You are on page 1of 39

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 5

Предмет: Хемија Школа и разред:


Наставник/
Датум одржавања:
наставница:
Наставна Хемијска лабораторија
тема/област:
Наставна јединица: Хемијски експеримент

Тип часа: обрада

Циљ часа:  Стицање знања и разумевања о фазама научног метода.


На крају часа ученик ће бити у стању да:
 разуме фазе научног метода;
 зна шта је хемијски експеримент и где се изводи;
Очекивани исходи  зна и разуме шта је демонстарциони оглед и ко га изводи;
на крају часа:  зна шта обухвата извођење експеримента;
 разуме и зна физичке величине и њихове мерне јединице;
 зна и препознаје мерне инструменте и физичке величине
које се њима мере.
метода усменог излагања, метода разговора, метода
Наставне методе:
демонстрације, хеуристичка метода, истраживачка метода
 Незрина Миховић, Милош Козић, Невена Томашевић,
Драгица Крвавац, Милан Младеновић, Хемија 7 – уџбеник
за седми разред основне школе, Издавачка кућа Klett,
Наставна средства:
Београд, 2020.
 Незрина Миховић, Хемија 7 – дигитални уџбеник за седми
разред основне школе, Издавачка кућа Klett, Београд, 2020.
Облици рада: фронтални, индивидуални, рад у групи
Међупредметне комуникативна компетенција, компетенција за учење,
компетенције: дигитална компетенција
Међупредметно
хемија, физика, биологија
повезивање:
научни метод, хемијски експеримент, демонстрациони оглед,
Кључни појмови:
Међународни систем јединица

1
Приказ мултимедијалних садржаја наставне
јединице

2
ТОК ЧАСА

Планиране активности Планиране активности


наставника/наставнице: ученика:
Уводни део часа (5 минута)
Емоционална припрема ‒ прати излагање
Наставник подсећа ученике да су у лекцији 1.1. научили да наставника;
хемичари приликом проучавања супстанци изводе хемијске ‒ одговара на питања;
експерименте. Поставља питање: ‒ износи своје
мишљење;
1. Како се називају просторије у којима хемичар ‒ слуша одговоре
изводи експерименте? других ученика;
Најава наставне јединице ‒ учествује у дискусији;
Истаћи циљ часа и најавити наставну јединицу – Хемијски ‒ записује наслов
лекције у свеску.
експеримент.
Наставник записује наслов на табли (Хемијски
експеримент).

Главни део часа ( 30 минута)


Дигитални садржај
Заједно са ученицима прелистати стране у дигиталном ‒ прати упутства
уџбенику и упознати их са мултимедијалним садржајем наставника;
лекције 2.1. ‒ проучава илустрације
Наставник пушта аудио ( ) на страни 20, којим ученике и фотографије;
упућује на кључне речи лекције. ‒ износи своје
мишљење;
Како хемичари долазе до научног открића, теорија и ‒ износи своје
закона? запажање;
Хемичари истражујући природу користе НАУЧНИ ‒ анализира и
МЕТОД. Он се састоји се од неколико фаза – увећати ( ) закључује;
‒ уочава разлике и
слику 2.1.1. Наставник увећава ( ) прву фазу у научног
сличности међу
метода, а потом наставља са увећавањем ( ) фаза до појмовима;
седме фазе научног метода и анализира то заједно са ‒ самостално одговара
ученицима. Увећањем ( ) слике 2.1.2. наставник на питања из
објашњава шта је хемијски експеримент и где се он изводи. приложених апаратура
У експерименталном раду хемичари користе у лекцији;
лабораторијску опрему, прибор, посуђе, апарате, мерне ‒ анализира и упоређује
инструменте, рачунар, програме за обраду података мерења своје са одговорима
и сл. Истиче да се хемичарима може догодити да неки од других ученика;
планираних експеримената не успе. Поставља питање ‒ записује у свеску
ученицима: „Шта бисте ви урадили?“ У тим случајевима најважније делове
они анализирају узрок неуспеха експеримента и понављају обрађеног садржаја.
га. Нека научна открића догодила су се управо због
неуспеха самог експеримента. Пример неочекиваног
исхода експеримента је откриће рендгенског зрачења
(слика 2.1.3), најлона, пеницилина и сл. Увећањем ( )
слике 2.1.4. наставник представља приказ извођења
демонстрационог огледа и онога ко изводи
демонстарциони оглед и шта представља демонстарциони
оглед. На страни је детаљно описан оглед који ће
наставник демонстрирати.
3
Поставља питање ученицима: „Шта обухвата извођење
експеримента?“ Објаснити ученицима да извођење
хемијског експеримента обухвата мерења ради
прикупљања података о супстанцама, њиховим својствима
и променама, јер их на тај начин можемо описати. У
додатном садржају ( ) дефинисано је шта је мерење.
Нагласити да се резултати хемијских експеримената које
ученици самостално изводе обично записују у
лабораторијски дневник, у коме се наводе и коришћене
супстанце, материјали и методи ( , страна 21). За научну
комуникацију у свету користи се Међународни систем
јединица (SI). Он се заснива на седам мерних јединица које
се односе на седам основних физичких величина. Све
остале јединице SI (нпр. јединице за брзину, запремину,
површину) изведене су јединице, а величине које се њима
изражавају су изведене физичке величине. Поставља
питање ученицима: „Која је разлика између основних и
изведених физичких величина?“ Свака физичка величина и
њена мерна јединица имају своју интернационалну ознаку
и назив – увећати ( ) табелу 2.1.1. и приказати ( )
пример на страни 22. Након тога, наставник увећава ( )
табелу 2.1.2. и приказује мерне инструменте и физичке
величине које се њима мере. Приказује галерију ( ) у
пољу „Назив и приказ мерних инструмената/посуђа“ и
додатни садржај ( ) за опис мерног инструмента за масу.

Завршни део часа (10 минута)


Заједно са ученицима проћи кроз апаратуру „Дискусија“. ‒ чита подсетник;
Тражити од њих да одговоре на питања на крају лекције на ‒ одговара на питања.
страни 23. Домаћи за ученике се налази у апаратури
„Активност више“, на страни 23, а треба да ураде за домаћи
и задатке из Лабораторијских вежби са задацима: 3, 4 и 5.

