Professional Documents
Culture Documents
У складу са захтевима новог наставног плана и програма, где је један час седмично
издвојен за вежбе, овај предлог припрема је то узео у обзир. Али, пошто се изучавани
садржаји такви, да се углавном не могу реализовати „прави“ експерименти, то су
експерименти виртуелни и нисмо у опасности да погрешна процена може да нас
лансира у свемир.
3. Де Бројева хипотеза
- Обнављање
4. Електронски микроскоп
- Обрада
Након наставне теме Таласна својства честица и појам о квантној механици ученик је
развио следеће компетенције:
Основни ниво:
2.ФИ.1.5.1. Наводи својства фотона и микрочестица.
2.ФИ.1.5.2. Описује основне појаве у микросвету, емисију и апсорпцију фотона,
радиоактивност, фисију и фузију, рендгенско зрачење.
2.ФИ.1.5.5. Препознаје опасност од електромагнетног и радиоактивног зрачења;зна
основе дозиметрије; познаје примену изотопа, рендгенског и ласерског зрачења у
медицини и осталим областима.
Напредни ниво:
Исходи учења
Следећи искази описују шта ученик зна и уме, након обраде наставне теме Таласна
својства честица и појам о квантној механици:
Основни ниво
Kористи научни језик за описивање физичких појава;
Безбедно по себе и околину рукује уређајима, алатима, материјалима;
Зна да де Брољева хипотеза има практичну примену;
Користи научни језик физике за описивање физичких појмова: електронски
микроскоп.
Наставна средства: -
Облици рада: Фронтални.
Међупредметне
Компетенција за учење, комуникацију, сарадњу.
компетенције:
Међупредметно
Математика.
повезивање:
Де Брољева таласна дужина.
Кључни појмови:
ТОК ЧАСА
Планк
E=h ∙ ν
Фотоелектрични ефекат
hν= A i +T
Комптонов ефекат
h 2θ h
λ −λ=2 sin ; ∆ λ=λ −λ ; λ c =
me c 2 me c
θ 2
∆ λ=2 λ c sin
2
Светлост је двоструке природе, таласне и честичне
1924. Луј де Брољ
h
λ=
p
Импулс фотона
Ef hν h
pf = = =
c c λ
Пример 2
Домаћи задатак:
Урадити пример 2, са 84. стране уџбеника;
Поновити интерференцију и дифракцију таласа.
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 30
Наставна средства: -
Облици рада: Фронтални.
Међупредметне
Компетенција за учење, комуникацију, сарадњу.
компетенције:
Међупредметно
Математика.
повезивање:
Де Брољева таласна дужина, конструктивна интерференција,
Кључни појмови: дифракција.
ТОК ЧАСА
Интерференција таласа
Дифракција таласа
Де Брољева хипотеза
h
λ=
p
Моја де Брољева таласна дужина
Де Брољева таласна дужина електрона
Почетком 20. века - дифракција рендгенских зрака на кристалима
Пример 2а и 2б
Домаћи задатак:
Анализирати резултате Дејвисона и
Џермера и размислити који је смисао
добијених резултата;
Урадити пример 7, са 106. стране уџбеника.
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 31
Електронски микроскоп
Моћ разлагања - бар 1000 пута већи него код оптичких микроскопа
Угаоно увећање - бар 1000 пута већи него код оптичких микроскопа
Увећање - више од 1 000 000 пута
Домаћи задатак:
Урадити задатке за самостални рад број 1 и 2, са 108. стране уџбеника;
Пронаћи и навести типове електронских микроскопа са основним
карактеристикама;
Одговорити на питање број 7 са са 104. стране уџбеника.
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 32
Наставна средства: -
Облици рада: Фронтални, групни.
Међупредметне
Компетенција за учење, комуникацију, сарадњу.
компетенције:
Међупредметно
Математика.
повезивање:
Кључни појмови: Де Брољева таласна дужина.
ТОК ЧАСА
Де Брољева хипотеза
Де Брољева хипотеза
h
λ=
p
Задаци
Домаћи задатак:
Анализирати координате неког догађаја у макросвету, са класичног и
релативистичког становишта.
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 33
Наставна средства: -
Облици рада: Фронтални.
Међупредметне
Компетенција за учење, комуникацију, сарадњу.
компетенције:
Међупредметно
Математика.
повезивање:
Неодређеност положаја, неодређеност импулса, неодређеност
Кључни појмови: енергије, неодређеност времена боравка микрочестице у
посматраном стању.
ТОК ЧАСА
∆ x ∙ ∆ px h
Неодређеност енергије
∆ E=h ∆ ν
Неодређеност фреквенције таласа
1
∆ν
∆t
ћ
∆ y ∙ ∆ py ≥
2
ћ
∆ z ∙ ∆ pz ≥
2
ћ
∆ E∙∆t≥
2
Пример 8
Домаћи задатак:
Прочитати Хајзенбергове релације неодређености из уџбеника;
Одговорити на питање број 8 са 104. стране уџбеника.
