You are on page 1of 68

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 121

Предмет Математика Школа и разред 7


Наставница/
Датум одржавања
наставник
Наставна
Круг
тема/област
Наставна јединица Појам круга
Тип часа Обрада
Циљ часа • Ученик зна шта је круг и који су његови елементи
• Ученик разуме појмове кружница, круг, тетива, централно
Очекивани исходи одстојање тетиве.
на крају часа • Ученик уме да са дате слике или из текста задатка
препозна елементе круга и да одговори на питање задатка.
Наставне методе Вербална, демонстративна
Табла, маркер (креда), пројектор, уџбеник, збирка, прибор за
Наставна средства
геометрију, ИКТ, дигитални уџбеник
Облици рада Фронтални
Међупредметне Компетенција за учење, комуникација, решавање проблема,
компетенције сарадња, рад с подацима, естетска компетенција
Међупредметно
Физика, техника и технологија, ликовна култура
повезивање
Кључни појмови Кружница, круг

468
Приказ мултимедијалних садржаја наставне јединице

ТОК ЧАСА

Планиране активности Планиране


наставнице/наставника активности
ученика

Уводни део часа (7 минута)

‒ Наставник наводи циљ часа и записује на табли наслов ‒ Одговарају на


наставне јединице. питања.
‒ Понавља са ученицима појмове познате из претходних ‒ Записују.
разреда. Поставља питања: ‒ Цртају.
• Шта је кружница?
• Шта је центар кружнице?
• Шта је полупречник кружнице?
• Шта је круг?

‒ Прозива неколико ученика да нацртају на табли и обележе


кружницу, круг, полупречник... Коригује ученике по
потреби.

469
Главни део часа (35 минута)

‒ Објашњава да кружница (кружна линија) дели раван на две ‒ Слушају


области: унутрашњу и спољашњу. Приказује цртежом објашњења
(слика 1.2 из уџбеника, стр. 211). наставника.
‒ Дефинише појам круга преко појмова кружнице и ‒ Записују у
унутрашње области кружнице. свескама
‒ Анализира заједно са ученицима могуће узајамне положаје садржај са
тачке и круга (тачка припада кругу, припада кругу али не и табле.
кружници, не припада кругу...). Црта на табли (слика 1.3 из ‒ Решавају
уџбеника, стр. 211). задатке уз помоћ
‒ Понавља и дефинише са ученицима појмове тетиве и наставника.
пречника кружнице. Црта на табли (слика 1.4 из уџбеника, ‒ Записују
стр. 212). решења на
‒ Дефинише појам централног одстојања тетиве АВ круга табли.
K(О, r). Црта на табли.
‒ Диктира задатак 1.1 из уџбеника (стр. 212), који анализира
и решава заједно са ученицима, корак по корак.
‒ Диктира задатак 1.2 из уџбеника (стр. 212), који анализира
и решава заједно са ученицима, корак по корак.

‒ Диктира пример 1.2 из уџбеника (стр. 213), анализира


заједно са ученицима узајамне положаје праве и круга
(права и круг немају заједничке тачке, права додирује круг,
права сече круг). Црта слике уз објашњења (слике 1.8, 1.9 и
1.10 из уџбеника, стр. 214). Уводи појам сечице круга и
објашњава кроз пример.
Увећање садржаја: слике 1.8, 1.9, 1.10
Уместо цртања на табли, наставник приказује слике
увећане на табли (платну) и објашњава.

‒ Диктира задатак 1.4 на страни 213 из уџбеника (слика 1.11)


и решава га заједно са ученицима, корак по корак.

Анимација: Круг
Као вид понављања обрађеног градива на часу може
се пустити кратка анимација.

Завршни део часа (3 минута)

‒ Задаје домаћи задатак: ‒ Записују


• задаци 1, 2, 3 из уџбеника (стр. 217); домаћи.
• задаци 1, 2, 3 из збирке задатака (стр. 179).

470
Изглед табле

Појам круга
Кружница

Круг

Узајамни положаји тачке и круга


Пример 1.1 и слика 1.3 из уџбеника (стр. 211)

Тетива и пречник кружнице


Слика 1.4 из уџбеника (стр. 212)

Узајамни положаји праве и круга


Задатак 1.1 и задатак 1.2 из уџбеника (стр. 212)
Пример 1.2. и слике 1.8, 1.9 и 1.10 из уџбеника (стр. 212)
Задатак 1.4 из уџбеника (стр. 213)

Домаћи задатак:
‒ задаци 1, 2, 3 из уџбеника (стр. 217);
‒ задаци 1, 2, 3 из збирке задатака (стр. 179).

471
Начини провере ‒ Провера тачности решења домаћег задатка.
остварености исхода ‒ Усмено испитивање на почетку наредног часа.
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
• Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
• Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?
• Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
• Шта бих променио/-ла?

472
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 122

Предмет Математика Школа и разред 7


Наставница/
Датум одржавања
наставник
Наставна
Круг
тема/област
Наставна јединица Појам круга
Тип часа Утврђивање
Циљ часа • Ученик зна шта је круг и разуме захтеве одређеног задатка.
• Ученик уме да са дате слике или из текста задатка
Очекивани исходи препозна узајамни положај праве и круга или два круга и
на крају часа да одговори на питање задатка.
• Ученик уме да објасни сваки корак у решавању задатка.
Наставне методе Монолошка, дијалошка, демонстративна
Табла, маркер (креда), пројектор, уџбеник, збирка, прибор за
Наставна средства
геометрију, ИКТ, дигитални уџбеник
Облици рада Фронтални, индивидуални
Међупредметне Компетенција за учење, комуникација, решавање проблема,
компетенције сарадња, рад с подацима, естетска компетенција
Међупредметно
Физика, техника и технологија, ликовна култура
повезивање
Кључни појмови Кружница, круг

473
Приказ мултимедијалних садржаја наставне јединице

ТОК ЧАСА

Планиране активности Планиране


наставнице/наставника активности
ученика

Уводни део часа (7 минута)

‒ Поставља питања: ‒ Одговарају


• Шта је кружница? на питања.
• Шта је круг? ‒ Анализирају
• Шта је тетива? домаћи
• Какав може бити узајамни положај праве и круга? задатак.
‒ Анализира домаћи задатак.
‒ Наставник наводи циљ часа и записује на табли наслов наставне
јединице.

Главни део часа (35 минута)

‒ Диктира пример 1.3 из уџбеника (стр. 215 и 216) анализира ‒ Слушају


заједно са ученицима узајамне положаје два круга (кругови објашњења
немају заједничке тачке, кругови имају једну заједничку тачку, наставника.
кругови се секу, круг припада унутрашњој области другог ‒ Записују у
474
круга...). свескама
‒ Црта слике уз објашњења (слике 1.12–1.17 из уџбеника, стр. 215 садржај са
и 216). табле.
‒ Решавају
Увећање садржаја: слике 1.12–1.17 задатке уз
Уместо цртања на табли, наставник приказује слике помоћ
наставника.
увећане на табли (платну) и објашњава.
‒ Решавају
‒ Наводи ученике да се подсете како рачунају растојање тачака у задатке
координатном систему применом Питагорине теореме (Подсети самостално.
се из уџбеника, стр. 216). ‒ Записују
‒ Диктира задатак 1.5 из уџбеника (стр. 216) и решава га заједно решења на
са ученицима, корак по корак. табли.

‒ Задаје задатке које ученици треба самостално да реше: задаци 4


и 5 из уџбеника (стр. 216) и задатке 4, 7 и 9 из збирке задатака
(стр. 179 и 180).
‒ Прати рад ученика, коригује их и објашњава им по потреби.
‒ Прозива неколико ученика да запишу решења на табли или да
реше задатак који је био тежи за решавање.

Задатак
Наставник задаје кратак дигитални задатак за проверу
усвојености појмова.

Завршни део часа (3 минута)

‒ Задаје домаћи задатак: ‒ Записују


• задаци 5, 6, 8, 11 а) и 19 из збирке задатака (стр. 179–181). домаћи.

