You are on page 1of 31

Разред Vl

Назив предмета математика (редовна настава)


Број наставног часа 39.
Наставна тема Троугао
Наставна јединица Подударност троуглова
Тип часа стицање нових знања
Облик рада фронтални
Наставна средства табла, фломастери, лењир
По завршетку овог часа ученик треба да:
 интуитивно схвата појам подударних фигура (кретањем до
Исходи наставног рада поклапања)
 усвоји правилан запис подударних фигура.

Могући ток часа Коментар


1. Уводни део часа
Ученицима објаснити да је даље напредовање
кроз геометрију немогуће без увођења појма
подударности. Уводни део часа не треба да траје дуже од 2
минута.
Не треба говорити о подударности фигура
уопште, већ одмах проћи на троугао.
2. Главни део часа
Ако се један троугао преношењем може
довести до подударања (поклапања) са другим
троуглом, при ком се не мењају међусобна
растојања тачака, кажемо да су та два троугла
подударна. Овај корак треба да прати слика 1 са стране 63 из
Вратити се на осну симетрију и на уџбеника.
пресликавање троугла осном симетријом у
односу на праву р. Како се тако пресликан
троугао могао поклопити са полазним, и за њих
важи да су подударни.
Сагласно наведеном, троугао АВС подударан је
са троуглом А`В`С`, што записујемо као: Циљ овог корака јете да се утемељи начин
ΔАВС ΔА`В`С`; записивања да су два троугла подударна и да се
ако се преношењем може довести до инсистира на тачном редоследу одговарајућих
поклапања са њим. темена.
При том тачка А прелази у А`, В у В`, С у С`.
Битно је издвојити следеће особине
подударности:
1. Сваки троугао је подударан самом себи.
2. Ако је први троугао подударан другом, Ове особине имају велику примену приликом
онда је и други подударан првом. израде задатака.
3. Ако је први троугао подударан другом,
а други троугао подударан трећем, онда
је и прва троугао подударан трећем.
Како се преношењем не мењају облик и
величина троугла, закључујемо да два
подударна троугла имају једнаке одговарајуће
елементе. Овим примерима треба истаћи да два подударна
На табли нацртати један оштроугли и један троугла увек морају имати једнаке све одговарајуће
тупоугли троугао и захтевати да ученици елементе.
закључе да ли су они подударни.
Затим нацртати два једнакостранична троугла
различите величине, па поново захтевати од
ученика да закључе да ли су они подударни.
3. Завршни део часа
Циљ овог подухвата јесте да се ученици још једном
Упутити ученике да прочитају лекцију о врате на појам подударности, који је интуитивно
подударности на странама 63 и 64 уџбеника. прихватљив, али се они теже сналазе приликом
решавања задатака из ове области.
Разред Vl
Назив предмета математика (редовна настава)
Број наставног часа 40.
Наставна тема Троугао
Наставна јединица Прво и друго правило подударности троуглова
Тип часа стицање нових знања
Облик рада фронтални
Наставна средства табла, фломастери, лењир, креде у боји
По завршетку овог часа ученици треба да:
 открију да је довољно познавати три пара одговарајућих
Исходи наставног рада једнаких елемената троуглова да би се закључило да су они
подударни,
 владју првим и другим ставом подударности.

