You are on page 1of 36

Припрема за час

Час број: 67
Школа и разред
Учитељица/учитељ
Датум одржавања
Наставна област Човек ствара
Наставна јединица Човек ствара
Врста (тип) часа Oбрада
Облици рада Фронтални, индивидуални, рад у паровима
Наставне методе Метода усменог излагања, метода разговора, метода
демонстрације, истраживачка метода, кооперативна метода
Наставна средства Уџбеник Свет око нас 2, PowerPoint презентација,
мултимедијални ПДФ уџбеник, рачунар, пројектор, звучници,
звучни запис, платно, радни листић, Прилог 1 и 2
Циљ часа  Усвајање знања о настанку производа и улози човека у том
процесу.
 Разумевање повезаности људских потреба и настанка
различитих производа.
 Именовање основних производа човековог рада.
 Оспособљавање ученика за примену стечених знања у
свакодневном животу.
 Развијање сарадничких односа током рада на часу, слушање
и поштовање мишљења осталих ученика.
 Уважавање других.
 Развијање техника сазнајног процеса: посматрање,
уочавање, упоређивање, слободно исказивање запажања.
Исходи На крају часа ученик ће бити у стању да:
 одабере материјале који својим својствима највише
одговарају употреби предмета;
 именује занимања људи у свом насељу и околини;
 сарађује са другима у групи на заједничким
активностима.
Међупредметне Kомуникативна компетенција, компетенција за учење,
компетенције компетенција за сарадњу
Кључни појмови Материјали
Међупредметно Српски језик, Ликовна култура
повезивање
Активности Осмишљава, започиње разговор, чита, слуша, мотивише,
учитељице/учитеља процењује, подстиче ученике на активно учешће раду, прати

387
активност ученика.
Активности ученика Слушају, одговарају на питања, слушају одговоре других
ученика, посматрају илустрације, закључују на основу
посматрања, сарађују са вршњацима, истражују, закључују.
Производи ученичког
рада

Приказ мултимедијалних садржаја наставне јединице

Ток часа
Уводни део часа (10 минута)

Емоционална припрема
PowerPoint презентација

Басна „Цврчак и мрав“


Ученицима прочитати или пустити видео-запис басне „Цврчак и мрав”.
https://www.youtube.com/watch?v=TB6im7CToiA 1
1
Молимо поштоване колеге да пре приказивања видео и аудио записа провере доступност и садржај материјала.
ИК Нови Логос не гарантује да ће садржај увек бити доступан на адреси интернет странице коју препоручује.

388
Питањима мотивисати ученике на разговор о поуци басне и значају рада за човека.
Ко су главни јунаци у овој басни? Шта је радио мрав целе године? Како је цврчак
проводио лето? Зашто је сада у невољи? Како му се то догодило? Објасните које
особине има мрав, а које цврчак? Због чега човек треба да ради? Које особине красе
такве људе? Како називамо људе који не воле да раде? Која пословица је порука ове
басне?

Пословице о раду
Анализирати са ученицима пословице о раду и закључити у чему је значај човековог рада
и стварања. Истаћи да ће се на часу говорити о неопходности човека да ствара.

 Ко ради, не боји се глади.  Срећа се радом стиче.


 Ко лети хладује, зими гладује.  Што му очи виде, то руке
 Сваки је занат златан. направе.
 Птица је створена за лет, а човек  Боље да рад говори о теби, него
за рад. ти о њему.

Најава наставне јединице


Истаћи циљ часа и најавити наставну јединицу: Данас ћемо причати о томе како човек
ради и ствара.
Учитељица/учитељ записује наслов на табли (Човек ствара), а ученици га преписују у
свеске.

Главни део часа (25 минута)

Човек ствара
Учитељица/учитељ упућује ученике на илустрације у уџбенику, на страни 106. Разговор
усмеравати низом питања:
Које просторије видите на сликама? Ко је направио намештај у њима? Због чега?
Набројте предмете у купатилу. Чему служи тај прибор? Опишите дечју собу на слици.
Ко у њој проводи највише времена? Како се зове просторија на првој слици? Која је њена
намена?
Истаћи: Човек има различите потребе, да се храни, облачи, да опрема простор у којем
живи, да се лечи, путује... Да би задовољио потребе, неопходно је да човек ствара и
ради.

Рад у паровима
Учитељица/учитељ даје упутство да парови детаљно проуче илустрације у уџбенику, на
страни 106, и у тихом дијалогу уоче и наведу што више материјала од којих су
направљени различити предмети. Подсетити ученике да су, у првом разреду, научили како

389
особине материјала утичу на израду одређених предмета. Своја запажања могу да запишу,
а затим одабрани парови излажу своје закључке.
Истаћи да за стварање свега што му је потребно за живот човек користи различите
материјале. Од њихових својстава зависи како ће их употребити.