Изглед табле

Појам круга
Пример 1.3 и слике 1.12–1.17 из уџбеника (стр. 215 и 216)

A ( xA , yA ) , B ( xB , yB ) AB = ( xB − xA ) + ( yB − yA )
2 2

Задатак 1.5 из уџбеника (стр. 215)

Задаци 4 и 5 из уџбеника (стр. 216)


Задаци 4, 7 и 9 из збирке задатака (стр. 179 и 180)

Домаћи задатак:
‒ задаци 5, 6, 8, 11 а) и 19 из збирке задатака (стр. 179–181)

475
‒ Увид у решења задатака које ученици самостално
Начини провере решавају.
остварености исхода ‒ Провера тачности решења домаћег задатка.
‒ Усмено испитивање на почетку наредног часа.
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
• Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
• Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?
• Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
• Шта бих променио/-ла?

476
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 123

Предмет Математика Школа и разред 7


Наставница/
Датум одржавања
наставник
Наставна
Круг
тема/област
Наставна јединица Централни и периферијски угао круга
Тип часа Обрада
• Ученик зна шта су централни и периферијски углови круга
Циљ часа
.
• Ученик уме да са дате слике или из текста задатка
Очекивани исходи препозна централни и периферијски угао круга.
на крају часа • Ученик уме да израчуна мере централног и периферијског
угла круга.
Наставне методе Монолошка, дијалошка, демонстративна
Табла, маркер (креда), пројектор, уџбеник, збирка, прибор за
Наставна средства
геометрију, ИКТ, дигитални уџбеник
Облици рада Фронтални
Међупредметне Компетенција за учење, комуникација, решавање проблема,
компетенције сарадња, рад с подацима, естетска компетенција
Међупредметно
Физика, техника и технологија
повезивање
Кључни појмови Круг, централни и периферијски угао круга

477
Приказ мултимедијалних садржаја наставне јединице

ТОК ЧАСА

Планиране активности Планиране


наставнице/наставника активности
ученика

Уводни део часа (7 минута)

‒ Поставља питања: ‒ Одговарају на


• Шта је кружница? питања.
• Шта је кружни лук? ‒ Анализирају
• Шта је угао? домаћи задатак.
‒ Анализира домаћи задатак.
‒ Наставник наводи циљ часа и записује на табли наслов
наставне јединице.

Главни део часа (35 минута)

‒ Уводи појам централног угла круга. Даје дефиницију. ‒ Слушају


Црта слику и објашњава (слика 2.1 из уџбеника, стр. 218). објашњења
‒ Уводи појам периферијског угла круга. Даје дефиницију. наставника.

478
Црта слику и објашњава (слика 2.2 из уџбеника, стр. 218). ‒ Записују у
Увећање садржаја: слике 2.1 и 2.2 свескама
Уместо цртања на табли, наставник приказује слике садржај са
табле.
увећане на табли (платну) и објашњава.
‒ Анализирају
‒ Заједно са ученицима анализира примере: примере и
• Пример 2.1 из уџбеника (стр. 219). Скреће пажњу на то закључују.
да сваком кружном луку одговара тачно један централни ‒ Решавају
угао одговарајућег круга. задатке уз помоћ
наставника.
• Пример 2.2 из уџбеника (стр. 219). Сваком
‒ Записују
периферијском углу одговара један централни угао над
решења на
истим луком.
табли.
• Пример 2.3 из уџбеника (стр. 219). Сваком централном
углу одговара бесконачно много периферијских углова
над истим луком. Анализира сва три карактеристична
положаја периферијског угла β и одговарајућег
централног угла α над истим кружним луком AB.

‒ Диктира тврђење о односу централног и периферијског угла


над истим кружним луком (уџбеник, стр. 220).

‒ Анализира пример 2.4 (уџбеник, стр. 220) заједно са


ученицима и њиме разматра различите односе централног и
периферијског угла. За сваки случај црта слику и
објашњава.

‒ Заједно са ученицима решава задатке:


• Задатак 2.1 из уџбеника (стр. 221). Кроз задатак долази
до закључка да је периферијски угао над пречником
круга прав.
• Задатак 2.2 из уџбеника (стр. 221). Кроз задатак долази
до закључка да су сви периферијски углови над истим
луком једнаки.

‒ Диктира задатак 2.4 из уџбеника (стр. 222) и решава га


заједно са ученицима, корак по корак.

Завршни део часа (3 минута)

‒ Задаје домаћи задатак: ‒ Записују


• задаци 1, 3, 5 из уџбеника (стр. 223); домаћи.
• задаци 1, 2, 3 из збирке задатака (стр. 182).

479
Изглед табле

Централни и периферијски угао круга


Централни угао Периферијски угао

Слика 2.1 из уџбеника (стр. 218).


Примери 2.1, 2.2 и 2.3 из уџбеника (стр. 219)
Пример 2.4. из уџбеника (стр. 220)
Задаци 2.1, 2.2 и 2.4 из уџбеника (стр. 221 и 222)

Домаћи задатак:
– задаци 1, 3, 5 из уџбеника (стр. 223);
– задаци 1, 2, 3 из збирке задатака (стр. 182).

‒ Провера тачности решења домаћег задатка.


Начини провере
‒ Кратка писана провера знања на почетку наредног
остварености исхода
часа.
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
• Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
• Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?
• Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
• Шта бих променио/-ла?

480
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 124

Предмет Математика Школа и разред 7


Наставница/
Датум одржавања
наставник
Наставна Круг
тема/област
Наставна јединица Централни и периферијски угао круга

Тип часа Утврђивање

• Ученик уме да израчуна меру централног и периферијског


Циљ часа
угла круга.
• Ученик уме да са дате слике или из текста задатка
Очекивани исходи препозна централни и периферијски угао круга.
на крају часа • Ученик уме да објасни сваки корак у решавању задатка.

Наставне методе Монолошка, дијалошка, демонстративна


Табла, маркер (креда), пројектор, уџбеник, збирка, прибор за
Наставна средства
геометрију, ИКТ, наставни листови
Облици рада Фронтални, индивидуални
Међупредметне Компетенција за учење, комуникација, решавање проблема,
компетенције сарадња, рад с подацима, естетска компетенција
Међупредметно
Физика, техника и технологија, ликовна култура
повезивање
Кључни појмови Централни и периферијски угао круга

481
Приказ мултимедијалних садржаја наставне јединице
За овај час није планирана употреба мултимедијалних садржаја.

ТОК ЧАСА

Планиране активности Планиране


наставнице/наставника активности
ученика

Уводни део часа (12 минута)

‒ Задаје ученицима кратку проверу знања. Дели наставне ‒ Решавају тест.


листове.

Главни део часа (30 минута)

‒ Задаје задатке 2.4 и 2.5 из уџбеника (стр. 222) и решава их ‒ Слушају


заједно са ученицима, корак по корак. објашњења
наставника.
‒ Задаје задатке које ученици треба самостално да реше: ‒ Записују у
задаци 2 и 4 из уџбеника (стр. 223) и задаци 12, 15, 18 а) и свескама
24 из збирке задатака (стр. 184 и 185). садржај са
‒ Прати рад ученика, коригује их и објашњава им по потреби. табле.
‒ Прозива неколико ученика да запишу решења на табли или ‒ Решавају
да реше задатак који је био тежи за решавање. задатке.
‒ Записују
решења на
табли.

Завршни део часа (3 минута)

‒ Задаје домаћи задатак: ‒ Записују


• задаци 4, 6, 7, 11 и 17 из збирке задатака (стр. 183–185). домаћи.

482
Изглед табле

Централни и периферијски угао круга


Задаци 2.4 и 2.5 из уџбеника (стр. 222)
Задаци 2 и 4 из уџбеника (стр. 223)
Задаци 12, 15, 18 а) и 24 из збирке задатака (стр. 184 и 185)

Домаћи задатак:
‒ задаци 4, 6, 7, 11 и 17 из збирке задатака (стр. 183–185).

