You are on page 1of 4

1|м е т о д и ч к е п р и п р е м е Л и к о в н а к у л т у р а 5 – Сања Филиповић 2023.

ПРИПРЕМА ЗА ИЗВОЂЕЊЕ ЧАСА 59


Наставни предмет Ликовна култура Школа/ разред V
Наставник Датум
Наставна тема IV Ритам
Наставна јединица 4.7. Ритмичко компоновање орнамената
Кључни појмови орнамент, зооморфни/вегетабилни/антропоморфни орнамент
Тип часа Обрада и вежба
Ликовна активност Шаре у природи – идејна решења и скице
Циљ часа Упућивање ученика на опажање и уочавање, као и усвајање с разумевањем следећих
појмова: орнамент, зооморфни орнамент, вегетабилни орнамент и антропоморфни
орнамент.
Оспособљавање за самосталну и креативну примену усвојених појмова, знања и вештина
у стваралачком раду, за изражавање доживљаја, као и за изражавање сопствених
критичких ставова и изграђивање естетских критеријума.
Образовни исходи  описује ритам који уочава у природи, окружењу и уметничким делима;
 пореди утисак који на њега/њу остављају различите врсте ритма;
Ученик/ученица у складу  гради правилан, неправилан и слободан визуелни ритам, спонтано или са одређеном
са индивидуалним
намером;
могућностима и
интересовањима:  користи, у сарадњи с другима, одабране садржаје као подстицај за стварање
оригиналног визуелног ритма;
 разматра, у групи, како је учио/учила о визуелном ритму и где та знања може
применити;
 исказује своје мишљење о томе зашто људи стварају уметност;
 именује и описује појмове: орнамент, зооморфни/вегетабилни/ антропоморфни
орнамент;
 наводи примере орнамента, зооморфног/вегетабилног/ антропоморфног
орнамента и тумачи их;
 открива и препознаје појмове: орнамент, зооморфни/вегетабилни/
антропоморфни орнамент, упоређује и анализира значења;
 активно посматра, опажа, уочава, упоређује и анализира предмете, бића и појаве;
 показује радозналост и спремност да поставља питања, критикује, дискутује о
теми/ликовном проблему;
 примењује знања, оригиналне идеје и различите методе у дискусији и закључивању;
 повезује стечена знања и вештине са осталим наставним садржајима и примењује их у
раду;
 активно тумачи уметничка дела и доживљава их, прерађује, допуњује и процењује
на свој начин;
 самостално проналази и систематизује информације из различитих извора;
 развија стратегије проналажења разних решења у сопственом раду;
 примењује стечена знања у решавању проблемских задатака;
 машта, осмишљава и ствара оригинална, креативна решења;
 комуницира и спонтано изражава своје ставове, мисли и осећања креативним
коришћењем ликовног језика;
 примењује знања, оригиналне идеје и различите методе у самосталном раду;
 производи и интерпретира разноврсне и оригиналне идеје.
Обр. стандарди
Облици рада Фронтални, групни, индивидуални

Наставне методе Вербално-текстуална, показивачка, проблемска и откривачка, метода сазнавања кроз


праксу, интерактивна
Ликовно подручје/ цртање
медиј
Ликовне технике, Ликовна техника: графитна оловка, туш
материјали и прибор Прибор: перо за туш, четкице, посуда за воду, крпа за брисање
2|м е т о д и ч к е п р и п р е м е Л и к о в н а к у л т у р а 5 – Сања Филиповић 2023.

Материјали: графитна оловка, туш, папири мањег формата


Наставна средства,  Уџбеник ликовне културе за 5. разред (странa 76 и 77);
литература и остали  приручник ликовне културе за 5. разред;
извори  уџбеници из других наставних предмета за 5. разред;
 CD са музичким композицијама;
 PowerPoint презентација са визуелним примерима (фотографије из природног и
урбаног окружења, примери уметничких дела);
 репродукције уметничких дела, ученички радови;
 компјутер, пројектор, интернет;
 мултимедијални PDF;
 материјал за рад са мултимедијалним PDF-ом.
Место извођења наставе Кабинет за ликовну културу
Међупредметне компетенције за учење; естетичка компетенција; комуникација; одговорно учешће у
компетенције: демократском друштву; одговоран однос према околини; одговоран однос према
здрављу; предузимљивост и предузетништво; рад са подацима и информацијама;
решавање проблема; сарадња; дигитална компетенција.
Међупредметно Географија, историја, биологија, математика, информатика и рачунарство,
повезивање српски/матерњи језик, музичка култура, физичка култура
ПРИКАЗ Упутити ученике на мулдтимедијалне садржаје дигиталног уџбеника.
МУЛТИМЕДИЈАЛНИХ
САДРЖАЈА
ТОК ЧАСА

