You are on page 1of 36

Припрема за час

Час број: 47−48


Школа и разред
Учитељ/наставник
Датум одржавања
Наставна област Споразумевање
Наставна јединица Знаци
Врста (тип) часа обрада
Облици рада фронтални, индивидуални
Наставне методе демонстрација, разговор, усмено излагање, анализирање, рад са
текстом, анализирање, игровне активности, практичан рад
Наставна средства фотографије, уџбеник; остало: ликовна средства и материјали
Циљ часа Схватање појма „знак“; омогућавање ученицима да се служе
знаковима за визуелно споразумевање у свакодневном животу и
схвате значај невербалне комуникације.
Исходи Ученик ће бити у стању да на крају часа:
тумачи једноставне визуелне информације које опажа у
свакодневном животу.
Међупредметно рад с подацима и информацијама, решавање проблема;
повезивање сарадња, компетенција за учење, естетичка компетенција,
комуникација, одговоран однос према здрављу, одговорно
учешће у демократском друштву
Кључни појмови визуелни знаци, невербална комуникација
Ликовно подручје цртање
Ликовни материјали оловке у боји, фломастери, графитне оловке
Корелација свет око нас, српски језик, математика, музичка култура
Активности учитеља  води разговор, излаже, демонстрира, поставља питања
отвореног типа, подстиче ученике да постављају питања, задаје
активности
Активности ученика  слуша, посматра, опажа, анализира, упоређује, износи своје
мишљење, сарађује са другим ученицима, практично ради
Литература за учитеље Ликовна култура 2, Милутин Мићић, Гордана Мићић;
Приручник за учитеље друог разреда, Милутин Мићић, Гордана
Мићић, Радмила Комленић
Литература за ученике Ликовна култура 2, Милутин Мићић, Гордана Мићић

1
Приказ мултимедијалних садржаја

Увеличавање

Видео

2
УВОДНИ ДЕО ЧАСА (10 минута)
УЏБЕНИК 1. корак (ФАЗА САЗНАЊА)
Час може почети игром пантомиме. Учитељ улази у учионицу и
покретима и мимиком поздравља ученике, даје им упутства да гледају, да
слушају, да узму уџбеник ликовне културе, да га не отварају.., .да седе
правилно, тј. исправљених леђа, да отворе уџбеник на страни 78.
Да ли сте знали шта треба да радите? Како сте то знали? Јесте ли
разумели моје поруке?
На који начин сам вам давао обавештења шта да радите? Да ли је то
вербална комуникација? Како се све споразумевамо? Шта је на почетку
часа заменило моје речи? Како сам joш могао да вас обавестим, а да не
говорим? Шта тада користимо уместо говора?
Да ли ви некада тако комуницирате? Када? Зашто? Како бисте једним
заједничким именом назвали све оноо што показујете? Покажите неку
информацију, а ми ћемо је тумачити.
Може се играти следећа игра: учитељ испише знаке (тачка, круг,
стрелица...) на табли или хамеру, а сваки знак одговара неком покрету
(нпр. тачка – пљесак рукама, круг – ударац ногом о под, стрелица −
наклон...) Ученици прате, „читају“ запис и примењују одговарајући
покрет.
2. корак (ФАЗА ПОДСТИЦАЊА – МОТИВАЦИЈЕ)
Разговарамо о делу Пола Клеа чије је репродукција на уводној страни ове
области. Које ликовне елементе уочавате? На шта вас подсећа дело? Шта
је сликара подстакло − инспирисало да га наслика? Шта сазнајемо из имена
дела?
 Упућујемо ученике на уџбеник, страна 80. Настављамо разговор о
знацима. Одговарају на питања из уџбеника. Подстичемо их да на основу
личног искуства дају одговоре и сете се што више примера.
 Понављамо сазнања о невербалној комуникацији кроз текст у уџбенику.
 Тумачимо знакове приказане на крају ове стране. Знак „подигнута два
прста“ често користимо. Шта тим знаком поручујемо некоме? Да ли
га некада и другачије користите? Када? Шта он тада значи?
 Процес сазнања настављамо тумачењем фотографије на почетку 81.
стране. Шта мислите, шта нам поручује дечак на фотографији? На
основу чега знамо да то поручује, да нам баш то саопштава овим
знаком испруженог кажипрста? Шта још може да значи овај знак?
Како још кажипрстом можемо послати неку поруку? (Пази! Или не, не!
Или позивамо некога да приђе.) Ко још користи подигнуту руку да нас
обавести о нечему? Ако њега нема, како добијамо такве и сличне
поруке?(Мислимо на саобраћајни знак и његов значај.)
 Истичемо да знак треба да је једноставан да би био јасан и разумљив.
3. корак (ПОСТАВЉАЊЕ ЗАДАТКА, ПРОБЛЕМА)
Осмисли знак

3
PDF Учитељ упућује ученике на 1. страну мултимедијалног PDF-a, поглавље
Споразумевање. Ученици гледају увеличану репродукцију Клеове, а затим
разговарају о њој. Затим, на 2. страни мултимедијалног пдф-а гледају филм о
знацима.

ГЛАВНИ ДЕО ЧАСА (65 минута)


УЏБЕНИК 1. корак (ФАЗА ОТКРИЋА)
 У овој фази часа прочитаћемо занимљивост на крају лекције и
поразговарати о садржају текста.
 Да ли сте знали ово о чему смо сада читали? Шта сте знали? Шта је
ново што сте сада сазнали?
 Шта мислите о значају знакова у животу људи? Шта би било да они не
постоје?
 Игра знаковног споразумевања (Можемо донети на час исписан плакат
са свим знацима знаковног језика или то пројектовати на графоскопу,
рачунару или видео-биму.) Погледамо приказане знаке знаковног језика у
уџбенику и разговарамо о њиховом изгледу.
Следећи задатак за ученике је да „напишу“, тј. покажу једну реч знаковним
језиком. Користе плакат или приказ свих знакова. То чине и ученици који
показују реч и они који је „читају“.
2. корак (ФАЗА СТВАРАЛАШТВА)
 Прелазимо на практични ликовни задатак. Сваки ученик треба да
осмисли знак којим ће обавестити остале о нечему (то може да буде
правило понашања у школи или неко обавештење у природи и слично).
 Током рада, учитељ обилази ученике, усмерава их да у раду буду
слободни, али прецизни, како би знак био јасан и порука разумљива.
 Ученици завршавају знакове.

