You are on page 1of 8

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 75

Предмет: Српски језик и књижевност Разред: 1.


Наставна тема/област: Књижевност

Наставна јединица: Бугарштица. Марко Краљевић и брат му Андријаш

Тип часа: Обрада


 Упознавање ученика са појмом и особеностима бугарштице као посебног типа народне епске
песме
 Упознавање ученика са тематско-мотивским, структурним и језичко-стилским особеностима
бугарштице Марко Краљевић и брат му Андријаш
Циљ часа:
 Упознавање ученика са појмом епске биографије на примеру епске биографије Марка
Краљевића
 Сагледавање бугарштице Марко Краљевић и брат му Андријаш у контексту епске биографије
Марка Краљевића
Очекивани исходи Ученик ће бити у стању да:
на крају часа:  објасни појам бугарштице и сагледа место бугарштица у контексту епског усменог
стваралаштва;
 прикаже епску биографију Марка Краљевића и наведе њене изворe;
 упореди историјску личност Марка Краљевића и његов лик у усменој традицији и изнесе
претпоставке о узроцима бројности и распрострањености усмених творевина о Марку
Краљевићу и прерастања његовог лика у једног од највећих епских јунак;
 саопштава доживљаје, утиске, осећања, размишљања побуђене читањем бугарштице Марко
Краљевић и брат му Андријаш;
 уочи интернационални мотив у бугарштици Марко Краљевић и брат му Андријаш (мотив
сукоба међу браћом);
 запажа и документује баладичне елементе у бугарштици Марко Краљевић и брат му
Андријаш;
 осветли и поткрепи артефактима из бугарштице ликове Марка и Андријаша;
 анализира Андријашево обраћање Марку запажајући метафорично развијање мотива смрти
као скривену поруку мајци, прекор брату, али и праштање кроз бригу о његовој даљој
судбини;
 запажа стваралачке поступке својствене усменој књижевности (формулативност на
садржинском и изражајном новоу);
 повезује знања о народној (усменој) књижевности стечена током претходног школовања са
новим знањима;
 укаже на значај народне (усмене) књижевности у српској културној историји и формирању
националног и културног идентитета.
Наставне методе: Дијалошка, монолошка, текстуална, демонстративна, аналитичко-синтетичка метода

Облици рада: Фронтални, индивидуални

Наставна средства: Читанка, школске свеске, табла, креда/фломастер


Међупредметне Естетичка компетенција, комуникација, решавање проблема, компетенција за целоживотно учење
компетенције:
Међупредметно повезивање: Историја, географија
Кључни појмови: Рибање и рибарско приговарање, бугарити – тужно певати, Марко Краљевић, Андријаш, браћа

