You are on page 1of 8

 За писање ове припреме коришћен је образац из извора Бјекић, Д., Бјекић, М.

и Папић,
Ж., (2009.). Практикум 1, Педагошко-методички приручник за Практичан рад будућих
професора техничко-информатичког подручја, Чачак: Технички факултет у Чачку.

Припрема за час са сценаријем


Школа: Гимназија у Чачку
Одељење: 1/1

Посебне карактеристике природно-математички смер


одељења
Наставник: Данка Вујичић

Предмет: хемија

Наставна тема Хемијске реакције Редни број наставне теме: 5.

Н. јединица Брзина хемијске реакције Редни број наставне јединице: 3.

Редни број 28. и 29.


часа Датум реализације часа: _____
Тип часа Обрада новог градива

Циљеви наставне теме / наставне јединице


образовни материјални: Стицање знања о брзини хемијске реакције, обрасцима за њено израчунавање,
услова од којих зависи

образовни функционални Развој аналитичког мишљења, логичког закључивања, развијање способности


поимања и предвиђања узрочно-последичних веза међу конкретним и
апстрактним појмовима, развијање способности апстраховања и генерализације,
развијање способности посматрања и уочавања промена, закључивања на
основу изведеног огледа
васпитни Развијање културе јављања за реч, културе изражавања (у хемијском смислу) и
аргументованог дискутовања, подстицање заинтересованости за
експериментални рад и за предмет хемије, развој поступности, радозналости
Очекивани ефекти (исходи) Зна да наведе и објасни од којих фактора (температуре, концентрације, природе
наставне јединице – супстанце, катализатора) зависи брзина хемијске реакције и на који начин, уме да
очекивани ефекти се повеже резултате огледа са теоријским знањем о утицају наведених фактора на
наводе на нивоу брзину хемијске реакције, тумачи и објашњава законитости из израза за брзину
манифестованог, хемијске реакције, уме да за задату хемијску реакцију прикаже израз за брзину
проверљивог и мерљивог хемијске реакције поштујући Гулдберг-Вагеов закон, интегрише релевантна знања
понашања из осталих извора у целину и препознаје значај контроле услова брзине хемијских
реакција у свакодневном животу
Организациони елементи
Наставне методе вербална монолошка метода предавања, вербална дијалошка метода дискусије,
метода демонстрације, хеуристички приступ
Организациони облици фронтални, индивидуални, групни рад
наставе

Активирани облици учења Учење открићем, смисаоно рецептивно вербално учење, коооперативно учење

Наставна средства
радни материјал Детаљна упутства за предвиђене огледе са остављеним местом за опис
запажања ученика
техничко-технолошка -
помагала

остала средства Лабораторијски прибор и супстанце (решо, епрувете, сталак, хемикалије, чаше)

Место одржавања часа:


Литература за ученике Хемија-Уџбеник за први разред гимназије природно-математичког смера, Драгица
Тривић, Милош Милчић
за наставника Хемија-Уџбеник за први разред гимназије природно-математичког смера, Драгица
Тривић, Милош Милчић;
Опћа и анорганска кемија, Липановић, Филиповић
Интеракција са другим Биологија, физика
предметима
Интеракција са другим темама Емзими, Кинетичка енергија

Активности: Основни део планирања часова и посебно се разрађују и обликују одговарајући протоколи за
конкретне ситуације
Планиране активности ученика Слушање почетних упутстава наставника, подела у групе, обнављање претходно
(опис активности) научених појмова релевантних за ову наставну јединицу, припрема за нове
садржајеактивно слушање предавања наставника, праћење огледа које наставник
изводи, извршавање задатака по групама, извештавање група

Планиране активности Даје упутства, помаже ученицима у подели на групе, припрема радни материјал,
наставника (опис активности) прати рад група, помаже у обликовању групног рада, усмерава и подстице рад у
групи, обрађује предавањем нови садржај, интегрише рад ученика групама у
оквире садржаја који се обрађује, вреднује постигнуће група и појединаца

