You are on page 1of 3

НАСТАВНА ПРИПРЕМА - БИОЛОГИЈА 8.

РАЗРЕД

Општи подаци о часу:

Назив школе

Број часа и датум

Разред и одељење 8-1 и 8-2

Наставник

Методички подаци о часу :

Наставна тема Угрожавање,заштита и унапређивање екосистема-животне


средине

Наставна јединица Унапређивање животне средине- значај и могућности

Тип часа Обрада новог наставног градива

Облици рада Фронтални, појединачни, рад у групи

Циљеви наставног часа Ученици треба да упознају значај и могућности унапређивања


животне средине

Образовни задаци Ученици треба да се упознају и схвате значај и могућности


унапређивања животне средине

Васпитни задаци Изграђивање правилног става према природи,животној


средини,развијање колективног духа и радних навика.
Развијање интересовања за упознавање угрожених врста и
начинима за њихово очување и заштиту.

Функционални задаци Оспособљавање ученика за посматрање,уочавање битних


појмова и закључивање.

Наставне методе Дијалошка,демонстративно-илустративна,практичан рад.

Наставна средства и потребан Уџбеник,слике,фотографије,исечци из новина,шеме.


материјал

Наставни објекат Кабинет за биологију.

Активности ученика Ученик чита, слуша, говори, пише,прави пано.

Активности наставника Објашњава нове речи, прати рад ученика у пару.


Резултати часа – исходи Ученик зна да препозна основне параметре угрожености
биодиверзитета свих екосистема,схвата проблеме везане за
загађивање истих .

Корелација Са наставом географије (Земљиште и биљни и животињски


свет,Екологија и заштита биодиверзитета у Србији).

Коришћена литература за
 Дмитар Лакушић,“Биологија“ за 8.разред основне
ученике школе,Завод за уџбенике,Београд
Коришћена литература за  Дмитар Лакушић,“Биологија“ за 8.разред основне
наставнике школе,Завод за уџбенике,Београд
 Д.Лакушић,С.Јовановић ,“Радна свеска за биологију“ за
8.разред основне школе, Завод за уџбенике,Београд
 Интернет
 Весна Миљуш,Зорица Радишић,“Биологија“ за 8.разред
основне школе,Кlеtt,Београд
 Приручник за наставнике
 Часопис “Еко лист”
 Спарџеон,Р.:Свет науке-Екологија,Завод за уџбенике
Београд,1991.
Артикулација часа:

Уводни део часа – 10 минута Наставник уводи ученике у наставну јединицу јасним
истицањем циља и задатака часа.
Наставник поставља питања везана за претходну лекцију,о
националним парковима,резерватима природе ,њиховом
загађивању и могућностима заштите,о црвеним листама и
категоријама заштите културно историјских
споменика.Ученици се јављају и одговарају на питања.

Главни део часа – 25 минута Наставник објашњава ученицима да наставна јединица


садржи све елементе о кијима је било речи на претходним
часовима ,а везано за угрожаванје и могућности заштите
животне средине.
Наставник дели ученике у две групе ,свака група добија
један пак папир.Наставник задаје задатке да осмисле назив
свог паноа ,тему о којој ће припремити материјал,а затим
приступају изради истог.Наставник прати њихов рад и даје
додатна упутства и сугестије.
Завршни део часа 10 минута Представници сваке групе каче пано назид учионице и
објашњавају поруку коју су њиме упутили.
Наставник подсећа ученике да се припреме и понове
пређено градиво јер ће на следећем часу они усмено
одговарати и тиме ћемо извршити систематизацију теме.
(Само)евалуација и корекција
часа

Прилози Часопис “Еко лист”

You might also like