Самостални истраживачки рад

Упутити ученике на задатак из уџбеника, на страни 106. Поделити им радне листиће где
могу да бележе своја запажања. (Прилог 1)
Учитељица/учитељ креира листић у складу са амбијентом своје учионице. Анализирати и
дискутовати о ученичким белешкама, упоредити одговоре.

Запис у свеске
Учитељица/учитељ и ученици испод наслова записују најважније делове обрађеног
садржаја.

Завршни део часа (10 минута)

Рад у паровима (Прилог 2)


Ученици у пару решавају задатке. Учитељица/учитељ обилази ученике и помаже уколико
је то неопходно. Анализирати одговоре, коментарисати и закључивати.

Упутити ученике на едукативну игрицу Савина соба.


Едукативна игрица – Савина соба

Изглед табле

Човек ствара

- Човекове потребе су: да се храни, облачи, опрема простор у којем живи, да се


школује, лечи...
- Човек ствара различите предмете и користи материјале.

Начин праћења ученичких постигнућа


______________________________________________________________________________

390
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________

Евалуација часа
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________

391
ДОДАТНИ МАТЕРИЈАЛИ
ПРИЛОГ 1

Радни листић

1. Осврните се око себе. Истражите од којих су материјала направљени


предмети који вас окружују у учионици. Додирните предмете и опишите
њихова својства.

предмет материјал својства

ШКОЛСКА КЛУПА

СТОЛИЦА

СВЕСКА

ПЕРНИЦА

ВРАТА УЧИОНИЦЕ

ТАБЛА

САКСИЈА СА ЦВЕЋЕМ

СУНЂЕР ЗА БРИСАЊЕ

392
ПРИЛОГ 2

Радни листић

1. У табели напишите које материјале користе људи наведених занимања и који предмети настају
у том послу:

занимања људи материјал за израду предмети

ВАЈАР

СТОЛАР

КРОЈАЧ

ЗИДАР

ЛИМАР

2. На линијама напишите назив занимања људи :

поправља часовнике ___________________ кроји капуте ____________________

чисти оџаке ______________________ гаји пчеле ______________________

прави намештај _____________________ лечи људе ______________________

пише књиге ______________________ шиша људе ______________________

израђује накит _____________________ разноси пошту ______________________

393
Припрема за час
Час број: 68
Школа и разред
Учитељица/учитељ
Датум одржавања
Наставна област Човек ствара
Наставна јединица Материјали
Врста (тип) часа Oбрада
Облици рада Фронтални, индивидуални, рад у пару
Наставне методе Метода усменог излагања, метода разговора, метода
демонстрације, метода практичних радова, хеуристичка
метода, игровне активности
Наставна средства Уџбеник Свет око нас 2, мултимедијални ПДФ уџбеник,
рачунар, пројектор, звучници, платно, радни листић,
пластелин, материјал из Дидактичке кутије, гумице за тегле,
видео-записи, пластелин (глина)
Циљ часа  Упознавање са различитим својствима материјала и
начинима њихове обраде.
 Оспособљавање ученика за примену стечених знања у
свакодневном животу.
 Развијање креативности и маштовитости.
 Развијање сарадничких односа током рада на часу, слушање
и поштовање мишљења осталих ученика.
 Уважавање других.
 Развијање техника сазнајног процеса: посматрање,
уочавање, упоређивање, слободно исказивање запажања.
Исходи На крају часа ученик ће бити у стању да:
 одабере материјале који својим својствима највише
одговарају употреби предмета;
 изведе једноставне огледе користећи упутство;
 повеже резултате рада са уложеним трудом;
 сарађује са другима у групи на заједничким
активностима.
Међупредметне Компетенција за учење, компетенција за сарадњу, естетичка
компетенције компетенција, решавање проблема
Кључни појмови Истезање, савијање, сабијање, еластичност
Међупредметно Српски језик, Ликовна култура
повезивање
Активности Осмишљава, започиње разговор, чита, слуша, мотивише,

394
учитељице/учитеља процењује, подстиче ученике на проблемско учење и
извођење огледа, прати активност ученика.
Активности ученика Слушају, одговарају на питања, слушају одговоре других
ученика, изводе огледе, посматрају илустрације, закључују на
основу посматрања, сарађују са вршњацима у истраживању,
креативно раде.
Производи ученичког Продукти од пластелина
рада

Приказ мултимедијалних садржаја наставне јединице

Ток часа
Уводни део часа (10 минута)
PowerPoint презентација

Емоционална припрема

Дигитални садржај
Покренути задатак путем ког ће се ученици подсетити наученог о материјалима.
Задатак – Материјали
(Подсети се)

395
Осмосмерка

Поделити ученицима раднe листићe са осмосмерком у којој се крију називи материјала


(Прилог 1). Ученици могу листић да залепе у своју свеску. Пројектовати решење путем
презентације.