ЗАВРШНИ ДЕО ЧАСА (15 минута)


УЏБЕНИК 1. корак ( ИЗЛОЖБА РАДОВА )
 Све знакове поставимо на таблу или пано. Који знаци представљају
правила понашања у пколи?
Одвојимо те знакове у један скуп, а остале ставимо поред њих.
2. корак ( АНАЛИЗА И ПРОЦЕЊИВАЊЕ )
 Тумачимо знакове појединачно, а аутори знакова нас обавештавају да
ли смо добро разумели њихову визуелну поруку. На крају разговарамо
о томе.
 Да ли је знак био јасан и порука разумљива? Ако није, због чега није? Да
ли су ученици били креативни и оригинални или знакови личе на оне који
већ постоје?
Који знак вам је нарочито знаимљив и због чега?

3. корак (ДОМАЋИ РАД)


Припремити и донети на следећи час фломастере и картон.

4
Начин праћења ученичких постигнућа
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
(Само)евалуација часа
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________

5
Припрема за час

Час број: 49−50


Школа и разред
Учитељ/Наставник
Датум одржавања
Наставна област Споразумевање
Наставна јединица Симболи
Врста (тип) часа обрада
Облици рада фронтални, индивидуални
Наставне методе демонстрација, разговор, усмено излагање, анализирање, рад са
текстом, анализирање, игровне активности, практичан рад
Наставна средства репродукције, направљени облици, фотографије, уџбеник;
остало: ликовна средства и материјали
Циљ часа Пружање елементарних знања о значају знакова и симбола у
савременом свету; упознавање са односом ликовне обраде и
функције симбола и знакова.
Исходи Ученик ће бити у стању да на крају часа:
тумачи једноставне визуелне информације које опажа у
свакодневном животу.
Међупредметно рад с подацима и информацијама, решавање проблема;
повезивање сарадња, компетенција за учење, естетичка компетенција,
комуникација, одговоран однос према здрављу, одговорно
учешће у демократском друштву
Кључни појмови симбол, печат, грб, хералдика
Ликовно подручје цртање
Ликовни материјали оловке у боји, фломастери, картон
Корелација грађанско васпитање, свет око нас, српски језик
Активности учитеља  води разговор, излаже, демонстрира, поставља питања
отвореног типа, подстиче ученике да постављају питања, задаје
активности
Активности ученика  слуша, посматра, опажа, анализира, упоређује, износи своје
мишљење, сарађује са другим ученицима, практично ради
Литература за учитеље Ликовна култура 2, Милутин Мићић, Гордана Мићић;
Приручник за учитеље друог разреда, Милутин Мићић, Гордана
Мићић, Радмила Комленић
Литература за ученике Ликовна култура 2, Милутин Мићић, Гордана Мићић

6
Приказ мултимедијалних садржаја

Видео
Галерија
Задатак

Задатак
Задатак

7
УВОДНИ ДЕО ЧАСА (10 минута)
УЏБЕНИК 1. корак (ФАЗА САЗНАЊА)

Учитељ на почетку часа може користити неке од знакова визуелне


комуникације које су ученици упознали на претходном часу (рука подигнута
увис, прст на уснама, неки од знакова главом, азбуке за неме...). Наставља
разговор са ученицима о томе што је показао и на који начин им је пренео
поруку. Понављају се сазнања са претходног часа. Истичемо које
критеријуме знак треба да задовољи да би био разумљив (једноставан,
јасан). Настављамо разговор о ученичким искуствима о знаковима које су
они раније видели и о њиховим значењима (срце је уобичајени симбол за
љубав, симболи које смо на часовима света око нас користили у календару
времена, смајли...).
2. корак (ФАЗА ПОДСТИЦАЊА – МОТИВАЦИЈЕ)
Упућујемо ученике на уџбеник, страна 83. Посматрају фотографије симбола
које су вероватно већ раније видели. Настављамо разговор о симболима као
посебној врсти знакова. Подстичемо их да се на основу личног искуства сете
што више примера.
Понављамо сазнања о невербалној комуникацији кроз текст у уџбенику.
Тумачимо знакове смајлија приказаних овој страни.
Повезујемо цртане знаке и симболе које су раније цртали или штампали, а
данас помоћу савремене технологије шаљемо поруке телефоном, интернетом
помоћу рачунара, а визуелне поруке нам се шаљу путем телевизије.
3. корак (ПОСТАВЉАЊЕ ЗАДАТКА, ПРОБЛЕМА)
Смисли свој лични знак − симбол

PDF Учитељ упућује ученике на 3. страну мултимедијалног PDF-a, поглавље


Споразумевање. Ученици гледају филм о значима и слике из галерије слика.

8
ГЛАВНИ ДЕО ЧАСА (65 минута)
УЏБЕНИК 1. корак (ФАЗА ОТКРИЋА)
 У овој фази часа прочитаћемо припремљени део бајке или приказати
(видео, ТВ, интернет) део цртаног филма − бајке у коме краљ ставља свој
знак, печат на писмо или докуменат. Након читања или гледања
разговарамо о печату као личном знаку или знаку којим се нашто оверава
и његовој улози у животу људи. Уместо бајке можемопрочитати нешто о
печату на прстену који су носили краљеви и цареви. У додатном садржају
је мала прича о печату кнеза Стројимира и царице Теодоре, што би била
лепа веза и са народном традицијом.
 Упућујемо ученике на уџбеник, страна 84. Посматрајте фотографије на
почетку стране и прочитајте питање. Размислите и реците своје
мишљење другу до себе. Након тога сви разговарамо о запажањима
везаним са ову визуелну загонетку.
 Активност настављамо читањем текста о печату, на истој страни
уџбеника.
На крају ове фазе разговарамо о јединствености отиска прста и стопала
сваког човека.
2. корак (ФАЗА СТВАРАЛАШТВА)
 Прелазимо на практични ликовни задатак. Сваки ученик треба да
смисли и ликовно представи знак који ће бити његов лични симбол по
коме ће га други препознати.
 Свако од нас се разликује од свих других људи, јединствен је, а то значи
да на свету постоји само један такав. Малопре смо разговарали о
томе да свако има различит отисак прста и стопала и да нас по томе
могу препознати. Због тога неписмени људи на неком документу
остављају отисак прста уместо потписа. Свако од нас се по још
много чему разликује од других, свако има неку карактеристичну
особину по којој га можемо препознати. Сетите се по чему сте то ви
јединствени и у складу с тим прикажите себе једним знаком који ћете
сами смислити. То ће бити ваш лични симбол.
 Упућујемо ученике на задатак број један на 83. страни. Свако од њих
прочита упутство и о томе сви заједно поразговарамо. Када смо
сигурни да су сви разумели задатак, ученици прелазе на његову
реализацију.
 Током рада, учитељ обилази ученике, усмерава их да у раду буду
слободни, али прецизни, како би знак био јасан и порука разумљива.
 Ученици завршавају симболе.

