You are on page 1of 7

ПРИПРЕМА ЗА ИЗВОЂЕЊЕ ЧАСА 4

Наставни предмет Ликовна култура Школа/ VIII


разред
Наставник Датум
Наставна област I КОМПОЗИЦИЈА Наставна 1.4. Хармонијска
тема композиција
Наставна јединица 1.4.1. Хармонијска Редни бр. 4
композиција часа
Кључни појмови Хармонија
Тип часа обрада, вежбање, практичан рад
Ликовна активност Задатак: Мозаичке хармоније

Циљ часа Упознавање ученика с појмом хармоније као принципа у композицији


и креативном применом знања у самосталном раду. Упућивање
ученика на опажање и уочавање, као и на усвајање знања са
разумевањем. Оспособљавање ученика за самосталну примену
усвојених знања, вештина и доживљаја у креативном раду, као и за
изражавање доживљаја, сопствених критичких ставова и изграђивање
естетских критеријума.
Образовни исходи Ученик/ученица у складу са индивидуалним могућностима и
интересовањима:
опажање  уочава и формулише ликовни проблем;
(афективни домен)  активно посматра, уочава и описује предмете, бића и појаве и
њихове односе;
доживљај,  изражава, одабраним ликовним елементима, своје ставове,
изражавање, емоције и имагинацију;
комуникација  исказује своје мишљење о томе како је развој цивилизације
(афективни домен) утицао на развој уметности;
 разговара о одабраним идејама, темама или мотивима у
уметничким остварењима различитих култура и епоха;
 учествује у заједничком креативном раду који обједињује
различите уметности и/или уметност и технологију, уметност и
науку;
 комуницира и спонтано изражава своје ставове, мисли и
осећања;
 сарађује у тиму и показује кооперативност у раду;
 показује иницијативу и самосталност у раду;
знања – памћење  именује и описује кључне појмове лекције и одређује њихово
(когнитивни домен) значење;
 описује кључне елементе лекције које уочава у природи,
окружењу и уметничким делима;
знања – разумевање  наводи примере из окружења и тумачи их;
(когнитивни домен)  разуме контекст културног наслеђа различитих епоха;
 активно тумачи уметничка остварења у складу са задатим
критеријумима и са личним доживљајем;
 објашњава процедуре и значења;
знања и вештине –  користи традиционалне технике и одабрана савремена средства
примена (когнитивни и за ликовно истраживање и стварање;
психомоторни домен)  користи, самостално или у сарадњи са другима, одабране изворе,
податке и информације као подстицај за стваралачки рад;
 примењује знања, оригиналне идеје, вештине и различите
методе у практичном раду;
 спретно и прецизно манипулише прибором, средствима и
материјалима у практичном раду;
знања – анализа  повезује кључне текстуалне податке и визуелне информације;
(когнитивни домен)  повезује стечена знања са осталим наставним садржајима;
 открива, упоређује и анализира значења кључних појмова
лекције у окружењу и уметничким делима;
 експериментише и истражује изражајне могућности техника и
материјала у сопственом раду;
 разматра, у групи, како је учио/учила о изражајним својствима
материјала и техника и где се та знања примењују;
 проналази и систематизује информације из различитих извора;
машта, креирање  развија стратегије проналажења разних одговора и начина за
(креативни домен) решавање проблема;
 обликује ликовне композиције примењујући основна знања о
њима;
 креира, самостално или у тиму, презентације о одабраним
темама;
 довршава непотпуне целине на разне начине;
 производи разноврсне, маштовите и оригиналне идеје;
 изражава идеје инвентивно кроз примену различитих медија и
техника;
 преобликује познате форме и осмишљава нове функције и
значења;
вредновање – ставови и  уважава себе и друге када снима, обрађује и дели дигиталне
вредности фотографије;
(когнитивни и афективни  показује радозналост и склоност да поставља питања,
домен) критикује, дискутује и изражава своје ставове у односу на
тему/ликовни проблем;
 процењује и аргументује сопствене и ставове и поступке
других;
 представља и процењује усмено своје и радове других, кратко,
аргументовано и афирмативно;
 објашњава процедуре и значења и изводи закључке;
 уважава различитост, мултикултуралност;
 показује емпатију и хумане ставове.
Обр. стандарди
Облици рада фронтални, групни, индивидуални
Наставне методе вербално-текстуална, показивачка, проблемска и откривачка, метода
сазнавања кроз праксу, интерактивна
Ликовно подручје/медиј цртање и сликање; дигитални цртеж у апликативном програму
Ликовне технике, Ликовна техника: комбинована; дигитални цртеж и слика
материјали и прибор Прибор и материјали: четке различитих ширина, посуда за воду,
крпа за брисање, папир из блока, темпере, апликације за цртање и
сликање на рачунару
Наставна средства,  Уџбеник ликовне културе за 8. разред (стране 20, 21 и 22);
литература и остали
извори 
приручник ликовне културе за 8. разред;