Могући ток часа Коментар


1. Уводни део часа
Обавезно вратити ученике на појам
подударних троуглова. Питати их :
 шта све ти троуглови имају једнако, Уводном делу часа посветити 10 минута. Не
 да ли треба да знати свих 6 парова једнаких дозволити да одговоре дају лицитирајући, већ их
одговарајућих елемената, наводити на исправан одговор.
 колико најмање парова треба знати,
 могу ли се ти парови изабрати произвољно.
2. Главни део часа
Ученици су сами дошли до закључка да је
довољно познавати 3 пара једнаких
одговарајућих елемената, али их треба питати
да ли то могу бити било која три елемента.
Затим их треба вратити на пример са
претходног часа када су закључили да није Пожељно је на табли користити креде или
довољно што су оба троугла једнакостранична фломастере у боји.
да би били подударни. Из овога извести Једнаке елементе цртати истом бојом.
закључак да иако су ова два троугла имала све
једнаке углове, они нису били подударни.
Постоје 4 правила о томе које парове
елемената треба познавати да би се закључила
подударност два троугла.
Прво правило подударности:
Т1. Два троугла су подударна ако имају
једнаке по две одговарајуће странице и њима Овај корак пропратити сликом 5 из уџбеника и
захваћене углове (између тих страница). детаљним доказом са стране 65.
Да би се ова теорема лакше запамтила, зваћемо
је СУС.
Битно је да се ученицима поступно објасни како
Час наставити израдом следећег примера скицирати задатак, а потом како са њега
1. Доказати да је свака тачка са симетрале искористити одговарајуће елементе (слика 6 са
дужи (тј. праве која садржи средиште те дужи стране 65).
и која је нормална на њој) једнако удаљена од Пример решити применом става СУС.
крајева те дужи.
Друго правило о подударности
Т2. Троуглови који имају једнаку по једну
страницу и на њима налегле одговарајуће Овај корак пропратити сликом 8 из уџбеника и
углове једнаке подударни су. детаљним доказом са стране 66.
Да би се ова теорема лакше запамтила,
зваћемо је УСУ.
Даљи ток часа реализује се кроз пример.
2. Нека су А, B, C и D тачке такве да је Пример обавезно пропратити сликом, а решити
AB||CD и AD||BC. Доказати да је применом става УСУ (уџбеник, страна 66).
AB = CD и AD = BC.
Навести и следећу дефиницију.
Дуж чије су крајње тачке средишта две Циљ овог корака јесте усвајање овог веома битног
странице троугла назива се средишна дуж или појма.
средња линија троугла.
3. Завршни део часа
За домаћи задатак дати примере 4 и 5 са
стране 67 уџбеника. Ученици који не могу
Циљ оваог домаћег задатка јесте укључивање и
сами да их савладају могу прочитати решења
слабијих ученика у самостално решавање задатака.
у уџбенику јер су оба примера детаљно
објашњена.

Разред Vl
Назив предмета математика (редовна настава)
Број наставног часа 41.
Наставна тема Троугао
Наставна јединица Прво и друго правило подударности троуглова
Тип часа увежбавање стечених знања
Облик рада диференцирани
Наставна средства табла, фломастери, лењир
По завршетку овог часа ученик треба да уме да:
 влада првим и другим ставом подударности,
 представи задатак адекватном скицом,
Исходи наставног рада
 искористи податке са скице,
 одабере став који ће применити приликом израде датог
задатка.

Могући ток часа Коментар


1. Уводни део часа
Обавезно анализирати домаћи задатак.
Уколико постоје ученици који нису разумели
примере из уџбеника, поступно их решити на
табли. Довољно је да уводни део часа траје 5 минута.
Захтевати да ученици формулишу правила
СУС и УСУ.
2. Главни део часа
Започети час закључком из примера 3, који је
био за домаћи, а који гласи: У оба ова закључка ученици се уверавају
средња линија троугла паралелна је с коришћењем лењира.
наспрамном страницом и два пута краћа од ње .
Наставити час следећим задацима. Прва три задатка под а могу решавати ученици који
1. Докажи да дијагонала правоугаоника их први савладају. То ће олакшати онима мање
дели тај правоугаоник на два подударна успешним да реше захтеве под б.
троугла, користећи став: Остале задатке решавати на табли, уз помоћ
а) СУС наставника.
б) УСУ
2. Докажи да су дијагонале:
а) квадрата
б) правоугаоника
једнаке.
3. Докажи да се дијагонале
а) квадрата
б) правоугаоника
полове.
4. Докажи да дијагонале квадрата деле
квадрат на четири подударна троугла.
5. Докажи да се дијагонале квадрата секу
под правим углом.

6. Докажи да су темена B и D
правоугаоника ABCD једнако удаљена
од његове дијагонале АС.
3. Завршни део часа
У завршном делу часа, наставник увидом у
школске свеске евидентира колико су ученици Циљ овог подухвата јесте да се направи увид у
успешно савладали до сада обрађене садржаје, оствареност предвиђеног програма, тј. степен
како би се могло ићи даље. овладаности појмовима и коришћеним ставовима.
За домаћи задатак задати неурађене задатке од
данашњег избора.

Разред Vl
Назив предмета математика (редовна настава)
Број наставног часа 42.
Наставна тема Троугао
Наставна јединица Треће и четврто правило подударности троуглова
Тип часа стицање нових знања
Облик рада фронтални
Наставна средства табла, фломастери, лењир
По завршетку овог часа ученик треба да:
 влада трећим и четвртим ставом подударности,
Исходи наставног рада
 зна не само да формулише ове ставове, већ и да их примени
приликом решавања проблема.

