You are on page 1of 10

Универзитет Црне Горе

Филозофски факултет - Никшић

Образовање учитеља

Писана припрема за реализацију часа из предмета Методика наставе


ликовне културе 1

Ментори: Доц. др Ана Миљковац Учитељ: Јована Томановић 761/19


Проф. Владана Мирковић

У Никшићу, новембра, 2022. године


ОПШТИ МЕТОДИЧКИ ДИО

Школа Основна школа ,,Лука Симоновић“

Студент Јована Томановић

Разред и одјељење III-4

Час 3. и 4. час

Садржаји/појмови учења Графика, отисак, матрица

Тип часа Обрада градива

Васпитно-образовни исход На крају учења, ученик ће моћи/бити


способан/бити у стању дефинише појам
графика, матрица, отисак, опишу
поступак израде графике.

Исход учења Током учења, ученици ће моћи да


осмисле израду печата за отискивање на
папир.

Ликовни материјал Темпера, кромпир, листови од блока,


четкице, ножићи

Облици рада Фронтални и индивидуални облик рада

Наставне методе Вербално-текстуална метода, метода


илустарције, метода цртања

Наставна средства и помагала Темпере, блок, табла, трака, маказе,


лаптоп,фотографија

Корелација Црногорски - српски, босански, хрватски


језик и књижевност, Природа и друштво,
Музичка култура
Ток часа

1. Уводни дио часа (трајање од 20 до 25 минута):

Представљам се ученицима и говорим им да ћу мијењати њихову учитељицу на данашњем часу Ликовне


културе.

Истраживачки дио (од 10 до 12 минута)

Ученици на почетку часа слушају пјесмицу ''Незгода'' од Драгана Лаковића. Након тога, говоре своје утиске о
пјесмици.

- О чему говори пјесма?

- Које се животиње помињу?

Одговарају на питање : Како бисмо препознали да је била нека животиња у нашем дворишту а да је нијесмо ни
видјели ни чули?

Када одговоре, посматрају фотографије. (Прилог број 1)

Говоре шта се налази на њима и препознају различите трагове.

Посматрају још један примјер – Коверту. (Прилог број 2)

Одговарају на питање:

Шта видимо на ковертама?

Да ли ће писма стићи до оних којима су написана?

Сазнају шта је то печат.


Одговарају на питање – Гдје све можете видјети печат?
Сазнају да могу оставити неке природне печате: Када газе по пијеску – отисак стопала, када наквасе прст или
шаку водом или бојом и прислоне на папир, остаје отисак.
Сазнају да је сваки отисак јединствен. (Прилог број 3)

Посматрају слике и одговарају на питања: (Прилог број 4)

- На каквим подлогама су направљени отисци?

- Чиме су направљени?
Мотивација (од 10 до 12 минута)

Приказујем им слику. (Прилог број 5)

Ученици препознају да се на слици налази Аладин и његов летећи ћилим.

Разговарају о ћилиму:

-Какве је боје?

- Какви се облици налазе на њему?

- Какве су линије?

Посматрају још један примјер ћилима и говоре шта све примјећују.

-Какве све имамо облике?

- Да ли се ти облици понављају?

- Каквих су боја?

- Како би ви украсили ваш ћилим?

Прелазимо на главни дио часа, практични рад.

Најављујем наставну јединицу.

2. Главни дио часа (трајање до 45 минута)

Активност ученика:

Говорим ученицима да је данашња тема управо „Ћилим“. Објашњавам им технику коју користе и како се
примјењује. Објашњавам им на који начин ће од кромпира добити отисак.Приказујем им примјере. Папири у
различитим бојама представљају ћилим и они га украшавају како желе користећи отисак од кромпира. Скрећем
им пажњу да један отисак могу користити више пута и у различитим бојама. Израђују скице. Помажем им око
дубљења.

3. Завршни дио часа (трајање од 10 до 15 минута)

Вредновање:

Након што ученици заврше са цртањем својих радова, на унапред припремљен штрик качим штипаљкама на
њега њихове радове тако да буду њима видљиви и прегледни. Заједно коментаришемо свачији рад посебно кроз
следећа питања:

1. Опиши шта си представио/ла на овом раду и како је настао.

2. Шта вам се највише свиђа код овог рада?

3. Које си све боје користио/ла на свом раду?

4. Шта смо све научили на овом часу?

Ученици издвајају успјешне радове вреднујући јасноћу отиснутих матрица и шаблона.

Прилози

Прилог број 1:
Прилог број 2:
Прилог број 3:
Прилог број 4:
Прилог број 5

Прилог број 6

You might also like