Најава наставне јединице


Истаћи циљ часа и најавити наставну јединицу: Данас ћемо причати о материјалима.
Учитељица/учитељ записује наслов на табли (Материјали), а ученици га преписују у
свеске.

Главни део часа (25 минута)

Понављамо – Материјали

Подсетити ученике да су, у првом разреду, научили да материјали могу имати различита
својства.
Разговор усмеравати низом питања: Наведите материјале из природе. Које материјале је
створио човек и због чега? Наведите меке и тврде материјале. Које је основно својство
стакла? Набројте предмете који се израђују од стакла. Наведите што више предмета
од пластике. Зашто се шерпе не праве од дрвета? Од којих материјала можемо да
направимо сто? Од којих се материјала израђује обућа?
Током дискусије закључивати и истаћи: Различити материјали користе се за израду
различитих предмета. Они се разликују по својим својствима. Могу бити меки
(тканина) или тврди (камен, дрво, стакло); глатки (пластика, стакло и гума) или
храпави (дрво); провидни (стакло) или непровидни. Од тих својстава зависи за шта
ћемо их користити.

Извођење огледа ( рад у паровима)

Упутити ученике на илустрације у уџбенику, на страни 107, где су приказани предмети


који имају нека нова својства, могу да се истежу, савијају и сабијају. Подстаћи ученике на
извођење огледа помоћу кога ће испитати својства материјала. Упутство за извођење
огледа налази се на страни 107. Узорке материјала преузети из Дидактичке кутије.

Својства материјала
Након што су сви попунили табеле, долазимо до заједничког закључка:
Предметима направљеним од тврдих материјала теже можемо да мењамо облик.
Такви су камен, дрво, стакло и метал. Неки материјали могу бити еластични. Тада
имају својство да се истежу, савијају и сабијају. То су гума, тканина и пластелин.
Глини и пластелину можемо сабијањем дати други облик.

Извођење огледа (самостално)


396
Упутити ученике на извођење оглед гумицама за тегле (учитељица/учитељ припрема
гумице за све ученике), који је описан на страни 108. Подстаћи их на закључивање низом
питања из огледа.
Истаћи: Када гумицу истежемо, она мења свој облик. За материјале који се после
истезања враћају у свој пробитни облик кажемо да су еластични.

Дигитални садржај
Покренути видео о материјалима.
Видео
Материјали

За ученике који желе да сазнају више о материјалима покренути филм Природни и


вештачки материјали или препоручити им, ако имају могућности, да га погледају код
куће.
Видео
Природни и вештачки материјали

Запис у свеске
Учитељица/учитељ и ученици испод наслова записују најважније делове обрађеног
садржаја.

Самостални рад – радни листић (Прилог 1)


Ради провере усвојености садржаја ученици самостално решавају налоге са радног
листића. Учитељица/учитељ пружа помоћ, сугерише и проверава тачност урађеног.

Предлог – Креативни кутак


 Како направити наруквицу од силиконских гумица!
https://www.youtube.com/watch?v=u85SX0rUu7Y2
 Како направити наруквицу од пластичних сламчица за сок!
https://www.youtube.com/watch?v=aLCX0vndfno

Завршни део часа (10 минута)


Стваралачки рад

На основу предлога из уџбеника, на страни 108, подстаћи ученике на креативан рад.

2
Молимо поштоване колеге да пре приказивања видео и аудио записа провере доступност и садржај материјала.
ИК Нови Логос не гарантује да ће садржај увек бити доступан на адреси интернет странице коју препоручује.

397
Пластелин и глина су материјали који се лако обликују. Искористите то њихово својство и
направите нешто занимљиво као поклон другу са којим седите.

Дигитални садржај
Покренути задатак путем ког ће ученици поновити научено о материјалима.
Задатак – Материјали
(Подсети се)

Домаћи задатак
Радна свеска, стране 72 и 73.
Изглед табле

Материјали

- Особине материјала: тврди, меки, храпави, глатки, провидни


- Еластични материјали: гума, пластелин, тканина
- Својства еластичних материјала: истезање, савијање, сабијање

Начин праћења ученичких постигнућа


______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________

Евалуација часа
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________

398
ДОДАТНИ МАТЕРИЈАЛИ
ПРИЛОГ 1

Пронађи појмове у водоравном и усправном смеру. Покушај да их све откријеш:


ПАПИР, ПЛАСТИКА, ПЛАСТЕЛИН, КАМЕН, ГУМА, ТКАНИНА, ДРВО, СТАКЛО.