9
ЗАВРШНИ ДЕО ЧАСА (15 минута)
УЏБЕНИК 1. корак ( ИЗЛОЖБА РАДОВА )
Радове изложити на паноу; у томе учествују и ученици.
2. корак ( АНАЛИЗА И ПРОЦЕЊИВАЊЕ )
 Декодирамо симболе: Који знак представљају ког друга?
 Да ли је знак био јасан и порука разумљива? Ако није, због чега није? Да
ли су ученици били креативни и оригинални или знакови личе на оне који
већ постоје?
 Који симбол им је нарочито знаимљив и због чега?
 На крају читамо занимљивост из уџбеника на крају 85. стране под
називом „Грбови“.
 Разговарамо о прочитаном и испитујемо ученичка искуства и сазнања
везана за грбове као врсту симбола-знака.
 Ученици могу своје личне симболе да закаче на одећу и носе тога дана
у школи или да их понесу кући.
3. корак (ДОМАЋИ РАД)
Припремити и донети на следећи час: чепове од флаша или балона, вуницу,
различито зрневље, плутане чепове, пластелин, темпере, четкице.

Начин праћења ученичких постигнућа


______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
(Само)евалуација часа
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________

10
Припрема за час

Час број: 51−52


Школа и разред
Учитељ/Наставник
Датум одржавања
Наставна област Споразумевање
Наставна јединица Печат
Врста (тип) часа обрада
Облици рада фронтални, индивидуални
Наставне методе демонстрација, разговор, усмено излагање, анализирање, рад са
текстом,анализирање, игровне активности, практичан рад
Наставна средства репродукције, направљени облици, фотографије, уџбеник;
остало: ликовна средства и материјали
Циљ часа Развијање способности да се поједноставе сложени проблеми;
систематизација сазнања о знаковима, симболима, грбу, застави.
Исходи Ученик ће бити у стању да на крају часа:
користи информације и одабрана ликовна дела као подстицај за
стваралачки рад.
Међупредметно рад с подацима и информацијама, решавање проблема;
повезивање сарадња, компетенција за учење, естетичка компетенција,
комуникација, одговоран однос према здрављу, одговорно
учешће у демократском друштву
Кључни појмови знак, симбол, печат, грб, хералдика
Ликовно подручје цртање, сликање, обликовање
Ликовни материјали чепови од флаша или балона, вуница, различито зрневље,
плутани чепови, пластелин, темпере, четкице
Корелација свет око нас, српски језик
Активности учитеља  води разговор, излаже, демонстрира, поставља питања
отвореног типа, подстиче ученике да постављају питања, задаје
активности
Активности ученика  слуша, посматра, опажа, анализира, упоређује, износи своје
мишљење, сарађује са другим ученицима, практично ради
Литература за учитеље Ликовна култура 2, Милутин Мићић, Гордана Мићић;
Приручник за учитеље друог разреда, Милутин Мићић, Гордана
Мићић, Радмила Комленић
Литература за ученике Ликовна култура 2, Милутин Мићић, Гордана Мићић

11
Приказ мултимедијалних садржаја

Галерија Галерија

12
УВОДНИ ДЕО ЧАСА (10 минута)
УЏБЕНИК 1. корак (ФАЗА САЗНАЊА)

Учитељ на почетку часа може показати неке печате које је донео он или
ученици или спремио у видео-материјалу (фотографије, видео-запис и
сл.). Разговара са ученицима о томе како се праве печати, како остављају
траг, чему служе. Да ли сте ви некада користили печате?
Од чега су направљени ти печати?

2. корак (ФАЗА ПОДСТИЦАЊА – МОТИВАЦИЈЕ)

 Упућујемо ученике на уџбеник, страна 86. Посматрају фотографије


печата од којих су неке вероватно већ видели. Настављамо разговор о
печатима. Шта мислите, од чега су направљени ови печати? Који од њих
се разликује од осталих? По чему?Шта мислите, од чега је он
направљен? Како?Да ли се печати и данас праве и користе?
3. корак (ПОСТАВЉАЊЕ ЗАДАТКА, ПРОБЛЕМА)
 Правимо печате од различитих материјала

PDF Учитељ упућује ученике на 5. страну мултимедијалног PDF-a, поглавље


Споразумевање. Ученици гледају слике из галерије слика.

13
ГЛАВНИ ДЕО ЧАСА (65 минута)
УЏБЕНИК 1. корак (ФАЗА ОТКРИЋА)

 У овој фази часа проширићемо знања о печату и начинима израде, као и о


могућностима ликовног уобличавања површина коришћењем печата.
 Упућујемо ученике на уџбеник, страна 86. Активност настављамо
читањем текста о печату, на истој страни уџбеника.
 Прочитајте у уџбенику на 86. и 87. страни на који начин и у ком
материјалу можете направити печат. Поразговарајте о ономе што
сазнате са својим паром.
 Разговамо са целом групом о представљеним начинима израде печата и
дајемо ученицима могућност да изаберу на који начин желе да направе
печат. Постављене су клупе за групе и на свакој клупи је различит
материјал за израду печата (пластелин и зрневље, картон и вуница,
кромпири, хартија...).
2. корак (ФАЗА СТВАРАЛАШТВА)
 У првом делу ове фазе часа прелазимо на практичан ликовни задатак −
израду печата. Сваки ученик треба да смисли и направи печат у
различитом материјалу.
 Упућујемо ученике на радна места у зависности од начина за који су се
определили. Свакој групи још једном поновимо поступак рада и
охрабримо их да прво смисле више идеја, а да затим реализују једну од
њих која им се учуни најзанимљивијом.
 Током рада, учитељ обилази ученике, усмерава их да у раду буду
слободни, али и прецизни, како би отисак печата који праве био јасан.
 Када ученици заврше своје појединачне печате, прелазимо на други део
овог стваралачког процеса: отискивање печата и стварање композиције
од тих отисака.
 Први корак у овом делу биће да свако из групе отисне свој печат на
један од начина описаних у уџбенику. Могу пробати и оба понеђена
начина.
 Након тога сваки ученик отискује свој печат на лист папира и
комбинује отиске понављајући их у одређеном ритму. Када то ураде у
групи, анализирају резултате које су добили или постигли.
 На крају се одлучују на који начин ће направити композицију од отисака
свих печата у својој групи.
 Ученици завршавају отискивање,анализе ирајуи дорађују оно што су
урадили.