планиране активности наставника: активности ученика:


Уводни део часа (10 минута)
 Истиче циљ часа;  Утврђује и проширује претходна знања;
 мотивише све ученике да учествују у раду;  посматра, уочава и описује кључне појмове лекције
 покреће дискусију питањима са освртом на претходна на визуелним примерима;
знања ученика;  аргументује своје ставове и поступке;
 објашњава ученицима значење основних појмова и  показује радозналост и поставља питања;
осталих мање познатих речи и појмова.  критикује, дискутује и изражава своје ставове;
 самостално користи Уџбеник;
 наводи примере из окружења и тумачи их;
 комуницира и спонтано изражава своје ставове,
мисли и осећања.
Упутство за рад:
Током првог образовног циклуса ученици су се упознали с појмом шара, и то кроз обраду и практичан рад.
У уводном делу часа наставник кратким излагањем мотивише ученике и питањима покреће дискусију, са освртом на
претходна знања ученика везана за појам шара. Кроз разговор наставник упознаје ученике са значењем појма
орнамент и упућује их да посматрају, опажају и распознају различите орнаменте на визуелним примерима у
уџбенику.

Наставник упућује ученике на визуелне примере на страни 76 уџбеника. Наставник такође приказује додатне
визуелне садржаје у виду PowerPoint презентације како би ученици имали више визуелних информација и подстицаја
за уочавање и анализу, као и полазиште за даљи креативни рад.

Наставник подстиче ученике да анализирају и процењују приказане визуелне примере, као и да аргументују своје
ставове. Подстиче их да у критичкој анализи показују радозналост и спремност да постављају питања, да критикују,
дискутују и изражавају своје ставове о теми.
У заједничком разговору ученици анализирају улогу ритма и симетрије у орнаменту. Закључују какав је распоред
линија, облика и боја на датим примерима и какав ритам формира овакав распоред. Наставник с ученицима анализира
разлику између приказаних орнамената и упознаје их са орнаментима који у својој основи имају облике из природе,
као што су зооморфни орнамент, вегетабилни орнамент и антропоморфни орнамент. Такође дискутују о
примени орнамента у ликовним и примењеним уметностима, дизајну и архитектури.

Потом наставник упућује ученике на кратку ликовну активност Шаре у природи која ће им омогућити да примене
3|м е т о д и ч к е п р и п р е м е Л и к о в н а к у л т у р а 5 – Сања Филиповић 2023.

стечена знања о орнаменту и врстама орнамента према мотивима, као и вештине и различите методе у коришћењу
техника графитне оловке и туша. Ученици имају задатак да за своја идејна решења потраже инспирацију у природи и
личном искуству, и да осмисле неколико зооморфних, вегетабилних или антропоморфних мотива. Ова идејна решења
и скице могу им послужити као полазна основа за ликовну активност која ће се реализовати на следећем часу ликовне
културе. Мотиве које сада осмисле на наредном часу могу понављати наизменично и у правилним размацима и на тај
начин добити различите орнаменте.

Главни део часа (око 25 минута)


 приказује PPT фотографије из природе, урбаног  утврђује и проширује претходна знања;
окружења и репродукције уметничких дела у оквиру  посматра, уочава, именује и описује кључне
PowerPoint презентације; појмове лекције на визуелним примерима;
 користи мултимедијални PDF;  анализира и процењује приказане визуелне
 подстиче дискусију и размену ставова; примере;
 повезује садржаје са другим наставним предметима;  активно тумачи уметничка остварења у складу са
 упућује ученике да користе интернет изворе и задатим критеријумима и са личним доживљајем;
посматрају репрезентативне примере, као и примере  аргументује своје ставове и поступке;
уметничких дела и ученичких радова у Уџбенику;  објашњава процедуре и значења;
 подстиче ученике да опишу своја запажања и  проналази и систематизује информације из
доживљај; различитих извора, развија стратегије
 упућује ученике на опажање и дискусију о приказаним проналажења разних одговора и начина за
делима и наводи их да упоређују и анализирају њихове решавање проблема;
сличности и разлике;  критикује, дискутује и изражава своје ставове;
 развија кооперативност код ученика;  самостално користи Уџбеник;
 примењује индуктивне методе проблемског типа –  разуме контекст културног наслеђа различитих
примена знања и вештина путем уочавања и открића; епоха;
 подстиче ученике да повезују знања и врше трансфер  показује радозналост и поставља питања;
из једне области у другу.  повезује кључне текстуалне податке и визуелне
информације;
 сарађује у тиму и показује кооперативност у
раду;
 повезује знања са другим садржајима наставних
предмета.
Упутство за рад: Наставник обилази ученике, охрабрује их да самостално проналазе различита решења, да у раду
истражују и експериментишу идејама, формама и значењима. Пружа им подршку да стваралачки приступају
ликовном проблему и да више развијају продуктивне него репродуктивне способности. Охрабрује све ученике да
маштају, да буду слободни и оригинални у решењима која самостално проналазе, без наметања готових одговора. У
току рада подстиче код ученика осетљивост за различите врсте мотива у природи и ликовној уметности, као и за
давање смисла и значења властитом раду.
Док ученици у складу са индивидуалним могућностима самостално реализују скице, наставник их подстиче и бодри,
а несигурним ученицима пружа подршку и охрабрује их да верују у своја „искривљењаˮ, истичући да радови не треба
да буду верна копија природе или уметничких дела, већ њихов лични доживљај облика из природе. Наставник
похваљује ангажовање свих ученика, не истиче само појединце, већ тражи вредност у ставовима свих. Мотивише их
за даљи рад и слободно изражавање знања, ставова и доживљаја, без страха од грешке.
Завршни део часа (око 10 минута)
4|м е т о д и ч к е п р и п р е м е Л и к о в н а к у л т у р а 5 – Сања Филиповић 2023.