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 34
Наставна средства: -
Облици рада: Фронтални, индивидуални.
Међупредметне
Компетенција за учење, комуникацију, сарадњу.
компетенције:
Међупредметно
Математика.
повезивање:
Неодређеност положаја, неодређеност импулса, неодређеност
Кључни појмови: енергије, неодређеност времена боравка микрочестице у
посматраном стању.
ТОК ЧАСА
ћ
∆ y ∙ ∆ py ≥
2
ћ
∆ z ∙ ∆ pz ≥
2
ћ
∆ E∙∆t≥
2
Задаци
Домаћи задатак:
Поново решити задатке које нисте знали да решите на часу;
Поновити други Њутнов закон.
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 35
Наставна средства: -
Облици рада: Фронтални.
Међупредметне
Компетенција за учење, комуникацију, сарадњу.
компетенције:
Међупредметно
Математика.
повезивање:
Шредингерова једначина, таласне функције и сопствене
Кључни појмови: енергије, вероватноћа налажења честице у неком делу простора,
густину вероватноће налажења честице у неком делу простора.
ТОК ЧАСА
1925. Шредингер
Слободна честица
Пример 4
Домаћи задатак:
Одговорити на питање број 9 са 104. стране уџбеника;
Урадити задатак за самостални рад број 8 са 108. стране уџбеника.
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 36
Наставна средства: -
Облици рада: Фронтални.
Међупредметне
Компетенција за учење, комуникацију, сарадњу.
компетенције:
Међупредметно
Математика.
повезивање:
Кључни појмови: Могућа вредност енергије честице.
ТОК ЧАСА
-
Завршни део часа (10 минута)
Планиране активности Планиране активности
наставника/наставнице: ученика:
Слободна честица
V ( x )=0
h
λ=
p
Таласна функција
ψ ( x , t )= A(cos ( ωt−kx )+isin ( ωt−kx ) )
Густина вероватноће
2
|ψ ( x , t )| = A2
Вероватноћа
2
dP=A dx
Потенцијална енергија
{
V ( x )= 0 , 0 ≤ x ≤ L
∞ , x ⟨ 0|x ⟩ L
Промер 5
Могуће вредности енергије
2 2
ћ π 2
E= 2
n
2mL
Tаласнa функцијa
ψ ( x )=
√ 2
L
sin
nπx
L
, n=1, 2 , 3 …
Домаћи задатак:
Одговорити на питање број 9 са 104. стране уџбеника;
Урадити пример број 9 са 107. стране уџбеника.
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 37
Наставна средства: -
Облици рада: Фронтални.
Међупредметне
Компетенција за учење, комуникацију, сарадњу.
компетенције:
Међупредметно
Математика.
повезивање:
ЛХО, потенцијална баријера, тунел ефекат, коефицијент
Кључни појмови:
пропустљивости.
ТОК ЧАСА
Планкова хипотеза
( 12 )ћ ω ,n=0 , 1 ,2 , … , ω=√ mk
En = n+
Пролаз кроз потенцијалну баријеру
Тунел ефекат
Коефицијент пропустљивости
2
|ψ III ( x)|
T= 2
|ψ I (x)|
Домаћи задатак:
Урадити задатак за самосталан рад број 12 са 109. стране уџбеника.
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 38
Шредингерове једначине
ψ ( x )=
√ 2
L
sin
nπx
L
, n=1, 2 , 3 …
Вежбе, предлог
https://phet.colorado.edu/sims/cheerpj/quantum-tunneling/latest/quantum-tunneling.html?simulation=quantum-tunneling
Домаћи задатак:
Одговорити на питање од броја 1 до 7 са 104. стране уџбеника.
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 39
Наставна средства: -
Облици рада: Индивидуални, фронтални.
Међупредметне
Компетенција за учење, комуникацију, сарадњу.
компетенције:
Међупредметно
Математика.
повезивање:
Де Брољева таласна дужина, неодређеност положаја,
неодређеност импулса, неодређеност енергије, неодређеност
Кључни појмови: времена боравка микрочестице у посматраном стању,
Шредингерова једначина, таласне функције, сопствене енергије,
тунел ефекат.
ТОК ЧАСА
ћ
∆ y ∙ ∆ py ≥
2
ћ
∆ z ∙ ∆ pz ≥
2
ћ
∆ E∙∆t≥
2
Шредингерова једначина
Tаласнa функцијa ψ (⃗r , t)
Тунел ефекат
Задаци
Домаћи задатак:
Подсетити се из хемије теорије водониковог атома.