‒ Десетоминутна провера знања.


Начини провере ‒ Увид у решења задатака које ученици самостално
остварености исхода решавају.
‒ Усмено испитивање на почетку наредног часа.
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
• Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
• Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?
• Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
• Шта бих променио/-ла?

ДОДАТНИ МАТЕРИЈАЛИ

КРАТКА ПРОВЕРА ЗНАЊА (две групе)

483
КРАТКА ПИСАНА ПРОВЕРА ЗНАЊА

Прва група

1. Ако је l део кружнице,  централни угао,  периферни угао над тим делом
кружнице, попунити таблицу:

l 3
4
 300о
 40о

2. Израчунати периферијски угао  ако је одговарајући централни угао  = 121o.

3. Одредити угао γ на слици:

484
КРАТКА ПИСАНА ПРОВЕРА ЗНАЊА

Друга група

1. Ако је l део кружнице,  централни угао,  периферни угао над тим делом
кружнице, попунити таблицу:

l 5
12
 280о
 20о

2. Израчунати централни угао  ако је одговарајући периферијски угао  = 77о30'.

3. Одредити угао γ на слици:

485
РЕШЕЊА КРАТКЕ ПИСАНЕ ПРОВЕРЕ ЗНАЊА

Прва група
1.

l 3 5 2
4 6 9
 270о 300о 80о
 135о 150о 40о

2.  = 60о30'.

3.  = 40o.

Друга група
1.

l 5 1 7
12 9 9
 150о 280о 40о
 75о 140о 20о

2.  = 155о.

3.  = 70o.

486
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 125

Предмет Математика Школа и разред 7


Наставница/
Датум одржавања
наставник
Наставна
Круг
тема/област
Наставна јединица Број π. Обим круга
Тип часа Обрада
Циљ часа • Ученик зна да израчуна обим круга.
• Ученик разуме број π као однос обима и пречника круга.
Очекивани исходи • Ученик уме да са дате слике или из текста задатка
на крају часа препозна податке и да израчуна обим круга.

Наставне методе Монолошка, дијалошка, демонстративна


Табла, маркер (креда), пројектор, уџбеник, збирка, прибор за
Наставна средства
геометрију, ИКТ, дигитални уџбеник
Облици рада Фронтални
Међупредметне Компетенција за учење, комуникација, решавање проблема,
компетенције сарадња, рад с подацима, естетска компетенција
Међупредметно
Физика, физичко васпитање
повезивање
Кључни појмови Обим круга, број π

487
Приказ мултимедијалних садржаја наставне јединице

ТОК ЧАСА

Планиране активности Планиране


наставнице/наставника активности
ученика

Уводни део часа (7 минута)

‒ Поставља питања као увод у лекцију и у циљу понављања ‒ Одговарају на


раније наученог: питања.
• Шта је пречник круга? ‒ Анализирају
• Шта је описани круг многоугла? домаћи задатак.
• Шта је уписани круг многоугла?
‒ Анализира домаћи задатак.
‒ Наставник наводи циљ часа и записује на табли наслов
наставне јединице.

Главни део часа (35 минута)

‒ Уводи и објашњава појам броја π („пи''). Записује ‒ Слушају


децимални запис броја π на табли. Скреће пажњу на то да објашњења

488
се у пракси при рачунању узимају приближне вредности наставника.
броја π. ‒ Записују у
‒ Позива неког од ученика да прочита корелацију о броју π у свескама
уџбенику на стр. 225. садржај са
‒ Даје дефиницију и формулу за обим круга. табле.
‒ Диктира пример 3.1 из уџбеника (стр. 225) и анализира га ‒ Решавају
заједно са ученицима. задатке уз помоћ
наставника.
‒ Задатке 3.1, 3.2, 3.3, 3.4 и 3.5 из уџбеника (стр. 225 и 226) ‒ Решавају
анализира и решава заједно са ученицима. Током решавања задатке
задатака подсећа ученике на раније научено градиво које им самостално.
је неопходно за решавање задатака (описану и уписану ‒ Записују
кружницу квадрата, једнакостраничног троугла и правилног решења на
шестоугла). табли.
Увећање садржаја: слике из рубрике Подсети се
Наставник приказује слике увећане на табли (платну)
и указује на однос полупречника описане/уписне
кружнице и приказане геометријске фигуре.

‒ Задаје задатке за самостално решавање: 1, 2, 3 и 4 из


уџбеника (стр. 227).
‒ Прати рад ученика, коригује их и објашњава им по потреби.
‒ Прозива неколико ученика да запишу решења на табли или
да реше задатак који је био тежи за решавање.

Завршни део часа (3 минута)

‒ Задаје домаћи задатак: ‒ Записују


• задатак 5 из уџбеника (стр. 227); домаћи.
• задаци 1, 2, 3, 4 и 6 из збирке задатака (стр. 186 и 187).

Изглед табле

Број π. Обим круга


Број π
3,1415926535897932...
  3,14

Обим круга
O = 2r
Задаци 3.1, 3.2, 3.3, 3.4 и 3.5 из уџбеника (стр. 225 и 226)
Задаци 1, 2, 3 и 4 из уџбеника (стр. 227)

Домаћи задатак:
‒ задатак 5 из уџбеника (стр. 227);
‒ задаци 1, 2, 3, 4 и 6 из збирке задатака (стр. 186 и 187).

489
‒ Увид у решења задатака које ученици самостално
Начини провере решавају.
остварености исхода ‒ Провера тачности решења домаћих задатака.
‒ Усмено испитивање на почетку наредног часа.
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
• Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
• Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?
• Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
• Шта бих променио/-ла?

490
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 126

Предмет Математика Школа и разред 7


Наставница/
Датум одржавања
наставник
Наставна
Круг
тема/област
Наставна јединица Број π. Обим круга
Тип часа Утврђивање
Циљ часа • Ученик зна да израчуна обим круга.
• Ученик уме да са дате слике или из текста задатка
Очекивани исходи препозна податке и да израчуна обим круга.
на крају часа • Ученик уме да објасни сваки корак у решавању задатка.

Наставне методе Монолошка, дијалошка, демонстративна


Табла, маркер (креда), пројектор, уџбеник, збирка, прибор за
Наставна средства
геометрију, ИКТ
Облици рада Индивидуални, групни
Међупредметне Компетенција за учење, комуникација, решавање проблема,
компетенције сарадња, рад с подацима, естетска компетенција
Међупредметно
Физика, физичко и здравствено васпитање
повезивање
Кључни појмови Обим круга, број π

491
Приказ мултимедијалних садржаја наставне јединице
За овај час није планирана употреба мултимедијалних садржаја.

ТОК ЧАСА

Планиране активности Планиране


наставнице/наставника активности
ученика

Уводни део часа (7 минута)

‒ Поставља питања: ‒ Одговарају на


• Шта је пречник круга? питања.
• Како израчувамо обим круга полупречника r? ‒ Анализирају
‒ Анализира домаћи задатак. домаћи задатак.
‒ Наставник наводи циљ часа и записује на табли наслов
наставне јединице.

Главни део часа (35 минута)

‒ Задаје задатке за решавање по групама и објашњава начин ‒ Слушају


рада по групама. упутства.
‒ Дели ученике у групе. ‒ Решавају
‒ Задаци за рад су: задаци 7, 8 (а, г) и 9 (а, г) из збирке задатке.
задатака (стр. 187) и задаци 11, 13, 16, 24 и 29 из збирке ‒ Записују
задатака (стр. 187–189). решења на
‒ Прати рад ученика, коригује их и објашњава им по потреби. табли.
‒ Прозива неколико ученика да запишу решења на табли.

Завршни део часа (3 минута)

‒ Задаје домаћи задатак: ‒ Записују


• задаци 10, 15, 17, 27 и 31 из збирке задатака (стр. 187– домаћи.
189).

