You are on page 1of 7

Школа:

Наставни предмет: Математика

Разред: Осми

Датум реализације:

Наставник:

ПОДАЦИ О ЧАСУ БР. 4

Настава тема: Сличност троуглова


Наставна јединица: Неке једноставне последице Талесове теореме
Тип часа: Обрада
Циљ часа: Обнављање Талесове теореме и извођење њених последица
Ученици треба да:
Образовни задаци:  знају Талесову теорему и умеју да је примењују у
решавању различитих рачунских и конструктивних
задатака.
Ученици треба да:
 усаврше вештину брзог и тачног рачунања;
 стичу навику да сами одлучују о путевима за решавање
задатака, као и навику да размишљају о карактеру решења
задатка;
 развију навику тачног обележавања геометријских
објеката;
 оспособљавају се за прецизно и уредно цртање и
конструисање и правилно коришћење прибора;
Функционални  развијају вештину процењивања решења проблема то јест
задаци: најефикаснијег приступа решавању постављеног
проблема;
 стичу способност изражавања математичким језиком,
јасно и прецизно, у писменом и усменом облику;
 развијају логичко, аналитичко и процедурално
(алгоритамско) мишљење;
 применом мисаоних операција, нарочито апстракције и
генерализације, развијају способности за индуктивни
облик закључивања;
 се оспособљавају за доказивање геометријских тврђења
применом директног или индиректног доказа.
Васпитни задаци: Ученици треба да развијају:
концентрацију;
способност за упоран и предан рад;
поступност и систематичност у раду;
тачност, прецизност и уредност у раду;
позитиван однос према математици и уважавање
математике као подручја људске делатности;
 самопоуздање и поверење у властите математичке
способности;
 навику самоконтроле и критичког мишљења.
Кључни појмови: Талес, Талесова теорема
Образовни стандарди: MA3.3.6.
Облици рада: Фронтални
Наставне методе: Дијалошка, илустративна
Наставна средства: Уџбеник, збирка, табла, креда, прибор за геометрију
Место извођења наставе: Кабинет за математику
Корелација: Математика 7. разред (Сличност троуглова)
 Икодиновић Н., Димитријевић С., Математика 8, уџбеник за
осми разред основне школе, Издавачка кућа Klett, Београд,
2011, стр. 12, 13 и 14.

 Поповић Б., Милојевић С., Вуловић Н., Математика 8,


збирка задатака са решењима за осми разред основне школе,
Издавачка кућа Klett, Београд, 2011, стр. 8.

Литература и додатни  Икодиновић Н., Димитријевић С., Поповић Б., Приручник за


материјал за наставнике математике у осмом разреду основне школе,
наставнике: Издавачка кућа Klett, Београд, 2011.

 Вајукић М., Павлићевић Р., Знам за више – Математика 8,


објашњења и вежбања за боље оцене у 8. разреду, Издавачка
кућа Klett, Београд, 2011, стр. 6.

 Павлићевић Р., Вајукић М., Знам за матуру, збирка задатака


за завршни испит из математике у основном образовању,
Издавачка кућа Klett, Београд, 2011.
Литература и додатни  Икодиновић Н., Димитријевић С., Математика 8, уџбеник за
материјал за ученике: осми разред основне школе, Издавачка кућа Klett, Београд,
2011, стр. 12, 13 и и 14.

 Поповић Б., Милојевић С., Вуловић Н., Математика 8,


збирка задатака са решењима за осми разред основне школе,
Издавачка кућа Klett, Београд, 2011, стр 8.

 Вајукић М., Павлићевић Р., Знам за више – Математика 8,


објашњења и вежбања за боље оцене у 8. разреду, Издавачка
кућа Klett, Београд, 2011, стр. 6.

 Павлићевић Р., Вајукић М., Знам за матуру, збирка задатака


за завршни испит из математике у основном образовању,
Издавачка кућа Klett, Београд, 2011.
Напомене:

ТОК ЧАСА
Уводни део часа: Анализа домаћег задатка
(2 минута)
Поновити формулацију Талесове теореме са прошлог часа.

Под једноставним последицама Талесове теореме (страна 12 у


уџбенику) подразумевамо оне које се могу извести применом
основних својстава пропорција. Ових последица има много, те их
треба што систематичније изложити. Наравно, немогуће је навести
све једнакости, па је неопходно ученике оспособити да сами изводе
једноставне последице. Посебно је важно указати на типичне грешке
које се праве.
Главни део часа: Систематично написати на табли очигледне и сложеније последице.
(38 минута)
Доказ једне сложеније последице је дат у уџбенику на страни 12,
након примера 1, што би требало наставник да уради на табли.

Пример 1. (Уџбеник, страна 12.)

Једнакости које нам даје Талесова теорема имају много


последица.

Неке од њих су непосредне последице исправних замена места

чланова пропорција

Даље, из следи

Пример 2. (Уџбеник, страна 12.) – и овај пример би требало да уради

наставник.
На основу података датих на слици (BE || CF || DG) добијамо следеће
размере.

Ученици самостално раде задатак 1 у уџбенику на страни 12.

Закључујемо:
Ако паралелне праве на једном краку неког угла образују једнаке
одсечке, онда су и одсечци на другом краку међусобно једнаки.
Уџбеник, страна 13, задатак 2. – Ученици сами раде.
Пример 3 на страни 14, ради наставник.
Завршни део часа:
(5 минута) Уџбеник, страна 13, задатак 3.
Домаћи задатак:
Збирка задатака, страна 8, задатак 6.
Знам за више, страна 6, задаци 2 и 3.
ИЗГЛЕД ТАБЛЕ

Неке једноставне последице Талесове теореме – обрада

Пример 1. (Уџбеник, страна 12.)


Неке једноставне последице Талесове теореме – обрада

Једнакости које нам даје Талесова теорема имају много последица.

Неке од њих су непосредне последице исправних замена места чланова пропорција

Даље, из следи

Пример 2. (Уџбеник, страна 12.) – и овај пример би требало да уради наставник.

На основу података датих на слици (BE || CF || DG)


добијамо следеће размере.

Уџбеник, страна 12, задатак 1.

Ако паралелне праве на једном краку неког угла образују једнаке одсечке,
онда су и одсечци на другом краку међусобно једнаки.

ДОМАЋИ ЗАДАТАК:
Збирка задатака, страна 8, задатак 6.
Уџбеник, страна 13, задатак 2. Знам за више, страна 6, задаци 2 и 3.

Пример 3 на страни 14.

You might also like