Тајминг (временска Уводни део часа: 10 минута; Одређивање циља часа, подела у групе, понавњање
организација часа) релевантних појмова и навођење реакција значајних за садржај ове наставне
Реализује се у току 2 јединице из градива које је предходно обрађивано у школовању,давање
школска часа!!! инструкција о улози група
Главни део часа: 60 минута; Стицање новог знања-Наставник предаје наставну
јединицу излажући градиво систематски и укључујући сва запажања и закључке до
којих ученици долазе након изведених огледа
Забршни део часа: 20 минута; Интеграција знања и резимирање-Наставник
поставља питања,ученици одговрају
Евалуација наставног часа

Евалуација постигнућа Вредновање и оцењивање резултата групе и појединца


ученика /ефеката (опис
активности)
Евалуација процеса (опис Вредновање групне активности, анализа и усмеравање
активности)

Активности ученика, ток активности, радни материјал и задаци, протоколи праћења


напредовања ученика у оквиру тих активности се детаљно планирају!

Сценарио и ток часа

Уводни део часа ( предвиђено време 10 минута)


1.корак: Одређивање циља часа, подела ученика у групе

2.корак : обнављање релевантних појмова из физике и биологије , навођење примера различитих брзина
хемијских реакција из свакодневног живота

Наставник поставља питање: Шта су ензими и зашто су важни? Шта је кинетичка енергија? Како она
доприноси кретању молекула?Које примере хемијских реакција познајете а на основу којих бисмо могли
извести закњучак о њиховој различитој брзини одигравања?

2
Очекивани одговори ученика: Ензими су биокатализатори који убрзавају хемијске реакције у организму и
преко милион пута. Важни су за одржање живота и метаболичких путева (варење хране, ћелијско дисање...) а
користе се и у свакодневним условима (нпр. у детерџентима за судове и веш).
Кинетичка енергија је врста механичке енергије коју тело поседује приликом кретања. Као и код тела и код
молекула ова енергија је неопходна за њихово кретање.
Примери за различите брзине реакција су: труљење јабуке, рђање гвожђа, тренутне јонске реакције,
експлозије...
3. корак : Наставник наводи ученике на дефиницују појма брзине хемијске реакције,
исписује на табли израз за брзину хемијске реакције, разматра са ученицима начине праћења брзине хемијске
реакције, наводи теоријско објашњење судара честица при хемијским реакцијама,дефинише појам енергије
активације,графички приказује
дијаграма ефикасних судара честица, смањење Еа услед деловања катализатора,наводи фактора од којих
зависи брзина хемијске реакције

Наставник наглашава да поред већ изучаваних топлотних ефеката важна особина хемијских реакција је и
њихова брзина. Део хемије који се бави проучавањем хемијских реакција је хемијска кинетика.
Брзина хемијске реакције се дефинише као промена концентрације неког од учесника у реакцији(реактанта
или проивода реакције) у јединици времена. Представља се изразом:
1 ∆C
ν=± ∙
ν ∆t
ν−брзина хемијске реакције
+ за проиводе реакције чија се концентрација повећава током реакције
- за реактанте чија се концентрација смањује током реакције
ν - стехиометријски коефицјенат испред учесника у реакцији у односу на који се израчунава брзина хемијске
реакције
∆ C - промена концентрације учесника у реакцији у односу на који се израчунава брзина хемијске реакције у
јединици времена
∆ t - временски интервал у токукога се прати промена брзине хемијске реакције

Израз за брзину хемијске реакције према Гулдберг Вагеовом закону за реакцију :

2А (g) + B(g) → 2C(g)

V=k [A]2 [B]

* у овај израз за брзину хемијске реакције се уносе само концентрације реактаната и то ако су у гасовитом
агрегатном стању или у виду раствора

У пракси се праћење брзине хемијске реакције врши нпр. на основу мерење запремине издвојеног гаса, масе
добијеног талога, интензитета обојености ратвора у јединици времена...