4
Изглед табле

Хемијски експеримент

‒ разуме фазе научног метода;


‒ зна шта је хемијски експеримент и где се изводи;
‒ зна и разуме шта је демонстрациони оглед и ко га
Начини провере изводи;
остварености исхода кроз ‒ зна шта обухвата извођење експеримента;
активности ученика: ‒ разуме и зна физичке величине и њихове мерне
јединице;
‒ зна и препознаје мерне инструменте и физичке
величине које се њима мере.
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
 Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
 Да ли сам
планирао/планирала
адекватне активности
ученика?
 Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
 Шта бих
променио/променила?
5
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 6

Предмет: Хемија Школа и разред:


Наставник/
Датум одржавања:
наставница:
Наставна Хемијска лабораторија
тема/област:
Наставна јединица: Хемијска лабораторија

Тип часа: обрада


 Упознати ученике са основним правилима рада и мерама
Циљ часа:
опреза у хемијској лабораторији.
На крају часа ученик ће бити у стању да:
 зна основна правила рада;
Очекивани исходи
на крају часа:  зна мере опреза у хемијској лабораторији;
 зна какве незгоде могу настати у хемијској лабораторији;
 зна шта подразумева прва помоћ у хемијској лабораторији.
метода усменог излагања, метода разговора, метода
Наставне методе:
демонстрације, хеуристичка метода, истраживачка метода
 Незрина Миховић, Милош Козић, Невена Томашевић,
Драгица Крвавац, Милан Младеновић, Хемија 7 – уџбеник
за седми разред основне школе, Издавачка кућа Klett,
Наставна средства:
Београд, 2020.
 Незрина Миховић, Хемија 7 – дигитални уџбеник за седми
разред основне школе, Издавачка кућа Klett, Београд, 2020.
Облици рада: фронтални, индивидуални рад, рад у групи
Међупредметне комуникативна компетенција, компетенција за учење,
компетенције: дигитална компетенција
Међупредметно
хемија, физика, биологија
повезивање:
Кључни појмови: хемијска лабораторија, правила рада, прва помоћ

6
Приказ мултимедијалних садржаја наставне
јединице

7
ТОК ЧАСА

Планиране активности Планиране


наставника/наставнице: активности
ученика:
Уводни део часа (5 минута)
Емоционална припрема
Наставник/наставница проверава успешност израде домаћих ‒ одговара на
задатака. Истиче да појаве и процесе који се дешавају у природи питања;
човек посматра и опажа чулима, покушава да их схвати и ‒ износи своје
објасни. Наставник поставља питања: мишљење;
‒ слуша одговоре
1. Како хемичари долазе до хемијских сазнања? других ученика;
2. Како се називају просторије за извођење хемијских ‒ учествује у
експеримената? дискусији;
‒ записује наслов
Најава наставне јединице лекције у свеску.
Истаћи циљ часа и најавити наставну јединицу – Хемијска
лабораторија.
Наставник записује наслов на табли (Хемијска лабораторија).

Главни део часа (30 минута)


Дигитални садржај ‒ прати упутства
Заједно са ученицима прелистати стране у дигиталном уџбенику наставника;
и упознати их са мултимедијалним садржајем лекције 2.2. ‒ проучава
Наставник пушта аудио ( ) на страни 24, којим ученике упућује илустрације и
на кључне речи лекције. фотографије;
‒ износи своје
Шта је хемијска лабораторија? мишљење;
Увећати ( ) одговор на питање на страни 24 и слику 2.2.1, на ‒ износи своје
којој је приказана хемијска лабораторија. Затим наставник пушта запажање;
аудио ( ) ПОРЕКЛО РЕЧИ на страни 24. Објашњава ученицима ‒ анализира и
да хемијска лабораторија треба да буде добро осветљена, са закључује;
добром вентилацијом и прикључцима за струју, воду и гас. За ‒ уочава разлике и
рад у хемијској лабораторији користи се лабораторијска опрема, сличности међу
коју чине лабораторијско посуђе, прибор, мерни инструменти и појмовима;
‒ самостално
супстанце. Наглашава и увећава ( ) на страни 24 да се хемијска
одговара на
лабораторија може препознати и по томе што има један дигестор
питања из
или више дигестора и приказује ( ) слику 2.2.2. Истиче да је приложених
дигестор уређај који се састоји од радне плоче и да је повезан са апаратура у
системом за вентилацију који омогућава одвод гасова штетних лекцији;
по људско здравље. Стога су дигестори погодни за рад са ‒ анализира и
опасним супстанцама. упоређује своје
Увећавши ( ) табелу 2.2.1. наставник приказује којих правила са одговорима
рада се треба придржавати да би рад био безбедан у других ученика;
лабораторији. У табели 2.2.1. приказано је 12 правила са ‒ записује у
пратећим сликама које илуструју како треба поступати, а како не свеску
треба и са пратећим описом. Наставник сваку слику правила и најважније
описа увећава ( ) и заједно са ученицима анализира. делове
обрађеног
садржаја.
Какве незгоде могу настати у хемијској лабораторији?
8
У лабораторији најчешће настају незгоде услед прскања стакла,
неправилног руковања супстанцама, при чему супстанце могу
доћи у контакт са кожом, или услед настанка пожара. Приказати
( ) какве незгоде могу настати у хемијској лабораторији и
увећати ( ) слику 2.2.3, приликом чега наставник приказује шта
је то што чини пожарни троугао, које супстанце су потребне да
би настао пожар. Наставник објашњава да се пожар мање
размере у хемијској лабораторији обично гаси сувим песком или
земљом. Пожари веће размере гасе се апаратом за гашење
пожара (слика 2.2.4). Апарати за гашење пожара направљени су
тако да се њима једноставно рукује. Израђени су од челичног
лима, ваљкастог су облика и испуњени одговарајућим средством
за гашење пожара – приказати галерију ( ) на страни 26.

Шта подразумева прва помоћ у хемијској лабораторији?


Наставник говори да хемичари морају добро да познају својства
супстанце и начин руковања њом да не би дошло до незгода.
Правило је да ипак у свакој лабораторији постоји ормарић и/или
сет прве помоћи (слика 2.2.5), као и апарат или средства за
гашење пожара. Поставља питање ученицима: „Где треба да
буду средства за гашење пожара у хемијској лабораторији?“
Заједно са ученицима формулише да она треба да се налазе на
видљивом и приступачном месту, уз истицање разлога.
Наставник увећава ( ) пасус шта ормарић прве помоћи садржи
и представља галерију ( ) са сликама сета прве помоћи.
Ученике упућује на апартуру „Хемијска мозгалица“ (страна 26,
штампани уџбеник), где треба на основу галерије ( ) да
идентификују прибор за пружање прве помоћи у случају незгоде.
Завршни део часа (10 минута)
Заједно са ученицима одрадити интерактивне задатке ( ) који ‒ чита подсетник;
су везани за садржај табеле 2.2.1. Тражити од ученика да за ‒ одговара на
домаћи одговоре на питања на крају лекције, на страни 27, и из питања.
Лабораторијских вежби са задацима: 20 и 21. За домаћи задатак
упутити ученике и на апаратуру „Активност више“.