Могући ток часа Коментар


1. Уводни део часа
Укратко поновити садржаје реализоване на
претходним часовима (формулација првог и Уводни део часа не треба да траје дуже од 6 минута.
другог става).
Један од могућих почетака часа јесте питање:
Шта све треба да буде познато да би се
тврдило да су два троугла подударна?
Пожељно је на табли користити креде или
Пошто смо утврдили правила са две странице
фломастере у боји, па једнаке елементе цртати
и углом између њих, као и страницом и два
истом бојом
угла налегла на њу, преостају још два правила.
С обзиром на то да је подударност троуглова
Једно правило подразумева једнакост све три
најтежи део градива, на наставнику је да на добро
странице, а друго две странице и један угао.
изабраним задацима, стрпљивим али доследним
Неко ће помислисти да је то друго правило већ захтевима, то учини савладивим.
коришћено, али треба да буду стрпљиви јер је
ово правило мало другачије.

2. Главни део часа


Треће правило подударности троуглова
формулише се и више објашњава него
доказује. Овај корак пропратити адекватном сликом 17 из
Т1. Ако су све три странице једног троугла уџбеника, страна 70.
једнаке одговарајућим страницама другог Одговарајуће једнаке странице нацртати истом
троугла, тада су они подударни. бојом.
Да би се ова теорема лакше запамтила,
назваћемо је ССС.
Даљи ток часа посветити изради примера.
1.Ако су у четвороуглу АВС наспрамне Израду задатка пропратити сликом 18 из уџбеника,
странице једнаке, тј. АВ = CD и АD = ВС, страна 70, која се на табли представља кредама у
доказжи да су му наспрамне странице боји.
паралелне.
Остало је још да се формулише правило које Овде се истиче да је у математици нешто тачно
важи када су једнаке по две странице троугла и само ако је тачно у сваком случају.
угао наспрам једне од њих.
НацртаЈ контрапример (слика 19 из уџбеника,
страна 70): два троугла који имају по две
једнаке одговарајуће странице и угао наспрам
краће од њих, тако да са слике буде очигледно
да ти троуглови нису подударни.
Четврто правило подударности троуглова
формулише се на следећи начин.
Т2. Ако су две странице једног троугла и угао
наспрам веће од њих једнаки одговарајућим
Овде изоставити доказ.
страницама и углу другог троугла, тада су ови
троуглови подударни.
Да би се ова теорема лакше запамтила, зваћемо
је ССУ.
Осатак часа посветити изради примера.
2. Докажи да у једнакокраком троуглу АВС Задатак пропратити сликом 20 из уџбеника, са
права која садржи теме А и која је нормална на стране 71.
основици ВС полови ту основицу.
3. Завршни део часа
У завршном делу часа наставник појединачно
испитује ученике да формулишу по једно од Циљ овог домаћег задатка јесте да ученици
правила подударности троуглова. самостално овладају трећим и четвртим ставом
За домаћи проучити текст са страна 69, 70 и 71 подударности троуглова.
уџбеника.

Разред Vl
Назив предмета математика (редовна настава)
Број наставног часа 43.
Наставна тема Троугао
Наставна јединица Треће и четврто правило подударности троуглова
Тип часа увежбавање стечених знања
Облик рада диференцирани
Наставна средства табла, фломастери, лењир
По завршетку овог часа ученик треба да уме да:
 влада трећим и четвртим ставом подударности,
 представи задатак адекватном скицом,
Исходи наставног рада
 да искористи податке са скице,
 да се определи став који ће применити приликом израде
задатог задатка.

Могући ток часа Коментар


1. Уводни део часа
У уводном делу часа подсетити ученике на
формулацију сва 4 правила о подударности Уводни део часа не треба да траје дуже од 2 минута
троугла.
2. Главни део часа
Час реализовати кроз израду задатака са
наставних листића.
Ученици који успешно реше задатак, раде га и
на табли.
Табла се може поделити на лакшу и тежу
половину.
Могући изглед наставног листића
1. Докажи да дијагонала правоугаоника дели
тај правоугаоник на два подударна троугла,
користећи став:
а) ССС
б) ССУ.
2. Докажи да тачка М, која припада углу АОВ
и која је једнако удаљена од кракова тог угла,
припада симетрали тог угла.
3. Докажи да су два правоугла троугла који
имају једнаке хипотенузе и по једну катету Скица и детаљно урађен пример 2 налазе се на
подударни. страни 71 уџбеника.
4. Нацртај две различите дужи, АВ и КМ, које
се полове. Њихова пресечна тачка је О.
Докажи да су троугао АОК и троугао ВОМ
подударни.
5. У произвољној кружници нацртај два
пречника АВ и КМ. Нека је О центар
кружнице. Докажи да су троугао АОК и
троугао ВОМ подударни.
6. Докажи да су висине које одговарају
крацима једнакокраког троугла једнаке.
3. Завршни део часа
Циљ овог подухвата јесте да се направи увид у
За домаћи задати: 6, 7 , 8 и (само за боље ђаке) оствареност предвиђеног програма, тј. степен
11 са 72 стране уџбеника. овладаности датим појмовима.

