You are on page 1of 5

8

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС број

Предмет: Биологија Разред: Први


Наставна тема/област: БИОЛОГИЈА КАО ПРИРОДНА НАУКА
Наставна јединица: Принципи биологије 1-3: Хијерархија, интеракција, промет и трансформација енергије
Тип часа: Обрада
Упознавање ученика са кључним биолошким принципима: хијерархијском органозацијом живих система,
Циљ часа: емергентним својставима, интеракцијом и протоком/трансформацијом енергије

Ученик ће бити у стању да:


‒ На примерима објасни хијерархијску организацију живих система
Очекивани исходи ‒ Објасни емергентна својства на различитим нивоима организације
на крају часа: ‒ Наводи примере интеракција организама једних са другима и са неживим окружењем
‒ Објасни трансформацију енергије

Наставне методе: Вербално-текстуална, демонстративно-илустративна
Облици рада: Фронтални, групни рад
Наставна средства: Визуелна, помоћно техничка
комуникација, сарадња, рад с подацима и информацијама, дигитална компетенција, решавање проблема,
Међупредметне компетенције:
целоживотно учење
Међупредметно повезивање: Хемија
принципи биологије, хијерархијска организација живих система, интеракција са средином, промет и
Кључни појмови:
трансформација енергије

МОГУЋИ ТОК ЧАСА


Планиране активности наставника: Планиране активности ученика:
‒ Ученици су на претходном часу добили да
проуче материјал: табелу са хијерархијским
нивоима и на примерима објасне нивое
организације живе материје. ‒ Излажу резултате рада који су имали за
‒ Проверава одговоре на питања из домаћег домаћи задатак
Уводни део часа задатка (прозива првог ученика да прочита ‒ Дискутују, анализирају одговоре
( 10 минута) питање и свој одговор; након тога даје налог ‒ Упоређују своје одговоре са прочитаним и
да ученик прозове следећег ученика и тако бележе исправке
редом)
‒ Подстиче дискусију, анализира одговоре и
даје повратну информацију
‒ Бележи активност ученика

Главни део часа ‒ Наводи кључне биолошке принципе ‒ Пажљиво слушају


( 30 минута) ‒ Дефинише принцип хијерархијске организације ‒ Одговарају на питања
живих система ‒ Дискутују и анализирају одговоре
‒ Кроз дијалог, наводи ученике да уоче везу између ‒ Раде задатке у групи
појмова атома, молекула, органеле, ћелије, ‒ Излажу резултате рада кроз дискусију
ткива, органа, система органа, организма (до ‒ Изводе закључке
нивоа јединке), а затим и виших нивоа: ‒
популација, биоценоза, екосистем, биосфера. ‒
‒ Подстиче ученике да се присете наиважнијих ‒
елементата из којих је изграђена жива материја и ‒
да наведу неке мале молекуле битне за живот
‒ Дефинише појам емергентних својстава и на
конкретним примерима (из уџбеника) помаже
ученицима да разумеју појам емергентних
својстава.
‒ Поставља питања: која су емергентна својства
нерне ћелије, а која мозга? Зашто се мозак не
може посматрати само као прост збир ћелија из
којих је изграђен? Који систем органа гради
мозак и које је је емергентно својство тог система
органа? Упоредите емергентна својства мишићне
ћелије-срца-циркулационог система. До каквог
закључка сте дошли?
‒ Позива се на слику колонје мрава из уџбеника и
поставља питања: Која су емергентна својства
колоније у односу на јединке? Каква подела
улога у колонији постоји и да ли свака јединка
може обављати сваку од њих? Наведите још неке
сличне примере социјалне организације
животиња, где заједница има слична емергентна
својства
‒ Подстиче дискусију, помаже ученицима да дођу
до одговора и даје повратну информацију
‒ Дели ученике на групе и задаје им задатак 1
‒ Помаже ученицима да уоче и наведу емергентна
својства за ове нивое организације кроз задатак
‒ Слуша ученике, подстиче дискусију, анализира
одговоре и даје повратну информацију
‒ Дефинише принцип 2
‒ Дајућу примере (за неколико нижих и виших
нивоа) и кратке делове научних текстова наводи
ученике да уоче облик интеракција у њима
‒ Задаје ученицима да по групама ураде задатак 2,
помаже им у раду
‒ Слуша ученике, анализира одговоре и даје
повратну информацију
‒ Подстиче ученике да сами наведу примере
интеракција између живих бића и примере
интеракција живих бића са неживим окружењем
‒ Дефинише принцип 3 и задаје задатак 3
‒ Слуша ученике, подстиче дискусију, анализира
одговоре и даје повратну информацију
Завршни део часа ‒ Вреднује рад ученика на часу узимајући у обзир ‒ Учествују у вредновању и самовредновању
( _ минута) самовредновање ученика
Начини провере ‒ Ученици су урадили домаћи и припремљени су за час
остварености исхода: ‒ Ученици су мотивисани, активно учествују у дискусији и раду на часу
ОКВИР ЗА ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
 Да ли ми је адекватан избор
начина провере
остварености исхода?
 Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?
 Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
 Шта бих променио/-ла?

ИЗГЛЕД ТАБЛЕ

КЉУЧНИ ПРИНЦИПИ У БИОЛОГИЈИ

Принцип 1: Живи системи су сложени и хијерархијски организовани

Принцип 2: Организми интерагују једни с другима и са неживим окружењем

Принцип 3: За живот је неопходан пренос/промет и трансформација енергије

Принцип 4: Грађа и функција су повезане и узајамно условљене на сваком нивоу


Организације

Принцип 5: Ћелија је основна јединица грађе и функције сваког живог бића

Принцип 6: Биолошки системи су регулисани путем повратних спрега


Принцип 7: Континуитет живота се заснива на наследним информацијама у облику ДНК

Принцип 8: Еволуција објашњава јединство и разноврсност живог света

ПРИЛОЗИ (додатни материјал)

Задатак 1.
Почевши од нивоа молекула напиши по једну реченицу која садржи компоненту из сваког претходног (нижег) нивоа биолошке
организације и наведите емергентно својство. На пример: „Молекул се састоји од међусобно везаних атома“, затим: „Макромолекули
се састоје од великог броја мономера, повезаних ковалентним везама.“ Настави даље идући ка све вишим нивоима

Задатак 2.
Потруди се да набројиш и укратко опишеш све интеракције једног шумског дрвета са живим бићима (при томе не заборавити
интеракције са представницима исте врсте) и неживим окружењем. Притом, имај на уму двосмерност тих интеракција! Потом на часу
анализирајте те интеракције и утврдите шта је код сваке од њих пренос супстанце, шта енергије, а шта информације

Задатак 3.
Помоћу цртежа објасни како се енергија трансформише од Сунчеве до искористиве хемијске енергије

You might also like