14
ЗАВРШНИ ДЕО ЧАСА (15 минута)
УЏБЕНИК 1. корак ( ИЗЛОЖБА РАДОВА )
 Све композиције отисака група ставимо на одељењски пано.
2. корак ( АНАЛИЗА И ПРОЦЕЊИВАЊЕ )
 Анализирамо како су урађени, какве су печате групе смислиле, како су их
отискивале на папиру, тканини, картону или неком другом материјалу.
 На крају, уколико остане времена, можемо поставити хамер на таблу
(залепимо га траком како се не би померао или спао) и упутимо ученике
да на њему остављају отиске деловима руку (прст, цела шака, делови
прстију...) које су умочили у боје постављене испред табле. Објаснимо
ученицима да излазе слободно и ураде свој отисак на месту и на начин
који желе. Слободни су и у избору боја и броја отисака. Сваки следећи
ученик посматра оно што је до тада урађено и реагује на то својим
потезима.
 Анализирамо дело и поставимо га на одељењски пано као лични симбол
– печат − знак одељења.
3. корак (ДОМАЋИ РАД)
Припремити и донети на следећи час графитна оловка са ознаком Б, лист из
блока.
PDF

Начин праћења ученичких постигнућа


______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
(Само)евалуација часа
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________

15
Припрема за час

Час број: 53−54


Школа и разред
Учитељ/наставник
Датум одржавања
Наставна област Споразумевање
Наставна јединица Писмо
Врста (тип) часа обрада
Облици рада фронтални, индивидуални, рад у пару
Наставне методе демонстрација, разговор, усмено излагање, анализирање, рад са
текстом,анализирање, игровне активности, практичан рад
Наставна средства репродукције, направљени облици, фотографије, уџбеник;
остало: ликовна средства и материјали
Циљ часа Омогућавање ученицима да схвате значај говора тела у
свакодневној комуникацији;
овладавање средстсвима и техникама ликовно-визуелног
изражавања.
Исходи Ученик ће бити у стању да на крају часа:
тумачи једноставне визуелне информације.
Међупредметно рад с подацима и информацијама, решавање проблема;
повезивање сарадња, компетенција за учење, естетичка компетенција,
комуникација, одговорно учешће у демократском друштву

Кључни појмови ћирилица, латиница, слово


Ликовно подручје цртање
Ликовни материјали графитна оловка са ознаком Б, лист из блока
Корелација грађанско васпитање, свет око нас, српски језик, лепо писање,
народна традиција
Активности учитеља  води разговор, излаже, демонстрира, поставља питања
отвореног типа, подстиче ученике да постављају питања, задаје
активности
Активности ученика  слуша, посматра, опажа, анализира,упоређује, износи своје
мишљење, сарађује са другим ученицима, практично ради
Литература за учитеље Ликовна култура 2, Милутин Мићић, Гордана Мићић;
Приручник за учитеље друог разреда, Милутин Мићић, Гордана
Мићић, Радмила Комленић
Литература за ученике Ликовна култура 2, Милутин Мићић, Гордана Мићић

16
Приказ мултимедијалних садржаја

Задатак

Видео

Видео

17
УВОДНИ ДЕО ЧАСА (15 минута)
УЏБЕНИК 1. корак (ФАЗА САЗНАЊА)
 Учитељ усмерава ученике на посматрање фотографија на страни 88 и води
разговор с њима: Шта је приказано на фотографијама? Чему служе
приказани предмети? Шта им је заједничко? Објасни. Да ли сте ви некада
писали некоме? Подсетити ученике да су писали честитке мамама за 8. март
или блискима за Нову годину, да често пишу поруке преко мобилних
телефона својим друговима, мејловима преко рачунара и да је писање
порука начин да се људи међусобно споразумевају.

Учитељ објашњава ученицима да ће најпре сазнати како је настало писмо.


Прозива ученика који ће прочитати текст на 88. страни. Након читања,
учитељ усмерава пажњу ученика на фотографије које приказују цртеже и
записе на зидовима пећина и поставља питања: Шта мислите, шта је овим
цртежима поручио пећински човек? Шта можемо сазнати о животу људи
из тог периода на основу цртежа? Наставља се сазнавање читањем и
учитељ прозива другог ученика који ће прочитати текст на 89. страни о томе
које је све материјале човек користио за урезивање знакова и симбола, а
касније за писање. У току читања, учитељ застаје да са ученицима
проанализира фотографије које прате текст. Овакав рад се наставља, чита се
текст и анализирају фотографије и на 90. страни. Учитељ поставља питања:
Шта мислите, на који начин Индијанци (на слици) шаљу поруке једни
другима? Покушајте да објасните. Шта се може закључити из записа
праисторијског човека?
2. корак (ФАЗА ПОДСТИЦАЊА – МОТИВАЦИЈЕ)
 Учитељ би могао сачинити на хамеру неколико забавних порука од
нацртаних сличица и симбола (може и да одштампа на листићу), а
ученици би требало да открију њихово значење.
 На пример:
 1. ђак, оловка, папир (Ученик пише задатак.)
 2. зец, срце, шаргарепа (Зец воли шаргарепе.)
 3. два-три ђака, отисци стопала, школа (Ученици иду у школу.)
 4. дечак, нога, лопта, лопта у голу (Дечак је шутнуо лопту и дао гол.)
 Покушајте ви да напишете свом другу из клупе неку поруку цртежима и
дајте му да прочита. Затим замените улоге.

3. корак (ПОСТАВЉАЊЕ ЗАДАТКА, ПРОБЛЕМА)

 Сазнај како се развијало писмо – напиши и ти поруку старим симболима !

PDF Учитељ упућује ученике на 6. страну мултимедијалног PDF-a, поглавље


Споразумевање. Ученици гледају два филма, а затим самостално решавају

18
задатак са 6. стране.