 процењује у којој мери су ученици усвојили знања и  показује радозналост и склоност да поставља
изградили ставове о основним појмовима у оквиру питања, критикује, дискутује и изражава своје
лекције, као и ниво вештина њихове примене у ставове у односу на тему;
самосталном раду на креативан и оригиналан начин;  процењује и аргументује сопствене и ставове и
 подстиче код ученика критичко мишљење кроз естетску поступке других;
анализу радова и дискусију;  објашњава процедуре и значења и изводи
 упућује ученике на даље самостално проналажење и закључке;
систематизовање информација из различитих извора и  уважава различитост, мултикултуралност;
израду домаћих радова;  показује емпатију и хумане ставове;
 упознаје ученике са планом активности за наредни час  исказује своје мишљење о томе како је развој
ликовне културе, као и са потребним материјалом и цивилизације утицао на развој уметности;
прибором који треба да припреме.  разговара о одабраним идејама, темама или
мотивима у уметничким остварењима различитих
култура и епоха.

Упутство за рад: Када израде скице, наставник и ученици их заједно анализирају, стављајући посебан акценат на
могућност њихове примене у стварању орнамената на наредном часу ликовне културе. Наставник подстиче ученике
да процењују сопствени рад и радове других, као и да аргументују своје ставове и поступке. Ученици у критичкој
анализи показују радозналост и спремност да постављају питања, да критикују, дискутују и изражавају своје
ставове о резултатима активности.
Посебно заинтересоване ученике наставник упућује на страну 77 уџбеника, подстиче их на анализу и критичко
сагледавање садржаја из уметничког наслеђа. Мотивише их да размишљају и анализирају значење орнамената који
често немају само естетску функцију.

Своја запажања ученици потом могу изнети на часовима додатне наставе и дискутовати о њима.
Наставник упознаје ученике с планом активности за наредни час ликовне културе, обавештавајући их да припреме
потребан материјал и прибор.

Индивидуализација и диференцијација у настави (потребе прилагођавања):


Ученици у складу са индивидуалним могућностима учествују у дискусији. Наставник разговором храбри оне који су
несигурни, пружа подршку и охрабрује их у њиховим покушајима и трагањима за одговорима, али без наметања
својих критеријума и ставова. Наставник прилагођава захтеве у обради нових садржаја и у практичном раду у односу
на индивидуалне могућности ученика који су укључени у ИОП, користећи принципе индивидуализоване и
диференциране наставе.

Евалуација исхода и начин праћења ученичких постигнућа:


Пратећи процес рада и вршећи евалуацију на крају активности, наставник сагледава у којој мери су ученици са
разумевањем усвојили знања о кључним појмовима и применили их на креативан и оригиналан начин кроз проверу
остварености планираних исхода. Вредновање и давање повратне информације (наставник–ученик) на резултате
учења врши се кроз формативно оцењивање. Ученици су равноправно укључени у анализу и вредновање.

Самопроцена наставника и препоруке за побољшање часа:


Да ли ми је адекватан избор начина провере остварености исхода? Да ли сам планирао/ла адекватне активности
ученика? Да ли је било одступања/потешкоћа приликом остваривања планираног? Шта бих променио/ла?

Педагошка документација:
Портфолио (ликовна мапа и прилози – продукти, фотографије часа, филмски запис процеса рада на часу, PPT
презентације). Формирати ликовне мапе ученика према теми, ликовним проблемима, техникама и материјалима;
забележити на полеђини податке о раду (датум, задатак, техника, материјали), као и вербалне коментаре ученика о
свом раду.

You might also like