Г П Ш У К Р С Н М

У А Н И Н А К Т К

М П Л А С Т И К А

А И С Т А К Л О М

Д Р В О Њ М Ј Ж Е

П Л А С Т Е Л И Н

Решење:
Г П
Ш У К Р С Н М
А К
У Н И Н А К Т
П
М Л А С Т И К А
С
А И Т А К Л О М
Д
Р В О Њ М Ј Ж Е
П
Л А С Т Е Л И Н

399
ДОДАТНИ МАТЕРИЈАЛИ
ПРИЛОГ 1

Радни листић
1. Повежите опис са сликом материјала. Испод сваке слике напишите који материјал
препознајете.

Природни је материјал. Тврд материјал, не Материјал који се лако


Тврд је, храпав, користи пропушта воду, лако сече, лепи, савија, цепа и
се за израду намештаја. ломљив и провидан. гужва.

2. Заокружи слово испред назива материјала који је еластичан. Подвуци назив


материјала од којег се прави папир.

а) камен б) стакло в) пластелин г) дрво д) гума

3. Напиши на линији који материјали су употребљени за израду појединих делова


школског прибора.

400
Решења:

1.

папир дрво стакло

Природни је материјал. Тврд материјал, не Материјал који се лако


Тврд је, храпав, користи пропушта воду, лако сече, лепи, савија, цепа и
се за израду намештаја. ломљив и провидан. гужва.

2. в г) дрво

3. Очекивани одговори:
Свеске – од папира
лењири – од пластике
лупа – од пластике и стакла
маказе – од пластике и метала
резач – од пластике и метала
гумица за брисање – од гуме
основа палете – од пластике
део фломастера – од пластике
држач четкице – од дрвета

401
Припрема за час
Час број: 69
Школа и разред
Учитељица/учитељ
Датум одржавања
Наставна област Човек ствара
Наставна јединица Употреба различитих материјала
Врста (тип) часа Oбрада
Облици рада Фронтални, индивидуални
Наставне методе Метода усменог излагања, метода разговора, метода
демонстрације, рад на тексту, хеуристичка метода,
перцептивна метода
Наставна средства Уџбеник Свет око нас 2, мултимедијални ПДФ уџбеник,
рачунар, пројектор, звучници, платно, радни листић
Циљ часа  Проширивање знања о различитим материјалима и
производима који се од њих праве.
 Усвајање знања о подели материјала на природне и
вештачке.
 Упознавање ученика са различитим својствима материјала
и њиховом применом.
 Оспособљавање ученика за примену стечених знања у
свакодневном животу.
 Развијање говорне културе.
 Развијање сарадничких односа током рада на часу, слушање
и поштовање мишљења осталих ученика.
 Уважавање других.
 Развијање техника сазнајног процеса: посматрање,
уочавање, упоређивање, слободно исказивање запажања.
Исходи На крају часа ученик ће бити у стању да:
 одабере материјале који својим својствима највише
одговарају употреби предмета.
Међупредметне Kомуникативна компетенција, компетенција за учење,
компетенције дигитална компетенција, одговоран однос према околини
Кључни појмови Материјали
Међупредметно Српски језик, Ликовна култура
повезивање
Активности Осмишљава, започиње разговор, чита, слуша, мотивише,
учитељице/учитеља процењује, подстиче ученике на активно учешће у дискусији,
прати активност ученика.

402
Активности ученика Слушају, одговарају на питања, слушају одговоре других
ученика, посматрају илустрације, закључују на основу
посматрања.
Производи ученичког
рада

Приказ мултимедијалних садржаја наставне јединице

Ток часа
Уводни део часа (10 минута)

Емоционална припрема

Анализа домаћег задатка из Радне свеске (стране 72 и 73). Фронталним радом проверити
решења задатака. Мотивисати ученике да, током анализе, дискутују и исказују своја
мишљења. Учитељица/учитељ допуњује одговоре, помаже ученицима који нису урадили
све задатке.
Упутити ученике на повезаност својстава одређених материјала и предмета који се од њих
израђују. Поновити која су својства појединих материјала и за шта се све материјали
користе.

403
Уколико је неко од ученика креирао свој оригами модел (Креативни задатак у Радној
свесци, страна 73, у оквиру налога Стварамо) похвалити га за креативност и труд.
Направити изложбу радова у учионици.

Најава наставне јединице


Истаћи циљ часа и најавити наставну јединицу: Данас ћемо причати о употреби
различитих материјала.
Учитељица/учитељ записује наслов на табли (Употреба различитих материјала), а ученици
га преписују у свеске.