492
Изглед табле

Број π. Обим круга


Задаци 7, 8 (а, г) и 9 (а, г) из збирке задатака (стр. 187)
Задаци 11, 13, 16, 24 и 29 из збирке задатака (стр. 187–189)

Домаћи задатак:
‒ задаци 10, 15, 17, 27 и 31 из збирке задатака (стр. 187–189).

‒ Провера тачности решења домаћих задатака.


Начини провере ‒ Увид у решења задатака које ученици самостално
остварености исхода решавају.
‒ Усмено испитивање на почетку наредног часа.
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
• Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
• Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?
• Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
• Шта бих променио/-ла?

493
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 127

Предмет Математика Школа и разред 7


Наставница/
Датум одржавања
наставник
Наставна
Круг
тема/област
Наставна јединица Дужина кружног лука
Тип часа Обрада
Циљ часа • Ученик зна да израчуна дужину кружног лука.
• Ученик разуме да дужина кружног лука представља део
Очекивани исходи обима круга.
на крају часа • Ученик разуме да дужина кружног лука зависи од мере
одговарајућег централног угла.
Наставне методе Монолошка, дијалошка, демонстративна
Табла, маркер (креда), пројектор, уџбеник, збирка, прибор за
Наставна средства
геометрију, ИКТ, дигитални уџбеник
Облици рада Фронтални
Међупредметне Компетенција за учење, комуникација, решавање проблема,
компетенције сарадња, рад с подацима, естетска компетенција
Међупредметно
Физика, историја
повезивање
Кључни појмови Дужина кружног лука

494
Приказ мултимедијалних садржаја наставне јединице

ТОК ЧАСА

Планиране активности Планиране


наставнице/наставника активности
ученика

Уводни део часа (7 минута)

‒ Анализира домаћи задатак. ‒ Анализирају


‒ Наставник наводи циљ часа и записује на табли наслов наставне домаћи
јединице. задатак.
‒ Поставља питањe: ‒ Одговарају
• Шта је кружни лук? на питања.
‒ Уводи ученике у наставну јединицу путем уводне мотивације из ‒ Слушају.
уџбеника Кружни лук и архитектура (стр. 229).
‒ Поставља питањe:
• Како гласи формула за израчунавање обима круга?
‒ Пише формулу за обим круга.

Главни део часа (35 минута)

‒ Диктира пример 4.1 из уџбеника (стр. 228) Дужина l кружног ‒ Слушају


495
лука и одговарајући централни угао круга обима О и анализира објашњења
пример заједно са ученицима. наставника.
‒ Записују у
‒ Кроз пример 4.2 из уџбеника (стр. 228) приказује како се рачуна свескама
дужина кружног лука за различите вредности централног угла садржај са
α. Пише на табли. табле.
Увећање садржаја: табела 4.1 ‒ Решавају
Уместо писања табеле на табли, наставник приказује задатке уз
помоћ
табелу увећану на табли (платну) и објашњава.
наставника.
‒ Записује формулу за дужину кружног лука. ‒ Записују
решења на
‒ Анализира заједно са ученицима пример 4.3 из уџбеника (стр. табли.
229) – рачунање дужине кружног лука, полупречника или
централног угла полазећи од задатих вредности и користећи
формулу за дужину кружног лука.

‒ Задаје задатке 4.1, 4.2, 4.3, 4.4 и 4.5 из уџбеника (стр. 229–230) и
решава их заједно са ученицима. Црта слике на табли уз
објашњења.

‒ Задаје задатке за самостално решавање: задаци 2, 4 и 5 из


уџбеника (стр. 231).
‒ Прати рад ученика, коригује их и помаже им по потреби.
‒ Прозива неколико ученика да запишу решења на табли или да
реше задатак који је био тежи за решавање.

Задатак
Наставник може да зада и неколико задатака за решавање
у дигиталној форми.

Завршни део часа (3 минута)

‒ Задаје домаћи задатак: ‒ Записују


• задаци 1 и 3 из уџбеника (стр. 231); домаћи.
• задаци 1 (а, б), 2 и 3 (а, б) из збирке задатака (стр. 190).

496
Изглед табле

Дужина кружног лука

Примери 4.1 и 4.2 из уџбеника (стр. 228)

Дужина кружног лука


r
l= 
180

Пример 4.3 из уџбеника (стр. 229)

Задаци 4.1, 4.2, 4.3, 4.4 и 4.5 из уџбеника (стр. 229–230)


Задаци 2, 4 и 5 из уџбеника (стр. 231)

Домаћи задатак:
‒ задаци 1 и 3 из уџбеника (стр. 231);
‒ задаци 1 (а, б), 2 и 3 (а, б) из збирке задатака (стр. 190).

‒ Провера тачности решења домаћих задатака.


Начини провере ‒ Увид у решења задатака које ученици самостално
остварености исхода решавају.
‒ Усмено испитивање на почетку наредног часа.
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
• Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
• Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?
• Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
• Шта бих променио/-ла?

497
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 128

Предмет Математика Школа и разред 7


Наставница/
Датум одржавања
наставник
Наставна
Круг
тема/област
Наставна јединица Дужина кружног лука
Тип часа Утврђивање
• Ученик уме да израчуна дужину кружног лука у задацима
Циљ часа
са различито задатим почетним подацима.
• Ученик уме да са дате слике или из текста задатка
Очекивани исходи препозна податке и израчуна дужину кружног лука;
на крају часа • Ученик уме да објасни сваки корак у решавању задатка.

Наставне методе Монолошка, дијалошка, демонстративна


Табла, маркер (креда), пројектор, уџбеник, збирка, прибор за
Наставна средства
геометрију, ИКТ
Облици рада Индивидуални
Међупредметне Компетенција за учење, комуникација, решавање проблема,
компетенције сарадња, рад сподацима, естетска компетенција
Међупредметно
Физика
повезивање
Кључни појмови Дужина кружног лука

498
Приказ мултимедијалних садржаја наставне јединице
За овај час није планирана употреба мултимедијалних садржаја.

ТОК ЧАСА

Планиране активности Планиране


наставнице/наставника активности
ученика

Уводни део часа (7 минута)

‒ Поставља питања за понављање градива наученог на ‒ Одговарају на


претходном часу: питања.
• Од чега зависи дужина кружног лука? ‒ Анализирају
• Како израчувамо дужину кружног лука? домаћи задатак.

‒ Анализира домаћи задатак.


‒ Наставник наводи циљ часа и записује на табли наслов
наставне јединице.

Главни део часа (35 минута)

‒ Задаје ученицима задатке за самостално решавање: 4 б), 5 ‒ Решавају


а), 6 б), 9 а), 12 а), 13 б), 15, 18 и 25 б) из збирке задатака задатке
(стр. 191–193). самостално.
‒ Прати, анализира и вреднује рад ученика. ‒ Записују
‒ По потреби даје ученицима додатна објашњења. решења на
табли.

Завршни део часа (3 минута)

‒ Задаје домаћи задатак: ‒ Записују


• задаци 4 а), 6 а), 9 б), 11, 12 в) и 22 из збирке задатака домаћи.
(стр. 191–193).

499
Изглед табле

Дужина кружног лука

Задаци: 4 б), 5 а), 6 б), 9 а), 12 а), 13 б), 15, 18 и 25 б) из збирке


задатака (стр. 191–193)

Домаћи задатак:
‒ задаци 4 а), 6 а), 9 б), 11, 12 в) и 22 из збирке задатака (стр. 191–193).

‒ Провера тачности решења домаћих задатака.


Начини провере ‒ Увид у решења задатака које ученици самостално
остварености исхода решавају.
‒ Усмено испитивање на почетку наредног часа.
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
• Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
• Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?
• Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
• Шта бих променио/-ла?

500
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 129

Предмет Математика Школа и разред 7


Наставница/
Датум одржавања
наставник
Наставна
Круг
тема/област
Наставна јединица Површина круга
Тип часа Обрада
Циљ часа • Ученик зна да израчуна површину круга.
• Ученик разуме извођење формуле за површину круга.
Очекивани исходи • Ученик уме да са дате слике или из текста задатка
на крају часа препозна податке и да израчуна површину круга.