Разред Vl
Назив предмета математика (редовна настава)
Број наставног часа 44.
Наставна тема Троугао
Наставна јединица Подударност троуглова
Тип часа увежбавање стечених знања
Облик рада индивидуализирана настава
Наставна средства табла, фломастери, лењир
По завршетку овог часа ученик треба да:
 влада ставовима подударности,
 уме да представи задатак адекватном скицом,
Исходи наставног рада:
 уме да искористи податке са скице,
 зна да одабере став који ће применити приликом израде
задатог задатка

Могући ток часа Коментар


1. Уводни део часа
Кратко подсећање на правила подударности Уводни део часа не треба да траје дуже од 3 4
троуглова. минута.
На табли исписати све задатке одједном, али
Задаци треба да буду одштампани у виду наставних
нагласити да се морају радити по реду јер се
листића који остају код ученика како би неурађене
неки додатни захтеви не могу рашити
задатке могли решавати као домаћи.
другачије.
2. Главни део часа

1. Докажи да су бисектрисе углова на


основици једнакокраког троугла
међусобно једнаке.
2. Докажи да су медијане које одговарају
крацима једнакокраког троугла
међусобно једнаке.
3. Дат је једнакокраки троугао АВС.
Основица АВ је преко темена А
продужена до тачке Е, а преко В до К,
тако да је |АЕ|=|ВК|. Докажи да је
ΔАЕС ΔВКС.
4. Докажи да су средишта страница
једнакостраничног троугла темена
новог једнакостраничног троугла.

5. Докажи да средње линије


једнакостраничног троугла деле тај
троугао на 4 међусобно подударна
троугла.

6. Докажи да је обим троугла, чије су


странице средње линије неког троугла,
једнак половини обима тог троугла.

3. Завршни део часа


У завршном делу часа задати домаћи задатак Циљ овог подухвата јесте да се ученик још једном
(преостали задаци са наставног листића).
Уколико су савладани сви задаци, задати врати на до сада објашњене ставове подударности.
задатке 10 и 12 са стране 72 уџбеника.

Разред Vl
Назив предмета математика (редовна настава)
Број наставног часа 45.
Наставна тема Троугао
Наставна јединица Основне конструкције троугла ( СУС и УСУ )
Тип часа стицање нових знања
Облик рада фронтални
Наставна средства табла, фломастери, лењир, шестар, креде у боји
По завршетку овог часа ученик треба да:
Исходи наставног рада  помоћу шестара и лењира, на основу задатих података,
конструише тражену фигуру

Могући ток часа Коментар


1. Уводни део часа
Подсетити ученике на конструкције основних
углова, бисектрису угла и медијану, као и на Уводни део часа не треба да траје дуже од 2 минута.
први и други став о подударности троуглова.
2. Главни део часа
Конструкција је цртање шестаром и лењиром
геометријске фигуре за коју су задати неки
елементи.
Приликом конструисања је дозвољено је:
- лењиром конструисати праву одређену
двема тачкама,
- шестаром конструисати кружницу
одређену центром и полупречником.
Да би се конструисала геометријска фигура,
мора се проћи кроз четири фазе: Овај корак јесте упознавање ученика с појмом и
- анализу – тражење пута којим ће се током конструкције.
доћи до решења
- конструкцију – цртање геометријске
фигуре помоћу шестара и лењира,
- доказ – утврђивање да је
конструкцијом добијена жељена
фигура, која садржи све задате
елементе,
- дискусију – утврђивање да ли и колико
решења постоји.
Након увођења основних појмова, час
наставити кроз израду примера:
1. Конструиши троугао АВС чије су
страницеАС и АВ једнаке датим дужима b и с, Конструкцију детаљно извести кроз све четири фазе
а угао А једнак датом углу α. (страна 73 уџбеника).