Главни део часа (25 минута)

Прича у сликама

Упутити ученике на илустрације које се налазе у уџбенику, на страни 109. Разговор


усмеравати низом питања:
Чиме се играју дечак и девојчица на слици? Зашто су изненађени на другој слици? Шта се
догодило? Од чега су направљени чамци? Због чега је један чамац потонуо? Која својства
има папир? Од ког материјала је други чамац? Зашто он не тоне?
Подстаћи ученике да закључе да папир упија воду и због тога тоне. Пластични чамац
је бољи избор за ову игру.
За коју игру је папир најбољи? Која својства му помажу да се од њега направи авиончић?
Шта све може да се направи од папира? Да ли умете нешто да направите и ви?
Поновити са ученицима да је важно познавати својства материјала када правимо
предмете од њих. Папир се лако савија и лак је, па је идеалан за прављење
авиончића, чамаца или капа за играње.

Различити материјали

Учитељица/учитељ упућује на слику у уџбенику, на страни 110, где су приказане столице


од различитог материјала. Дискусијом анализирати од чега су направљене столице, која су
заједничка својства тих материјала, које столице се могу држати напољу. Заједнички
извести закључак да се исти предмети могу правити од различитих материјала у
зависности од својстава тих материјала. Столице могу бити од дрвета, пластике или
метала.

Самостални рад ученика – радни листић

Поделити ученицима радне листиће (Прилог 1) са циљем да наведу различите материјале


од којих се праве предмети са истом наменом. Анализирати одговоре, продискутовати и
извести закључке.

404
Дигитални садржај
Покренути задатак о обради материјала (дрвета).
Задатак – Обрада материјала (дрвета)

Својства материјала у изради предмета

Усмерити пажњу ученика на илустрацију у уџбенику, на страни 110, где су приказани


различити предмети. Учитељица/учитељ одлучује да ли ће се задатак радити у паровима,
фронтално или ће ученици бирати предмет, кроз игровну активност, и одговарати на
питања. Анализирати и подстицати ученике на дијалог и извођење закључака, помоћу
налога у задатку:
Посматрајте приказане предмете. Наведите што више својстава материјала од којих су
направљени. За сваки предмет наведите које је својство материјала било важно да би се
од њега направио дати предмет.
Дигитални садржај
Покренути видео Својства материјала.
Видео
Својства материјала

Анализирајући слике дечјих колица и ранца, у уџбенику, на страни 111, подстаћи ученике
на уочавање примене различитих материјала у изради ових предмета. За израду колица
користe се тканина, пластика и метал, као и у изради ранца. Истаћи да се већина
предмета прави комбинацијом различитих материјала, како би се добили производи
који су добри за коришћење.
Подстаћи ученике да наведу пет предмета који се праве од различитих материјала, такође
и да објасне избор материјала. Пружати помоћ при образлагању избора материјала који се
користе за израду предмета.

Дигитални садржај
Покренути дигитални садржај.
Задатак – Употреба различитих материјала

Сазнај више
Упутити ученике на енциклопедијске информације које су дате у уџбенику, на страни 111.
Прочитати и поразговарати о ономе што су чули.

Запис у свеске

405
Учитељица/учитељ и ученици испод наслова записују најважније делове обрађеног
садржаја.

Завршни део часа (10 минута)


Решавање задатка у Радној свесци
У Радној свесци, на страни 78, решавати задатке у оквиру Мозгалице. Ученици
индивидуално решавају задатке, а у пару проверавају урађено. Учитељица/учитељ обилази
ученика и помаже уколико је то неопходно, те проверава тачност урађеног.

Интерактивни задаци и едукативне игрице


Задаци – Употреба различитих материјала
Едукативне игрице:
 Петрин пројекат
 Сава прави ракету

Домаћи задатак
Опис домаћег задатка налази се у уџбенику, на страни 111.

Изглед табле

Употреба различитих материјала

- Избор материјала при изради предмета је важан.


- Многи предмети се израђују комбинацијом више материјала: колица, ранац,
бицикл, кишобран...

Начин праћења ученичких постигнућа


______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________

Евалуација часа
______________________________________________________________________________

406
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________

407
ДОДАТНИ МАТЕРИЈАЛИ
ПРИЛОГ 1

Радни листић

4. Напишите од којих све материјала могу да се направе следећи предмети:

408
Припрема за час
Час број: 70
Школа и разред
Учитељица/учитељ
Датум одржавања
Наставна област Човек ствара
Наставна јединица Нова намена предмета
Врста (тип) часа Oбрада
Облици рада Фронтални, индивидуални, групни рад
Наставне методе Метода усменог излагања, метода разговора, метода
демонстрације, практичне методе, игровна активност
Наставна средства Уџбеник Свет око нас 2, мултимедијални ПДФ уџбеник,
рачунар, пројектор, звучници, платно, радни листић, хамер,
бојице, едукативна игра чувару природе, не љути се
Циљ часа  Проширивање знања о различитим материјалима и
производима који се од њих праве.
 Усвајање знања о рециклажи и њеном значају.
 Развијање и неговање еколошке свести код ученика.
 Упознавање ученика са могућностима нове намене
предмета.
 Оспособљавање ученика за примену стечених знања у
свакодневном животу.
 Развијање маштовитости и креативности.
 Развијање сарадничких односа током рада на часу, слушање
и поштовање мишљења осталих ученика.
 Уважавање других.
 Развијање техника сазнајног процеса: посматрање,
уочавање, упоређивање, слободно исказивање запажања.
Исходи На крају часа ученик ће бити у стању да:
 штедљиво троши производе које користи у свакодневним
ситуацијама;
 пронађе нову намену коришћеним предметима.
Међупредметне Предузимљивост и оријентација ка предузетништву, сарадња,
компетенције естетичка компетенција, одговоран однос према околини
Кључни појмови Нова намена предмета
Међупредметно Српски језик, Ликовна култура, Чувари природе
повезивање
Активности Осмишљава, започиње разговор, чита, слуша, мотивише,
учитељице/учитеља процењује, подстиче ученике на активно учешће у дискусији,
409
прати активност ученика, припрема материјал за групни рад.
Активности ученика Слушају, одговарају на питања, слушају одговоре других
ученика, посматрају илустрације, сарађују, тимски раде,
уочавају, одлучују, праве фигуре.
Производи ученичког
рада

Приказ мултимедијалних садржаја наставне јединице

Ток часа
Уводни део часа (10 минута)

Емоционална припрема

Анализа домаћег задатка


Анализирати домаћи задатак од прошлог часа. Ученици су откривали од којих је
материјала направљена нека њихова играчка. Поред описа, требало је и да илуструју
играчку. Похвалити труд и ангажовање ученика.

Најава наставне јединице


Истаћи циљ часа и најавити наставну јединицу: Данас ћемо причати о новој намени
предмета.

410
Учитељица/учитељ записује наслов на табли (Нова намена предмета), а ученици га
преписују у свеске.

Главни део часа (25 минута)

Креативна рециклажа
Покренути интерактиван приказ који упућује на разлоге због којих
осмишљавамо нову намену предметима.
Интерактиван приказ
Нова намена предмета
Усмерити пажњу ученика на фотографије у уџбенику, на страни 112.

Упутити ученике на илустрације које се налазе у уџбенику, на страни 112. Разговор


усмеравати низом питања:
Покушајте да препознате од чега су направљени приказани предмети. Шта је
представљено на сликама? На који начин су креирани нови предмети? Шта је потребно
да би предмети имали нову намену? Шта вам се највише допада?
Подстаћи ученике да закључе да и коришћени предмети могу имати нову намену. Тиме
чувамо природу и мање је загађујемо отпадом. Много је идеја за креирање нових
предмета.

Креативни кутак
Мотивисати ученике гледањем краћег видео-записа о креативном коришћењу
употребљених предмета.
https://www.youtube.com/watch?v=C4F33aHTtmY3

Разговор и изношење мишљења и доживљеног. Истаћи значај поновне употребе неких


материјала који се могу и рециклирати. Предлози могу бити подстицај за стваралачки рад
ученика у наставку часа.

Дигитални садржај
Упутити ученике на дигитални садржај.
Видео
Поновна употреба предмета

Запис у свеске

3
Молимо поштоване колеге да пре приказивања видео и аудио записа провере доступност и садржај материјала.
ИК Нови Логос не гарантује да ће садржај увек бити доступан на адреси интернет странице коју препоручује.

411
Учитељица/учитељ и ученици испод наслова записују најважније делове обрађеног
садржаја.

Завршни део часа (10 минута)


Дигитални садржај
Покренути задатак о новој намени предмета. Анализирати, коментарисати и поновити
научено.
Задатак
Нова намена предмета

Игровне активности

Друштвена игра чувару природе, не љути се (игра је планирана као мини-пројекатски


задатак, на 64. наставном часу).

Домаћи задатак
Упутити ученике на картице уз уџбеник Мој оригами. Нека покушају да код куће, уз
помоћ родитеља, креирају оно што им се допада и упознају се са јапанском техником
савијања и обликовања папира.

