске вредности и значаја народне књижевности.
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
 Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
 Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?
 Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
Шта бих променио/-ла?

ИЗГЛЕД ТАБЛЕ
ПРЕДГОВОР СРПСКИМ НАРОДНИМ ПЈЕСМАМА (1824)

народне песме

мушке (јуначке) женске

изводе се уз гусле певају се

БиХ, Црна Гора, јужна Србија северни делови Србије

песме на међи (лирско-епске песме)

You might also like