You are on page 1of 4

Припрема за час

Школа ОШ ,,Бора Станковић” Кленике


Датум 28. 9. 2020. године
Разред и одељење Осми разред
Наставник Марија Јоцић
Наставни предмет Српски језик и књижевност
Област Језик; Језичка култура
Наставна јединица и
редни број часа Правопис
Тип часа
понављање
Циљ часа: Понављање правописних правила ради утврђивања знања из
области правописа и функционалне применљивости током употребе писаног
језика.

Васпитни задаци: Мотивисање ученика на сарадничку и такмичарску


атмосферу. Неговање и усвајање љубави према српском језику и
Циљеви и задаци књижевности.
Образовни задаци:

Функционални задаци: Мотивисање ученика за рад и потврђивање


одређених знања, који су потребни у свакодневном животу и даљем
школовању.
CJ.1.4.2; CJ.1.4.3; CJ.1.4.7; CJ.2.4.6.
Образовни стандарди

Облици рада Фронтални, индивидуални.

Наставне методе Дијалошка, истраживачка, монолошка.

Наставна средства Вербална, табла, креда.

 М. Николић, Методика наставе српског језика, Завод за


уџбенике и наставна средства, Београд, 2008.
Литература

Литература за ученике

 Корелација Књижевност, историја, уметност.


Евалуација
Ток часа
Уводни део часа Читајући књижевна дела и слушајући о њима, одређени књижевни ликови,
5 минута иако део фикције, постали су самостални и егзистирају као такви и ван
књижевних дела. Неки од њих су Марко Краљевић, Мајка Југовића, Пипи Дуга
Чарапа и др. Заједничке именице краљевић, мајка, дуга, чарапа, као део имена
јунака прерасли су у властите именице и по актуелном правопису пишу се
великим почетним словом. Једног јунака помињали смо претходног часа и
заједничка именица у оквиру његовог имена се такође, пише великим словом,
зато што је постао препознатљив по њој. На данашњем часу говорићемо о
Правопису у српском језику.
Главни део часа
20 мин. Главни део часа почињемо реченицом коју треба кориговати и написати
  правилно обазирајући се на правописна правила:
иво андрић наш познати нобеловац написао је приповетку мост на жепи
Исправљена реченица гласи: Иво Андрић, наш познати нобеловац, написао је
приповетку ,,Мост на Жепи”.
На основу дате кориговане реченице закључујемо да се лична имена пишу
великим словом, географска имена, као што је у примеру дато име реке Жепе.
Такође, да се апозитив и апозиција одвајају запетама и да се књижевна дела
пишу великим почетним словом под наводницима. Нећемо да заборавимо да
реченица почиње великим почетним словом и да се завршава тачком.
Ученицима говорим да се под правописом подразумева скуп језичких
правила.
Присећамо се неких правописних правила када се пише велико слово, како се
пишу титуле, атрибут ,,свети” уз имена светаца, имена из уметничких дела,
имена етника, писање придева на -ов, -ев и -ин, географска имена, називи
институција, установа и предузећа, називи уметничких дела, часописа, закона,
имена споменика, заменице Ви/Ваш када се обраћамо с поштовањем,,
растављено и састављено писање речи, писање полусложеница и др.

Ученици имају задатак да одреде да ли су понуђене речи правилно написане.


газела (мост), Сребрно језеро, Одбојкашки Клуб ,,Младост”, Нови зеланд,
Дунав, Балканско полуострво, Херцег нови, Урош нејаки, радио-веза, кафе
апарат и сл.

Завршни део часа За крај часа ученицима поручујем да ћемо бити на лектори на кратко и пробати
3-5 мин да коригујемо реченице из њима познатог књижевног текста ,,Потера за
пејзажима”. Присећамо се да је то дескриптивни текст. Уколико не стигнемо на
часу ученици исправљају реченице за домаћи:
Јуримо уз мутну Моравицу између Каблара и овчара (Овчара.)
Силазим свечано низ камене степенице године 1451 (1451.)
Тишина у којој се чује сваки уздах. Збогом сарајево. (Збогом, Сарајево!)

Изглед табле:
Домаћи задатак

Прилози:

You might also like