Енергија активације (Еа) је најмања потребна енергија која ће довести до ефикасног судара честица, тј. до
хемијске реакције између њих. Судари који не доводе до хемијске реакције између честица зову се еластични...

Брзина хемијске реакције зависи од природе супстанце које у њој учествују, температуре на којој се одвија
реакција ( повишење температуре убрзава хемијуску реакцију без обзира да ли је реакција егзотермна или
ендотермна!!!), концентрације супстанци кој еучествују у реакцији и додатка катализатора.
Катализатори су супстанце које убрзавају хемијске реакције а да и њих излазе непромењени, и то тако што
снижавају Еа реакције. Насупрот њима су инхибитори.

4.и 5. Корак: Наставник изводи експерименте који приказује зависност брзине хемијске реакције наведених
фактора, шученици бележе запажања у оквиру радног материјала;
Дискутовање екперименталних запажања,бележење заједничких закључака на основу теоријског знања и
екперименталних резултата

Радни материјал:

1.оглед:
Растварање комадића магнезијума, цинка и калаја у ЗАПАЖАЊА:У првој епрувети издваја се највише
хлороводоничној киселини. У све три епрувете сипа мехурића, у другој мање а у трећој најмање.
се око 2 cm3 хлороводоничне киселине. У прву се Очекивани закључак ученика:
дода комадић Mg, у другу Zn, а у трећу Sn. Реакције Брзина хемијске реакције зависи од природе
до којих долазу су: рекатаната. У овом случају магнезијум има највише
Mg(s) + HCl(аq) → MgCl2(аq) + H2(g) изражена метална својства, па се најбрже и
Zn(s) + HCl(аq) → ZnCl2(аq) + H2(g) најлакше раствара у хлороводоничној киселини.
Sn (s) + HCl (аq) → SnCl2(аq) + H2(g) Друга реакција је спорија, јер је цинк прелазни а
У све три реакције се издваја водоник у гасовитом трећа најспорија јер је калај металоид. То се може
стању што у очавамо по издвајању мехурића: видети по количини мехурића који се издвајају у
Питање: У којој епрувети се мехурићи издвајају епруветама а потичу од издвојеног водоника у
најбрже? реакцијама.
Шта се на основу тога може закључити везано ѕа
брзину хемијске реакције?
2.оглед: ЗАПАЖАЊА:У првој епрувети се најбрже јавља
Реакција која се изводи је: замућење, затим у другој и после неког времена у
Na2S2O3(аq) + H2SO4(аq)→ S(s) + Na2SO4(аq) + H2O(l) + SO2(g) трећој.
Реакција се изводи у три различите епрувете, са три Очекивани закључак ученика:
различите концентрације раствора натријум- Брзина хемијске реакције зависи од концентрације
тиосулфата, у првој епрувети користи се највећа реактаната. Пошто је у првој епрувети била
концентрација С1<С2<С3, у другој мања а у трећој највећа концентрација натријум-тиосулфата
најмања. Након неког времена почеће да се реакција се у њој најбрже одиграла што се уочава по
појављују замућења у епруветама... појави замућења које потиче од издвојеног
Питање: Од чега потиче замућење у епруветама?Шта колоидног сумпора. Затим у другој и на крају у
на основу експеримента закључујемо о утицају трећој епрувети.То значи да је повећање брзине
концентрација реактаната на брзину хемијске хемијске реакције у коелацији са повећањем
реакције? концентрације учесника у реакцији.
3.оглед ЗАПАЖАЊА:У првој епрувети се најбрже јавља
Реакција која се изводи је: замућење, затим у другој и после неког времена у
Na2S2O3(аq) + H2SO4(аq)→ S(s) + Na2SO4(аq) + H2O(l) + SO2(g) трећој
Реакција се изводи у три различите епрувете, на три Очекивани закључак ученика:
различите температуре. У првој епрувети је највећа Брзина хемијске реакције зависи од температуре.
температура t1<t2<t3, нешто мања у другој и најмања у Повећање температуре повећава брзину хемијске
трећој епрувети. Поново се прати појава замућења у реакције.
свакој од епрувета:
Питање: Шта на основу експеримента закључујемо о
утицају температуре на брзину хемијске реакције?
3.оглед ЗАПАЖАЊА: По додатку катализатора из
Реакција која се изводи је: епрувете се ослобађа велика количина водене паре
H2O2(l) MnO 2 H2O(l) + O2(g)
која је проивод ове егзотермне реакције.
→ Очекивани закључак ученика:
Овај оглед је познатији под именоом „дух из боце“ Додатак катализатора убрзава хемијску реакцију.
Питање: Шта на основу експеримента закључујемо о
утицају катализатора на брзину хемијске реакције?
На крају ове фазе ученици излажу своје коментаре по групама....