9
Изглед табле

Хемијска лабораторија

‒ зна и разуме основна правила рада;


‒ зна мере опреза у хемијској лабораторији;
Начини провере
‒ зна какве незгоде могу настати у хемијској
остварености исхода кроз
лабораторији;
активности ученика:
‒ зна шта подразумева прва помоћ у хемијској
лабораторији.
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
 Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
 Да ли сам
планирао/планирала
адекватне активности
ученика?
 Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
 Шта бих
променио/променила?

10
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 7

Предмет: Хемија Школа и разред:


Наставник/
Датум одржавања:
наставница:
Наставна Хемијска лабораторија
тема/област:
Наставна јединица: Лабораторијско посуђе и прибор

Тип часа: обрада


 Стицање вештине правилног руковања лабораторијским
Циљ часа: посуђем, прибором и супстанцама;
 стицање одговорности према здрављу и животној средини.
На крају часа ученик ће бити у стању да:
Очекивани исходи  правилно рукује лабораторијским посуђем, прибором и
на крају часа: супстанцама;
 показује одговоран однос према здрављу и животној
средини.
метода усменог излагања, метода разговора, метода
Наставне методе:
демонстрације, хеуристичка метода, истраживачка метода
 Незрина Миховић, Милош Козић, Невена Томашевић,
Драгица Крвавац, Милан Младеновић, Хемија 7 – уџбеник
за седми разред основне школе, Издавачка кућа Klett,
Наставна средства:
Београд, 2020.
 Незрина Миховић, Хемија 7 – дигитални уџбеник за седми
разред основне школе, Издавачка кућа Klett, Београд, 2020.
Облици рада: фронтални, индивидуални рад, рад у групи
Међупредметне комуникативна компетенција, компетенција за учење,
компетенције: дигитална компетенција
Међупредметно
физика, биологија
повезивање:
лабораторијска опрема, посуђе, прибор, апаратура, инструменти
Кључни појмови:
за мерење

11
Приказ мултимедијалних садржаја наставне
јединице

12
ТОК ЧАСА

Планиране активности Планиране


наставника/наставнице: активности
ученика:
Уводни део часа (5 минута)
Емоционална припрема
Наставник/наставница проверава успешност израде домаћих ‒ одговара на
задатака. Поставити питања: питања;
‒ износи своје
1. Где хемичар изводи своја истраживања? мишљење;
2. Од којег материјала може бити изграђени лабораторијско ‒ слуша одговоре
посуђе? других ученика;
Кроз питања отвореног типа ослободити ученике за разговор и ‒ учествује у
изношење мишљења. Поставити следећа питање: дискусији;
‒ записује наслов
1. За које посуђе и прибор су ученци чули? лекције у свеску.
Најава наставне јединице
Истаћи циљ часа и најавити наставну јединицу – Лабораторијско
посуђе и прибор.
Наставник записује наслов на табли (Лабораторијско посуђе и
прибор).

Главни део часа (30 минута)


Дигитални садржај
Заједно са ученицима прелистати стране у дигиталном уџбенику ‒ прати упутства
и упознати их са мултимедијалним садржајем лекције 2.3. наставника;
Наставник пушта аудио ( ) на страни 28, којим ученике упућује ‒ проучава
на кључне речи лекције. илустрације и
фотографије;
Шта је лабораторијско посуђе и прибор? ‒ износи своје
Наставник увећава ( ) слику 2.3.1. на страни 28, стаклено мишљење;
посуђе, и наводи да се оно обично користити за мешање, чување, ‒ износи своје
раздвајање и загревање супстанци. Отвара додатни садржај ( ) запажање;
о посуђу од стакла. Наставник истиче да је стаклено посуђе за ‒ анализира и
мерење запремине градуисано (обележено) подеоцима и увећава закључује;
‒ уочава разлике и
( ) слику 2.3.2. Посуђе исте запремине разликује се по сличности међу
прецизности мерења запремине супстанце. Градуисано посуђе се појмовима;
не сме загревати. Помоћу додатног садржаја ( ) објашњава ‒ самостално
непознат појам (градуисано посуђе). Ученике упућује на оглед одговара на
на страни 28 и објашњава им да се при мерењу запремине питања из
течности у градуисаним судовима посматра доња тачка приложених
закривљене површине течности (мениск). Доња тачка мениска апаратура у
мора бити у висини очију приликом очитавања запремине – лекцији;
приказати ( ) слику 2.3.2. Наставник истиле да се поред ‒ анализира и
наведеног да у хемијској лабораторији користи и порцеланско упоређује своје
посуђе (слика 2.3.2). Приказује додатни садржај ( ) за са одговорима
порцеланско посуђе. других ученика;
‒ записује у
Шта убрајамо у основни лабораторијски прибор? свеску
Увећати ( ) слику 2.3.5. На задатке ( ) који се налазе у најважније

13
близини слике 2.3.4. ученици треба да одговоре, па да реше делове
интерактивне задатке ( ) и погледају видео ( ). обрађеног
садржаја.
Како се хемикалије чувају и одлажу?
Наставник објашњава да се супстанце које се користе у хемијској
лабораторији чувају у оригиналним паковањима одложеним у
ормаре за супстанце. За потребе лабораторијског рада супстанце
се чувају у мањим стакленим или пластичним боцама које
називамо реагенс боце – увећати ( ) слики 2.3.6. и додатни
садржај ( ).
Поставља питања ученицима: „Јесте ли икада видели реагенс
боцу са налепницом са пиктограмима? Знате ли значење неког
пиктограма на налепницама?“ Истиче да нас пиктограми на
налепницама реагенс боца упућују на могућу опасност и појачан
опрез током рада са датом супстанцом и приказује ( ) табелу
2.3.1. и додатни садржај ( ) за сваки пиктограм у табели.
Упутити ученике на апаратуру „Хемијска мозгалица“ на страни
30.

Завршни део часа (10 минута)


Заједно са ученицима проћи кроз интерактивни задатак на ‒ чита подсетник;
страни 29. Тражити од њих да одговоре на питања на крају ‒ одговара на
лекције. Упутити ученике на апаратуру „Активност више“ и питања.
договорити се о реализацији. Дати им домаћи задатак из
Лабораторијских вежби са задацима: 24, 25 и 28.

Изглед табле

Лабораторијско посуђе и прибор

14
‒ правилно рукује лабораторијским посуђем, прибором
Начини провере
и супстанцама;
остварености исхода кроз
‒ показује одговоран однос према здрављу и животној
активности ученика:
средини.
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
 Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
 Да ли сам
планирао/планирала
адекватне активности
ученика?
 Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
 Шта бих
променио/променила?