2. Конструиши троугао АВС чија је страница


Конструкцију детаљно извести кроз све четири фазе
АВ једнака датој дужи с, угао А једнак датом
(страна 74 у беника).
углу α и углу B једнак датом углу β.
3. Завршни део часа
За домаћи задатак, тј. увежбавање
реализованих садржаја, задати два примера Циљ овако конципираног домаћег задатка јесте
идентична данашњим, само с конкретним самосталан рад ученика на усвајању нових појмова.
мерама страница и углова.
Разред Vl
Назив предмета математика (редовна настава)
Број наставног часа 46.
Наставна тема Троугао
Наставна јединица Основне конструкције троугла ( СУС и УСУ )
Тип часа увежбавање стечених знања
Облик рада индивидуализана настава
Наставна средства табла, фломастери, лењир, шестар, креде у боји
По завршетку овог часа ученик треба да:
Исходи наставног рада  помоћу шестара и лењира, на основу задатих података,
конструише тражену фигуру.

Могући ток часа Коментар


1. Уводни део часа
Прегледати домаће задатке и указати Уводни део часа не треба да траје дуже од 5
ученицима на евентуалне грешке. минута.
2. Главни део часа
Овако предвиђен час не запоставља слабије и
осредње ученике. Они неће успоравати оне боље
јер су сви задаци дати истовремено.
Час утврђивања може се реализовати кроз Док сваки ученик самостално, у својој свесци,
израду примера 1 уџбеника са 76. стране. покушава да реши задатак, наставник прилази
слабијима и даје неопходна упутства.
Од наставника се очекује да захтевније примере
демонстрира на табли.
3. Завршни део часа
За домаћи задатак, тј. увежбавање
Циљ овако конципираног домаћег задатка јесте
реализованих садржаја, задати делове из
самосталан рад ученика.
примера 1 који су остали неурађени.

Разред Vl
Назив предмета математика (редовна настава)
Број наставног часа 47.
Наставна тема Троугао
Наставна јединица Основне конструкције троугла ( ССС и ССУ )
Тип часа стицање нових знања
Облик рада фронтални
Наставна средства табла, фломастери, лењир
По завршетку овог часа ученик треба да:
Исходи наставног рада  помоћу шестара и лењира, на основу задатих података,
конструише тражену фигуру.

Могући ток часа Коментар


1. Уводни део часа
Подсетити ученике на конструкције основних
углова, бисектрису угла и медијану, као и на Уводни део часа не треба да траје дуже од 5 минута
трећи и четврти став подударности троуглова.
2. Главни део часа
Час започети израдом примера.
Конструкцију детаљно извести кроз све четири
1. Конструиши троугао АВС чије су странице фазе (74.страна уџбеника).
ВС, СА и АВ једнаке датим дужима a, b и c.
Конструкцију детаљно извести кроз све четири
2. Конструиши троугао АВС чије су странице фазе (75. страна уџбеника).
АВ и АС једнаке датим дужима с и b, а угао С У дискусији овог примера објаснити шта се може
једнак датом углу γ. десити ако су дате две странице троугла и угао
наспрам мање од њих.
3. Конструиши троугао АВС чији су углови А
Конструкцију детаљно извести кроз све четири
и В једнаки датим угловима α и β, а збир
фазе (75. и 76. страна уџбеника).
страница а и с једнак датој дужи l.
3. Завршни део часа
За домаћи задатак, тј. увежбавање
реализованих садржаја, ученицима задати да
Циљ овако конципираног домаћег задатка јесте
конструишу три примера идентична
самосталан рад ученика на усвајању нових појмова.
данашњим, само с конкретним мерама
страница и углова.
Разред Vl
Назив предмета математика (редовна настава)
Број наставног часа 48.
Наставна тема Троугао
Наставна јединица Основне конструкције троугла ( ССС и ССУ )
Тип часа увежбавање стечених знања
Облик рада индивидуализована настава
Наставна средства табла, фломастери у боји, лењир
По завршетку овог часа ученик треба да:
Исходи наставног рада  помоћу шестара и лењира, на основу задатих података,
конструише тражену фигуру.

Могући ток часа Коментар


1. Уводни део часа
Прегледати домаће задатке и указати на
Уводни део часа не треба да траје дуже од 5 минута
евентуалне грешке.
2. Главни део часа
Час наставити кроз израду следећих примера.
1. Конструиши правоугли троугао чија је
хипотенуза 5 см, а једна катета 3 см.
2. Конструиши једнакокракоправоугли
троугао чија је катета 3,5 см.
3. Конструиши једнакокраки троугао чији
је угао при врху 300, а растојање једног Циљ овако конципираног часа јесте самосталан рад
темена основице од њему наспрамног ученика на усвајању нових појмова.
крака 2 см.
4. Конструиши правоугли троугао чији је
збир катета 6 см, а један оштар угао
300.
5. Конструиши троугао АВС чији је обим
6 см, а два унутрашња угла β = 450 и γ
= 300.
3. Завршни део часа
За домаћи задатак, тј. увежбавање
Циљ овако конципираног домаћег задатка јесте
реализованих садржаја, задати 2, 4. и 5. задатак
самосталан рад ученика на конструисању троугла.
из уџбеника са стране 77.
Разред Vl
Назив предмета математика (редовна настава)
Број наставног часа 49.
Наставна тема Троугао
Наставна јединица Описана кружница троугла
Тип часа стицање нових знања
Облик рада фронтални
Наставна средства табла, фломастери, шестар, лењир
По завршетку овог часа ученик треба да зна да:
Исходи наставног рада  одреди центар описане кружнице,
 конструише описану кружницу око било које врсте троугла.