Наставне методе Монолошка, дијалошка, демонстративна


Табла, маркер (креда), пројектор, уџбеник, збирка, прибор за
Наставна средства
геометрију, ИКТ, дигитални уџбеник
Облици рада Фронтални
Међупредметне Компетенција за учење, комуникација, решавање проблема,
компетенције сарадња, рад с подацима, естетска компетенција
Међупредметно
Физика, историја, техника и технологија
повезивање
Кључни појмови Површина круга

501
Приказ мултимедијалних садржаја наставне јединице

ТОК ЧАСА

Планиране активности Планиране


наставнице/наставника активности
ученика

Уводни део часа (7 минута)

‒ Поставља питања за обнављање градива: ‒ Одговарају на


• Када кажемо да је многоугао уписан у круг? питања.
• Шта је карактеристични троугао правилног ‒ Анализирају
многоугла? домаћи задатак.
• Како гласи формула за површину паралелограма?

‒ Анализира домаћи задатак.


‒ Наставник наводи циљ часа и записује на табли наслов
наставне јединице.

Главни део часа (35 минута)

‒ Записује формулу за површину паралелограма. ‒ Слушају

502
‒ Црта слику 5.1 из уџбеника (стр. 232), анализира и наводи објашњења
ученике на закључак. наставника.
‒ Кроз ову анализу долази до формуле за површину круга. ‒ Записују у
Записује формулу за површину круга на табли. свескама
Анимација: Површина круга садржај са
Наставник пушта кратку анимацију у вези са појмом табле.
који се обрађује на часу.

Решавају
задатке уз помоћ
‒ Анализира и решава пример 5.1 из уџбеника (стр. 232)
наставника.
заједно са ученицима.
‒ Решавају
задатке
‒ Задаје задатке 5.1, 5.2, 5.3, 5.4 и 5.5 из уџбеника (стр. 233–
самостално.
234) и решава их заједно са ученицима. Црта слике на табли
‒ Постављају
и даје потребна објашњења.
питања по
потреби.
‒ Задаје ученицима задатке за самостално решавање: 3 и 5 из
‒ Записују
уџбеника (стр. 235) и задатке 3 в), 5 б), 13 а) и 14 из збирке
решења на
задатака (стр. 194 и 195).
табли.
‒ Прати, анализира и вреднује рад ученика.
‒ По потреби даје додатна објашњења.

Завршни део часа (3 минута)

‒ Задаје домаћи задатак: ‒ Записују


• задаци 1 и 2 из уџбеника (стр. 235); домаћи.
• задаци 7, 15 и 32 из збирке задатака (стр. 194).

Изглед табле

Површина круга
Слика 5.1 из уџбеника (стр. 232)

Површина круга
P = r 2

Задаци 5.1, 5.2, 5.3, 5.4 и 5.5 из уџбеника (стр. 233–234)

Задаци 3 и 5 из уџбеника (стр. 235) и задаци 3 в), 5 б), 13 а) и 14 из збирке задатака


(стр. 194 и 195)

Домаћи задатак:
‒ задаци 1 и 2 из уџбеника (стр. 235);
‒ задаци 7, 15 и 32 из збирке задатака (стр. 194).

503
‒ Провера тачности решења домаћих задатака.
Начини провере ‒ Увид у решења задатака које ученици самостално
остварености исхода решавају.
‒ Усмено испитивање на почетку наредног часа.
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
• Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
• Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?
• Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
• Шта бих променио/-ла?

504
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 130

Предмет Математика Школа и разред 7


Наставница/
Датум одржавања
наставник
Наставна
Круг
тема/област
Наставна јединица Површина кружног исечка
Тип часа Обрада
Циљ часа • Ученик зна да израчуна површину кружног исечка.
• Ученик разуме извођење формуле за површину кружног
Очекивани исходи исечка.
на крају часа • Ученик уме да са дате слике или из текста задатка
препозна податке и да израчуна површину кружног исечка.
Наставне методе Монолошка, дијалошка, демонстративна
Табла, маркер (креда), пројектор, уџбеник, збирка, прибор за
Наставна средства
геометрију, ИКТ, дигитални уџбеник
Облици рада Фронтални
Међупредметне Компетенција за учење, комуникација, решавање проблема,
компетенције сарадња, рад с подацима, естетска компетенција
Међупредметно
Физика, историја
повезивање
Кључни појмови Површина кружног исечка

505
Приказ мултимедијалних садржаја наставне јединице

ТОК ЧАСА

Планиране активности Планиране


наставнице/наставника активности
ученика

Уводни део часа (7 минута)

‒ Поставља питања: ‒ Одговарају


• Шта је централни угао круга? на питања.
• Како гласи формула за површину круга? ‒ Анализирају
домаћи
‒ Анализира домаћи задатак. задатак.
‒ Наставник наводи циљ часа и записује на табли наслов наставне
јединице.

Главни део часа (35 минута)

‒ Записује формулу за површину круга. ‒ Слушају


‒ Уводи појам кружног исечка, објашњава и даје дефиницију објашњења
кружног исечка. Црта слику 6.1 из уџбеника (стр. 236). наставника.
506
‒ Записују у
‒ Диктира пример 6.1 из уџбеника (стр. 236) Површина Pi свескама
кружног исечка и одговарајући централни угао α круга садржај са
површине P и анализира пример заједно са ученицима. табле.
Увећање садржаја: слика 6.1
Уместо цртања слике на табли, наставник приказује ‒ Решавају
задатке уз
слику увећану на табли (платну) и објашњава.
помоћ
наставника.
‒ Диктира пример 6.2 из уџбеника (стр. 236) и анализира пример ‒ Записују
заједно са ученицима. решења на
табли.
‒ Записује на табли формулу за површину кружног исечка.

‒ Диктира пример 6.3 из уџбеника (стр. 237) и анализира пример


заједно са ученицима.

‒ Задаје задатке 6.1, 6.2, 6.3, 6.4 и 6.5 из уџбеника (стр. 237–238)
и решава их заједно са ученицима.

‒ Диктира задатке за самосталан рад: 2, 3 и 4 из уџбеника (стр.


239) и задатке 5 б) и 10 б) из збирке задатака (стр. 199).

Задатак
Наставник може да зада и неколико задатака за решавање
у дигиталној форми.

Завршни део часа (3 минута)

‒ Задаје домаћи задатак: ‒ Записују


• задаци 1 и 5 из уџбеника (стр. 239); домаћи.
• задаци 2, 3 б), 11 и 12 из збирке задатака (стр. 198–200).

507
Изглед табле

Површина кружног исечка


Кружни исечак

Површина кружног исечка


r 2
Pi = 
360

Задаци 6.2, 6.3, 6.4 и 6.5 из уџбеника (стр. 237–238)


Задаци 2, 3 и 4 из уџбеника (стр. 239)
Задаци 5 б) и 10 б) из збирке задатака (стр. 199)

Домаћи задатак:
‒ задаци 1 и 5 из уџбеника (стр. 239);
‒ задаци 2, 3 б), 11 и 12 из збирке задатака (стр. 198–200).

‒ Провера тачности решења домаћих задатака.


Начини провере ‒ Увид у решења задатака које ученици самостално
остварености исхода решавају.
‒ Усмено испитивање на почетку наредног часа.
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
• Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
• Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?
• Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
• Шта бих променио/-ла?

508
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 131

Предмет Математика Школа и разред 7


Наставница/
Датум одржавања
наставник
Наставна Круг
тема/област
Наставна јединица Површина круга и кружног исечка

Тип часа Утврђивање

• Ученик зна да израчуна површину круга и кружног исечка


Циљ часа
у задацима са различито задатим почетним подацима.
• Ученик уме да са дате слике или из текста задатка
Очекивани исходи препозна податке и да израчуна површину круга и/или
на крају часа површину кружног исечка.
• Ученик уме да објасни сваки корак у решавању задатка.
Наставне методе Монолошка, дијалошка, демонстративна
Табла, маркер (креда), пројектор, уџбеник, збирка, прибор за
Наставна средства
геометрију, ИКТ
Облици рада Индивидуални
Међупредметне Компетенција за учење, комуникација, решавање проблема,
компетенције сарадња, рад с подацима, естетска компетенција
Међупредметно
Физика
повезивање
Кључни појмови Површина круга, површина кружног исечка

509
Приказ мултимедијалних садржаја наставне јединице
За овај час није планирана употреба мултимедијалних садржаја.