уџбеници из других наставних предмета за 8. разред;

CD са музичким композицијама;

PowerPoint презентација са визуелним примерима (фотографије из
природног и урбаног окружења, примери уметничких дела);
 репродукције уметничких дела, ученички радови;
 компјутер, пројектор, интернет;
 мултимедијални PDF;
 материјал за рад са мултимедијалним PDF-ом.
Место извођења наставе кабинет за ликовну културу
Међупредметне компетенције за учење; естетичка компетенција; комуникација;
компетенције одговорно учешће у демократском друштву; одговоран однос према
околини; одговоран однос према здрављу; предузимљивост и
предузетништво; рад са подацима и информацијама; решавање
проблема; сарадња; дигитална компетенција
Међупредметно географија, историја, биологија, математика, физика, информатика и
повезивање рачунарство, српски/матерњи језик, музичка култура, физичка
култура
ПРИКАЗ На страни 20 у мултимедијалном PDF-у ученици кликом на иконицу
МУЛТИМЕДИЈАЛНИХ могу да: погледају галерију слика, увећају текст и слике, као и да
САДРЖАЈА реше интерактивне задатке.

У случају коришћења
мултимедијалног PDF-а,
наставник може
применити следеће
активности:

ТОК ЧАСА
планиране активности наставника: активности ученика:
Уводни део часа (10 минута)
 Истиче циљ часа;  Утврђује и проширује претходна знања;
 мотивише све ученике да учествују у раду;  посматра, уочава и описује кључне
 покреће дискусију питањима са освртом на појмове лекције на визуелним
претходна знања ученика; примерима;
 објашњава ученицима значење основних појмова  повезује знања са другим садржајима
и осталих мање познатих речи и појмова; наставних предмета;
 упућује на визуелне примере у Уџбенику (страна  анализира и процењује приказане
20) и на опажање кључних појмова лекције; визуелне примере;
 приказује PPT фотографије из природе, урбаног  аргументује своје ставове и поступке;
окружења и репродукције уметничких дела у  објашњава процедуре и значења;
оквиру PowerPoint презентације;  показује радозналост и поставља
 користи мултимедијални PDF; питања;
 подстиче дискусију и размену ставова;  критикује, дискутује и изражава своје
 повезује садржаје са другим наставним ставове;
предметима.  самостално користи Уџбеник;
 наводи примере из окружења и тумачи
их;
 разуме контекст културног наслеђа
различитих епоха;
 повезује кључне текстуалне податке и
визуелне информације;
 користи, самостално или у сарадњи са
другима, одабране изворе, податке и
информације као подстицај за
стваралачки рад;
 комуницира и спонтано изражава своје
ставове, мисли и осећања.

Упутство за рад: Истаћи циљ часа, најавити наставну јединицу и мотивисати све ученике да
учествују у раду, па питањима покренути дискусију, са освртом на претходна знања ученика
везана за хармонију као принцип компоновања. Подсетити ученике на основни појам хармоније
који је обрађиван у претходним разредима. Посебно им приближити појам хармоније у уметности
поентилизма (страна 22 у делу За радознале) и научено поткрепити репрезентативним примерима
уметничких дела у Уџбенику (страна 20). Приказати примере – фотографије из природе, урбаног
окружења и репродукције уметничких дела – у оквиру PowerPoint презентације на рачунару или
пројектору како би ученици имали више визуелних информација и подстицаја за уочавање и
анализу, као и полазиште за даљи креативни рад. Користити мултимедијални PDF. Такође,
упутити их да размене своја запажања са осталим ученицима у одељењу. Подстицати ученике да
дискутују и размењују ставове, да анализирају и процењују приказане визуелне примере, да
аргументују своје ставове и поступке, да објашњавају процедуре и значења, да критикују,
показују радозналост и постављају питања у вези са задатом темом. Повезати садржаје са осталим
наставним предметима.