6. корак: Резимирање обрађеног градива,задавње домаћег задатка

Наставник поставља следећа питања:


Зашто брзина хемијске реакције зависи од концентрације супстанце?
Зашто брзина хемијске реакције зависи од температуре?
Зашто брзина хемијске реакције зависи од додатка каталиатора?

Очекивани одговори ученика:

Што је већа концентрација реактаната то је већи број честица исамим тим и судара. Што је више судара
4
између честица већи је и број ефикасних судара који доводе до хемијске реакције.

Што је виша температура на којој се изводи хемијска реакција то ће бити и већа кинетичка енергија
молекла. Они ће с брже и хаотичније кретати, самим тим ће чешће долазити до њихових судара и ефикасних
судара па ће бити бржа и хемијска реакција.
Катализатор смањује Еа за одговарајућу реакцију. Услед тога већи број честица има енергију потребну да
дође до ефикасних судара чији се број повећава и хемијска реакција се убрзава.

Домаћи задатак:

1.За дате реакције напиши израз за брзину хемијске реакције по Гулдберг Багеовом закону:
а) SO2(g) + O2(g) → SO3(g)
b) CaCO3(s) → CaO(s) + CO2(g)
c) CO(g) + O2(g) → CO2(g)
2. Наведите неколико реакција из свакодневног живота које се одвијају споро, и једну у којој је значајно присуство
инхибитора.
Планирани садржај рада Активност Активност ученика Планирано Методе и облик Начин праћења Очекивани
наставника време у рада рада ученика ефекти
минутима

1.корак Наводи циљ часа и Слушају одређење 5 минута Вербална Праћење Ученици
Истицање циља начин циља часа и монолошка невербалних препознају
часа и формирање група, давање реализације, размештају метода, знакова који циљ планираних
инструкција о задацима група дели ученике на се по групама које су указују да ли активности
шест група договорене на Фронтални и су ученици
претходним часовима групни облик усмерили своју
рада пажњу на
Смисаоно вербално планиране
рецептивно учење активности

2. корак Поставља питања, Активно слушају, јављају 5 минута Вербална Праћење Ученици
Групно обнављање усмерава одговоре се за реч, дијалошка појединачног самостално
релевантних појмова ученика, дели одговарају на питања метода, ангажовања дефинишу
из физике и биологије, навођење примера наставни ученика, задате
различитих брзина материјал Смисаоно вербално Фронтални и интеракције појмове и
хемијских реакција из свакодневног рецептивно групни рад са њима наводе
живота учење,Кооперативно адекватне
учење по АУН моделу примере
реакција

3. корак Излаже наставни Активно слушају, јављају 15 минута Вербална Праћење Ученици
Дефинисање појма брзине хемијске садржај,записује се за реч, дијалошка невербалних разумеју
реакције, важне кораке, одговарају на питања, метода, знакова који представљене
израза за брзину хемијске реакције, изразе и покушавају да уз смернице указују да ли дефиниције,
начина праћења брзине хемијске реакције реакције на наставника сами дођу до Фронтални, су ученици улогу кинетичке
Наводи теоријско објашњење табли, поставља дефиниција појмова и индивидуални усмерили своју енергије и
судара честица при хемијским питања,покреће закључују и анализирају рад пажњу на укупне енергије
реакцијама,дефинисање појма дијалог о усвајаној узрочно последничне везе предавање честица у
енергије активације,графички приказ наставној јединици, енергије честица, судара и наставника и да њиховим
дијаграма ефикасних судара честица, коментарише брзине реакција, ли активно ефикасним
смањење Еа услед деловања активност ученика, постављају питања, слушају сударима
катализатора,навођење фактора поступно бележе све што наставник
од којих зависи брзина хемијске укључује закључке записује на табли
реакције које излажу
ученици Смисаоно вербално
рецептивно
учење,Кооперативно
учење по АУН моделу,
учење путем открића