19
ГЛАВНИ ДЕО ЧАСА (65 минута)
УЏБЕНИК 1. корак (ФАЗА ОТКРИЋА)
 Читати текст и посматрати фотографије на 91. страни. Учитељ прозива
ученика који чита текст, затим поставља питања: Која писма су приказана
на фотографијама? Које сличности, а које разлике уочавате међу њима?
Ученици се упознају са елементарним знањима о настанку и развоју писма.
О томе како је настало слово А. Уочавају да се груписањем и низањем
симбола или сличица на одређени начин изражава нека мисао или догађај.
Упознају се са значењем писма за културу једног народа и како је данашње
писмо настало као скуп знакова и симбола јер су људи тражили
једноставнији начин писања. Учитељ поставља питања: Како се зове наше
писмо? Колико слова има наше писмо? Ко је творац ћирилице? Које друго
писмо савладавамо управо ове школске године?
 Учитељ објашњава како је настала ћирилица. Ученици посматрају
фотографије на страни 92 где су приказана слова грчког писма, глагољице
и старе ћирилице. Уочавају сличности и разлике са данашњом ћирилицом.
2. корак (ФАЗА СТВАРАЛАШТВА)
 Учитељ задаје задатке са стране 92. Ученици самостално решавају један
по један задатак. Затим читају написане поруке. Кроз ове задатке ученици
се упознају са знаковима и симболима неких писама из прошлости
(сумерски, староегипатски, старокинески знаци, хијероглифи) и уче да их
практично примењују.
 Учитељ упућује ученике да поруке које буду смишљали буду кратке и јасне
како би их њихови другови могли протумачити. Подстиче их да буду
уредни и прецизни у писању. Отклања нејасноће и охрабрује ученике који
заостају у раду.
PDF Учитељ упућује ученике на 7. страну мултимедијалног PDF-a, поглавље
Споразумевање. Ученици гледају филм.

ЗАВРШНИ ДЕО ЧАСА (20 минута)


УЏБЕНИК 1. корак ( ИЗЛОЖБА РАДОВА )
Учитељ упућује ученике да изаберу своје најуспелије радове – поруке неким
старим писмом и окаче их на пано.
2. корак ( АНАЛИЗА И ПРОЦЕЊИВАЊЕ )
Ученици анализирају и процењују радове на основу успешности оствареног
ликовног проблема: Да ли су коришћени знакови прецизно и јасно написани?
Да ли је порука јасно пренета? Шта одликује рад код ког јасно препознајемо
значење и смисао поруке?Да ли бисте ви користили неки други симбол или
знак? Шта бисте можда другачије написали? Да ли је неки рад
истакнутији од осталих? Чиме се издваја?
3. корак (ДОМАЋИ РАД)
Припремити и донети на следећи час: темпере, четкице, лист из блока.
PDF

20
Начин праћења ученичких постигнућа
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
(Само)евалуација часа
______________________________________________________________________________

21
Припрема за час

Час број: 55−56


Школа и разред
Учитељ/Наставник
Датум одржавања
Наставна област Споразумевање
Наставна јединица Слова можемо писати, цртати, сликати, обликовати
Врста (тип) часа утврђивање
Облици рада фронтални, индивидуални, рад у пару, групни
Наставне методе демонстрација, разговор, усмено излагање, анализирање, рад са
текстом,анализирање, игровне активности, практичан рад
Наставна средства репродукције, фотографије, уџбеник, калиграфски текстови;
остало: ликовна средства и материјали
Циљ часа Стицање способности примене различитих техника и материјала
у ликовном креирању слова;
подстицање креативности у ликовном изражавању.
Исходи Ученик ће бити у стању да на крају часа:
користи материјал и прибор на безбедан, одговоран и креативан
начин.
Међупредметно рад с подацима и информацијама, решавање проблема;
повезивање сарадња, компетенција за учење, естетичка компетенција,
комуникација
Кључни појмови комуникација, кретање, плес
Ликовно подручје цртање
Ликовни материјали оловке у боји, фломастери, графитне оловке
Корелација свет око нас, српски језик, лепо писање, физичко васпитање
Активности учитеља  води разговор, излаже, демонстрира, поставља питања
отвореног типа, подстиче ученике да постављају питања, задаје
активности
Активности ученика  слуша, посматра, опажа, анализира, упоређује, износи своје
мишљење, сарађује са другим ученицима, практично ради
Литература за учитеље Ликовна култура 2, Милутин Мићић, Гордана Мићић;
Приручник за учитеље друог разреда, Милутин Мићић, Гордана
Мићић, Радмила Комленић
Литература за ученике Ликовна култура 2, Милутин Мићић, Гордана Мићић

22
УВОДНИ ДЕО ЧАСА (15 минута)
УЏБЕНИК 1. корак (ФАЗА САЗНАЊА)
 Час може почети посматрањем репродукције слике Василија Кандинског
Сукцесија, коју је учитељ припремио или пронашао не интернету.
Учитељ тражи од ученика да опишу своја опажања: Шта је представио
сликар? Којом ликовном техником се служио? Шта замишљате, која се
порука крије иза ових симбола?

Даље се утврђује градиво са претходног часа. Учитељ разговара са


ученицима и поставља питања: Како је настало писмо? Где су све људи
записивали поруке? На чему? Које се писмо сматра најстаријим? Која су
се писма касније појавила? Која је била улога писма некада, а која данас?
Шта за вас значи способност писања и читања? Како се зове наше
писмо? Ко је творац нашег писма? Које ново писмо учимо ове године?
2. корак (ФАЗА ПОДСТИЦАЊА – МОТИВАЦИЈЕ)
 Учитељ усмерава ученике да посматрају фотографије на страни 93 и
уоче како су уметници користили слова у свом ликовном изразу.
Такође, може се задржати и на објашњењу појмова „Уметност
конверзације“ из назива дела Рене Магрита. Учитељ може покушати да
од ученика добије одговор на питање шта за њих представља уметност
споразумевања, како би они протумачили ове појмове.
Лопта, на страни 93 поручује да се поиграмо. Шта су ови људи
обликовали својим телима? Хајде да и ми покушамо слично. Покушајте
најпре рукама да напишете неко слово и покажете осталима. Затим
покушајте исто користећи тело или делове тела. Следећи задатак је да у
пару напишете нешто. На крају, поделите се у групеод по 4 ученика и
саставите неку реч. Када сте спремни, показаћете једни другима шта
сте „написали“ својим телима.
3. корак (ПОСТАВЉАЊЕ ЗАДАТКА, ПРОБЛЕМА)
 Креирај своје иницијале – нацртај или насликад!

23
ГЛАВНИ ДЕО ЧАСА (65 минута)
УЏБЕНИК 1. корак (ФАЗА ОТКРИЋА)
 Пре него што почну да раде, ученике упознати с новим појмом –
калиграфија. Учитељ ће прочитати текст који је припремио.

Предлог:

Калиграфија је вештина лепог писања руком.


Пише се по одређеним правилима: тачно се знају ширина и висина слова;
тачно је одређена дебљина линија којима се пише слово .
Пише се линијама различите дебљине, дебелим и танким; размак између слова,
речи и редова требало би да је једнак.
Када пишеш графитном оловком, хемијском оловком или наливпером, линије које
настају углавном су исте дебљине. Пошто се у лепом писању користе линије
различите дебљине, потребно је да имамо погодан прибор за рад.