Главни део часа (око 25 минута)


 Упућује ученике да користе интернет изворе  Именује и описује кључни појам и
и посматрају репрезентативне примере, као и одређује његово значење;
примере уметничких дела и ученичких  описује кључне појмове лекције које
радова у Уџбенику (стране 21 и 22); уочава у природи, окружењу и
 подстиче ученике да опишу своја запажања уметничким делима;
и доживљај;  уочава и формулише ликовни
 упућује ученике на опажање и дискусију о проблем;
приказаним делима и наводи их да упоређују  активно посматра, уочава и описује
и анализирају њихове сличности и разлике; предмете, бића и појаве и њихове
 развија кооперативност код ученика; односе;
 храбри ученике да експериментишу идејама,  активно тумачи уметничка остварења у
материјалима, формом и значењима; складу са задатим критеријумима и са
 примењује индуктивне методе проблемског личним доживљајем;
типа – примена знања и вештина путем  објашњава процедуре и значења;
уочавања и открића;  повезује стечена знања са осталим
 мотивише ученике за даљи рад и слободно наставним садржајима;
изражавање знања, ставова и доживљаја, без  открива, упоређује и анализира
страха од грешке; значења кључних појмова лекције у
 подстиче ученике да повезују знања и врше окружењу и уметничким делима;
трансфер из једне области у другу.  експериментише и истражује
изражајне могућности техника и
материјала у сопственом раду;
 проналази и систематизује
информације из различитих извора,
развија стратегије проналажења разних
одговора и начина за решавање
проблема;
 обликује ликовне композиције
примењујући стечена знања;
 креира, самостално или у тиму,
презентације о одабраним темама;
 довршава непотпуне целине на разне
начине;
 производи разноврсне, маштовите и
оригиналне идеје;
 инвентивно се изражава кроз примену
различитих медија и техника;
 преобликује познате форме и
осмишљава нове функције и значења;
 сарађује у тиму и показује
кооперативност у раду.
Упутство за рад: Упутити ученике на задатак Мозаичке хармоније у Уџбенику (страна 21) и
вежбу у делу За радознале (страна 22), који се могу објединити у један задатак. Упутити их да
посматрају радове уметника који су на својим сликама користили необичан поступак креирања
уметничког дела, што се може видети у потезима четке, као и код ређања мозаичких коцкица,
тако да се, када се боје сложе, добија целина слике – облика, боја, светлина. Нека потом изаберу
неки њима занимљив мотив, па нека покушају да примене исти поступак у свом раду. Уместо
боје и четке, могу користити колаж или ручно колорисани папир који ће слагати тако да добију
хармоничну композицију облика и боја. Ако желе, свој рад могу урадити и на рачунару у неком
апликативном програму за цртање и сликање. Подстицати ученике да истражују и
експериментишу уметничким стиловима и методама и да их примењују у раду на сопствени,
оригиналан начин. Онима којима је потребна помоћ објаснити концепт задатка и дати техничку
подршку у раду. Ученике подстицати да истражују и екпериментишу маштовитим идејама и да
развијају аутентични ликовни израз. Развијати кооперативност код ученика, подстицати их да
размењују своје ставове и доживљаје у дискусији. Храбрити ученике да експериментишу идејама,
техникама, материјалима, формом и значењима. Активност засновати на индуктивним методама
проблемског типа – примена знања и вештина путем уочавања и открића. Похвалити ангажовање
сваког од ученика, не истицати посебно само поједине, већ тражити вредност у ставовима сваког
од њих и похвалити их како би били мотивисани за даљи рад и слободно изражавање знања,
ставова и доживљаја, без страха од грешке. Подстицати ученике да повезују знања и врше
трансфер из једне области у другу, на пример упутити их да истражују да ли у њиховом
окружењу постоје елементи које могу да повежу са културом и уметношћу различитих епоха.

