You are on page 1of 50

Наставна тема:

8. Физика елементарних
честица

У складу са захтевима новог наставног плана и програма, где је један час седмично
издвојен за вежбе, овај предлог припрема је то узео у обзир. Али, пошто се изучавани
садржаји такви, да се углавном не могу реализовати „прави“ експерименти, то су
експерименти виртуелни и нисмо у опасности да погрешна процена може да нас
лансира у свемир. Такође, овде ће се практично направити један детектор честица -
маглену комору.

Ово је предлог расподеле наставног градива по часовима:

1. Уводна разматрања
- Обрада

2. Стандардни модел
- Обрада

3. Класификација елементарних честица


- Обрада

4. Честице и античестице
- Обрада

5. Кваркови
- Обрада

6. Основне интеракције између честица


- Обрада

7. Шта је иза границе тренутног знања?


- Обрада

8. Елементарне честице
- Обнављање
9. Детектор честица и космичког зрачења
- Вежба

10. Акцелератори честица. CERN


- Пројекат

11. Космичко зрачење


- Пројекат

12. Тамна материја и тамна енергија


- Пројекат

13. Систематизација градива и предлог оцена за крај школске године


- Обнављање и утврђивање

Након наставне теме Физика елементарних честица, ученик је развио следеће


компетенције:

Основни ниво:
2.ФИ.1.5.1. Наводи својства фотона и микрочестица.

2.ФИ.1.5.2. Описује основне појаве у микросвету, емисију и апсорпцију фотона,


радиоактивност, фисију и фузију, рендгенско зрачење.

2.ФИ.1.5.5. Препознаје опасност од електромагнетног и радиоактивног зрачења;зна


основе дозиметрије; познаје примену изотопа, рендгенског и ласерског зрачења у
медицини и осталим областима.

Средњи ниво

2.ФИ.2.5.5. Зна поделу и основне карактеристике елементарних честица (фермиони и


бозони), као и интеракције међу њима.
Исходи учења
Следећи искази описују шта ученик зна и уме, након обраде наставне теме Физика
елементарних честица:

Основни ниво

 Kористи научни језик за описивање физичких појава;


 Безбедно по себе и околину рукује уређајима, алатима, материјалима;
 Наведе неке од филозоза и научника који су одиграли најзначајнију улогу у
развоју науке;
 Разуме да се наука развијала и кроз погрешне претпоставке;
 Разуме потребу за класификацијом елементарних честица;
 Зна да постоји антиматерија;
 Наведе особине позитрона као античестице електрону;
 Спозна улогу ЦЕРН – а у развоју физике и науке уопште;
 Наведе врсте космичког зрачења;
 Зна опасности космичког зрачења по жива бића;
 Зна да постоји тамна материја и тамна енергија;
 Користи научни језик физике за описивање физичких појмова: структура
материје, атом, неутралне честице, неутрон, ширење Универзума, космичко
зрачење.

Средњи ниво (поред већ наведеног на основном нивоу)

 Наведе честице које граде Стандардни модел;


 Наведе критеријуме поделе елементарних честица;
 Према трагу детектованих честица утврди о којим честицама је реч;
 Наведе врсте космичког зрачења;
 Користи научни језик физике за о писивање физичких појмова: фермиони,
бозони, антиматерија, позитрон, маглена комора, тамна материја и тамна
енергија.

Напредни ниво (поред већ наведеног на основном и средњем нивоу)

 Зна поделу елементарних честица према задатом критеријуму;


 Зна да постоји антиматерија;
 Наведе особине позитрона као античестице електрона;
 Разуме услове потребне за креацију пара електрон – позитрон;
 Разуме процес анихилације;
 Зна да у нашем Универзуму постоје иста количина материја и антиматерија;
 Наведе примере примене антиматерије у свакодневном животу;
 Зна да постоје кваркови;
 Наведе врсте и ознаке кваркова;
 Наведе кваркове унутар протона и неутрона;
 Објасни зашто је протон позитивно наелектрисан, а неутрон електронеутралан;
 Наведе основне интеракције између честица;
 Наведе елементарне честице преносиоце интеракција;
 Објасни ефекте јаке и слабе интеракције;
 Наведе неке од примера у природи које није могуће описати Стандардним
моделом;
 Зна да тренутно познајемо око 5% састава Универзума;
 Зна да око 95% састава Универзума чине тамна материја и тамна енергија и да је
мање од 5% обична материја;
 Користи научни језик физике за описивање физичких појмова: Хигсов бозон, W
и Z бозони, глуони, Стандардни модел, кваркови, лептони, бариони, мезони,
креирање пара електрон – позитрон, анихилација, кварк, антикварк, јака
интеракција, електромагнетна интеракција, слаба интеракција, гравитациона
интеракција.
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 106

Предмет: Физика Школа и разред:


Наставник/ Датум
наставница: одржавања:
Наставна Физика елементарних честица
тема/област:
Наставна јединица: Уводна разматрања

Тип часа: Час обраде.

Прошетати кроз историју и навести филозофе и научницике који


Циљ часа: су одиграли најзначајнију улогу у развоју науке.

На крају часа ученик ће бити у стању да:


 Наведе неке од филозоза и научника који су одиграли
Очекивани исходи најзначајнију улогу у развоју науке;
на крају часа:  Разуме да се наука развијала и кроз погрешне
претпоставке.

Наставне методе: Дијалошка.


Слике, компјутер.
Наставна средства:

Облици рада: Фронтални.


Међупредметне
Компетенција за учење, комуникацију, сарадњу.
компетенције:
Међупредметно
Математика, хемија.
повезивање:
Метафизика, структура материје, атом, неутралне честице,
Кључни појмови: неутрон.
ТОК ЧАСА

Планиране активности Планиране активности


наставника/наставнице: ученика:
Уводни део часа (15 минута)

- Проверити успешност израде домаћег - Припремају потребна


задатка, формативно вреднујући средства за час;
постигнућа ученика; - Дискутују о домаћем задатку;
- Проверити колико ученици знају о - Износе знања о историји
историји физике; физике;
- Дозволити ученицима да дискутују и - Учествују у иницијалној
износе различита мишљења. дискусији, али и започињу
дискусију.