Могући ток часа Коментар


1. Уводни део часа
Кратко подсећање на конструкцију симетрале
Уводни део часа не треба да траје дуже од 4 минута.
дужи.
2. Главни део часа
Главни део часа започети питањима.
- Чиме је одређена кружница?
- Која је разлика између круга и
кружнице?
За кружницу која садржи сва темена једног Циљ овог корака јесте увођење појма описане
троугла кажемо да је описана око тог троугла. кружнице.
Сваки троугао има тачно једну описану
кружницу.
Питати да ли се око сваког троугла може
описати кружница. Одговор је, свакако,
потврдан.
У овом делу часа доказати следеће тврђење. Од наставника се очекује да на табли нацрта слику
Т1. Симетрале страница троугла секу се у и докаже тврђење.
једној – пресечној тачки.То је центар описане Слика 32 и доказ тврђења налазе се у уџбенику на
кружнице троугла. 77. страни.
Навести ученике на закључак да је довољно
конструисати две симетрале страница.
Урадити по један пример цртања описане
кружнице за произвољан оштроугли и
тупоугли троугао. Ученици самостално, у свескама, описују кружницу
око оштроуглог и тупоуглог троугла.
Може се закључити следеће: центар описане
кружнице налази се:
- унутар оштроуглог троугла,
- ван тупоуглог троугла.
Од наставника се очекује да на табли нацрта слику
У даљем току часа доказати следеће тврђење. и докаже тврђење.
Т2. Центар кружнице описане око правоуглог Слика 33 и доказ тврђења налазе се у уџбенику на
троугла јесте средиште хипотенузе. 78. страни.
3. Завршни део часа
Циљ овог подухвата јесте увид у оствареност
За домаћи задатак, тј. увежбавање предвиђеног програма, тј. степен овладаности
реализованих садржаја, задати примере 1 и 2 датим појмовима и коришћеним процедурама.
са 78. стране уџбеника. Оба примера су детаљно обрађена у уџбенику, па
их могу разумети и слабији ученици.
Разред Vl
Назив предмета математика (редовна настава)
Број наставног часа 50.
Наставна тема Троугао
Наставна јединица Уписана кружница троугла
Тип часа стицање нових знања
Облик рада фронтални
Наставна средства табла, фломастери, шестар, лењир
По завршетку овог часа ученик треба да зна да:
Исходи наставног рада  одреди центар уписане кружнице,
 конструише уписану кружницу око било које врсте троугла.

Могући ток часа Коментар


1. Уводни део часа
Кратко подсећање на појам описане кружнице
и место центра те кружнице у зависности од Уводни део часа не треба да траје дуже од 2
врсте троугла. минута.
Подсетити ученике на симетралу угла.
2. Главни део часа
Увођење појма уписане кружнице:
- кружница која додирује све три
странице троугла назива се уписана Циљ овог дела часа јесте увођење појма уписане
кружница. кружнице.
Сваки троугао има тачно једну уписану
кружницу.
Даљи ток часа наставити кроз формулисање и
Од наставника се очекује да на табли нацрта слику
доказ следећег тврђења.
и докаже тврђење.
Т1. Симетрале углова троугла секу се у једној,
Слика 34 и доказ тврђења налазе се на 79. страни
пресечној тачки. То је центар уписане
уџбеника.
кружнице.
Из доказа теореме Т1 види се да је цантар
уписане кружнице увек унутрашња тачка
троугла, као и то да је уписана кружница
јединствена.
Навести ученике на закључак да је довољно
нацртати симетрале два угла троугла.
Даљи ток часа наставити кроз питања.
1. Може ли се око сваког троугла описати
кружница?
2. Колико троугао има описаних
кружница?
3. Како се одређује центар описане Циљ ових питања јесте утврђивање новоусвојених
кружнице? појмова.
4. Може ли се у сваки троугао уписати
кружница?
5. Колико троугао има уписаних
кружница?
6. Како се одређује центар уписане
кружнице?
7. У колико се (највише) тачака могу сећи
две различите кружнице?
3. Завршни део часа
За домаћи задатак, тј. увежбавање Циљ овако конципираног домаћег задатка јесте
реализованих садржаја, задати задатке: 1, 2 и 3 самосталан рад ученика на усвајању појмова
са 79 стране уџбеника. описана и уписана кружница.