15
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 8

Предмет: Хемија Школа и разред:


Наставник/
Датум одржавања:
наставница:
Наставна Хемијска лабораторија
тема/област:
Основне лабораторијске технике рада: мешање, уситњавање и
Наставна јединица: загревање супстанци (лабораторијска вежба 1)

Тип часа: вежба


 Развијање вештина извођења основних лабораторијских
техника рада: мешање, загревање и уситњавање супстанце;
Циљ часа: избор одговарајућег прибора и посуђа за рад;
 оспособљавање за правилно и безбедно руковање
лабораторијским прибором и посуђем.
На крају часа ученик ће бити у стању да:
 развије вештине извођења основних лабораторијских
техника рада: мешање, загревање и уситњавање супстанце;
Очекивани исходи
на крају часа:  изабере одговарајући прибор и посуђе за рад;
 правилно и безбедно рукује лабораторијским прибором и
посуђем;
 изводи закључке на основу изведеног експеримента.
практичан рад у лабораторији, метода разговора, метода
Наставне методе:
демонстрације, истраживачка метода
 Незрина Миховић, Милош Козић, Невена Томашевић,
Драгица Крвавац, Милан Младеновић, Хемија 7 – уџбеник
за седми разред основне школе, Издавачка кућа Klett,
Београд, 2020.
 Незрина Миховић, Хемија 7 – дигитални уџбеник за седми
Наставна средства:
разред основне школе, Издавачка кућа Klett, Београд, 2020.
 Милош Козић, Невена Томашевић, Драгица Крвавац,
Незрина Миховић, Милан Младеновић, Хемија 7 –
лабораторијске вежбе са задацима за седми разред
основне школе, Издавачка кућа Klett, Београд, 2020.
Облици рада: рад у групи
Међупредметне комуникативна компетенција, компетенција за учење,
компетенције: дигитална компетенција
Међупредметно
хемија, физика, билогија, техника и технологија
повезивање:
лабораторијске технике, мешање, уситњавање и загревање
Кључни појмови:
супстанци

16
ТОК ЧАСА

Планиране активности Планиране


наставника/наставнице: активности
ученика:
Уводни део часа (5 минута)
Емоционална припрема
Наставник/наставница проверава успешност израде домаћих ‒ одговара на
задатака. Поновити правила рада у хемијској лабораторији. питања;
‒ износи своје
1. Какве незгоде могу настати у хемијској лабораторији? мишљење;
2. Која средства за гашење пожара се најчешће користе? ‒ слуша одговоре
других ученика;
Најава наставне јединице ‒ учествује у
Истаћи циљ часа и најавити наставну јединицу – Основне дискусији;
лабораторијске технике рада: мешање, уситњавање и загревање ‒ записује наслов
супстанци (лабораторијска вежба 1). лабораторијске
Наставник записује наслов на табли (Основне лабораторијске вежбе у свеску.
технике рада: мешање, уситњавање и загревање супстанци
(лабораторијска вежба 1)).

Главни део часа (35 минута)


Поделити ученике у групе. ‒ прати упутства
наставника;
Наговестити да сваки ученик треба да има испред себе ‒ износи своје
Лабораторијске вежбе са задацима и рећи им да отворе страну мишљење;
15. Затим свака група треба да прочита циљеве вежбе, ‒ износи своје
припремне активности. запажање;
‒ анализира и
Када све групе буду спремне, крећу са радом вежбе 1 закључује;
(Припремање смеше плавог камена и воде) уз помоћ и надзор ‒ уочава разлике и
наставника/наставнице. сличности међу
појмовима;
Након вежбе 1, сви ученици одговарају на питање на страни 15 ‒ самостално
Лабораторијских вежби са задацима. одговара на
питања у вези са
Потом следи вежба 2 (Загревање супстанци и испитивање
лабораторијским
њиховог мириса). Након вежбе 2 ученици одговарају на питања.
вежбама;
На крају одрадити вежбу 3 (Уситњавање супстанце, узорковање ‒ анализира и
и пресипање течности), такође уз надзор и помоћ упоређује своје
наставника/наставнице. са одговорима
других ученика;
Ученици треба да одговоре на питања у вези са вежбом 3 на ‒ записује у свеску
страни 16. Резултате и одговоре ученици представљају на табли. најважније
делове
лабораторијске
вежбе.

Завршни део часа (5 минута)


17
Заједно са свим ученицима проћи кроз анализу лабораторијских ‒ чита подсетник;
активности (страна 16) и продискутовати о њима. ‒ одговара на
питања.

Изглед табле

Основне лабораторијске технике рада: мешање, уситњавање и загревање


супстанци
(лабораторијска вежба 1)

‒ организација радног места;


‒ спремност за припрему и извођење огледа (вежбе);
‒ развијене вештине извођења основних
лабораторијских техника рада: мешање, загревање и
Начини провере уситњавање супстанце;
остварености исхода кроз ‒ ученик зна да изабере одговарајући прибор и посуђе
активности ученика: за рад;
‒ ученик зна да правилно и безбедно рукује
лабораторијским прибором и посуђем;
‒ ученик зна да изводи закључке на основу изведеног
експеримента.
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
 Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
 Да ли сам
планирао/планирала
адекватне активности
ученика?
 Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
 Шта бих
променио/променила?

18
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 9

Предмет: Хемија Школа и разред:


Наставник/
Датум одржавања:
наставница:
Наставна Хемијска лабораторија
тема/област:
Наставна јединица: Физичка и хемијска својства супстанци

Тип часа: обрада


 Стицање знања о физичким и хемијским својствима
Циљ часа:
супстанци.
На крају часа ученик ће бити у стању да:
Очекивани исходи
на крају часа:  разуме физичка и хемијска својства супстанци;
 разликује физичка и хемијска својства супстанци.
метода усменог излагања, метода разговора, метода
Наставне методе:
демонстрације, хеуристичка метода, истраживачка метода
 Незрина Миховић, Милош Козић, Невена Томашевић,
Драгица Крвавац, Милан Младеновић, Хемија 7 – уџбеник
за седми разред основне школе, Издавачка кућа Klett,
Наставна средства:
Београд, 2020.
 Незрина Миховић, Хемија 7 – дигитални уџбеник за седми
разред основне школе, Издавачка кућа Klett, Београд, 2020.
Облици рада: фронтални рад, индивидуални рад, рад у групи
Међупредметне комуникативна компетенција, компетенција за учење,
компетенције: дигитална компетенција
Међупредметно
физика, техника и технологија
повезивање:
Кључни појмови: физичка својства супстанци, хемијска својства супстанци

19
Приказ мултимедијалних садржаја наставне
јединице

20
ТОК ЧАСА

Планиране активности Планиране


наставника/наставнице: активности
ученика:
Уводни део часа (5 минута)
Емоционална припрема
Наставник/наставница проверава успешност израде домаћих ‒ одговара на
задатака. Заједно са ученицима разговара о материји и њеним питања;
видовима постављајући им питања: ‒ износи своје
мишљење;
1. Шта је материја? ‒ слуша одговоре
2. Која су два основна вида материје? других ученика;
‒ учествује у
Најава наставне јединице дискусији;
Истаћи циљ часа и најавити наставну јединицу – Физичка и ‒ записује наслов
хемијска својства супстанци. лекције у свеску.
Наставник записује наслов на табли (Физичка и хемијска
својства супстанци).