Када се прочита текст, учитељ кроз разговор проверава колико су


ученици схватили и усвојили ново градиво: Шта сте сазнали о
калиграфији? Која се правила морају поштовати приликом писања? Који
ми прибор користимо у писању, а који се користи у калиграфији?
Учитељ може показати и неке примере исписаних текстова калиграфским
рукописом како би ученицима било јасније на шта се односи овај појам.

2. корак (ФАЗА СТВАРАЛАШТВА)


 Учитељ задаје задатак са стране 93.
 Ученици су донели прибор за рад по свом избору – цртачки или
сликарски. Имају задатак да нацртају или насликају композицију од
почетних слова свог имена и презимена. Композиција може бити
једнобојна, од светле до тамне нијансе једне боје или вишебојна.
Учитељ наглашава да облик слова треба да буду препознатљив, али да
идеја буде креативна. Подстиче их да буду истрајни.
 Учитељ подстиче ученике да се удаље од свог рада, осмотре га и полако
га завршавају.

24
ЗАВРШНИ ДЕО ЧАСА (10−15 минута)
УЏБЕНИК 1. корак ( ИЗЛОЖБА РАДОВА )
Ученици излажу своје радове на паноу и сређују своја радна места.
2. корак ( АНАЛИЗА И ПРОЦЕЊИВАЊЕ )
 Учитељ анализира и процењује радове заједно са ученицима, кроз
раговор, а на основу успешности оствареног ликовног задатка.
Да ли су иницијали препознатљиви? Да ли се ученик правилно служио
сликарском/цртачком техником? Јесу ли боје складне? Да ли доприносе да
се слова истичу на позадини или се стапају с њом? Шта је могло бити
другачије? Треба ли нешто додати или можда одузети јер има превише
детаља, па се слово изгубило?Колико је ученик унео у рад нечег свог,
новог? Који радови се истичу? Како је постигнут склад композиције у тим
радовима? Шта бисте похвалили?Чији рад бисте изабрали као
најуспешнији? Зашто?
3. корак (ДОМАЋИ РАД)
Припремити и донети на следећи час тесарску оловку, метално перо и
држач,туш, танак и дебео фломастер, лист из блока.

Начин праћења ученичких постигнућа


______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
(Само)евалуација часа
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________

25
Припрема за час

Час број: 57−58


Школа и разред
Учитељ/наставник
Датум одржавања
Наставна област Споразумевање
Наставна јединица Приче у сликама, стрип
Врста (тип) часа обрада
Облици рада фронтални, индивидуални, рад у пару
Наставне методе демонстрација, разговор, усмено излагање, анализирање, рад са
текстом, анализирање, игровне активности, практичан рад
Наставна средства репродукције, направљени облици, фотографије, уџбеник;
остало: ликовна средства и материјали
Циљ часа Стицање искуства у служењу различитим ликовним техникама и
материјалима (цртање тесарском оловком, комбинована техника
колаж-папиром, вајање у пластелину).
Исходи Ученик ће бити у стању да на крају часа:
изрази одабраним материјалом и техникама своје емоције,
машту, сећања и замисли.
Међупредметно рад с подацима и информацијама, решавање проблема;
повезивање сарадња, компетенција за учење, естетичка компетенција,
комуникација
Кључни појмови стрип, иницијали
Ликовно подручје цртање, сликање, вајање
Ликовни материјали тесарска оловка, метално перо с дршком, туш, колаж-папир,
маказе, лист из блока, пластелин
Корелација српски језик, свет око нас,
Активности учитеља  води разговор, излаже, демонстрира, поставља питања
отвореног типа, подстиче ученике да постављају питања, задаје
активности
Активности ученика  слуша, посматра, опажа, анализира, упоређује, износи своје
мишљење, сарађује са другим ученицима, практично ради
Литература за учитеље Ликовна култура 2, Милутин Мићић, Гордана Мићић;
Приручник за учитеље друог разреда, Милутин Мићић, Гордана
Мићић, Радмила Комленић
Литература за ученике Ликовна култура 2, Милутин Мићић, Гордана Мићић

26
Приказ мултимедијалних садржаја

Видео

Галерија

27
УВОДНИ ДЕО ЧАСА (15 минута)
УЏБЕНИК 1. корак (ФАЗА САЗНАЊА)
На почетку часа ученике поделимо у неколико група од по 3-4 ученика.
Свакој групи дамо причу у сликама која је исечена и испретурана (могу
добити исту причу или различите приче; то могу бити и приче које су читали,
па сада могу да их препознају). Ученици треба да сложе сличице према току
приче.
Групе представљају своја решења и разговара се о њима. Разматра се да ли је
прича могла и на неки други начин да се исприча.
2. корак (ФАЗА ПОДСТИЦАЊА – МОТИВАЦИЈЕ)
Након тога учитељ упућује ученике на уџбеник, страна 94. Посматрају и
разговарају о причама.
Настављамо разговор о њиховим искуствима у читању стрипа. Читамо и
текст из уџбеника под насловом „Стрип“ на 95. страни. Повезујемо кратак
текст у стрипу са истицањем важних догађаја − од мање важних, са
издвајањем кључних речи у некој лекцији и њиховим представљањем
знаком, симболом, цртежом.
3. корак (ПОСТАВЉАЊЕ ЗАДАТКА, ПРОБЛЕМА)
Графичко представљање − представљање визуелним знаком, цртежом

PDF Учитељ упућује ученике на 9. страну мултимедијалног PDF-a, поглавље


Споразумевање. Ученици гледају филм.