Разред Vl
Назив предмета математика (редовна настава)
Број наставног часа 51.
Наставна тема Троугао
Наставна јединица Описана и уписана кружница троугла
Тип часа увежбавање стечених знања
Облик рада диференцирани
Наставна средства табла, фломастери, шестар, лењир
По завршетку овог часа ученик треба да зна да:
 одреди центар и описане и уписане кружнице,
Исходи наставног рада
 конструише и описану и уписану кружницу око било које
врсте троугла.

Могући ток часа Коментар


1. Уводни део часа
Укратко подсетити ученике у пресеку чега се
налази центар описане, а у пресеку чега центар Уводном делу часа посветити 3 минута.
уписане кружнице.
2. Главни део часа
На табли исписати све задатке одједном, али
нагласити да се морају радити по реду јер неке
додатне захтеве није могуће другачије рашити.
Задаци могу бити одштампани у виду
наставних листића који остају код ученика
како би неурађене задатке урадили за домаћи.
Неки од могућих изгледа наставног листића. Уколико су задаци одштампани на наставним
1. Допуни тврђења тако да буду тачна. листићима, тражити од слабијих ученика да 1.
- Странице троугла су ...... описане кружнице задатак препишу у свеске, а потом га допуне.
тог троугла.
- Центар описане кружнице правоуглог
троугла налази се на .......... хипотенузе.
- На описаној кружници троугла леже сва три
његова ......
- Троугао припада области круга који је
одређен његовом ...... кружницом.
2. Конструисати троугао чије су странице 5 см,
6 см, и 7 см, а затим у њега уписати кружницу.
3. Конструиши троугао АВС тако да је
АВ 3см, α = 450 и β = 300, а затим око њега
опиши кружницу. Којој врсти, према
угловима, припада дати троугао? Где се код
њега налази центар описане кружнице?
4. Једнакостраничном троуглу странице 6 см
описати и уписати кружницу. Шта
закључујеш?

5. Конструисати једнакокрако правоугли


троугао катете 4 см, па око њега описати круг.
Колико најмање симетрала страница треба
конструисати да би се одредио центар?
3. Завршни део часа
За домаћи задатак, тј. увежбавање
реализованих садржаја, задати да из уџбеника
Циљ овако конципираног домаћег задатка јесте
проуче текст Описана и уписана кружница, а
самосталан рад ученика.
бољи ученици и ураде 4., 5. и 6. задатак са 80.
стране.

Разред Vl
Назив предмета математика (редовна настава)
Број наставног часа 52.
Наставна тема Троугао
Наставна јединица Ортоцентар троугла
Тип часа стицање нових знања
Облик рада фронтални
Наставна средства табла, фломастери, шестар, лењир
По завршетку овог часа ученик треба да:
 усвоји појмове висина и ортоцентар,
Исходи наставног рада
 зна да конструише висину троугла,
 зна где се налази ортоцентар у односу на врсту троугла.

Могући ток часа Коментар


1. Уводни део часа
Кратко подсећање на нормалу на праву и како
Уводни део часа не треба да траје дуже од 10
се она конструише (из тачке са праве и из
минута.
тачке ван праве).
2. Главни део часа
Започети увођењем појма висине:
 дуж чији је један крај теме троугла, а други
подножје нормале на правој одређеној Циљ овог корака јесте усвајање појма висине.
наспрамном страницом назива се висина
троугла.
У даљем току часа доказати следеће тврђење. Од наставника се очекује да на табли нацрта слику
Т1. Праве које садрже висине троугла секу се у и докаже тврђење.
једној, пресечној тачки, која се назива Слика 35 и доказ тврђења налазе се у уџбенику на
ортоцентар троугла. 80страни.
Захтевати да ученици самостално, у свескама,
одреде место ортоцентра у правоуглом и
тупоуглом троуглу. Навести их да закључе да
се ортоцентар налази: Наставник надгледа да ли сваки ученик може да
 унутар оштроуглог троугла, испуни захтеве. Уколико не, може. даје сугестије
 на месту темена правог угла код правоуглог како конструисати ортоцентар.
троугла ,
 ван тупоуглог троугла.