Главни део часа (20 минута)

- Прошетати кроз историју и развој науке - Прате излагање наставника;


уопште и физике посебно; - Одговарају на постављена
- Присетити се Аристотелове питања;
„Метафизике”; - Дискутују, на основу ранијих
- Поменути Талеса из Милета; знања о филозофима и
- Не заборавити Аристотелову погрешну научницима који су одиграли
претпоставку да тежа тела падају брже; најзначајнију улогу у развоју
- Рећи да је Галилеј доказао да тела, без науке.
обзира на масу, падају на тло са истим
убрзањем и да је у физику увео оглед као
неизоставни део процеса откривања тајни
природе;
- Присетити се Исака Њутна, чија су
истраживања водила ка спознавању саме
структуре материје;
- Не заборавити Демокритову идеју о
атому;
- Рећи да је Џон Далтон направио важан
корак у разумевању структуре материје
тако што је атому придружио својство које
је мерљиво – масу;
- Подсетити да је Дмитриј Мендељејев
уочио да се хемијске особине елемената
периодично понављају, и да је направио
приодни систем елемената;
- Рећи да је Мендељејев храбро оставио три
непопуњена места у свом периодном
систему, чиме је предвидео откриће
галијума, скандијума и германијума;
- Поновити Радерфордов експеримент,
током којег је посматрано расејање алфа
честица при проласку кроз танке фолије од
злата, што је омогућило описивање
унутрашњу структура атома;
- Рећи да је Нилс Бор својим постулатима
отворио пут квантномеханичком моделу
атома;
- Подсетити да је Радерфорд 1920. изнео
претпоставку да, поред протона, у
атомском језгру постоји још једна врста
честица које су неутралне;
- Подсетити да је ову претпоставку 12
година касније потврдио Џејмс Чедвик,
открићем неутрона;
- Рећи да је још тада спонтано наметнуло
питање да ли електрон, протон и неутрон
имају унутрашњу структуру.

Завршни део часа (10 минута)


Планиране активности Планиране активности
наставника/наставнице: ученика:

- Поновити истакнуте филозофе и научнике - Поновљају истакнуте


који су одиграли најзначајнију улогу у филозофе и научнике који су
развоју науке; одиграли најзначајнију улогу
- Задати пројекте: у развоју науке;
 Акцелератори честица, CERN; - Постављају питања.
 Космичко зрачење;
 Тамна материја и тамна енергија;
- Дати смернице за израду пријеката;
- Задати домаћи задатак:
 Поновити Хајзенбергове релације
неодређености.
Изглед табле

Уводна разматрања

 Аристотел

 Талес из Милета

 Галилеј

 Исак Њутн

 Демокрит

 Џон Далтон

 Дмитриј Мендељејев

 Радерфорд

 Нилс Бор

 Џејмс Чедвик

 Да ли електрон, протон и неутрон имају унутрашњу структуру?

 Домаћи задатак:
 Поновити Хајзенбергове релације неодређености.
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 107

Предмет: Физика Школа и разред:


Наставник/ Датум
наставница: одржавања:
Наставна Физика елементарних честица
тема/област:
Наставна јединица: Стандардни модел

Тип часа: Час обраде.

Упознати ученике са потребом увођења класификације


Циљ часа: елементарних честица и са Стандардним моделом.

На крају часа ученик ће бити у стању да:


Очекивани исходи  Разуме потребу за класификацијом елементарних честица;
на крају часа:  Наведе честице које граде Стандардни модел.

Наставне методе: Дијалошка.


Слике, компјутер.
Наставна средства:

Облици рада: Фронтални.


Међупредметне
Компетенција за учење, комуникацију, сарадњу.
компетенције:
Међупредметно
Математика, хемија.
повезивање:
Хигсов бозон, W и Z бозони, глуони, стандардни модел.
Кључни појмови:
ТОК ЧАСА

Планиране активности Планиране активности


наставника/наставнице: ученика:
Уводни део часа (15 минута)

- Проверити успешност израде домаћег - Припремају потребна


задатка, формативно вреднујући средства за час;
постигнућа ученика; - Дискутују о домаћем задатку;
- Проверити колико ученици знају о - Износе знања и сазнања о
елементарним честицама; елементарним честицама;
- Дозволити ученицима да дискутују и - Учествују у иницијалној
износе различита мишљења; дискусији, али и започињу
- Рећи да је 1932. Волфганг Паули објавио дискусију.
рад у коме је, по сопственим речима, „увео
духа у физику”, где је описао честицу без
масе, наелектрисања и магнетног момента;
- Рећи да је ту честицу Енрико Ферми
назвао неутрином;
- Нагласити да су се увођењем неутрина у
теоријски опис структуре материје јавила
два нова питања: „Како експериментално
доказати постојање неутрина?” и „Да ли
постоје нове непознате честице?”.

Главни део часа (20 минута)

- Поновити Хајзенбергове релације - Прате излагање наставника;


неодређености и последице; - Одговарају на постављена
- Рећи да је 1935. Хидеки Јукава питања;
формулисао израз за нуклеарну силу и да - На основу ранијих знања
је претпоставио да морају постојати дискутују о Стандардном
честице одговорне за пренос нуклеарне моделу елементарних
силе, које је назвао мезонима; честица.
- Рећи да су улагања у физику после Другог
светског рата довела до открића великог
броја нових честица;
- Рећи да је до почетком шездесетих година
20. века откривено око 200 честица;
- Рећи да се класификацијом елементарних
честица бавио Мари Гел – Ман;
- Предочити да су по његовој теорији,
протон и неутрон састављени од по три
кварка, а да мезоне граде два кварка;
- Рећи да је било потребно пронаћи честице
одговорне за преношење слабе и јаке
интеракције, и да слабу интеракцију
преносе W и Z бозони, док су за
преношење јаке интеракције одговорни
глуони;
- Рећи да су претпостављене масе W и Z
бозона биле јако велике, потпуно супротно
у односу на фотон;
- Истаћи Питера Хигса који се бавио овим
проблемом, и да је формулисао „Хигсов
механизам”, којим је образложио зашто
неке честице имају, а неке немају масу;
- Рећи да је због тога у теорију уведена
честица која је одговорна за постојање
масе других елементарних честица –
Хигсов бозон;
- Рећи да су средином седамдесетих година
прошлог века радови више физичара
обједињени у нову теорију елементарних
честица, Стандардни модел;
- Навести имена неких од истакнутих
научника заслужних за формулисање
Срандардног модела;
- Нацртати/показати слику 8.1. са 210.
стране уџбеника;
- Нацртати/показати табелу са 210. стране
уџбеника и дискутовати које честице граде
Стандардни модел.