Изглед табле

Нова намена предмета

када од старих ствари правимо нове тада:

чувамо смањујемо
природу отпад

Начин праћења ученичких постигнућа


______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________

412
Евалуација часа
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________

413
Припрема за час
Час број: 71
Школа и разред
Учитељица/учитељ
Датум одржавања
Наставна област Човек ствара
Наставна јединица Човек ствара, материјали
Врста (тип) часа Утврђивање
Облици рада Фронтални, индивидуални
Наставне методе Метода усменог излагања, метода разговора, метода
демонстрације, игровне активности
Наставна средства Уџбеник Свет око нас 2, Радна свеска Свет око нас 2,
PowerPoint презентација, мултимедијални ПДФ уџбеник,
рачунар, пројектор, звучници, платно, картони за игру
Циљ часа  Утврђивање знања о различитим материјалима и
производима који се од њих праве.
 Проширивање знања о рециклажи и њеном значају.
 Развијање и неговање еколошке свести код ученика.
 Упознавање ученика са могућностима нове намене
предмета.
 Развијање способности за уочавање различитих својстава
материјала.
 Оспособљавање ученика за примену стечених знања у
свакодневном животу.
 Развијање говорне културе.
 Развијање сарадничких односа током рада на часу, слушање
и поштовање мишљења осталих ученика.
 Уважавање других.
 Развијање техника сазнајног процеса: посматрање,
уочавање, упоређивање, слободно исказивање запажања.
Исходи На крају часа ученик ће бити у стању да:
 одабере материјале који својим својствима највише
одговарају употреби предмета;
 штедљиво троши производе које користи у у
свакодневним ситуацијама;
 пронађе нову намену коришћеним предметима;
 повеже резултате рада са уложеним трудом;
 сарађује са другима у групи на заједничким
активностима.

414
Међупредметне Kомуникативна компетенција, компетенција за учење,
компетенције дигитална компетенција, одговоран однос према околини
Кључни појмови Материјали
Међупредметно Српски језик, Ликовна култура
повезивање
Активности Осмишљава, започиње разговор, чита, слуша, мотивише,
учитељице/учитеља процењује, подстиче ученике на активно учешће у играма,
објашњава начин игре, прати активност ученика.
Активности ученика Слушају, одговарају на питања, слушају одговоре других
ученика, закључују, сарађују у играма.
Производи ученичког /
рада

Приказ мултимедијалних садржаја наставне јединице

Ток часа
Уводни део часа (10 минута)
PowerPoint презентација

Емоционална припрема

415
Анализа домаћег задатка од прошлог часа. Ученици демонстрирају своје умеће оригами
технике. Презентују настале продукте. Похвалити труд, залагање и креативност ученика.
Направити изложбу радова у учионици.

Најава наставне јединице


Истаћи циљ часа и најавити наставну јединицу: Данас ћемо поновити садржаје о
материјалима.
Учитељица/учитељ записује наслов на табли (Човек ствара, материјали), а ученици га
преписују у свеске.

Главни део часа (25 минута)

Материјали – Игровна активност


Ради утврђивања и примене усвојеног знања о материјалима, организовати игру црвени и
зелени картони (припремити за сваког ученика по један црвени и један зелени картон).
Читати ученицима тврдње. На знак наставника, ученици подижу један од картона, у
зависности од одговора (ако се слажу са тврдњом, подижу зелени картон, а уколико
мисле да је тврдња нетачна, подижу црвени). Анализирати, образложити и допунити сваку
тврдњу.

ЦРВЕНИ И ЗЕЛЕНИ КАРТОНИ

1. Тканина ће се вратити у првобитни положај после савијања. Т


2. Пластелин не можемо да савијамо и сабијамо. Н
3. Лопту можемо направити од стакла. Н
4. Коришћени предмети могу имати нову намену. Т
5. Свећа је направљена од пластелина. Н
6. Точкови на бициклу се праве од гуме. Т
7. Метал можемо да гњечимо.
Н
8. Папир се добија од дрвета. Т
9. Столица се може направити од природног и од вештачког материјала. Т
10. Мердевине се могу направити од гуме. Н
11. Метал је провидан материјал. Н
12. Папир се може лако сећи. Т
13. Стакло је еластично. Н
14. Вуну можемо изабрати за материјал од ког ћемо направити џемпер. Т

Завршни део часа (10 минута)


Самосталaн рад ученика

416
Упутити ученике на израду задатака из Радне свеске, на странама 74 и 75.
Учитељица/учитељ ће проценити да ли ће се задаци радити у паровима или индивидуално.
Проверити тачност помоћу PowerPoint презентације.

Завршни део часа (10 минута)


Сазнај више
Читати и анализирати енциклопедијске текстове из уџбеника, на страни 113.
Посетити линк и погледати креативне примере употребе старих предмета. Анализирати и
подстаћи ученике на исказивање доживљеног.
http://www.budikreativan.com/category/kreativna-reciklaza/
Дигитални садржај
Погледати филм о роботима.
Видео
Роботи

Домаћи задатак
Поновити садржаје који обухватају област Човек ствара и припремити се за
систематизацију.

