You are on page 1of 4

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС број 13

Предмет: БИОЛОГИЈА Разред: први


Наставна тема/област: Особине живих бића
Наставна јединица: Особине живих бића

Тип часа: Обрада


Циљ часа: Упознавање ученика са заједничким одликама живих бића.

Очекивани исходи Ученик ће бити у стању да:


на крају часа: ‒ на примерима препозна и укратко опише заједничке одлике живих бића.

Наставне методе: Вербално-текстуална, демонстративно-илустративна

Облици рада: Фронтални, индивидуални, рад у пару


Наставна средства: Аудио визуелна, визуелна, помоћно техничка, вербално текстуална
Комуникација, сарадња, рад с подацима и информацијама, дигитална компетенција, решавање проблема,
Међупредметне компетенције:
целоживотно учење
Међупредметно повезивање: Географија, хемија, рачунарство и информатика
Метаболизам, исхрана, дисање и излучивање, раст, развиће, осетљивост, регулација, уређеност и
Кључни појмови:
хомеостаза, кретање, размножавање, поновљивост, променљивост и еволутивна адаптација.

МОГУЋИ ТОК ЧАСА

Планиране активности наставника: Планиране активности ученика:


Уводни део часа ‒ У оквиру кратког подсећања на кључне биолошке ‒ учествују кроз дијалог у краткој рекапитулацији
(10 минута) принципе поставља питања и подстиче све основних биолошких принципа обрађених на
ученике да се активно укључе у понављање претходним часовима
кључних биолошких принципа; ‒ Учествују у дискусији, анализирау одговоре
‒ Подстиче дискусију, кратко анализира одговоре, уз
евентуалне корекције;
‒ Бележи активност ученика.
‒ Позива се на уводну причу из уџбеника о пећини
Мовил (коју су ученици имали за домаћи да
прочитају) I одговоре на питања: Постоје ли у овом
екосистему произвођачи, потрошачи и разлагачи?
Шта се може закључити из ове приче: да ли су
биљке једине способне да стварају органска
једињења (храну) и да ли је увек за тај процес
потребна сунчева светлост? ‒ Слушају и одговарају на питања о пећини Мовил;
‒ Поставља питања, слуша одговоре ученика, ‒ Дискутују
подстиче дискусију, даје повратну информацију ‒ Гледају филм и олујом идеја износе шта је
‒ Пушта кратки научни филм у којем се могу заједничко за сва жива бића.
Главни део часа препознати заједничке особине живих бића; ‒ У приказаном филму препознају, на конкретним
(25 минута) ‒ Поставља питање ученицима: Које особине живих примерима, особине заједничке за сва жива бића
бића препознајеш у конкретним примерима? Шта ‒ Решавају задатак у пару и извештавају о резултату,
је заједничко свим живим бићима? изводе закључак;
‒ Задаје ученицима задатак да у пару покушају да ‒ Слушају, записују, цртају и попуњавају табелу
дефинишу наведене особине живих бића ( време заједно са наставником.
предвиђено за рад 10 минута);
‒ Помаже ученицима у раду, усмерава их, даје
додатне инструкције уколико је неопходно;
‒ Анализира одговоре ученика и даје повратну
информацију;
‒ Црта табелу на табли и попуњава је заједно са
ученицима.
‒ Поставља питање: које су заједничке особине за
‒ Одговара на питања;
Завршни део часа сва жива бића? (навести уз кратак опис);
‒ Учествује у самовредновању и вршњачком
(10 минута) ‒ Вреднује рад ученика на часу узимајући у обзир и
оцењивању:
самопроцену ученика;
‒ Ученици су мотивисани, учествују у дискусији, раде задатке
Начини провере
‒ Урађен домаћи задатак
остварености исхода:
ОКВИР ЗА ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
 Да ли ми је адекватан избор
начина провере
остварености исхода?
 Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?
 Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
 Шта бих променио/-ла?

ИЗГЛЕД ТАБЛЕ

ЗАЈЕДНИЧКЕ ОСОБИНЕ ЖИВИХ БИЋА Ближи опис група особина


метаболизам, исхрана, дисање и излучивање Процеси у којима се дешава промет и трансформација супстанце и енергије, како унутар
живог организма, тако и између њега и околине.
раст, развиће Изградња више или мање сложене структуре ћелија, једноћелијског или вишећелијског
живог бића, која омогућава одвијање свих других животних процеса.
осетљивост, регулација, уређеност и Способност организама да осете промене (у спољашњој или унутрашњој средини) и да на
хомеостаза, кретање њих адекватно одговоре, тј. на начин који повећава шансу за опстанак.
размножавање, поновљивост, променљивост Трајање живих бића у дужем временском периоду, дугорочни опстанак у сличним или
и еволутивна адаптација. променљивим условима.
ПРИЛОЗИ (додатни материјал)

You might also like