Завршни део часа (10 минута)


Планиране активности Планиране активности
наставника/наставнице: ученика:

- Поновити основне идеје формулисања - Поновљају основне идеје


Стандардног модела; формулисања Стандардног
- Задати домаћи задатак: модела;
 Одговорити на питања 1 и 2 са 233. - Постављају питања.
стране уџбеника.
Изглед табле

Стандардни модел

 1932. Волфганг Паули - описао честицу без масе, наелектрисања и магнетног


момента
 Енрико Ферми - неутрино
 Хајзенбергове релације неодређености
ћ
∆𝑥 ∙ ∆𝑝𝑥 ≥
2
ћ
∆𝐸 ∙ ∆𝑡 ≥
2
 1935. Хидеки Јукава - израз за нуклеарну силу
 Шездесетих година 20. века откривено око 200 честица
 Мари Гел – Ман класификација елементарних честица
 протон и неутрон су састављени од по три кварка
 мезон граде два кварка

 Преносиоци слабе интеракције - W и Z бозони


 Преносиоци јаке интеракције - глуони
 Питер Хигс - „Хигсов механизам”
 Хигсов бозон
 Стандардни
модел

Домаћи задатак:
 Одговорити на питања 1 и 2 са 233. стране уџбеника.
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 108

Предмет: Физика Школа и разред:


Наставник/ Датум
наставница: одржавања:
Наставна Физика елементарних честица
тема/област:
Наставна јединица: Класификација елементарних честица

Тип часа: Час обраде.

Упознати ученике са поделом елементарних честица према


Циљ часа: различитим кретеријумима.

На крају часа ученик ће бити у стању да:


 Разуме потребу за класификацијом елементарних честица;
Очекивани исходи  Наведе критеријуме поделе елементарних честица;
на крају часа:  Зна поделу елементарних честица према задатом
критеријуму.

Наставне методе: Дијалошка.


Слике, компјутер.
Наставна средства:

Облици рада: Фронтални.


Међупредметне
Компетенција за учење, комуникацију, сарадњу.
компетенције:
Међупредметно
Математика, хемија.
повезивање:
Кваркови, лептони, фермиони, бозони, бариони, мезони.
Кључни појмови:
ТОК ЧАСА

Планиране активности Планиране активности


наставника/наставнице: ученика:
Уводни део часа (15 минута)

- Проверити успешност израде домаћег - Припремају потребна


задатка, формативно вреднујући средства за час;
постигнућа ученика; - Дискутују о домаћем задатку;
- Поновити Стандардни модел. - Понављају Стандардни
модел;
- Учествују у иницијалној
дискусији, али и започињу
дискусију.

Главни део часа (20 минута)

- Навести два најзначајнија открића: - Прате излагање наставника;


отктиће W и Z бозона и откриће Хигсовог - Одговарају на постављена
бозона; питања;
- Рећи да је У CERN-у, 1983. на SPS - Дискутују о поделама
постројењу експериментално доказано елементарних честица.
постојање W+, W- и Z0 бозона;
- Рећи да је поново у CERN-у, на LHC
постројењу 2012. доказано постојање
Хигсовог бозона;
- Полазећи од Стандардног модела
класификовати елементарне честице;
- Показати слике 8.2. и 8.3. са 212. стране
уџбеника;
- Рећи поделу елементарних честица према
критеријуму да ли могу да постоје у
невезаном стању или не, на кваркове који
не могу да постоје као слободне честице и
лептоне који могу;
- Показати слике 8.4. са 213. стране
уџбеника;
- Рећи поделу елементарних честица према
вредности спинског браја на: фермионе са
нецелобројним спинским бројем и бозоне
са спином 0 или целобројним спинским
бројем;
- Показати слике 8.5. са 213. стране
уџбеника и 8.6. са 214. стране уџбеника;
- Рећи поделу елементарних честица према
броју кваркова који граде честицу на:
барионе који су изграђени од три кварка и
мезоне који су изграђени од два кварка,
тачније од кварка и антикварка;
- Навести примере бариона: протон и
неутрон;
- Рећи да је протон изграђен од два u и
једног d кварка, а да неутрон граде два d и
један u кварк;
- Навести пример мезона: 𝜋 + мезон;
- Показати слику 8.7. са 214. стране
уџбеника;
- Рећи поделу елементарних честица према
стабилности.

Завршни део часа (10 минута)


Планиране активности Планиране активности
наставника/наставнице: ученика:

- Поновити поделе елементарних честица; - Поновљају поделе


- Задати домаћи задатак: елементарних честица;
 Одговорити на питања 3, 4 и 5 са - Постављају питања.
233. стране уџбеника.
Изглед табле

Класификација елементарних честица

 Два најзначајнија открића:


o отктиће W и Z бозона - CERN 1983. - SPS - W+, W- и Z0 бозони
o откриће Хигсовог бозона – CERN 2012. - LHC

 Поделе елементарних честица:


1) Да ли могу да постоје у невезаном стању или не:
 кваркови – не могу
 лептони – могу

2) Према вредности спинског браја:


 Фермиони - нецелобројни спински број
 Бозони - спином 0 или целобројни спински број

3) Према броју кваркова који граде честицу:


 Бариони - изграђени од три кварка
 Мезони - изграђени од кварка и антикварка

 Бариони:
 протон (два u и један d кварк)
 неутрон (два d и један u кварк)

 Мезон: 𝜋 + мезон

Домаћи задатак:
 Одговорити на питања 3, 4 и 5 са 233. стране уџбеника.
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 109

Предмет: Физика Школа и разред:


Наставник/ Датум
наставница: одржавања:
Наставна Физика елементарних честица
тема/област:
Наставна јединица: Честице и античестице

Тип часа: Час обраде.

Упознати ученике са постојањем антиматерије.


Циљ часа:
На крају часа ученик ће бити у стању да:
 Зна да постоји антиматерија;
 Наведе особине позитрона као античестице електрону;
 Разуме услове потребне за креацију пара електрон –
Очекивани исходи позитрон;
на крају часа:  Разуме процес анихилације;
 Зна да у нашем Универзуму постоје иста количина
материја и антиматерија;
 Наведе примере примене антиматерије у свакодневном
животу.

Наставне методе: Дијалошка.


Слике, компјутер.
Наставна средства:

Облици рада: Фронтални.