МОГУЋИ ТОК ЧАСА


Планиране активности наставника: Планиране активности ученика:
Уводни део часа  Упознаје ученике са циљевима часа.  Учествује у приступном наставном
(10 минута)  Подстиче ученике да изложе своја знања разговору.
о епској народној поезији (теме и мотиви,  Излаже своја знања о епској народној поезији
структура епске песме, епска техника, (теме и мотиви, структура епске песме, епска
версификација, подела епске поезије). техника, версификација, подела епске
 Организује излагања ученика задужених поезије).
за приказивање бугарштица и епске  Задужени ученик говори о бугарштицама
биографије Марка Краљевића; по (старост, порекло и значење термина, записи,
потреби, усмерава и допуњује њихова распрострањеност, версификација, начин
излагања; подстиче остале ученике да извођења, теме и мотиви, ликови); посебно
постављају додатна питања и износе своја истиче запис песме Марко Краљевић и брат
знања и запажања о бугарштицама или му Андријаш (Петар Хекторовић, Рибање и
Марку Краљевићу као историјској рибарско приговарање).
личности и лику у епској традицији.  Задужени ученици представљају епску
 Упућује ученике који приказују биографију Марка Краљевића (Марко
бугарштице и епску биографију Марка Краљевић као историјска личност, извори за
Краљевића да на табли забележе кључне епску биографију – епска поезија, предања,
речи, битне податке, нове појмове и eпски атрибути, карактер, познате песме...).
закључке.  Поставља додатна питања и износи своја
знања и запажања о бугарштицама или
Марку Краљевићу као историјској личности
и лику у епској традицији.
Главни део часа  Организује наставни разговор тако да  Прати објашњења и упутства наставника и
(30 минута) ученици у највећој мери самостално излагања других ученика.
анализирају тему, мотиве, структуру,  Саоштава утиске, мисли, осећања, ставове
версификацију, стваралачке поступке, побуђене читањем бугарштице Марко
ликове у бугарштици Марко Краљевић и Краљевић и брат му Андријаш.
брат му Андријаш, ослањајући се на  Одређује тему бугарштице (сукоб браће око
објашњења и Тумачење у Читанци (стр. плена/наследства и братоубиство) и
129–128 и 131). препознаје њен интернационални карактер;
 Подстиче ученике да саопштавају утиске, наводи сукоб Каина и Авеља (Стари завет),
мисли, осећања, ставове побуђене Етеокла и Полиника (мит о Едипу), Ромула и
читањем бугарштице Марко Краљевић и Рема (римска митологија), Дмитра и Богдана
брат му Андријаш. Јакшића (Диоба Јакшића) у нашој епској
 Упућује ученике да одреде тему поезији
бугарштице и подстиче их да се присете  Објашњава да сукоб избија око коња, који је
делâ у којима се појављује мотив у епској поезији епски атрубут и симболизује
сукоба/заваде међу браћом. друштвени престиж, племићки статус, а
 Усмерава ученике да осветљавају узрок нарочито положај у породици
сукоба међу браћом.  Образлаже закључак да је у бугарштици
 Усредсређује пажњу ученика на Андријаш жртва братоубиства, приказан као
Андријашево обраћање Марку и подстиче племенит и частан јунак који брине о
их да на основу тога окарактеришу мајчиним осећањима и Марковој будућности,
Андријашев лик. када Марко више неће имати братовљеву
 Усмерава ученике да тумаче метафоричка помоћ и заштиту.
значења мотива јелена, туђе земље,  Запажа да се у бугарштици наговештава да је
гиздаве девојке, „биља непознаног“, Андријаш већи јунак од Марка, јер се „клети
„винца од забитја“ и да откривају гусари“ разбеже на сам помен његовог имена.
алегорично значење Андријашеве поруке  Објашњава да Андријаш брата прекорева јер
упућене мајци. га је „без кривине загубио“, али и да се
 Упућује ученике да окарактеришу његова људска величина показује кроз снагу
Марков лик и да тумаче одсуство његовог и неуништивост братске љубави: упркос
одговора брату на самрти. свему, брине за Маркову судбину и тако
 Подстиче ученике да запажају примере показује да му опрашта.
формулативности у песми.  Тумачи метафоричко изједначавање
 Наводи ученике да запажају баладичне Андријашевог лика са јеленом (невина жртва,
елементе у песми. али и брзина, окретност, смелост, исконска
 Упућује ученике да размотре структуру чистота, плодност, раст и поновно рођење1).
стихова, функцију припева и обраћања  Тумачи метафоричка значења мотива туђе
певача слушаоцима. земље и Андријашеве љубави према
 Подстиче ученике да своја излагања „гиздавој“ девојци која му даје „биља
поткрепљују примерима из бугарштице. непознаног“ и „винца од забитја“ и запажа да
 Истиче и бележи на табли кључне речи, се кроз њих остварује алегоријска слика
нове појмове и закључке. смрти.
 Мотивише и охрабрује ученике да  Осветљава Марка као силовитог, плаховитог,
активно учествују у наставном дијалогу, необузданог, похлепног јунака, који је,
постављају додатна питања или заслепљен гневом, погазио најсветије
допуњавају излагања других ученика. породичне дужности и осећања.
 Усмерава наставни разговор и по  Разматра литерарни проблем Марковог
потреби, допуњује излагања, одговоре и ћутања и износи претпоставку да је Марко
закључке ученика свестан тежине свог злочина и греха и да се,
 Прати и вреднује рад и понашање слушајући потресну опоруку брата на
ученика. самрти, горко каје због братоубиства.
 Наводи садржинске (мотиви сукоба међу
браћом око плена и братоубиства, симболика
јелена, веровања и приказ оностраног света)
и изражајне облике формулативности (стални
епитети, словенска антитеза, понављања,
обраћање „дружини“, устаљени завршетак).
 Објашњава да је средишњи мотив епски, али
да су у првом плану братска и синовска
љубав, породични односи и везе, лирски
интониран и емотивно згуснут Андријашев
опроштај са братом и животом, трагичан
1
У тумачењу мотива јелена ослањамо се на закључке анализе Пјесме над пјесмама, када је разматрана богата симболика овог мотива. Ученике
можемо упутити на објашњење у Читанци, стр. 105.
расплет заваде око плена, тако да у песми
преовлађују баладични елементи.
 Запажа да је бугарштица песма дугога стиха,
са различитим бројем слогова (овде 12–16);
закључује да су припеви бирани и
постављени тако да наглашавају емоције и
становишта ликова и самога певача и тако
доприносе експресивности песме.
 Уочава да се певач обраћа слушаоцима –
„дружини“ када открива идентитет „два
сиромаха“ и на крају, у финалној формули,
која је прелаз из света песме у стварни свет и
у којој се изражава жеља да слушаоци буду
„весели“ и задовољни песмом; разматра ко
би могао бити „господар“ из завршне
формуле.
 Размишља и самостално закључује
повезујући претходна и новостечена знања.
 Поставља додатна питања, допуњује
излагања других ученика.
 Настоји да се изражава јасно, убедљиво и
аргументовано, водећи рачуна о структури
својих излагања.
 Уважава другачије ставове.
Завршни део часа  Усмерава ученике да сажето резимирају  Сажето резимира закључке интерпретације
(5 минута) закључке произашле из интерпретације бугарштице Марко Краљевић и брат му
бугарштице Марко Краљевић и брат му Андријаш и образлаже суд о њеној високој
Андријаш и вреднују њене естетичке уметничкој вредности.
домете.  Објашњава да догађај опеван у бугарштици
 Позива ученике да одреде место проучене нема историјску потврду и да је
бугарштице у епској биографији Марка интернационални мотив заваде међу браћом
Краљевића. и братоубиства повезан са познатом и
 Најављује ученицима да ће на следећем популарном фигуром Марка Краљевића;
часу анализирати Комаде од различнијех закључује да је овде Марко Краљевић
косовскијех пјесама и упућује их да се споредан лик, без изузетних карактеристика
припреме за разговор на основу које ће добити у мноштву других песама и
објашњења, Тумачења и Задатка у епској традицији у целини.
Читанци (стр. 140–144).  Евентуално, поставља питања о припреми за
 Упућује ученике да се подсете рад на следећем часу.
историјских података о Косовској бици и
песама из косовског тематског круга
(циклуса) које су читали и изучавали у
основној школи.
 праћење и вредновање активности и одговора ученика
 примена знања о поетици народне (усмене) књижевности у тумачењу бугарштице Марко
Краљевић и брат му Андријаш
 примена знања о епској песми и епској техници у анализи бугарштице Марко Краљевић и
брат му Андријаш
 обновљена знања о лику Марка Краљевића у усменој традицији и уочена разлика између
Начини провере историјске личности и епске биографије
остварености исхода:  свестрано анализирана бугарштица Марко Краљевић и брат му Андријаш (тема, мотиви,
композиција, ликови, стваралачки поступци, формулативност, језичко-стилска изражајна сред-
ства)
 оспособљеност за повезивање старих и нових знања
 забележени закључци проучавања песме и њеног контекста у школским свескама; у Читанци
обележени делови текста битни за тумачење дела и документовање закључака
 активна употреба усвојених термина
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
 Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
 Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?
 Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
Шта бих променио/-ла?