ТОК ЧАСА

Планиране активности Планиране


наставнице/наставника активности
ученика

Уводни део часа (7 минута)

‒ Поставља питања: ‒ Одговарају на


• Како гласи формула за површину круга? питања.
• Како гласи формула за површину кружног исечка? ‒ Анализирају
домаћи задатак.
‒ Анализира домаћи задатак.
‒ Наставник наводи циљ часа и записује на табли наслов
наставне јединице.

Главни део часа (35 минута)

‒ Задаје задатке за самостално решавање: задаци 18, 24 и 30 ‒ Решавају


из збирке задатака (стр. 196) и задаци 15, 20 б), 21 а) и 26 из задатке.
збирке задатака (стр. 200–202). ‒ Записују
‒ По потреби даје додатна објашњења. решења на
‒ Прати анализира и вреднује рад ученика. табли.

Завршни део часа (3 минута)

‒ Задаје домаћи задатак: ‒ Записују


• задаци 19 и 29 из збирке задатака (стр. 196); домаћи.
• задаци 16, 20 а) и 28 из збирке задатака (стр. 202);
• задатак 6 из збирке задатака (стр. 213).

510
Изглед табле

Површина круга и кружног исечка


Задаци 18, 24 и 30 из збирке задатака (стр. 196)
Задаци 15, 20 б), 21 а) и 26 из збирке задатака (стр. 200–202)

Домаћи задатак:
‒ задаци 19 и 29 из збирке задатака (стр. 196);
‒ задаци 16, 20 а) и 28 из збирке задатака (стр. 202);
‒ задатак 6 из збирке задатака (стр. 213).

‒ Провера тачности решења домаћих задатака.


Начини провере ‒ Увид у решења задатака које ученици самостално
остварености исхода решавају.
‒ Усмено испитивање на почетку наредног часа.
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
• Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
• Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?
• Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
• Шта бих променио/-ла?

511
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 132

Предмет Математика Школа и разред 7


Наставница/
Датум одржавања
наставник
Наставна
Круг
тема/област
Наставна јединица Површина кружног прстена
Тип часа Обрада
Циљ часа • Ученик уме да израчуна површину кружног прстена .
• Ученик уме да са дате слике или из текста задатка
Очекивани исходи препозна податке и да израчуна површину кружног
на крају часа прстена.
• Ученик уме да објасни сваки корак у решавању задатка.
Наставне методе Монолошка, дијалошка, демонстративна
Табла, маркер (креда), пројектор, уџбеник, збирка, прибор за
Наставна средства
геометрију, ИКТ, дигитални уџбеник
Облици рада Индивидуални
Међупредметне Компетенција за учење, комуникација, решавање проблема,
компетенције сарадња, рад с подацима, естетска компетенција
Међупредметно
Физика
повезивање
Кључни појмови Површина кружног прстена

512
Приказ мултимедијалних садржаја наставне јединице

ТОК ЧАСА

Планиране активности Планиране


наставнице/наставника активности
ученика

Уводни део часа (7 минута)

‒ Поставља питања: ‒ Одговарају на


• Како дефинишемо концентричне кругове? питања.
• Како гласи формула за површину круга? ‒ Анализирају
домаћи задатак.
‒ Анализира домаћи задатак.
‒ Наставник наводи циљ часа и записује на табли наслов
наставне јединице.

Главни део часа (35 минута)

‒ Уводи ученике у наставну јединицу путем уводне ‒ Слушају


мотивације из уџбеника Кругови (стр. 240). Кроз ову причу објашњења
уводи појам концентричних кругова. наставника.
‒ Записују у

513
‒ Црта на табли и приказује шта јесу а шта нису свескама
концентрични кругови (слика 7.1 из уџбеника, стр. 240). садржај са
табле.
‒ Уводи појам кружног прстена и даје дефиницију овог ‒ Решавају
појма. задатке уз помоћ
‒ Црта слику 7.2 из уџбеника (стр. 240) и приказује кружни наставника.
прстен. ‒ Записују
Увећање садржаја: слика 7.2 решења на
Уместо цртања слике на табли, наставник приказује табли.
слику увећану на табли (платну) и објашњава.

‒ Записује формулу за површину кружног прстена на табли.

‒ Анализира и решава заједно са ученицима пример 7.3 из


уџбеника (стр. 240).

‒ Задаје задатке 7.1 и 7.3 из уџбеника (стр. 241) и решава


заједно са ученицима.

‒ Задаје задатке за самостално решавање:задатке 1 а), 2 б), 3


а) из уџбеника (стр. 242) и задатке 9 а) и 18 из збирке
задатака (стр. 204 и 205).
‒ По потреби даје додатна објашњења.
‒ Прати, анализира и вреднује рад ученика.

Завршни део часа (3 минута)

‒ Задаје домаћи задатак: ‒ Записују


• задаци 4 и 5 из уџбеника (стр. 242); домаћи.
• задаци 3 а), 7, 8 и 13 из збирке задатака (стр. 204 и 205).

514
Изглед табле

Површина кружног прстена


Кружни прстен

Површина кружног прстена


Pp = r12 − r22 = ( r12 − r22 ) 

Пример 7.3 из уџбеника (стр. 240)


Задаци 7.1 и 7.3 из уџбеника (стр. 241)
Задаци 1 а), 2 б) и 3 а) из уџбеника (стр. 242)
Задаци 9 а) и 18 из збирке задатака (стр. 204 и 205)

Домаћи задатак:
‒ задаци 4 и 5 из уџбеника (стр. 242);
‒ задаци 3 а), 7, 8 и 13 из збирке задатака (стр. 204 и 205).

‒ Провера тачности решења домаћих задатака.


Начини провере ‒ Увид у решења задатака које ученици самостално
остварености исхода решавају.
‒ Усмено испитивање на почетку наредног часа.
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
• Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
• Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?
• Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
• Шта бих променио/-ла?

515
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 133

Предмет Математика Школа и разред 7


Наставница/
Датум одржавања
наставник
Наставна
Круг
тема/област
Наставна јединица Ротација
Тип часа Обрада
Циљ часа • Ученик разуме ротацију.
• Ученик разуме појмове позитивно и негативно
Очекивани исходи оријентисаног угла.
на крају часа • Ученик зна шта су центар и угао ротације и разуме како се
врши задата ротација.
Наставне методе Монолошка, дијалошка, демонстративна
Табла, маркер (креда), пројектор, уџбеник, збирка, прибор за
Наставна средства
геометрију, ИКТ, дигитални уџбеник
Облици рада Фронтални
Међупредметне Компетенција за учење, комуникација, решавање проблема,
компетенције сарадња, рад с подацима, естетска компетенција
Међупредметно
Физика, техника и технологија
повезивање
Кључни појмови Ротација

516
Приказ мултимедијалних садржаја наставне јединице

ТОК ЧАСА

Планиране активности Планиране


наставнице/наставника активности
ученика

Уводни део часа (7 минута)

‒ Поставља питања за понављање градива из 5. и 6. разреда: ‒ Одговарају на


• Шта је транслација? питања.
• Шта је централна симетрија? ‒ Анализирају
домаћи задатак.
‒ Анализира домаћи задатак.
‒ Наставник наводи циљ часа и записује на табли наслов
наставне јединице.