28
ГЛАВНИ ДЕО ЧАСА (55 минута)
УЏБЕНИК 1. корак (ФАЗА ОТКРИЋА)
 У овом делу учитељ може задати игру „На слово на слово“ и објаснити
правила: Ја ћу рећи неко слово, рецимо С, а ваш је задатак да се ухватите за
било који предмет, друга у окружењу чије име почиње на то слово (на
пример, сто, столица, свеска, Стева и слично).
 Учитељ може задати следећу варијанту исте игре: Следећи задатак је да
запишете на листић што више речи које почињу на слово које кажем, на
пример А. Имате тридесет секунди да пишете, ко напише највећи број речи,
тај задаје следеће слово. Учитељ пита ученике да ли међу њима неко може да
објасни значење речи иницијал. Да ли међу вама неко зна да објасни шта су
то иницијали? Да ли сте некада чули да се користи ова реч? Знате ли како се
најчешће кратко потписујемо? Често сте виђали у својим свескама мој
потпис. Који елементи, која слова чине тај потпис? Зашто? Ученици треба
да схвате да су иницијали почетна слова наших имена и презимена.
 Наставља се рад на тексту и посматрање репродукција из уџбеника, на страни
96. Учитељ прозива неког од ученика да прочита текст о томе како су се
некада у књигама почетна слова (иницијали) украшавала различитим
цртежима. Текст је поткрепљен примерима које ће ученици посматрати,
опажати детаље и коментарисати свој доживљај.
2. корак (ФАЗА СТВАРАЛАШТВА)
 У овом делу часа ученици ће користити прибор за писање по свом избору –
тесарску оловку или перо с дршком и туш, како би на различите начине
написали почетно слово свога имена, ћирилицом. У уџбенику су дати неки
примери као подстицај ученицима да сами трагају за својим идејним решењима,
маштовитим украсима.
 Следећи задатак за ученике је да напишу украсно слово којим почиње име
неког члана из њихове породице. Учитељ их упућује да користе различите
линије, да их комбинују на различите начине, како би добили нова
интересантна решења. (Ово се може али и не мора реализовати на овом часу,
може и на часу српског као помоћ при обради писаних слова латинице.)
 Прелазимо на нове ликовне задатке. Први задатак се односи на рад са колаж-
папиром. Учитељ објашњава упутство у џбенику: Направите од колаж-
папира почетно слово латинице твога презимена. Папир можете сећи или
цепкати на ситније и крупније комаде. Комбинујте различите облике и боје и
направите слово. Неко од ученика може наглас прочитати последњу реченицу
из уџбеника како би се подстакла креативност ученика. Нека твоје слово буде
другачије, различито, ново, креативно! Учитељ скреће пажњу ученицима да
посматрају пример у уџбенику и потом пређу на израду свог слова.
Следећи ликовни задатак је вајање украсног слова којим почиње име твог
друга. Користићете пластелин, обликовати га на различите начине:
утискивањем, додавањем, одузимањем, слагањем, извлачењем. Како имате
пластелин у више боја, можете се определити да ваше слово буде једнобојно
или вишебојно. Облик слова треба да буде препознатљив, а на вама је да
одлучите које облике, елементе и детаље ћете му додати.
 Током рада, учитељ обилази ученике, усмерава их да у раду буду слободни,
али прецизни, како би слово било јасно и препознатљиво. Могу међусобно
размењивати материјале, помагати једни другима. Учитељ треба да обезбеди
радну дисциплину, у којој ученици могу да раде опуштено и са уживањем,
али не ометајући једни друге.

29
ЗАВРШНИ ДЕО ЧАСА (15 минута)
УЏБЕНИК 1. корак ( ИЗЛОЖБА РАДОВА )
Како након овог часа има доста продуката рада, учитељ се може одлучити да
обезбеди више паноа за излагање. Ако у учионици нема могућности за то,
неке радове може да поређа на клупе или чак по поду, а колажом обликована
слова изложи на пано.
2. корак ( АНАЛИЗА И ПРОЦЕЊИВАЊЕ )
 Радови се анализирају кроз раговор. Може се најпре поновити шта су
ученици научили на овом часу: Шта је иницијал? Како се украшавао
некада у књигама? Затим се прелази на анализу појединачних радова.
Како стоје груписани према различитим ликовним задацима, тако их
треба и анализирати. Анализирати написана слова: Које линије, облике и
украсе је ученик користио? Да ли је слово јасно, препознатљиво?Да ли је
рад креативан? Има ли нечег новог и оригиналног у њему?
 Затим се прелази на анализу ликовних радова – слова украшених
колажом: Како је ученик одговорио на ликовни задатак? Да ли је
композиција облика и боја складна? Да ли је слово јасно дефинисано и
препознајемо ли га? Чији је рад најоригиналнији? Зашто? Које бисте још
радове похвалили? Зашто? Којим ученицима бисте упутили неки савет?
Да ли је нешто могло бити урађено другачије, боље, прецизније?
 На крају се анализирају слова вајана у пластелину: Који се рад истиче?
Зашто? Да ли је слово препознатљиво? Како сте се осећали док сте
радили сличне задатке различитим техникама? С којом сте се техником
у раду најбоље снашли? Који вас је задатак највише инспирисао на
истраживање? Шта мислите, који задатак сте најуспешније извршили?
Зашто?
На крају учитељ предлаже ученицима: А сада, украсно слово које те правили
у пластелину на основу почетног имена свог друга, њему га и поклоните да
га има за успомену. Ако је непаран број ученика, треба одредити унапред да
сви ученици раде нечије слово из одељења (у круг), како неко не би остао без
свог поклона.
3. корак (ДОМАЋИ РАД)
Припремити и донети на следећи час оловке у боји, фломастере, лист из
блока.
PDF Учитељ упућује ученике на 10. страну мултимедијалног PDF-a, поглавље
Споразумевање. Ученици гледају слике из галерије слика.
Начин праћења ученичких постигнућа
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
(Само)евалуација часа
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________

30
______________________________________________________________________________

31
Припрема за час
Час број: 59−60
Школа и разред
Учитељ/Наставник
Датум одржавања
Наставна област Споразумевање
Наставна јединица Честитка
Врста (тип) часа утврђивање
Облици рада фронтални, индивидуални, рад у пару
Наставне методе демонстрација, разговор, усмено излагање, анализирање, рад са
текстом,анализирање, игровне активности, практичан рад
Наставна средства репродукције, направљени облици, фотографије, уџбеник;
остало: ликовна средства и материјали
Циљ часа Оспособљавање ученика да примењују стечена знања о
правилима лепог писања у свакодневном животу – писању
честитке; развијање способности примене цртачке технике у
дизајнирању честитке; неговање љубави и поштовања према
ближњима.
Исходи Ученик ће бити у стању да на крају часа:
изрази одабраним материјалом и техникама своје емоције,
машту, сећања и замисли.
Међупредметно рад с подацима и информацијама, решавање проблема;
повезивање сарадња, компетенција за учење, естетичка компетенција,
комуникација,одговоран однос према здрављу, одговорно
учешће у демократском друштву
Кључни појмови дизајн, калиграфија
Ликовно подручје дизајн
Ликовни материјали оловке у боји, фломастери, графитне оловке
Корелација грађанско васпитање, свет око нас, српски језик, народна
традиција
Активности учитеља  води разговор, излаже, демонстрира, поставља питања
отвореног типа, подстиче ученике да постављају питања, задаје
активности
Активности ученика  слуша, посматра, опажа, анализира, упоређује, износи своје
мишљење, сарађује са другим ученицима, практично ради
Литература за учитеље Ликовна култура 2, Милутин Мићић, Гордана Мићић;
Приручник за учитеље друог разреда, Милутин Мићић, Гордана
Мићић, Радмила Комленић
Литература за ученике Ликовна култура 2, Милутин Мићић, Гордана Мићић

