You are on page 1of 7

ПРИПРЕМА ЗА ОБРАЗОВНО-ВАСПИТНИ РАД

предмет: ХЕМИЈА разред: ОСМИ школска: 20__ / __.година


наставник: ____________________

наставна тема
редни број назив наставне јединице
часа бр. теме назив

Заступљеност неметала у природи и Неметали, оксиди неметала и


1. њихова основна физичка својства 1. киселине

тип часа: облик рада: наставна метода:


обрада фронтални и рад у групи дијалошко-монолошка;
демонстративна
наставна средства: прибор и материјал за оглед, шеме

ХЕ 1.2.1. основна физичка и хемијска својства неметала


образовни
ХЕ3.2.1. да су физичка и хемијска својства неметала одређена структуром њихових
стандарди:
атома

образовни: зна о заступљености неметала у природи и разуме основна физичка својства


циљеви:

неметала; повезује структуру атома неметала са њиховим својствима и положајем у периодном


систему елемената

функционални: развијање способности за посматрање,објашњавање и закључивање о


активност
подстицање ученика на мисаону активност; пружање нових информација
наставника:
активност
активно слушање; бележење; одговарање на питања
ученика:
Адамов, J,Ђурђевић Р.Каламковић С (2012): Хемија за 8. разред основне школе,
Београд: Герундијум.
литература: Адамов, J,Ђурђевић Р.Каламковић С (2012): Лабораторијске вежбе са задацима из
хемије за осми разред основне школе; Герундијум, Београд, 2012.година
Дејан Полети: Општа хемија II део, хемија елемената; ТМФ, Београд, 2000.година

напомена: корелација са наставном темом Структура супстанце


исходи часа: ученик треба да:
 зна својства неметала и повезује их са структуром атома
временска артикулација часа
уводни део часа: главни део часа: завршни део часа:
10 мин 20 мин 15 мин

самоевалуација часа: оствареност припреме


одељење остварен делимично остварен неостварен
Белешке:

Изглед табле

Заступљеност неметала у природи и њихова основна физичка својства

4е- 5е- 6е- 7е-


2е- 2е- 2е- 2е-

C N O Cl

агрегатно стање неметали

чврсто сумпор, јод, фосфор, угљеник

течно бром

гасовито водоник, кисеоник, азот, хлор

Ток часа

Уводни део

Ученици понављају дефиницију елемента и најстарију и најширу поделу елемената. Наставник


их подстиче да на табли напишу називе и симболе неметала које они познају. Ученици пишу на
табли.
Главни део часа

Затим наставник записује назив наставне јединице на табли и даје задатак ученицима да
шематски прикажу структуру електронског омотача атома следећих неметала:

4е- L 5е- L 6е- L 7е- L

2е- K 2е- K 2е- K 2е- K

угљеник (6С) азот(7N) кисеоник(8О) флуор(9F)

Кроз разговор а на основу шематских приказа ученици закључују да неметали имају четири,
пет, шест или седам електрона у последњем енергетском нивоу (валентних електрона) и да се у
периодном систему елемената налазе на левој страни тј у 14, 15, 16, и 17. групи.

Наставник излаже: Елементи су најједноставније хемијске супстанце које се састоје од атома


истог атомског броја. Основна и најшира подела елемената је на : метале и неметале.
Неметали се у природи најчешће налазе у својим једињењима, у везаном облику. У
елементарном облику се у знатним количинама јављају само азот и кисеоник, а у мањој мери
угљеник и сумпор. Неметали и њихова једињења налазе се свуда око нас.
Од 118 познатих хемијских елемената, неметала има 10. (износи узорке неметала: сумпора,
брома, црвеног фосфора и напомиње да су кисеоник и азот у ваздуху око нас). Води разговор са
ученицима о физичким својствима неметала. Ученици закључују да се неметали јављају у три
агрегатна стања. Добијају задатак да попуне табелу коју црта на табли:

агрегатно стање неметали

чврсто

течно

гасовито

Ученици попуњавају табелу:

агрегатно стање неметали

чврсто сумпор, јод, фосфор, угљеник

течно бром

гасовито водоник, кисеоник, азот, хлор

Наставник наставља излагање: остала физичка својства су:

мале су тврдоће, сем дијаманта који је један од облика угљеника


слаби су проводници топлоте

слаби су проводници електрицитета сем графита који је један од облика угљеника

Хемијске особине зависе од структуре њихових атома.