Међупредметне
Компетенција за учење, комуникацију, сарадњу.
компетенције:
Међупредметно
Математика, хемија.
повезивање:
Антиматерија, позитрон, креирање пара електрон – позитрон,
Кључни појмови: анихилација.
ТОК ЧАСА

Планиране активности Планиране активности


наставника/наставнице: ученика:
Уводни део часа (15 минута)

- Проверити успешност израде домаћег - Припремају потребна


задатка, формативно вреднујући средства за час;
постигнућа ученика; - Дискутују о домаћем задатку;
- Поновити Стандардни модел; - Понављају Стандардни модел
- Поновити поделу елементарних честица; и поделу елементарних
- Рећи да је до сада вештачким путем честица;
произведено само неколико нанограма - Учествују у иницијалној
најскупље супстанце на планети – дискусији, али и започињу
антиматерије; дискусију.
- Предочити да је цена по граму око 500
000 000 пута већа од цене злата;
- Подсетити/рећи да је двадесетих година
прошлог века Пол Дирак покушавао
математичким једначинама да опише
електроне који се крећу брзинама
упоредивим са брзином светлости и да је
спојио квантну механику и
релативистичку физику и добио једначину
која је добро описивала релативистичке
електроне.

Главни део часа (20 минута)

- Рећи да Дирак није одбацио негативно - Прате излагање наставника;


решење као физички бесмислено већ му је - Одговарају на постављена
дао нови смисао – негативна вредност питања;
енергије је описивала антиматерију; - Дискутују о честицама и
- Навести 1932. као годину када је античестицама.
експериментално доказано постојање
позитрона;
- Навести особине позитрона;
- Рећи шта је анихилација;
- Урадити Примере 1 и 2 са 216. старне
уџбеника и продискутовати процесе
креације парова и анихилације;
- Урадити Пример 3 са 216. старне уџбеника
и објаснити разлоге емитовања
антинеутрина а не неутрина у наведеном
распаду;
- Нагласити да се честица антиматерије
ствара само у пару са честицом материје;
- Рећи да та чињеница имплицира да у
нашем универзуму имамо исту количину
материје и антиматерије;
- Рећи да у нашем универзуму практично не
постоји слободна антиматерија.

Завршни део часа (10 минута)


Планиране активности Планиране активности
наставника/наставнице: ученика:

- Навести примере примена антиматерије у - Поновљају поделе


свакодневном животу; елементарних честица;
- Показати слике 8.8. и 8.9. 218. са стране - Постављају питања.
уџбеника;
- Задати домаћи задатак:
 Пронаћи пример примене
антимстерије који није наведен на
часу.
Изглед табле

Честице и античестице

 Стандардни модел

 Пол Дирак – Диракова једначина

 Негативна вредност енергије – антиматерија

 1932. - експериментално доказано постојање позитрона

 Анихилација

 Пример 1 – креирање пара електрон - позитрон

 Пример 2 – анихилација

 Пример 3
𝑛 → 𝑝 + 𝑒 − + 𝜈̅𝑒

 Примери примене антиматерије у свакодневном животу

Уређај за позитронску емисиону


томографију

Снимак главе пацијента добијен позитронском


емисионом томографијом

Домаћи задатак:
 Пронаћи пример примене антимстерије који није наведен на часу.
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 110

Предмет: Физика Школа и разред:


Наставник/ Датум
наставница: одржавања:
Наставна Физика елементарних честица
тема/област:
Наставна јединица: Кваркови

Тип часа: Час обраде.

Упознати ученике са постојањем кваркова и антикваркова.


Циљ часа:
На крају часа ученик ће бити у стању да:
 Зна да постоје кваркови;
Очекивани исходи  Наведе врсте и ознаке кваркова;
на крају часа:  Наведе кваркове унутар протона и неутрона;
 Објасни зашто је протон позитивно наелектрисан, а
неутрон електронеутралан.

Наставне методе: Дијалошка.


Слике, компјутер.
Наставна средства:

Облици рада: Фронтални.


Међупредметне
Компетенција за учење, комуникацију, сарадњу.
компетенције:
Међупредметно
Математика, хемија.
повезивање:
Кварк, антикварк.
Кључни појмови:
ТОК ЧАСА

Планиране активности Планиране активности


наставника/наставнице: ученика:
Уводни део часа (15 минута)

- Проверити успешност израде домаћег - Припремају потребна


задатка, формативно вреднујући средства за час;
постигнућа ученика; - Дискутују о домаћем задатку;
- Поновити креирање пара електрон – - Понављају креирање пара
позитрон, анихилацију; електрон – позитрон,
- Поновити примере примена антиматерије анихилацију, примере
у свакодневном животу; примена антиматерије у
- Рећи да је време је да се „обоји” свет свакодневном животу;
елементарних честица; - Учествују у иницијалној
- Претпоставити постојање кваркова који дискусији, али и започињу
граде хадроне; дискусију.
- Рећи да мора постојати интеракција која ће
их држати на окупу;
- Навести постојање антикваркова;
- Поставити питање шта је услов за
настанак јаке интеракције?

Главни део часа (20 минута)

- Рећи да је одговор на питање шта је услов - Прате излагање наставника;


јаке интеракције нека нова особеност - Одговарају на постављена
супстанце на нивоу елементарних честица; питања;
- Рећи да се показало да то ново својство - Дискутују о кварковима.
мора имати три могућа стања и да је
прикладно име за опис новог својства
елементарних честица била боја;
- Рећи да се кваркови, по договору могу
представити у једној од три боје: црвена,
зелена и плава;
- Нацртати слику 8.10. са 219. стране
уџбеника и дискутовати је;
- Показати слику 8.14. наелектрисања
елементарних честица са 220. стране
уџбеника и дискутовати је;
- Нацртати/показати табеле 1 и 2 о
кварковима, са 221. стране уџбеника и
дискутовати.

Завршни део часа (10 минута)


Планиране активности Планиране активности
наставника/наставнице: ученика:
- Урадити пример 5 са 219. стране уџбеника - Учествују у изради примера
и објаснити зашто је протон позитивно 5;
наелектрисан, а неутрон - Поновљају врсте, ознаке,
електронеутралан; наелектрисања и енергије
- Поновити врсте, ознаке, наелектрисања и мировања кваркова;
енергије мировања кваркова; - Постављају питања.
- Задати домаћи задатак:
 Поновити врсте интеракције које
смо до сада учили.

Изглед табле

Кваркови

 Креирање пара електрон - позитрон

 Анихилација

 Кваркови: црвена, зелена и плава боја


 Пример 5

 Домаћи задатак:
 Поновити врсте интеракције које смо до сада учили.
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 111

Предмет: Физика Школа и разред:


Наставник/ Датум
наставница: одржавања:
Наставна Физика елементарних честица
тема/област:
Наставна јединица: Основне интеракције између честица

Тип часа: Час обраде.

Упознати ученике са основним интеракцијама честица.


Циљ часа:
На крају часа ученик ће бити у стању да:
 Наведе основне интеракције између честица;
Очекивани исходи
на крају часа:  Наведе елементарне честице преносиоце интеракција;
 Објасни ефекте јаке и слабе интеракције.