Главни део часа (30 минута)


Дигитални садржај
Заједно са ученицима прелистати стране у дигиталном уџбенику ‒ прати упутства
и упознати их са мултимедијалним садржајем лекције 2.4. наставника;
Наставник пушта аудио ( ) на страни 32, којим ученике упућује ‒ проучава
на кључне речи лекције. илустрације и
фотографије;
Да ли се супстанце разликују по особинама? ‒ износи своје
Наставник увећава ( ) слике 2.4.1. и 2.4.2. и тражи од ученика мишљење;
да опишу две супстанце које су сличне по изгледу и да наведу ‒ износи своје
сличности и разлике за које они знају. Кроз анализу слика 2.4.1. запажање;
и 2.4.2. са ученицима доћи до закључка да две супстанце могу на ‒ анализира и
први поглед да изгледају исто, али да њихова својства могу бити закључује;
различита. Након тога, наствник/наставница приказује ( ) ‒ уочава разлике и
ПРИМЕР и на исти начин са ученицима анализира приказане сличности међу
појмовима;
супстанце, после чега треба одгледати видео ( ) за натријум и
‒ самостално
сумпор.
одговара на
питања из
Наставник увечава ( ) слику 2.4.4. и објашњава да агрегатно
приложених
стање супстанце зависи од температуре супстанце при
апаратура у
одређеном притиску. Приказује ( ) слику 2.4.5. и истиче да је, лекцији;
поред температуре топљења (мржњења) и температуре кључања, ‒ анализира и
густина такође карактеристична за супстанце. Навести ученике упоређује своје
да самостално уоче, посматрајући слику 2.4.5, да бакар има већу са одговорима
густину од воде. Ученике упутити на садатак ( ) на страни 33. других ученика;
Приказивањем ( ) слике 2.4.6. наставник подстиче ученике на ‒ записује у
размишљање о томе по чему се супстанце још могу разликовати. свеску
слика горе и слика доле. најважније
делове
обрађеног
садржаја.
Наставник наводи да су сва до сада описана својства физичка
21
својства. Увећава ( ) дефиницију шта су физичка својства.
Упутити ученике на видео ( ). На основу слике 2.4.7. ученик
треба да уочи корозију метала, након чега се отвара додатни
садржај ( ). На крају наставник дефинише хемијска својства.
Наводи да две различите супстанце не могу имати иста физичка
и хемијска својства. Увећањем ( ) табеле 2.4.1. наставник
ученицима приказује супстанце и њихове примене. Наставник
треба да наведе ученике да самостално формулишу разлике
између физичких и хемијских својстава супстанци.

Завршни део часа (10 минута)


Ученике упутити на апаратуру „Хемијска мозгалица“ на страни ‒ чита подсетник;
33. Тражити од њих да одговоре на питања на крају лекције ‒ одговара на
(страна 34). Задати ученицима домаћи задатак из питања.
Лабораторијских вежби са задацима: 33 и 34.

Изглед табле

Физичка и хемијска својства супстанци

22
‒ ученик зна и разуме физичка и хемијска својства
Начини провере
супстанци;
остварености исхода кроз
‒ ученик зна да разликује физичка и хемијска својства
активности ученика:
супстанци.
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
 Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
 Да ли сам
планирао/планирала
адекватне активности
ученика?
 Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
 Шта бих
променио/променила?

23
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 10

Предмет: Хемија Школа и разред:


Наставник/
Датум одржавања:
наставница:
Наставна Хемијска лабораторија
тема/област:
Физичка својства супстанци, мерење масе, запремине и
Наставна јединица: температуре супстанце (лабораторијска вежба 2)

Тип часа: вежба


 Развијање вештине мерења физичких величина: масе,
Циљ часа:
запремине и температуре.
На крају часа ученик ће бити у стању да:
 развија вештине извођења лабораторијских техника рада:
мешање, загревање и уситњавање супстанце;
Очекивани исходи
на крају часа:  изабере одговарајући прибор и посуђе за рад;
 правилно и безбедно рукује лабораторијским прибором и
посуђем;
 изводи закључке на основу изведеног експеримента.
практичан рад у лабораторији, метода разговора, метода
Наставне методе:
демонстрације, истраживачка метода
 Незрина Миховић, Милош Козић, Невена Томашевић,
Драгица Крвавац, Милан Младеновић, Хемија 7 – уџбеник
за седми разред основне школе, Издавачка кућа Klett,
Београд, 2020.
 Незрина Миховић, Хемија 7 – дигитални уџбеник за седми
Наставна средства:
разред основне школе, Издавачка кућа Klett, Београд, 2020.
 Милош Козић, Невена Томашевић, Драгица Крвавац,
Незрина Миховић, Милан Младеновић, Хемија 7 –
лабораторијске вежбе са задацима за седми разред
основне школе, Издавачка кућа Klett, Београд, 2020.
Облици рада: рад у групи
Међупредметне комуникативна компетенција, компетенција за учење,
компетенције: дигитална компетенција
Међупредметно
хемија, физика, биологија, техника и технологија
повезивање:
Кључни појмови: мерење масе, запремине и температуре супстанце

24
ТОК ЧАСА

Планиране активности Планиране


наставника/наставнице: активности
ученика:
Уводни део часа (5 минута)
Емоционална припрема
Наставник/наставница проверава успешност израде домаћих ‒ одговара на
задатака. Поновити правила рада у хемијској лабораторији са питања;
ученицима кликом на код табеле 2.2.1. на странама 24 и 25. ‒ износи своје
мишљење;
Наставник још једном приказује табелу 2.1.2. – Мерни
‒ слуша одговоре
инструменти и физичке величине које се њима мере (страна 22).
других ученика;
Најава наставне јединице ‒ учествује у
Истаћи циљ часа и најавити наставну јединицу – Физичка дискусији;
својства супстанци, мерење масе, запремине и температуре ‒ записује наслов
супстанце (лабораторијска вежба 2). лабораторијске
Наставник записује наслов на табли (Физичка својства вежбе у свеску.
супстанци, мерење масе, запремине и температуре супстанце
(лабораторијска вежба 2)).