Главни део часа (35 минута)

‒ Уводи ученике у наставну јединицу путем уводне ‒ Слушају


мотивације из уџбеника Волан (стр. 243). објашњења
‒ Надовезујући се на уводну причу и смерове наставника.
517
супротне/једнаке кретању казаљке на часовнику, уводи и
објашњава појмове позитивно и негативно оријентисаног ‒ Записују у
угла. Црта слику на табли као илустрацију објашњења свескама
(слика 8.4, стр. 243). садржај са
‒ Диктира задатак 8.1 из уџбеника (стр. 244) и решава табле.Решавају
задатак заједно са ученицима. задатке уз помоћ
Видео-конструкција наставника.Запи
Наставник може пустити кратак видео приказ сују решења на
конструкције. табли.

‒ Уводи појам ротације с центром О за угао у позитивном


(негативном) смеру, објашњава појам и дефинише га.
‒ Дефинише појмове центра ротације и угла ротације.

‒ Диктира пример 8.2 из уџбеника (стр. 244) – ротација


тачке око задатог центра за задати угао ротације у
позитивном смеру. Решава пример поступно на табли, тј.
изводи конструкцију корак по корак.

‒ Диктира пример 8.3 из уџбеника (стр. 244) – ротација


тачке око задатог центра за задати угао ротације у
негативном смеру. Анализира пример заједно са
ученицима и изводи једног ученика на таблу да изведе
конструкцију уз помоћ наставника.

‒ Анализира и решава заједно са ученицима задатак 8.2 из


уџбеника (стр. 246) – ротација дужи око задате тачке за
задати угао у задатом смеру.
‒ Анализира и решава заједно са ученицима задатак 8.3 из
уџбеника (стр. 247) – ротација троугла око задате тачке
за задати угао у задатом смеру.
‒ Анализира и решава заједно са ученицима задатак 8.4 из
уџбеника (стр. 248) – ротација тачке око задате тачке за
задати угао у задатом смеру у координатном систему.
‒ Анализира и решава заједно са ученицима задатак 8.5 из
уџбеника (стр. 248).

‒ Задаје задатке: задатак 2 из уџбеника (стр. 249) и задатке 2


и 4 из збирке задатака (стр. 207 и 208).
‒ По потреби даје додатна објашњења.
‒ Прати, анализира и вреднује рад ученика.

Завршни део часа (3 минута)

‒ Задаје домаћи задатак: ‒ Записују домаћи.


• задаци 1, 3 и 4 из уџбеника (стр. 249);
• задаци 1 и 5 из збирке задатака (стр. 207 и 208).

518
Изглед табле

Ротација
Позитивно и негативно оријентисан угао

Ротација
Смер ротације Центар ротације Угао ротације

Конструкција примера 8.2 из уџбеника (стр. 244)


Конструкција примера 8.3 из уџбеника (стр. 245)

Задаци: 8.2, 8.3, 8.4 и 8.5 из уџбеника (стр. 248)

Домаћи задатак:
‒ задаци 1, 3 и 4 из уџбеника (стр. 249);
‒ задаци 1 и 5 из збирке задатака (стр. 207 и 208).

‒ Провера тачности решења домаћих задатака.


Начини провере
‒ Усмено испитивање на почетку наредног часа.
остварености исхода
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
• Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
• Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?
• Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
• Шта бих променио/-ла?

519
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 134

Предмет Математика Школа и разред 7


Наставница/
Датум одржавања
наставник
Наставна
Круг
тема/област
Наставна јединица Ротација
Тип часа Утврђивање
Циљ часа • Ученик зна шта је ротација.
• Ученик уме да изврши ротацију по условима задатка.
Очекивани исходи • Ученик уме да објасни сваки корак у решавању задатка.
на крају часа

Наставне методе Монолошка, дијалошка, демонстративна


Табла, маркер (креда), пројектор, уџбеник, збирка, прибор за
Наставна средства
геометрију, ИКТ
Облици рада Индивидуални
Међупредметне Компетенција за учење, комуникација, решавање проблема,
компетенције сарадња, рад с подацима, естетска компетенција
Међупредметно
Физика, техника и технологија
повезивање
Кључни појмови Ротација

520
Приказ мултимедијалних садржаја наставне јединице
За овај час није планирана употреба мултимедијалних садржаја.

ТОК ЧАСА

Планиране активности Планиране


наставнице/наставника активности
ученика

Уводни део часа (7 минута)

‒ Поставља питања: ‒ Одговарају на


• Шта је позитивно а шта негативно оријентисан угао? питања.
• Шта је центар, а шта угао ротације? ‒ Анализирају
домаћи задатак.
‒ Анализира домаћи задатак.
‒ Наставник наводи циљ часа и записује на табли наслов
наставне јединице.

Главни део часа (35 минута)

‒ Задаје задатке: задаци 6, 7, 8 а), 9, 12, 15 и 19 б, д) из збирке ‒ Решавају


задатака (стр. 208–210). задатке.
‒ По потреби даје додатна објашњења ученицима. ‒ Записују
‒ Прати, анализира и вреднује рад ученика. решења на
‒ Прозива неколико ученика да запишу решења на табли или табли.
да реше задатак који је био тежи за решавање.

Завршни део часа (3 минута)

‒ Задаје домаћи задатак: ‒ Записују


• задаци 8 б), 10, 11, 14 и 19 а) из збирке задатака (стр. домаћи.
208–210).

521
Изглед табле

Ротација

Задаци: 6, 7, 8 а), 9, 12, 15 и 19 б, д) из збирке задатака (стр. 208–210)

Домаћи задатак:
‒ задаци 8 б), 10, 11, 14 и 19 а) из збирке задатака (стр. 208–210).

‒ Провера тачности решења домаћих задатака.


Начини провере ‒ Увид у решења задатака које ученици самостално
остварености исхода решавају.
‒ Усмено испитивање на почетку наредног часа.
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
• Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
• Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?
• Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
• Шта бих променио/-ла?

522
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 135

Предмет Математика Школа и разред 7


Наставница/
Датум одржавања
наставник
Наставна Круг
тема/област
Наставна јединица Припрема за четврти школски писмени задатак

Тип часа Утврђивање

Циљ часа • Припрема ученика за проверу знања.


• Ученик ће бити спреман за проверу знања.
Очекивани исходи
на крају часа

Наставне методе Дијалошка

Наставна средства Табла, маркер (креда), пројектор, збирка, ИКТ

Облици рада Комбиновани


Међупредметне
Компетенција за учење, комуникација, решавање проблема
компетенције
Међупредметно
Физика
повезивање
Кључни појмови Полиноми, круг, ротација

523
Приказ мултимедијалних садржаја наставне јединице
За овај час није планирана употреба мултимедијалних садржаја.

ТОК ЧАСА

Планиране активности Планиране


наставнице/наставника активности
ученика

Уводни део часа (7 минута)

‒ Поставља питања: ‒ Одговарају на


• Шта је полином? питања.
• На које се све начине полином може раставити на ‒ Анализирају
чиниоце? домаћи задатак.
• Како се израчунава обим круга?
• Како се израчунава површина круга?
• Како се израчунава површина кружног исечка?

‒ Анализира домаћи задатак.


‒ Наставник наводи циљ часа и записује на табли наслов
наставне јединице.

Главни део часа (35 минута)

‒ Записује на табли задатке за припрему за писмени задатак, ‒ Слушају


који су дати у прилогу. објашњења
‒ По потреби даје ученицима додатна објашњења. наставника.
‒ Прати, анализира и вреднује рад ученика. ‒ Записују у
свескама
садржај са
табле.
‒ Решавају
задатке уз помоћ
наставника.
‒ Записују
решења на
табли.

Завршни део часа (3 минута)

‒ Задаје домаћи задатак: ‒ Записују


• Полиноми: задаци 15 а) и 16 из збирке задатака (стр. домаћи.
130) и 28 а) (стр. 134). ‒ Постављају
524
• Круг: задаци 5 г) и 10 из збирке задатака (стр. 194 и питања.
195), задатак 7 а) (стр. 199) и задатак 10 (стр. 204).

Изглед табле

Припрема за четврти школски писмени задатак

Домаћи задатак:
‒ полиноми: задаци 15 а) и 16 из збирке задатака (стр. 130) и 28 а) (стр. 134);
‒ круг: задаци 5 г) и 10 из збирке задатака (стр. 194 и 195), задатак 7 а) (стр. 199) и
задатак 10 (стр. 204).