Наставне методе: Дијалошка.


Слике, компјутер.
Наставна средства:

Облици рада: Фронтални.


Међупредметне
Компетенција за учење, комуникацију, сарадњу.
компетенције:
Међупредметно
Математика, хемија.
повезивање:
Јака интеракција, електромагнетна интеракција, слаба
Кључни појмови: интеракција, гравитациона интеракција.
ТОК ЧАСА

Планиране активности Планиране активности


наставника/наставнице: ученика:
Уводни део часа (15 минута)
- Припремају потребна
- Проверити успешност израде домаћег средства за час;
задатка, формативно вреднујући - Дискутују о домаћем задатку;
постигнућа ученика; - Понављају врсте, ознаке,
- Поновити врсте, ознаке, наелектрисања и наелектрисања и енергије
енергије мировања кваркова; мировања кваркова,
- Са ученицима поновити гравитациону и гравитациону и
електромагнетну интеракцију. електромагнетну
интеракцију;
- Учествују у иницијалној
дискусији, али и започињу
дискусију.
Главни део часа (20 минута)

- Рећи да у овом тренутку, динамику макро - Прате излагање наставника;


и микросвета можемо описати користећи - Одговарају на постављена
четири фундаменталне интеракције; питања;
- Навести фундаменталне интеракције; - Дискутују о врстама
- Навести преносиоце интеракција; интеракција.
- Показати табелу са 223. стране уџбеника;
- Рећи које су елементарне честице
Стандардног модела обухваћене јаком,
електромагнетном и слабом интеракцијом;
- Показати слике 8.16, 8.17 и 8.18. са 223. и
224. стране уџбеника;
- Размотрити ефекте јаке и слабе
интеракције;
- Нацртати слику 8.19. са 224. стране
уџбеника и анализирати неки од процеса
чију динамику контролише слаба
интеракција.

Завршни део часа (10 минута)


Планиране активности Планиране активности
наставника/наставнице: ученика:

- Урадити пример 6 са 226. стране уџбеника; - Учествују у изради примера


- Поновити врсте интеракција; 6;
- Најавити презентовање пројеката на - Поновљају врсте интеракција;
следећим часовима; - Постављају питања.
- Задати домаћи задатак:
 Одговорити на питања број 7, 8, 9 и
10 са 233. стране уџбеника.
Изглед табле

Основне интеракције између честица

 Кваркови: црвена, зелена и плава боја

 Фундаменталне интеракције:
 јака интеракција
 електромагнетна интеракција
 слаба интеракција
 гравитациона интеракција

 Преносиоци интеракција
 електромагнетне интеракције – фотони
 слабе интеракције - бозони W+ , W- и Z0
 јаке интеракције – глуони
 гравитационе интеракција - гравитони

 Слике 8.16, 8.17 и 8.18


 Неки од процеса чију динамику контролише слаба интеракција

 Пример 6

 Домаћи задатак:
 Одговорити на питања број 7, 8, 9 и 10 са 233. стране уџбеника.
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 112

Предмет: Физика Школа и разред:


Наставник/ Датум
наставница: одржавања:
Наставна Физика елементарних честица
тема/област:
Наставна јединица: Шта је иза границе тренутног знања?

Тип часа: Час обраде.

Упознати ученике са границама тренутног знања.


Циљ часа:
На крају часа ученик ће бити у стању да:
Очекивани исходи  Наведе неке од примера у природи које није могуће
на крају часа: описати Стандардним моделом;
 Зна да тренутно познајемо око 5% састава Универзума.

Наставне методе: Дијалошка.


Слике, компјутер.
Наставна средства:

Облици рада: Фронтални.


Међупредметне
Компетенција за учење, комуникацију, сарадњу.
компетенције:
Међупредметно
Математика, филозофија, уметност.
повезивање:
Јака интеракција, електромагнетна интеракција, слаба
Кључни појмови: интеракција, гравитациона интеракција, ширење Универзума.
ТОК ЧАСА

Планиране активности Планиране активности


наставника/наставнице: ученика:
Уводни део часа (15 минута)

- Проверити успешност израде домаћег - Припремају потребна


задатка, формативно вреднујући средства за час;
постигнућа ученика; - Дискутују о домаћем задатку;
- Поновити врсте интеракција; - Понављају врсте интеракција;
- Рећи да Стандардни модел није коначна - Учествују у иницијалној
теорија елементарних честица и да постоје дискусији, али и започињу
појаве откривене у природи које није дискусију.
могуће описати Стандардним моделом.

Главни део часа (20 минута)

- Навести неке од примера у природи које - Прате излагање наставника;


није могуће описати Стандардним - Одговарају на постављена
моделом; питања;
- Нацртати/показати слику 8.28. са 231. - Дискутују о ширењу
стране уџбеника и сагледали проблем Универзума.
обједињавања фундаменталних
интеракција;
- Рећи претпостављени састав Универзума и
нацртати/показати слику 8.29. са 232.
стране уџбеника;
- Нагласити да знамо од чега је састављено
тек 5% Универзума;
- Рећи да је на основу анализе кретања
галаксија закључено да у свемиру постоји
значајно већа маса него што се очекује;
- Подсетити да је ова недостајућа маса
„тамна материја”.

Завршни део часа (10 минута)


Планиране активности Планиране активности
наставника/наставнице: ученика:

- Рећи да се физика по први пут у историји - Дискутују о тренутном стању


човечанства бави темама које су биле у физици;
резервисане само за филозофију и - Постављају питања.
религију;
- Рећи да физика тражи одговоре на питања
како, када и зашто је настао Универзум;
- Рећи да се физика повезује са уметношћу –
неке од физичких теорија су „лепе” и
заиста естетски вредне, „кварк”;
- Рећи да се стање у физици, у овом
тренутку може упоредити са стањем на
почетку двадесетог века, када су новим
идејама и теоријама (Специјална теорија
релативности и Квантна механика)
омерене границе познатог;
- Рећи да ће можда неки од присутних
ученика храбро и успешно закорачити у
нова, неистражена пространства;
- Поновити најаву презентовање пројеката
на следећим часовима;
- Задати домаћи задатак:
 Прочитати о ширењу Универзума.
Изглед табле

Шта је иза границе тренутног знања?

 Кваркови: црвена, зелена и плава боја

 Фундаменталне интеракције:
 јака интеракција
 електромагнетна интеракција
 слаба интеракција
 гравитациона интеракција

 Став Универзума

 Познајемо састав око 5% Универзума

 Како, када и зашто је настао Универзум

 Домаћи задатак:
 Прочитати о ширењу Универзума.
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 113

Предмет: Физика Школа и разред:


Наставник/ Датум
наставница: одржавања:
Наставна Физика елементарних честица
тема/област:
Наставна јединица: Елементарне честице

Тип часа: Час обнављања.