6
Планирани садржај рада Активност Активност ученика Планирано Методе и облик Начин праћења Очекивани
наставника време у рада рада ученика ефекти
минутима

4. корак Објашњава сваки Пажљиво прате 45 минута Вербална Прати невербалне Ученици након
Извођење експеримента корак и упућује у експеримент, активно дијалошка знаке пажње извођења огледа
који приказује зависност кораке приликом слушају објашњење метода, слушања и нивоа самостално
брзине хемијске извођења експеримената које демонстрациона разумевања изводе закључке
реакције наведених фактора, реакција, указује на наставник даје, прате метода појава приликом о зависности
бележење запажања њихов запис у упутства и записе у посматрања брзине хемијске
радном материјалу, радном материјалу у вези Фронтални, огледа, прати реакције од
наглашава које са реакцијама које се групни, успостављање природе
врсте промена изводе,бележе своја индивидуални дијалога и супстанце,
треба да прате запажања. Након сваке рад коментара унутар температуре,
сходно запису изведене реакције у току групе концентрације
у виду хемијских предвиђеног времена на реактаната и
реакција код сваког нивоу групе формулишу додатка
од 4 експеримента заједнички закључак у катализатора
у радном вези са запажањима и
материјалу, ,активн теоријским делом који је
о слуша и одговара преходио
на евентуална експерименталном
питања ученика извођењу
Смисаоно вербално
рецептивно
учење,Кооперативно
учење по АУН
моделу,учење путем
открића
Планирани садржај рада Активност Активност ученика Планирано Методе и облик Начин праћења Очекивани
наставника време у рада рада ученика ефекти
минутима

5. корак Позива известиоце Износе своје закључке о 10 минута Вербална Прати активности Ученици
Дискутовање група, подстиче факторима и начинима на дијалошка ученика, оцењује самостално
екперименталних запажања, њихово које утичу на брзину метода дискусије активности процењују
бележење заједничких закључака излагање, хемијске реакције сходно ученика који су тачност и
на основу теоријског редефинише запажањима са Фронтални, били исправност
знања и екперименталних и усваја њихова експерименталног дела, групни рад најангажованији својих и
резултата запажања и уважавајући закључке и или мање закључака
закључке, коментаре претходних ангажовани, прати других група,
коментарише група, евалуирају њихову сагледавају
групну активности група заинтересованост начин групног
активност, ,активно функционисања
слуша и одговара Смисаоно вербално
на евентуална рецептивно
питања ученика учење,Кооперативно
учење по АУН
моделу,учење путем
открића
6. корак Поставља питања Сажето одговарају на 10 минута Вербална Прати и вреднује Ученици умеју да
Резимирање обрађеног у вези са суштином питања, постављају монолошка и активности издвоје
градива, садржаја наставне питања у вези са дијалошка ученика који се најбитнија
задавње домаћег јединице, подстиче евентуалним нејасноћама, метода, метода јављају, њихове сазнања,
задатка ученике да понове бележе домаћи задатак дискусије интеракције схватају значај
дефинисане утицаја на
појмове и Смисаоно вербално Фронтални, брзину хемијске
закњучке, активно рецептивно индивидуални реакције
слуша одговоре учење,Кооперативно рад
ученика, њихова учење по АУН моделу
питања и одговара
на евентуална
питања ученика
задаје домаћи
задатак

You might also like