Главни део часа (30 минута)


Поделити ученике у групе. Наговестити им да сваки ученик ‒ прати упутства
треба да има испред себе Лабораторијске вежбе са задацима и да наставника;
отворе страну 18. Свака група треба да прочита циљеве вежбе, ‒ износи своје
припремне активности. Када све групе буду спремне, крећу са мишљење;
радом вежбе 1 (Мерење масе на ваги) уз помоћ и надзор ‒ износи своје
наставника/наставнице. Након вежбе 1, сви ученици одговарају запажање;
на питања на страни 19 Лабораторијских вежби са задацима, која ‒ анализира и
се тичу вежбе. Након тога следи вежба 2 (Мерење запремине закључује;
течности мензуром, пипетом и биретом). После вежбе одговарају ‒ уочава разлике и
на питање. На крају одрадити вежбу 3 (Мерење температуре сличности међу
течности), такође уз надзор и помоћ наставника/наставнице. појмовима;
Ученици треба графички да представе своје резултате на 20. ‒ самостално
страни. На крају сваке вежбе имају питања на која свака група одговара на
треба да одговори. Представник сваке групе излаже своје питања у вези са
резултате и одговоре на табли. лабораторијским
вежбама;
‒ анализира и
упоређује своје
са одговорима
других ученика;
‒ записује у свеску
делове
лабораторијске
вежбе.
Завршни део часа (10 минута)
Заједно са свим ученицима проћи кроз анализу лабораторијских ‒ чита подсетник;
активности (страна 20) и продискутовати о њима. ‒ одговара на
питања.

25
Изглед табле

Физичка својства супстанци, мерење масе, запремине и температуре


супстанце
(лабораторијска вежба 2)

‒ развијене вештине извођења лабораторијских техника


рада: мешање, загревање и уситњавање супстанце;
‒ ученик зна да изабере одговарајући прибор и посуђе
Начини провере
за рад;
остварености исхода кроз
‒ ученик зна да правилно и безбедно рукује
активности ученика:
лабораторијским прибором и посуђем;
‒ ученик зна да изводи закључке на основу изведеног
експеримента.
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
 Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
 Да ли сам
планирао/планирала
адекватне активности
ученика?
 Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
 Шта бих
променио/променила?

26
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 11

Предмет: Хемија Школа и разред:


Наставник/
Датум одржавања:
наставница:
Наставна Хемијска лабораторија
тема/област:
Наставна јединица: Физичке и хемијске промене супстанци

Тип часа: обрада


 Стицање знања о физичким и хемијским променама
Циљ часа:
супстанци.
На крају часа ученик ће бити у стању да:
Очекивани исходи
на крају часа:  разуме физичке и хемијске промене супстанци;
 разликује физичке и хемијске промене супстанци.
метода усменог излагања, метода разговора, метода
Наставне методе:
демонстрације, хеуристичка метода, истраживачка метода
 Незрина Миховић, Милош Козић, Невена Томашевић,
Драгица Крвавац, Милан Младеновић, Хемија 7 – уџбеник
за седми разред основне школе, Издавачка кућа Klett,
Наставна средства:
Београд, 2020.
 Незрина Миховић, Хемија 7 – дигитални уџбеник за седми
разред основне школе, Издавачка кућа Klett, Београд, 2020.
Облици рада: фронтални рад, индивидуални рад, рад у групи
Међупредметне комуникативна компетенција, компетенција за учење,
компетенције: дигитална компетенција
Међупредметно
физика, техника и технологија
повезивање:
Кључни појмови: физичке промене супстанци, хемијске промене супстанци

27
Приказ мултимедијалних садржаја наставне
јединице

28
ТОК ЧАСА

Планиране активности Планиране


наставника/наставнице: активности
ученика:
Уводни део часа (5 минута)
Емоционална припрема
Наставник/наставница проверава успешност израде домаћих ‒ одговара на
задатака. Поставити питања: питања;
‒ износи своје
1. Шта су физичка својства? Наведите пример. мишљење;
2. Шта су хемијска својства? Наведите пример. ‒ слуша одговоре
других ученика;
Најава наставне јединице ‒ учествује у
Истаћи циљ часа и најавити наставну јединицу – Физичке и дискусији;
хемијске промене супстанци. ‒ записује наслов
Наставник записује наслов на табли (Физичке и хемијске промене лекције у свеску.
суптанци).

Главни део часа (30 минута)


Дигитални садржај
Заједно са ученицима прелистати стране у дигиталном уџбенику ‒ прати излагање
и упознати их са мултимедијалним садржајем лекције 2.5. наставника;
Наставник пушта аудио ( ) на страни 35, којим ученике упућује ‒ прати упутства
на кључне речи лекције. наставника;
‒ проучава
Да ли се супстанце разликују по особинама? илустрације и
Наставник увећава ( ) слику 2.5.1. и тражи од ученика да фотографије;
опишу шта уочавају на њој. ‒ износи своје
мишљење;
Какве промене супстанци могу бити? ‒ износи своје
запажање;
Наставник увећава ( ) слику 2.5.2. и очекује од ученика да
‒ анализира и
опишу шта су уочили на њој. На основу приказаних слика и
закључује;
анализе ученика, наставник и ученици доносе закључак да је
‒ уочава разлике и
папир променио облик. Наставник поставља питање: „Шта су
сличности међу
физичка својства?“ Након тога заједно са ученицима ће
појмовима;
дефинисати шта су физичке промене. Приказује ( ) табелу ‒ самостално
2.5.1. у којој су представљени процеси и физичке промене. На одговара на
основу приказа ученици одговарају на интерактивне задатке ( питања из
). Приказом ( ) слике 2.5.3. објашњава се промена агрегатног приложених
стања на примеру воде. Наставник увећава ( ) сумирање апаратура у
лекцији;
физичке промене. Приказавши ( ) слику 2.5.4. наставник од
‒ анализира и
ученика жели да чује шта су управо уочили посматрајући је. На
упоређује своје
тај начин наставник заједно са ученицима дефинише хемијску
са одговорима
промену. Увећањем ( ) табеле 2.5.2. наставник приказује других ученика;
процесе и хемијске промене. Ученике упућује на задатке ( ) ‒ записује у
који су повезани са табелом 2.5.2. Увећати ( ) сумирање свеску
најважније
хемијске промене. Упутити ученике на задатак ( ). Доказ да је
делове
дошло до хемијске промене може бити промена боје реактаната
обрађеног
(слика 2.5.5), издвајање талога (слика 2.5.6), издвајање гаса
садржаја и
29
(слика 2.5.7) или појава светлости (слика 2.5.8). Упутити ученике огледа.
на скенирање QR кода и апаратуре „Пример“ и „Хемијска
мозгалица“ (страна 37).

Завршни део часа (10 минута)


Тражити од ученика да одговоре на питања на крају лекције ‒ чита подсетник;
(страна 38). Задати им домаћи задатак из Лабораторијских вежби ‒ одговара на
са задацима и то задатке: 52, 53, 55 и 57. Ученике упутити на питања.
апаратуру „Активност више“.