ИЗГЛЕД ТАБЛЕ

– Бугарштице: народне епске песме дугога стиха – најстарији слој наше усмене епике
* Бугарити – тужно певати
* Стих: 12–20 слогова (обично 15 или 16 слогова), припев (рефрен) од 5 или 6 слогова
* Догађаји и епски јунаци из XIV и XV века (Марко Краљевић, кнез Лазар, Милош Кобиловић, кнегиња Милица, Сибињанин Јанко,
Бранковићи, Јакшићи итд.)
* Валтазар Богишић, Народне пјесме из старијих, највише приморских записа
Мирослав Пантић, Народне песме у записима XV–XVIII века
– Марко Краљевић (1331–1395), српски средњовековни владар, син Вукашина Мрњавчевића, столовао у Прилепу; као турски вазал, погинуо
у бици на Ровинама
* Епска биографија: усмена епика, културно-историјска предања
 Марко Краљевић укида свадбарину, Марко Краљевић и Муса Кесеџија, Марко Краљевић познаје очину сабљу, Марко Краљевић и вила,
Смрт Марка Краљевића...
– Епски атрибути: коњ Шарац, буздован, сабља, „ћурак од курјака“, „самур-калпак“...
Марко Краљевић и брат му Андријаш
– Запис Петра Хекторовића (Хвар, 1555/1556)
– Интернационални сиже о сукобу међу браћом и братоубиству
– Узрок сукоба: коњ – епски атрибут, симбол друштвеног и породичног статуса
– Андријаш: жртва братоубиства, племенит, частан, већи јунак од Марка, одани и осећајни син и брат; прекорева, али и прашта 
породична љубав као највиша вредност
* Андријаш = „тихи јеленак“  метафора, симболика јелена (невина жртва, али и брзина, окретност, смелост, исконска чистота, плодност,
раст и поновно рођење)
– Алегоријска слика смрти: метафоре туђе земље, „гиздаве девојке“, „биља непознаног“, вина заборава
– Марко: силовит, плаховит, необуздан, заслепљен гневом и похлепом; ћутање – знак кајања
Формулативност – садржински облици Формулативност – изражајни облици
* Мотиви сукоба међу браћом и * Стални епитети (јуначка мајка, гиздава
братоубиства девојка, свитла сабља, потихора бесијаше, мили брајене...)
* Симболика јелена * Словенска антитеза
* Опис убиства * Обраћање „дружини“
* Веровања о оностраном свету и смрти * Финална формула
– Баладични елементи: породични односи, братска и синовска љубав, лирски интониран Андријашев опроштај са братом и животом,
трагичан расплет
Версификација: дуг стих, различит број слогова (12–16), припеви

You might also like