32
Приказ мултимедијалних садржаја

Галерија

33
УВОДНИ ДЕО ЧАСА (15 минута)
УЏБЕНИК 1. корак (ФАЗА САЗНАЊА)
 У уводном делу часа учитељ може повести разговор о новогодишњим
празницима: Који се празник слави широм света у исто време? Како се
прославља Нова година у вашој породици? Како се припрема амбијент за
дочек Нове године у вашим домовима? Шта је неизоставан део
прославе? Да ли и ви дочекате Нову годину у поноћ? Који обичаји владају
међу људима за тај празник? Један од њих је честитање Нове године и
упућивање лепих жеља особама које су нам драге. А како честитамо
Нову годину некоме ко није крај нас, или ко живи у другом граду? Осим
телефонима и путем рачунара, како још можемо честитати Нову
годину?
 Учитељ усмерава ученике да се сами сете обичаја писања честитки за
Нову годину. Подстиче их да испричају да ли су некад добили честитку
или писали некоме честитку. Шта мислите о том обичају? Да ли сте се
обрадовали када сте добили честитку?
Даље разговор треба наставити на тему прослава и честитања. Који се још
празници славе у породици? За које важне догађаје пишете позивнице или
честитке једни другима? Рођендан је међу децом један од највеселијих
догађаја, радо га славе, пишу позивнице и честитке једни другима.
2. корак (ФАЗА ПОДСТИЦАЊА – МОТИВАЦИЈЕ)
 Ако се учитељ одлучи да се на часу израђује честитка за Нову годину,
онда као мотивацију може пустити музику са CD, познату песму Деда
Мраз (у прилогу). Како је ова песма омиљена међу децом, сигурно ће се
многи сећати речи из песме, те се може очекивати да ће је и сами певати.
Потом следи разговор о садржају песме: О чему се пева у овој песми?
Зашто Деда Мраз јури на санкама? Да ли се ви радујете Деда Мразовим,
тј. новогодишњим пакетићима? Један од најчешћих ликова на
новогодишњим честиткама је Деда Мраз .Који се још мотиви могу наћи
на новогодишњој честитки? Да ли морају да буду на њој само познати
ликови? Како замишљате оригиналну честитку?
Ако се учитељ одлучи за израду честитки или позивница за рођендан, може
се заједно отпевати позната Рођенданска песма: „Данас нам је диван дан...“
Који се мотиви могу наћи на честиткама за рођендан? Имате ли неке
оригиналне предлоге?
3. корак (ПОСТАВЉАЊЕ ЗАДАТКА, ПРОБЛЕМА)
 Примени своја знања − цртај, пиши, маштај и направи честитку драгој
особи!
PDF Учитељ упућује ученике на 10. страну мултимедијалног PDF-a, поглавље
Споразумевање. Ученици гледају слике из галерије слика.

34
ГЛАВНИ ДЕО ЧАСА (55 минута)
УЏБЕНИК 1. корак (ФАЗА ОТКРИЋА)
Учитељ упућује ученике да прочитају текст и посматрају фотографије
честитки у уџбенику на страни 97. Користите знање енглеског језика и
реците које празнике честитамо овим честиткама? Шта је другачије
на овим честиткама у односу на оне које сте често виђали?
Овде учитељ може показати и примере успешно израђених честитки
ученика из прошле генерације.
2. корак (ФАЗА СТВАРАЛАШТВА)
 У овој фази часа решавамо ликовни задатак. Учитељ упућује ученике:
Сада прелазимо на израду честитки. Облик честитке изаберите сами.
Може бити облика правоугаоника, али можете и сами обликовати
честитку по својој жељи. Нацртајте честитку фломастерима,
користећи слова и бројеве, линије и облике. Трудите се да буде
маштовита и посебна, да композиција буде складна, да бојама
дочарате радост. Текст треба да буде у складу са наученим
принципима лепог писања, да слова буду јасна и читка, а украшена.
Прво осмислите садржај који ћете писати, па тек када сте сигурни
да је текст који сте замислили граматички и правописно тачан, онда
га пишите фломастерима на папиру.
 Током рада, учитељ обилази ученике, усмерава их да у раду буду
маштовити, а ипак прецизни, како би текст био читак и написан
украсним словима. Помаже ученицима у раду, индивидуално коригује
грешке. У дизајнирању честитке би их требало усмеравати на
оригинална решења, а обесхрабривати имитацију, јер су деца често
склона да цртају према примерима из свог окружења. Многе честитке
које се могу купити су, нажалост, лошегг естеског квалитета, те ако
учитељ жели да демонстрира ученицима неке купљене честитке, треба
да буде веома пажљив у избору адекватних примера.

35
ЗАВРШНИ ДЕО ЧАСА (20 минута)

УЏБЕНИК 1. корак ( ИЗЛОЖБА РАДОВА )


Радове изложити на паноу; у томе учествују и ученици.
2. корак ( АНАЛИЗА И ПРОЦЕЊИВАЊЕ )
У анализи радова поћи од тога да ли се одговорило на ликовни задатак.
Учитељ поставља питања, разговара са ученицима: Да ли је ученик
правилно користио цртачку технику? Које је линије и облике користио?
Да ли је композиција складна, боје јасне, веселе? Како су украшена слова?
Да ли је текст читак, уредан, правилно распоређен? Који вам се рад чини
најуспешнијим? Зашто? Да ли бисте неки рад допунили или нешто на
њему исправили?
3. корак ( ВРЕДНОВАЊЕ )
Завршена је још једна област и треба приступити вредновању ликовних
радова и оценити их. Код вредновања обраћамо пажњу на испуњавање
ликовних задатака, решавање ликовних проблема, успешност употребе
ликовне технике, на композицију, креативност, као и лично ангажовање
ученика. Наградићемо уложен труд ученика чак и кад радови нису
најуспешнији, обесхрабриваћемо имитирање.
4. корак (ДОМАЋИ РАД)
Ученици могу на начин описан на истој страни уџбеника направити
страницу књиге ако то желе, или ће сви радити на часу уколико учитељ
процени да би им то било занимљиво.
Припремити и донети на следећи час глину или глинамол.

Начин праћења ученичких постигнућа


______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
(Само)евалуација часа
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________

36

You might also like