Изглед табле

Физичке и хемијске промене супстанци

‒ ученик зна и разуме физичке и хемијске промене


Начини провере
супстанци;
остварености исхода кроз
‒ ученик зна да разликује физичке и хемијске промене
активности ученика:
супстанци.
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
 Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
 Да ли сам
планирао/планирала
адекватне активности
ученика?
 Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
 Шта бих
променио/променила?

30
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 12

Предмет: Хемија Школа и разред:


Наставник/
Датум одржавања:
наставница:
Наставна Хемијска лабораторија
тема/област:
Физичке и хемијске промене супстанци (лабораторијска вежба
Наставна јединица: 3)

Тип часа: вежба

Циљ часа:  Испитивање промена супстанци.


На крају часа ученик ће бити у стању да:
 развије вештине испитивања промена супстанци;
Очекивани исходи  изабере одговарајући прибор и посуђе за рад;
на крају часа:  правилно и безбедно рукује лабораторијским прибором и
посуђем;
 изводи закључке на основу изведеног експеримента.
практичан рад у лабораторији, метода разговора, метода
Наставне методе:
демонстрације, истраживачка метода
 Незрина Миховић, Милош Козић, Невена Томашевић,
Драгица Крвавац, Милан Младеновић, Хемија 7 – уџбеник
за седми разред основне школе, Издавачка кућа Klett,
Београд, 2020.
 Незрина Миховић, Хемија 7 – дигитални уџбеник за седми
Наставна средства:
разред основне школе, Издавачка кућа Klett, Београд, 2020.
 Милош Козић, Невена Томашевић, Драгица Крвавац,
Незрина Миховић, Милан Младеновић, Хемија 7 –
лабораторијске вежбе са задацима за седми разред
основне школе, Издавачка кућа Klett, Београд, 2020.
Облици рада: рад у групи
Међупредметне комуникативна компетенција, компетенција за учење,
компетенције: дигитална компетенција
Међупредметно
физика, биологија, техника и технологија
повезивање:
Кључни појмови: физичке и хемијске промене супстанци

31
ТОК ЧАСА

Планиране активности Планиране


наставника/наставнице: активности
ученика:
Уводни део часа (5 минута)
Емоционална припрема
Наставник/наставница проверава успешност израде домаћих ‒ одговара на
задатака. Поновити правила рада у хемијској лабораторији са питања;
ученицима приказом ( ) табеле 2.2.1. на странама 24 и 25. ‒ износи своје
Поставити питања: мишљење;
‒ слуша одговоре
1. Шта су физичке промене? других ученика;
‒ учествује у
2. Шта су хемијске промене?
дискусији;
Најава наставне јединице ‒ записује наслов
Истаћи циљ часа и најавити наставну јединицу – Физичке и лабораторијске
хемијске промене супстанци (лабораторијска вежба 3). вежбе у свеску.
Наставник записује наслов на табли (Физичке и хемијске промене
супстанци (лабораторијска вежба 3)).

Главни део часа (35 минута)


Поделити ученике у 5 група. Наговестити им да сваки ученик ‒ прати упутства
треба да има испред себе Лабораторијске вежбе са задацима и да наставника;
отворе страну 20. Прва група ради вежбу 1 (Добијање креде у ‒ износи своје
праху), друга група вежбу 2 (Испитивање промене коцке леда), мишљење;
трећа група вежбу 3 (Испитивање промене бакарне жице), ‒ износи своје
четврта група вежбу 4 (Хемијски балон) и, на крају, пета група запажање;
ради вежбу 5 (Испитивање промене магнезијумове траке). Свака ‒ анализира и
група треба да прочита циљеве вежбе, припремне активности. закључује;
Када све групе буду спремне, крећу са радом својих вежби уз ‒ уочава разлике и
помоћ и надзор наставника/наставнице. На крају сваке вежбе сличности међу
имају питања на која треба да одговоре. Представник групе појмовима;
износи своје резултате и одговоре на табли. ‒ самостално
одговара на
питања у вези са
лабораторијским
вежбама;
‒ анализира и
упоређује своје
са одговорима
других ученика;
‒ записује у свеску
најважније
делове
лабораторијске
вежбе.

Завршни део часа (5 минута)


Наставник заједно са ученицима пролази кроз анализу ‒ чита подсетник;
32
лабораторијских активности (страна 22). ‒ одговара на
питања.

Изглед табле

Физичке и хемијске промене супстанци


(лабораторијска вежба 3)

‒ развијене вештине извођења лабораторијских


техника рада: мешање, загревање и уситњавање
супстанце;
Начини провере ‒ ученик зна да изабере одговарајући прибор и посуђе
остварености исхода кроз за рад;
активности ученика: ‒ ученик зна да правилно и безбедно рукује
лабораторијским прибором и посуђем;
‒ ученик зна да изводи закључке на основу изведеног
експеримента.
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
 Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
 Да ли сам
планирао/планирала
адекватне активности
ученика?
 Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
 Шта бих
променио/променила?

33
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 13

Предмет: Хемија Школа и разред:


Наставник/
Датум одржавања:
наставница:
Наставна Хемијска лабораторија
тема/област:
Хемијски експеримент; Хемијска лабораторија;
Наставна јединица: Лабораторијско посуђе и прибор; Физичка и хемијска својства
супстанци; Физичке и хемијске промене супстанци
Тип часа: утврђивање
 Утврђивање знања о фазама научног метода, шта је
хемијски експеримент, демонстрациони оглед, које физичке
величине и мерне јединице се најчешће користе у хемији,
Циљ часа:
основним правилима рада, о томе шта подразумева прва
помоћ у хемијској лабораторији и физичким и хемијским
својствима супстанци и њиховим променама.
На крају часа ученик ће бити у стању да:
 разуме фазе научног метода, шта је хемијски експеримент,
демонстрациони оглед, које физичке величине и мерне
јединице се најчешће користе у хемији;
Очекивани исходи
 примени знања уз поштовање основних правила рада;
на крају часа:
 разуме шта подразумева прва помоћ у хемијској
лабораторији;
 разуме и разликује физичка и хемијска својства супстанци;
 разуме и разликује физичке и хемијске промене супстанци.
Наставне методе: метода усменог излагања, метода разговора, рад на тексту
Незрина Миховић, Хемија 7 – петнаестоминутни тестови за
Наставна средства: седми разред основне школе, Издавачка кућа Klett, Београд,
2020.
Облици рада: индивидуални рад
Међупредметне комуникативна компетенција, компетенција за учење,
компетенције: дигитална компетенција
Међупредметно хемија, физика, биологија, техника и технологија
повезивање:
научни метод, хемијски експеримент, демонстрациони оглед,
међународни систем јединица, хемијска лабораторија, правила
Кључни појмови: рада, прва помоћ, лабораторијска опрема, посуђе, прибор,
апаратура, инструменти за мерење, физичка и хемијска својства
супстанци, физичке и хемијске промене супстанци

34
ТОК ЧАСА

Планиране активности Планиране


наставника/наставнице: активности
ученика:
Уводни део часа (5 минута)
Емоционална припрема
Саопштити ученицима да је на реду час утврђивања и да ће ‒ прати излагање
радити петнаестоминутне тестове. наставника.