Обновити поделу елементарних честица и основне интеракције


Циљ часа: између честица.

На крају часа ученик ће бити у стању да:


 Објасни потребу за класификацијом елементарних
честица;
 Наведе поделу елементарних честица према задатом
критеријуму;
Очекивани исходи
на крају часа:  Зна да у нашем Универзуму постоји иста количина
материје и антиматерије;
 Наведе кваркове унутар протона и неутрона;
 Наведе основне интеракције између честица;
 Наведе елементарне честице преносиоце интеракција.

Наставне методе: Дијалошка.


Припремљени материјали.
Наставна средства:

Облици рада: Фронтални, индивидуални.


Међупредметне
Компетенција за учење, комуникацију, сарадњу.
компетенције:
Међупредметно
Математика, хемија, филозофија, уметност.
повезивање:
Хигсов бозон, W и Z бозони, глуони, Стандардни модел, кварк,
антикварк, лептони, фермиони, бозони, бариони, мезони,
антиматерија, позитрон, креирање пара електрон – позитрон,
Кључни појмови: анихилација, јака интеракција, електромагнетна интеракција,
слаба интеракција, гравитациона интеракција, ширење
Универзума.
ТОК ЧАСА

Планиране активности Планиране активности


наставника/наставнице: ученика:
Уводни део часа (10 минута)
- Припремају потребна
- Проверити успешност израде домаћег средства за час;
задатка, формативно вреднујући - Дискутују о домаћем задатку;
постигнућа ученика; - Понављају врсте
- Поновити врсте елементарних честица и елементарних честица и врсте
врсте интеракција. интеракција;
- Учествују у иницијалној
дискусији, али и започињу
дискусију.
Главни део часа (30 минута)

- Ово је занимљива обласt и пружа много - Прате излагање наставника;


могућноси за обнављање; - Одговарају на постављена
- Једна могућност је да се ураде примери из питања;
уџбеника, проанализирају поделе и - Раде примере из уџбеника;
особине елементарних честица; - Активно учествује у изради
- Могу се обојити кваркови унутар протона, задатака;
неутрона и π мезона, рецимо; - Помажу једни другима.
- Могу се пронаћи резултати „хватања“
Хигсовог бозона и анализирати;
- Са Мастеркласа који се организује сваке
године се могу преузети експерименти и
анализирати;
- Могу се преузети предавања са сајта
ЦЕРН – а;
- Може се направити виртуелна тура посете
детекторима АТЛАС и ЦМС у ЦЕРН – у;
- На интернету има доста занимљивог
садржаја из ове области.

Завршни део часа (5 минута)


Планиране активности Планиране активности
наставника/наставнице: ученика:
- Формативно оценити и наградити групу
или истакнуте појединце који су се - Постављају питања везана за
исказали; елементарне честице.
- Одговорити на питања ученика;
- Задати домаћи задатак:
 Поновити детекторе честица;
 Прочитати упутство за прављење
детектора честица и космичког
зрачења са 228. стране уџбеника.
Изглед табле

Елементарне честице

 Поделе елементарних честица:

1) Да ли могу да постоји у невезаном стању или не:


 кваркови – не могу
 лептони – могу

2) Према вредности спинског браја:


 Фермиони - нецелобројни спински број
 Бозони - целобројни спински број

3) Према броју кваркова који граде честицу:


 Бариони - изграђени од три кварка
 Мезони - изграђени од кварка и антикварка

 Фундаменталне интеракције:
 јака интеракција
 електромагнетна интеракција
 слаба интеракција
 гравитациона интеракција

 Преносиоци интеракција:
 електромагнетне интеракције – фотони
 слабе интеракције – бозони W+ , W- и Z0
 јаке интеракције – глуони
 гравитационе интеракција - гравитони

 Бојење кваркова унутар протона, неутрона и π мезона

 Домаћи задатак:
 Поновити детекторе честица;
 Прочитати упутство за прављење детектора честица и космичког
зрачења са 228. стране уџбеника.
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 114 – први предлог или
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 114 и 115 - други предлог

Предмет: Физика Школа и разред:


Наставник/ Датум
наставница: одржавања:
Наставна Физика елементарних честица
тема/област:
Наставна јединица: Детектор честица и космичког зрачења

Тип часа: Вежба.

Направити једноставан детектор честица и космичког зрачења


Циљ часа: помоћу приручног материјала.

На крају часа ученик ће бити у стању да:


Очекивани исходи  Према трагу детектованих честица утврди о којим
на крају часа: честицама је реч.

Наставне методе: Дијалошка.


Изопропил-алкохол, суви лед, провидна пластична кутија,
пластична кутија у којој се ставља суви лед, чије димензије
морају бити веће од димензија провидне кутије, метална плоча
Наставна средства: црне боје, чије димензије морају бити незнатно веће од
димензија провидне кутије, филц дебљине неколико милиметара,
5 mm је сасвим задовољавајуће, усмерен извор јаке беле
светлости – нпр. јака батеријска лампа.
Облици рада: Групни.
Међупредметне
Компетенција за учење, комуникацију, сарадњу.
компетенције:
Међупредметно
Математика, хемија.
повезивање:
Кључни појмови: Маглена комора.
ТОК ЧАСА

Планиране активности Планиране активности


наставника/наставнице: ученика:
Уводни део часа (5 минута)

- Проверити успешност израде домаћег - Припремају потребна


задатка, формативно вреднујући средства за час;
постигнућа ученика; - Дискутују о домаћем задатку;
- Поновити детекторе честица. - Понављају детекторе честица;
- Учествују у иницијалној
дискусији, али и започињу
дискусију.

Главни део часа (30 минута)

- Према упутству са 229. стране уџбеника и - Читају поново упутству са


слике 8.27. са исте стране уџбеника 229. стране уџбеника;
саставити маглену комору; - Састављају маглену комору;
- Анализирати шта се види; - Према трагу у комори
- Ученицима приказати табелу 4 са 230. препознају о којим честицама
стране уџбеника, како би препознали је реч, које честице су
трагове детектованих честица. детектвали;
- Анализирају
експерименталне резултате.