Начини провере ‒ Провера тачности решења домаћих задатака.


остварености исхода
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
• Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
• Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?
• Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
• Шта бих променио/-ла?

ДОДАТНИ МАТЕРИЈАЛ

Припрема за писмени задатак

525
ПРИПРЕМА ЗА ПИСМЕНИ ЗАДАТАК
1. Растави на чиниоце следеће полиноме:
а) 15а2b + 10ab2 + 25ab;
б) 169 − 36 x2 ;
в) a3 − 25a.

2. Реши једначине:
а) ( 5 − x )  ( 4 x + 36) = 0;
б) 10a + a2 = 0.

3. а) Одредити централни угао круга ако је мера одговарајућег периферијског углa


55o.
б) Израчунај мере централног угла  и периферијског угла  над истим кружним
луком ако је тај кружни лук једнак шестини одговарајуће кружнице.

4. Израчунај површину круга чији је обим 24 cm. Колика је дужина кружног лука тог
круга над централним углом од 120o?

5. Израчунај површину кружног исечка круга чији је полупречник 10 cm, а


одговарајући централни угао је 36o.

РЕШЕЊA ПРИПРЕМE ЗА ПИСМЕНИ ЗАДАТАК

1. а) 5ab  ( 3a + 2b + 5ab ) ; б) (13 − 6 x )  (13 + 6 x ) ; в) a  ( a − 5)  ( a + 5) .

2. а) x −9,5 ; б) x −10,0.

3. а)  = 110o ; б)  = 60o ,  = 30o.

4. P = 144 cm2 , l = 8 cm.

5. Pki = 10 cm 2 .

526
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 136

Предмет Математика Школа и разред 7


Наставница/
Датум одржавања
наставник
Наставна
Круг
тема/област
Наставна јединица Четврти школски писмени задатак
Тип часа Провера
Циљ часа • Проверити знање и напредак ученика у раду.
• Ученик може да процени колико добро је савладао
Очекивани исходи градиво.
на крају часа

Наставне методе Писани рад


Табла, маркер (креда), пројектор, уџбеник, збирка, прибор за
Наставна средства
геометрију, ИКТ
Облици рада Индивидуални
Међупредметне Компетенција за учење, комуникација, решавање проблема,
компетенције сарадња, рад с подацима, естетска компетенција
Међупредметно
/
повезивање
Кључни појмови /

527
Приказ мултимедијалних садржаја наставне јединице
За овај час није планирана употреба мултимедијалних садржаја.

ТОК ЧАСА

Планиране активности Планиране


наставнице/наставника активности
ученика

Уводни део часа (3 минута)

‒ Дели писмене задатке ученицима. ‒ Припремају се за


‒ Даје кратка упутства у вези са израдом писменог задатка и рад.
обавештава ученике колико времена имају на располагању за
рад.

Главни део часа (40 минута)

‒ Надгледа рад ученика. ‒ Решавају


‒ Уколико је потребно, пружа додатна објашњења везана за писмени задатак.
захтев задатака.

Завршни део часа (2 минута)

‒ Прикупља писмене задатке. ‒ Предају писмене


задатке.

528
Изглед табле

Четврти школски писмени задатак

Начини провере
‒ Анализа резултата писменог задатка.
остварености исхода
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
• Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
• Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?
• Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
• Шта бих променио/-ла?

ДОДАТНИ МАТЕРИЈАЛИ

ЧЕТВРТИ ШКОЛСКИ ПИСМЕНИ ЗАДАТАК (предлог задатака, две групе)

529
ЧЕТВРТИ ШКОЛСКИ ПИСМЕНИ ЗАДАТАК

Прва група

1. Растави на чиниоце следеће полиноме:


а) 28x − 20 x2 + 12 x3 − 4 x4 ;
б) 25 y3 −169 y.

2. Реши једначине:
а) ( 3x + 12)  x  ( 28 − 4 x ) = 0;
б) 3 y 2 − 7 y = 0.

3. а) Одредити централни угао круга ако је мера одговарајућег периферијског углa


39o30'.
б) Израчунај мере централног угла  и периферијског угла  над истим кружним
7
луком ако је тај кружни лук једнак одговарајуће кружнице.
9

4. Израчунај обим круга чија је површина 196 cm2 . Одредити дужину кружног лука
коме у датом кругу одговара централни угао  = 45o.

5. Израчунај површину кружног исечка ако је пречник круга 12 cm, а одговарајући


централни угао је 150o.

530
ЧЕТВРТИ ШКОЛСКИ ПИСМЕНИ ЗАДАТАК

Друга група

1. Растави на чиниоце следеће полиноме:


а) 36x + 30x2 −18x3 + 6x4 ;
б) 49 y3 − 256 y.

2. Реши једначине:
а) ( 4 x −12)  x  ( 35 + 7 x ) = 0;
б) 9 y − 4 y 2 = 0.

3. а) Одредити периферијски угао круга ако је мера одговарајућег централног углa


73o.
б) Израчунај мере централног угла  и периферијског угла  над истим кружним
3
луком ако је тај кружни лук једнак одговарајуће кружнице.
8

4. Израчунај обим круга чија је површина 81 cm2 . Одредити дужину кружног лука
коме у датом кругу одговара централни угао  = 120o.

5. Израчунај површину кружног исечка ако је обим круга 24 cm, а одговарајући
централни угао је 40o.

531
РЕШЕЊА ПИСМЕНОГ ЗАДАТКА

Прва група

1. а) 4 x  ( 7 − 5x + 3x2 − x3 ) ; б) y  ( 5 y −14)  ( 5 y + 14) .


 7
2. а) x −4,0,7 ; б) x  0,  .
 3
3. а)  = 79o ; б)  = 280o ,  = 140o.
7
4. О = 28 cm, l =  cm.
2
5. Pki = 15 cm .
2

Друга група

1. а) 6 x  ( 6 + 5x − 3x2 + x3 ) ; б) y  ( 7 y − 16)  ( 7 y + 16) .

 9
2. а) x −5,0,3 ; б) y  0,  .
 4
3. а)  = 36o30'; б)  = 135o ,  = 67o30'.
4. О = 18 cm, l = 6 cm.
5. Pki = 16 cm 2 .

532
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 137

Предмет Математика Школа и разред 7


Наставница/
Датум одржавања
наставник
Наставна
Круг
тема/област
Наставна јединица Исправка четвртог школског писменог задатка
Тип часа Утврђивање
Циљ часа • Указати ученицима на евентуалне грешке.
• Ученици су разумели где греше и зашто.
Очекивани исходи
на крају часа

Наставне методе Монолошка, дијалошка


Табла, маркер (креда), пројектор, уџбеник, збирка, прибор за
Наставна средства
геометрију, ИКТ
Облици рада Комбиновани
Међупредметне Компетенција за учење, комуникација, решавање проблема,
компетенције сарадња, рад с подацима, естетска компетенција
Међупредметно
Физика
повезивање
Кључни појмови Полиноми, круг, ротација

533
Приказ мултимедијалних садржаја наставне јединице
За овај час није планирана употреба мултимедијалних садржаја.

ТОК ЧАСА

Планиране активности Планиране


наставнице/наставника активности
ученика

Уводни део часа (2 минута)

‒ Дели ученицима радове. ‒ Пажљиво


посматрају свој
рад.

Главни део часа (31 минута)

‒ Скреће пажњу ученицима на делове задатака у којима је ‒ Раде исправку у


било највише грешака. вежбанкама и на
табли.
‒ Помаже при изради исправке.

Завршни део часа (12 минута)

‒ Уноси оцене и даје ученицима инструкције за даље ‒ Постављају


напредовање у раду. питања.

Изглед табле

Исправка четвртог школског писменог задатка


Решења задатака са писменог.

534
Начини провере
остварености исхода
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
• Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
• Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?
• Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
• Шта бих променио/-ла?

535

You might also like