Завршни део часа (око 10 минута)


 Процењује у којој мери су ученици усвојили  Дискутује, критички анализира,
знања и изградили ставове о основним појмовима процењује и вреднује сопствени рад и
у оквиру лекције, као и ниво вештина њихове радове других;
примене у самосталном раду на креативан и  разматра, у групи, како је учио/учила о
оригиналан начин; изражајним својствима материјала и
 подстиче код ученика критичко мишљење кроз техника и где се та знања примењују;
естетску анализу радова и дискусију;  уважава себе и друге када снима,
 упућује ученике на даље самостално обрађује и дели дигиталне фотографије;
проналажење и систематизовање информација из  показује радозналост и склоност да
различитих извора и израду домаћих радова; поставља питања, критикује,
 припрема са ученицима малу школску изложбу у дискутује и изражава своје ставове у
учионици или у просторијама школе; односу на тему/ликовни проблем;
 на часовима информатике и рачунарства са  процењује и аргументује сопствене и
ученицима фотографише радове и формира ставове и поступке других;
заједничку дигиталну колекцију;  представља и процењује усмено своје
 упознаје ученике са планом активности за и радове других, кратко, аргументовано
наредни час ликовне културе, као и са потребним и афирмативно;
материјалом и прибором који треба да припреме.  објашњава процедуре и значења и
изводи закључке;
 уважава различитост,
мултикултуралност;
 показује емпатију и хумане ставове;
 исказује своје мишљење о томе како је
развој цивилизације утицао на развој
уметности;
 разговара о одабраним идејама, темама
или мотивима у уметничким
остварењима различитих култура и
епоха;
 користи традиционалне технике и
одабрана савремена средства за ликовно
истраживање и стварање;
 примењује знања, оригиналне идеје,
вештине и различите методе у
практичном раду;
 спретно и прецизно манипулише
прибором, средствима и материјалима
у практичном раду;
 изражава, одабраним ликовним
елементима, своје ставове, емоције и
имагинацију;
 показује самосталност и иницијативу у
раду;
 учествује у заједничком креативном
раду који обједињује различите
уметности и/или уметност и
технологију, уметност и науку.
Упутство за рад: У завршном делу часа водити дискусију с ученицима и подстицати критичко
мишљење. Естетском анализом радова сагледати у којој мери су ученици са разумевањем
усвојили знања о појму хармонија у ликовној композицији и применили их на креативан и
оригиналан начин. Пратећи процес рада и вршећи евалуацију на крају активности, наставник
сагледава ученичка постигнућа кроз проверу остварености планираних исхода. Вредновање и
давање повратне информације (наставник–ученик) на резултате учења врши се кроз формативно
оцењивање. Ученици су равноправно укључени у анализу и вредновање. Подстицати ученике да
повезују знања и врше трансфер из једне области у другу, на пример упутити их да истражују да
ли у њиховом окружењу постоје елементи које могу да повежу с културом и уметношћу
различитих епоха.
Индивидуализација и диференцијација у настави (потребе прилагођавања):
Ученици у складу са индивидуалним могућностима учествују у дискусији. Наставник разговором
храбри оне који су несигурни, пружа подршку и охрабрује их у њиховим покушајима и трагањима
за одговорима, али без наметања својих критеријума и ставова. Наставник прилагођава захтеве у
обради нових садржаја и у практичном раду у односу на индивидуалне могућности ученика који
су укључени у ИОП, користећи принципе индивидуализоване и диференциране наставе.
Евалуација исхода и начин праћења ученичких постигнућа:
Пратећи процес рада и вршећи евалуацију на крају активности, наставник сагледава у којој мери
су ученици са разумевањем усвојили знања о кључним појмовима и применили их на креативан и
оригиналан начин кроз проверу остварености планираних исхода. Вредновање и давање повратне
информације (наставник–ученик) на резултате учења врши се кроз формативно оцењивање.
Ученици су равноправно укључени у анализу и вредновање.
Самопроцена наставника и препоруке за побољшање часа:
Да ли ми је адекватан избор начина провере остварености исхода? Да ли сам планирао/планирала
адекватне активности ученика? Да ли је било одступања/потешкоћа приликом остваривања
планираног? Шта бих променио/променила?
Педагошка документација:
Портфолио (ликовна мапа и прилози – продукти, фотографије часа, филмски запис процеса рада
на часу, PPT презентације). Формирати ликовне мапе ученика према теми, ликовним проблемима,
техникама и материјалима; забележити на полеђини податке о раду (датум, задатак, техника,
материјали), као и вербалне коментаре ученика о свом раду.

You might also like