Завршни део часа (10 минута)


Планиране активности Планиране активности
наставника/наставнице: ученика:

- Извести закључке експерименталног рада; - Размењују искуства са часа;


- Формативно оценити ученике; - Међусобно се консултују око
- Задати домаћи задатак: изведених закључака
 Прочитати о садржајима који ће се експеримента;
проучавати кроз пројекте. - Постављају питања.
Изглед табле

Детектор честица и космичког зрачења

 Детекторе честица

 Маглена комора

 Потребан материјал:
 изопропил-алкохол; ПАЖЊА: Ово је запаљива супстанца!
 суви лед (чврсти угљен-диоксид); ПАЖЊА: Температура сувог леда је
око –80°C. Користити предвиђену заштитну опрему;
 провидна пластична кутија (поклопац кутије за торте је сасвим
одговарајући);
 провидна пластична кутија у којој се ставља суви лед;
 метална плоча црне боје;
 филц дебљине неколико милиметара;
 усмерен извор јаке беле светлости – јака батеријска лампа.

 Шта видимо/детектујемо

 Домаћи задатак:
 Прочитати о садржајима који ће се проучавати кроз пројекте.
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 115 - први предлог или
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 116 – други предлог

Предмет: Физика Школа и разред:


Наставник/ Датум
наставница: одржавања:
Наставна Физика елементарних честица
тема/област:
Наставна јединица: Акцелератори честица, CERN

Тип часа: Пројекат.

Упознати ученике са неким од експеримената који се раде у


Циљ часа: ЦЕРН - у.

На крају часа ученик ће бити у стању да:


Очекивани исходи  Спозна улогу ЦЕРН – а у развоју физике и науке уопште.
на крају часа:

Наставне методе: Дијалошка.

Наставна средства: Припремљени материјал.


Облици рада: Индивидуални.
Међупредметне
Компетенција за учење, комуникацију, сарадњу.
компетенције:
Међупредметно
Математика.
повезивање:
Хигсов бозон, W и Z бозони, глуони, стандардни модел, кварк,
антикварк, лептони, фермиони, бозони, бариони, мезони,
Кључни појмови: антиматерија, позитрон, креирање пара електрон – позитрон,
анихилација.
ТОК ЧАСА

Планиране активности Планиране активности


наставника/наставнице: ученика:
Уводни део часа (5 минута)

- Проверити успешност израде домаћег - Припремају потребна


задатка, формативно вреднујући средства за рад;
постигнућа ученика; - Дискутују о домаћем задатку;
- Поновити врсте елементарних честица. - Поновљају врсте
елементарних честица;
- Учествују у иницијалној
дискусији, али и започињу
дискусију.

Главни део часа (35 минута)

- Пошто се група ученика која је радила - Прате излагање ученика који


пројекат више пута консултовала са су радили пројекат;
наставником око израде пројекта, пројекат - Одговарају на постављена
је спреман; питања;
- Наставник прати излагање ученика; - Дискутују наведени
- По потреби сугерише, али се труди да не експеримент који је рађен у
ремети излагање и концепцију излагања ЦЕРН - у ;
ученика; - Постављају питања.
- Аутори пројекта, који су сада наставници,
разложно и аргументовано излажу
одабрани експеримент који је рађен у
ЦЕРН - у;
- Показују видео записе, слике, симулације;
- Постављају питања осталим ученицима;
- Одговарају на потенцијална питања.

Завршни део часа (5 минута)


Планиране активности Планиране активности
наставника/наставнице: ученика:

- Аутори пријекта са свим ученицима - Поновљају најважније


понављају најважније закључке добијене у закључке добијене у
излаганом експерименту; излаганом експерименту;
- Оценити ауторе пројекта; - Постављају питања.
- Задати домаћи задатак:
 Проначи један експеримент који је
рађен у ЦЕРН – у а није наведен на
часу.
Изглед табле

Акцелератори честица. CERN

 Елементарне честице
1) Да ли могу да постоји у невезаном стању или не:
 кваркови – не могу
 лептони – могу

2) Према вредности спинског браја:


 Фермиони - нецелобројни спински број
 Бозони - спином 0 или целобројни спински број

3) Према броју кваркова који граде честицу:


 Бариони - изграђени од три кварка
 Мезони - изграђени од кварка и антикварка

 Пројекат

 Домаћи задатак:
 Проначи један експеримент који је рађен у ЦЕРН – а није наведен на
часу.
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 116 - први предлог или
Уколико је маглена комора прављена два часа, овај пројекат се
не мора радити - други предлог

Предмет: Физика Школа и разред:


Наставник/ Датум
наставница: одржавања:
Наставна Физика елементарних честица
тема/област:
Наставна јединица: Космичко зрачење

Тип часа: Пројекат.

Упознати ученике са врстама космичког зрачења и опасностима


Циљ часа: по жива бића.

На крају часа ученик ће бити у стању да:


Очекивани исходи  Наведе врсте космичког зрачења;
на крају часа:  Зна опасности космичког зрачења по жива бића.

Наставне методе: Дијалошка.

Наставна средства: Припремљени материјал.


Облици рада: Индивидуални.
Међупредметне
Компетенција за учење, комуникацију, сарадњу.
компетенције:
Међупредметно
Математика.
повезивање:
Космичко зрачење.
Кључни појмови:
ТОК ЧАСА

Планиране активности Планиране активности


наставника/наставнице: ученика:
Уводни део часа (5 минута)

- Проверити успешност израде домаћег - Припремају потребна


задатка, формативно вреднујући средства за рад;
постигнућа ученика; - Дискутују о домаћем задатку;
- Питати ученике за које космичко зрачење - Одговарају за које космичко
знају или су чули; зрачење знају или су чули;
- Навести састав примарног космичког - Учествују у иницијалној
зрачења. дискусији, али и започињу
дискусију.

Главни део часа (35 минута)

- Пошто се група ученика која је радила - Прате излагање ученика који


пројекат више пута консултовала са су радили пројекат;
наставником око израде пројекта, пројекат - Одговарају на постављена
је спреман; питања;
- Наставник прати излагање ученика; - Дискутују о врстама
- По потреби сугерише, али се труди да не космичког зрачења, његовој
ремети излагање и концепцију излагања опасности и заштити од
ученика; зрачења;
- Аутори пројекта, који су сада наставници, - Постављају питања.
разложно и аргументовано излажу врсте
космичког зрачења;
- Наводе опасности од космичког зрачења и
начине заштите;
- Показују видео записе, слике, симулације;
- Постављају питања осталим ученицима;
- Одговарају на потенцијална питања.