Упућује ученике да поново анализирају шематске приказе електронских конфигурација које су


писали и пита их како атоми неметала могу најлакше постићи стабилну конфигурацију
племенитог гаса. Ученици закључују : примањем електрона или образовањем заједничког
електронског пара.

Атоми неметала са атомима метала граде јонску везу, док се међусобно везују ковалентном
везом.

Звршни део часа

Наставник дели ученике у групе (по четири ученика- ученици две суседне клупе) Све групе
добијају лист за евалуацију, који на крају часа предају наставнику.

Лист за евалуацију

1. Допуни дату табелу тако што за тачну тврдњу упишеш ┬ а за нетачну ┴:

Својства неметала Тврдња је тачна Тврдња је


нетачна

Сви неметали су чврсте супстанце

Неметали се јављају у сва три


агрегатна стања

Сви неметали су добри провоници


топлоте и електрицитета

Неметали увек у једињењима граде


јонску везу

Неметали се међусобно везују


ковалентном а са металима јонском
везом

Водоник, азот, кисеоник, хлор и флуор


су гасови-припадају неметалима

2. Заокружи слово испред елемента који припада неметалима ако су дати њихови атомски
бројеви.
а) 2 X б) 7 Y в) 11Z г) 3Q

или

ПРИПРЕМА ЗА ОБРАЗОВНО-ВАСПИТНИ РАД


предмет: ХЕМИЈА разред: ОСМИ школска: 20__ / __.година
наставник: ____________________

наставна тема
редни број назив наставне јединице
часа бр. теме назив
Основни хемијски појмови, структура
супстанце,раствори и хемијска
1.
израчунавања

тип часа: облик рада: наставна метода:


систематизација индивидуални Рад на тексту
наставна средства: Радни листићи

образовни Сви стандарди за општу хемију


стандарди:
образовни: провера усвојености знања из опште хемије
циљеви:

функционални: развијање способности коришћења података из текста

активност
подстицање ученика на мисаону активност; пружање нових информација
наставника:
активност
бележење
ученика:
Адамов J,Макивић Н, Олић С (2012): Хемија за 7. разред основне школе, Београд:
Герундијум.
литература: Адамов J, Макивић Н, Олић С (2012): Лабораторијске вежбе са задацима из
хемије за седми разред основне школе; Герундијум, Београд, 2012.година

напомена: наставни садржаји хемије за седми разред


исходи часа: провера усвојености знања из опште хемије

временска артикулација часа


уводни део часа: главни део часа: завршни део часа:
5 мин 40 мин мин
самоевалуација часа: оствареност припреме
одељење остварен делимично остварен неостварен

Белешке:

Низ питања објективног типа из опште хемије

1.Заокружи слово испред тачног одговора.

Гвожђе је:

а)једињење
б)елемент
в)хомогена смеша
г)хетерогене смеша

2. Заокружи слово испред тачног одговора.

Водени раствор плавог камена је хомогена смеша. Састојци те смеше се могу


раздвојити:
а) цеђењем
б) кристализацијом
в) одливањем
г) сублимацијом

3. Како су распоређени електрони у атому калцијума чији је атомски број 20 а масени број 40?

4. Прикажи настајање хемијске везе између елемената водоника и азота ( 1H и 7N ).


5. Атом натријума има 11 електрона. Прикажи настајање јона натријума помоћу цртежа модела
структуре атома.

6. Прикажи настајање хемијске везе између атома елемената магнезијума и флуора ( 12Mg и 9F).

7. Попуни табелу тако што ћеш у празно поље, поред назива оксида, написати његову хемијску
формулу

формула
назив оксида
оксида

сумпор(VI)-оксид

азот(III)-оксид

угљеник(IV)-
оксид

фосфор(V)-оксид

8. Одреди коефицијенте у следећим једначинама хемијских реакција:

а) C2H6 + O2 → CO2 + H2O

б) N2 + H2 → NH3

в) Al + Cl2 → FeCl3
9. Колика је релативна молекулска маса угљеник(IV)-оксида ако је Ar(C)=12 Ar(O)=16 ?

10. Када се у 200 грама 15% раствора шећера дода још 50 грама шећера, процентни састав
насталог раствора је

а)32%

б)40%

в)12%

г)15%

You might also like