Изглед табле

Начин праћења ученичких постигнућа


______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________

Евалуација часа
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________

417
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________

418
Припрема за час
Час број: 72
Школа и разред
Учитељица/учитељ
Датум одржавања
Наставна област Човек ствара
Наставна јединица Човек ствара
Врста (тип) часа Систематизација
Облици рада Фронтални, индивидуални
Наставне методе Метода усменог излагања, метода разговора, метода рада на
тексту, метода писмених радова, хеуристичка метода
демонстрације, илустративна метода
Наставна средства Уџбеник Свет око нас 2, Радна свеска Свет око нас 2,
PowerPoint презентација, мултимедијални ПДФ уџбеник,
рачунар, пројектор, звучници, платно, радни листић
Циљ часа  Утврђивање знања о различитим материјалима и
производима који се од њих праве.
 Оспособљавање ученика за примену стечених знања у
свакодневном животу.
 Развијање сарадничких односа током рада на часу, слушање
и поштовање мишљења осталих ученика.
 Уважавање других.
 Развијање техника сазнајног процеса: посматрање,
уочавање, упоређивање, слободно исказивање запажања.
Исходи На крају часа ученик ће бити у стању да:
 одабере материјале који својим својствима највише
одговарају употреби предмета;
 истезањем, савијањем и сабијањем одреди својства
материјала;
 изведе једноставне огледе користећи упутство;
 именује занимања људи у свом насељу и околини;
 повеже резултате рада са уложеним трудом;
 штедљиво троши производе које користи у свакодневним
ситуацијама;
 пронађе нову намену коришћеним предметима;
 разврста отпад на предвиђена места.

Међупредметне Компетенција за учење, комуникативна компетенција, за


компетенције сарадњу, рад с подацима и информацијама, дигитална
компетенција, естетичка компетенција, одговоран однос

419
према околини, предузимљивост и оријентација ка
предузетништву
Кључни појмови Истезање, савијање, сабијање, еластичност, материјали, нова
намена премета
Међупредметно Српски језик
повезивање
Активности Осмишљава, започиње разговор, чита, слуша, мотивише,
учитељице/учитеља процењује, подстиче ученике на активно учешће на часу,
објашњава, прати активност ученика.
Активности ученика Слушају, повезују и на основу искуства примењују своја
знања, раде задатке, примењују научено, проверавају и
проширују знање, повезују дате чињенице, самостално
решавају задатке, закључују и одговарају на питања.
Производи ученичког
рада

Ток часа

Уводни део часа (10 минута)

Учитељица/учитељ најављује да ће овог часа проверавати знање о карактеристикама и


намени материјала и производима који се од њих праве. Ученицима даје усмено упутство
за решавање провере знања.
Овога часа ћете самостално решавати задатке. Провера знања се ради цео час, што
значи да имате довољно времена да полако прочитате и решите све задатке. Прво све
прочитајте и питајте уколико вам нешто није јасно. Пажљиво прочитајте упутство
испред сваког задатка, а тек онда решавајте. Задатак који не знате прескочите и
немојте губити превише времена. Пређите на следећи, а ако вам остане времена на крају
часа, вратите се на задатак који нисте решили и покушајте да га решите. За време
решавања контролне вежбе не сме бити разговора ни договарања. Када завршите, још
једном прочитајте све задатке и проверите решења, па тек онда предајте радни листић.

Подела радних листића по групама


Учитељица/учитељ дели ученицима радне листиће (Прилог 1).

Напомена:
Одељења се разликују, као и приступи у бодовању. Стога дајемо предлог начина
оцењивања – бодовне скале, а Ви је можете прилагодити према сопственој процени.

Број поена 18-20 15-17 12-14 9-11 0-8


420
Оцена 5 4 3 2 1

Главни део часа (25 минута)

Самостални рад ученика


Док ученици индивидуално решавају задатке, учитељица/учитељ прати њихов рад,
усмерава их и отклања нејасноће уколико их има.

Анализа радних листића

Након што истекне време предвиђено за рад, ученици предају радне листиће. Следи
дискусија о урађеном и анализа самосталног рада.

Завршни део часа (10 минута)

На крају путовања кроз свет око нас...


Учитељица/учитељ мотивише ученике да износе утиске о свему што се учило у другом
разреду. Подстицати их да искажу своје мишљење и осећања у вези са наученим
садржајима. Направити кратак преглед свих систематизација и области.

Запажања учитељице/учитеља о часу


______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________

421
ДОДАТНИ МАТЕРИЈАЛИ
ПРИЛОГ 1

Преузмите из фолдера Додатни материјали Тест 6 – Човек ствара

422

You might also like