Завршни део часа (5 минута)


Планиране активности Планиране активности
наставника/наставнице: ученика:

- Аутори пријекта са свим ученицима - Поновљају врсте космичког


понављају врсте космичког зрачења и зрачења и заштиту од
заштиту од зрачења; зрачења;
- Оценити ауторе пројекта; - Постављају питања.
- Задати домаћи задатак:
 Поновити тамну материју.
Изглед табле

Космичко зрачење

 Примарно космичко зрачење:


 Протони – 77,5%
 Језгра хелијума (α честице) – 20,0%
 Језгра литијума (Li), Берилијума (Be), бора (B) – 1%
 Језгра угљеника (C), азота (N), кисеоника (O) – 1%

 Пројекат

 Домаћи задатак:
 Поновити тамну материју.
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 117

Предмет: Физика Школа и разред:


Наставник/ Датум
наставница: одржавања:
Наставна Физика елементарних честица
тема/област:
Наставна јединица: Тамна материја и тамна енергија

Тип часа: Пројекат.

Упознати ученике са тамном материјом и тамном енергијом.


Циљ часа:
На крају часа ученик ће бити у стању да:
 Зна да постоји тамна материја и тамна енергија;
Очекивани исходи
 Зна да око 95% састава Универзума чине тамна материја и
на крају часа:
тамна енергија и да је мање од 5% обична материја.

Наставне методе: Дијалошка.

Наставна средства: Припремљени материјал.


Облици рада: Индивидуални.
Међупредметне
Компетенција за учење, комуникацију, сарадњу.
компетенције:
Међупредметно
Математика.
повезивање:
Кључни појмови: Тамна материја и тамна енергија.
ТОК ЧАСА

Планиране активности Планиране активности


наставника/наставнице: ученика:
Уводни део часа (5 минута)

- Проверити успешност израде домаћег - Припремају потребна


задатка, формативно вреднујући средства за рад;
постигнућа ученика; - Дискутују о домаћем задатку;
- Дати податак да 95% састава Универзума чине - Учествују у иницијалној
тамна материја и тамна енергија и да је дискусији, али и започињу
мање од 5% обична материја; дискусију.
- Рећи да су тамна материја и тамна енергија
највеће мистерије астрономије.

Главни део часа (35 минута)

- Пошто се група ученика која је радила - Прате излагање ученика који


пројекат више пута консултовала са су радили пројекат;
наставником око израде пројекта, пројекат - Одговарају на постављена
је спреман; питања;
- Наставник прати излагање ученика; - Дискутују о тамној материји
- По потреби сугерише, али се труди да не и тамној енергији;
ремети излагање и концепцију излагања - Постављају питања.
ученика;
- Аутори пројекта, који су сада наставници,
разложно и аргументовано излажу тамну
материју и тамну енергију;
- Показују видео записе, слике, симулације;
- Постављају питања осталим ученицима;
- Одговарају на потенцијална питања.

Завршни део часа (5 минута)


Планиране активности Планиране активности
наставника/наставнице: ученика:

- Аутори пријекта са свим ученицима - Поновљају тамну материју и


понављају тамну материју и тамну тамну енергију;
енергију; - Постављају питања.
- Оценити ауторе пројекта;
- Задати домаћи задатак:
 Размислите о данашњој теми и
прочитајте сами о тамној материји
и тамној енергији.
Изглед табле

Тамна материја и тамна енергија

 Универзум:
 95% тамна материја и тамна енергија
 Мање од 5% обична материја

 Пројекат

 Домаћи задатак:
 Размислите о данашњој теми и прочитајте сами о тамној материји и
тамној енергији.
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 118

Предмет: Физика Школа и разред:


Наставник/ Датум
наставница: одржавања:
Наставна Физика елементарних честица
тема/област:
Систематизација градива и предлог оцена за крај школске године
Наставна јединица:

Тип часа: Обнављање и утврђивање.

Са ученицима проћи кроз физику изучавану у текућој школској


Циљ часа: години.

На крају часа ученик ће бити у стању да:


 Објасни потребу увоћења СТР;
 Наведе примере који показују честична својства
електромагнетног зрачења;
Очекивани исходи  Наведе примере који показују таласна својства честица;
на крају часа:
 Објасни смисао квантних бројева;
 Објасни врсте природне радиоактивности;
 Зна начине заштите од различитих врста зрачења.

Наставне методе: Дијалошка.

Наставна средства: Припремљени материјал.


Облици рада: Индивидуални.
Међупредметне
Компетенција за учење, комуникацију, сарадњу.
компетенције:
Међупредметно
Математика.
повезивање:
Њутнова механика, СТР, релативност простора и времена,
честична својства електромагнетног зрачења, таласна својства
честица, квантна теорија атома, квантни бројеви, особине
Кључни појмови:
ласерског зрачења, врсте природне радиоактивности, нуклеарне
реакције.
ТОК ЧАСА

Планиране активности Планиране активности


наставника/наставнице: ученика:
Уводни део часа (5 минута)

- Проверити успешност израде домаћег - Припремају потребна


задатка, формативно вреднујући средства за рад;
постигнућа ученика. - Дискутују о домаћем задатку;
- Учествују у иницијалној
дискусији, али и започињу
дискусију.

Главни део часа (30 минута)

- Поновити недостатке Њутнове механике; - Заједно са наставником


- Присетити се СТР и релативности понављају недостатке
простора и времена; Њутнове механике, СТР и
- Осврнулути се на честична својства релативност простора и
електромагнетног зрачења и таласна времена, честична својства
својства честица; електромагнетног зрачења и
- Поновити основно из Квантне теорије таласна својства честица,
атома – квантне бројеве; Квантну теорију атома –
- Присетити се особина ласерског зрачења; квантне бројеве, особине
- Поновити врсте природне ласерског зрачења, врсте
радиоактивности и нуклеарне реакције. природне радиоактивности и
нуклеарне реакције;
- Одговарају на постављена
питања;
- Постављају питања.

Завршни део часа (10 минута)


Планиране активности Планиране активности
наставника/наставнице: ученика:

- Поновити начине заштите од свих облика - Поновљају начине заштите од


зрачења (алфа, бета, гама, ...); свих облика зрачења (алфа,
- Задати домаћи задатак: бета, гама, ...);
 Прочитати припреме за - Постављају питања.
експерименталне вежбе од 237. до
261. стране уџбеника.
Изглед табле

Систематизација градива

 Недостаци Њутнове механике

 СТР

 Релативност простора и времена

 Честична својства електромагнетног зрачења

 Таласна својства честица

 Квантна теорија атома – квантни бројеви

 Особине ласерског зрачења

 Врсте природне радиоактивности

 Нуклеарне реакције

 Домаћи задатак:
 Прочитати припреме за експерименталне вежбе од 237. до 261. стране
уџбеника.

You might also like