Главни део часа (15 минута)


Наставник ученике дели у 4 групе и даје им тестове. Сваки ‒ прати упутства
ученик добија петнаестоминутни тест који садржи питања за наставника;
проверу знања након завршетка друге области. ‒ проучава
Тестове преузети из додатка за наставнике који прати овај илустрације и
уџбенички комплет. фотографије;
‒ износи своје
мишљење;
‒ износи своје
запажање;
‒ анализира и
закључује;
‒ уочава разлике и
сличности међу
појмовима;
‒ самостално ради
тест.
Завршни део часа (25 минута)
Заједно са ученицима наставник ће продискутовати о решењима. ‒ одговара на
Задати ученицима да провежбају задатке из Лабораторијских питања;
вежби са задацима од стране 22. ‒ анализира и
упоређује своје
са одговорима
других ученика.

Изглед табле

Хемијска лабораторија
(утврђивање)

35
‒ разуме фазе научног метода, шта је хемијски
експеримент, демонстрациони оглед, које физичке
величине и мерне јединице се најчешће користе у
хемији;
‒ примењује знања уз поштовање основних правила
Начини провере
рада;
остварености исхода кроз
‒ разуме шта подразумева прва помоћ у хемијској
активности ученика:
лабораторији;
‒ разуме и разликује физичка и хемијска својства
супстанци;
‒ разуме и разликује физичке и хемијске промене
супстанци.
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
 Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
 Да ли сам
планирао/планирала
адекватне активности
ученика?
 Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
 Шта бих
променио/променила?

36
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 14

Предмет: Хемија Школа и разред:


Наставник/
Датум одржавања:
наставница:
Наставна Хемија као експериментална наука и хемија у свету око нас
тема/област: Хемијска лабораторија
Увод и изучавање хемије; Супстанца; Врсте супстанци;
Хемијски експеримент; Хемијска лабораторија;
Наставна јединица:
Лабораторијско посуђе и прибор; Физичка и хемијска својства
супстанци; Физичке и хемијске промене супстанци
Тип часа: систематизација
 Утврђивање појмова и оцењивање нивоа усвојености
Циљ часа:
градива 1. и 2. теме.
На крају часа ученик ће бити у стању да:
 разуме историјски развој хемије;
 разуме шта је хемија;
 идентификује и објашњава појмове који повезују хемију са
другим наукама и различитим професијама и принципима
одрживог развоја;
Очекивани исходи  разликује супстанце, физичка тела и физичко поље;
на крају часа:  разликује елементе од једињења на примерима супстанци из
окружења;
 препознаје примере смеша у свакодневном окружењу;
 развије способности уочавања различитих својстава
супстанци;
 развије способности разликовања физичких промена од
хемијских промена.
Наставне методе: метода усменог излагања, метода разговора
 Незрина Миховић, Хемија 7 – петнаестоминутни тестови
за седми разред основне школе, Издавачка кућа Klett,
Београд, 2020.
Наставна средства:  Милош Козић, Невена Томашевић, Драгица Крвавац,
Незрина Миховић, Милан Младеновић, Хемија 7 –
лабораторијске вежбе са задацима за седми разред основне
школе, Издавачка кућа Klett, Београд, 2020.
Облици рада: индивидуални рад
Међупредметне комуникативна компетенција, компетенција за учење,
компетенције: дигитална компетенција
Међупредметно хемија, физика, биологија, техника и технологија
повезивање:
наука, хемија, супстанца, професије, материја, супстанца,
физичко тело, физичко поље, кретање материје, чисте
супстанце, хемијски елемент, хемијско једињење, смеша,
научни метод, хемијски експеримент, демонстрациони оглед,
Кључни појмови:
међународни систем јединица, хемијска лабораторија, правила
рада, прва помоћ, лабораторијска опрема, посуђе, прибор,
апаратура, инструменти за мерење, физичка и хемијска својства
супстанци, физичке и хемијске промене супстанци

37
ТОК ЧАСА

Планиране активности Планиране


наставника/наставнице: активности
ученика:
Уводни део часа (5 минута)
Емоционална припрема
Саопштити ученицима да је на реду час систематизације и рећи ‒ прати упутства
им да припреме свеске са урађеним задацима који су задати за наставника.
домаћи.
Главни део часа (30 минута)
Наставник врши усмену проверу знања ученика. Током усмене ‒ одговара на
провере знања, ученици решавају задатке и одговарају на питања питања;
из Лабораторијских вежби са задацима у вези са темом 1 и темом ‒ износи своје
2. мишљење;
‒ слуша одговоре
других ученика;
‒ учествује у
дискусији;
‒ проучава
илустрације и
фотографије;
‒ износи своје
мишљење;
‒ износи своје
запажање;
‒ анализира и
закључује;
‒ уочава разлике и
сличности међу
појмовима;
‒ самостално ради
задатке.
Завршни део часа (10 минута)
Заједно са ученицима наставник ће продискутовати о нивоу ‒ одговара на
усвојености градива и решењима из Лабораторијских вежби са питања;
задацима. ‒ анализира и
упоређује своје
са одговорима
других ученика.

38
Изглед табле

Хемија као експериментална наука и хемија у свету око нас


Хемијска лабораторија
(систематизација)

‒ ученик зна историјски развој хемије;


‒ ученик зна шта је хемија;
‒ идентификује и објашњава појмове који повезују
хемију са другим наукама и различитим професијама
и принципима одрживог развоја;
‒ разликује супстанце, физичка тела и физичко поље;
‒ разликује елементе од једињења на примерима
супстанци из окружења;
Начини провере ‒ препознаје примере смеша у свакодневном окружењу;
остварености исхода кроз ‒ разуме фазе научног метода, шта је хемијски
активности ученика: експеримент, демонстрациони оглед, које физичке
величине и мерне јединице се најчешће користе у
хемији;
‒ примењује знања уз поштовање основних правила
рада;
‒ разуме шта подразумева прва помоћ у хемијској
лабораторији;
‒ разликује физичка и хемијска својства супстанци;
‒ разликује физичке и хемијске промене супстанци.
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
 Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
 Да ли сам
планирао/планирала
адекватне активности
ученика?
 Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
 Шта бих
променио/променила?

39

You might also like