3. Завршни део часа


За домаћи задатак, тј. увежбавање
Циљ овако конципираног домаћег задатка јесте
реализованих садржаја, задати првих пет
самосталан рад ученика на усвајању појма
задатака из Збирке који се односе на
ортоцентар.
ортоцентар.

Разред Vl
Назив предмета математика (редовна настава)
Број наставног часа 53.
Наставна тема Троугао
Наставна јединица Ортоцентар троугла
Тип часа увежбавање стечених знања
Облик рада индивидуализана настава
Наставна средства табла, фломастери у боји, шестар, лењир
По завршетку овог часа ученик треба да:
 усвоји појмове висина и ортоцентар,
Исходи наставног рада
 зна да конструише висину троугла,
 зна где се налази ортоцентар у односу на врсту троугла.

Могући ток часа Коментар


1. Уводни део часа
Питати ученике да дефинишу висину и
ортоцентар.
Уводни део часа не треба да траје дуже од 2 минута.
Такође, питати где се налази ортоцентар у
односу на врсту троугла.
2. Главни део часа
Задатак реализовати кроз израду задатака.
1. Конструиши троугао АВС ако је АВ =
4см, α = 600 и β = 750. Затим одредити
ортоцентар.
2. Конструиши правоугли троугао чије су
катете 3см и 4см. Где се налази његов
ортоцентар?
3. Конструиши једнакостраничан троугао
обима 24см, па му одреди ортоцентар.
Да ли се он поклапа са центрима Овим задацима се утврђује појам висине и
описане и уписане кружнице? ортоцентра.
4. Конструиши једнакокраки троугао чији
је крак 5см, а угао између кракова 450.
Да ли се ортоцентар, центар описаног и
центар уписаног круга налазе на истој
правој? Која је то права?
5. Конструиши једнакокраки троугао чији
је спољашњи угао 75о, а најдужа
страница има дужину 6,5 см, па му
одреди ортоцентар.
3. Завршни део часа
За домаћи задатак, тј. увежбавање
Циљ овако конципираног домаћег задатка јесте
реализованих садржаја, задати да се доврше
самосталан рад ученика на усвајању појма
сви неурађени примери са данашњег наставног
ортоцентар.
листића.

Разред Vl
Назив предмета математика (редовна настава)
Број наставног часа 54.
Наставна тема Троугао
Наставна јединица Тежиште троугла
Тип часа стицање нових знања
Облик рада фронтални
Наставна средства табла, фломастери, шестар, лењир
По завршетку овог часа ученик треба да:
Исходи наставног рада  усвоји појмове тежишна линија и тежиште,
 уме да одреди тежиште у било којој врсти троугла.

Могући ток часа Коментар


1. Уводни део часа
Кратко подсећање на три значајне тачке Уводни део часа не треба да траје дуже од 3
троугла до сада научене. минута.
2. Главни део часа
Час започети увођењем појма тежишна линија.
 дуж чија је једна крајња тачка теме, а друга Циљ овог дела часа јесте усвајање појма тежишна
средиште наспрамне странице назива се линија.
медијана или тежишна дуж троугла.
Захтевати од ученика да нацртају произвољан
троугао АВС и у њему све три медијане.
Циљ овог дела часа јесте усвајање појма тежиште.
Закључак је, очигледан: све три медијане секу
се у једној тачки. Ту тачку називамо тежиште.
Важи и следеће тврђење.
Наставник треба да инсистира на томе да ученици
Т1. Тежишне дужи троугла секу се у једној запамте у ком односу тежиште дели тежишну
тачки. Пресечна тачка назива се тежиште линију.
троугла.
Наставник треба да нацрта на табли слику 36 из
Дуж је од темена до тежишта два пута дужа од уџбеника, док је предвиђено да, се доказ због
дужи од тежишта до средишта наспрамне тежине, ради на часу додатне наставе.
странице.
Тежиште се налази унутар било које врсте
троугла.
Сада се може рећи да су четири значајне тачке
троугла:
 центар описане кружнице,
 центар уписане кружнице,
 ортоцентар и
тежиште.
3. Завршни део часа
За домаћи задатак, тј. увежбавање
реализованих садржаја, задати да ученици у Циљ овако конципираног домаћег задатка јесте
свескама нацртају по један оштроугли, још један осврт на све појмове обрађене овом
правоугли и тупоугли троугао и сваком од њих темом пред час систематизације.
одреде тежиште.

Разред Vl
Назив предмета математика (редовна настава)
Број наставног часа 55.
Наставна тема Троугао
Наставна јединица Тежиште троугла
Тип часа увежбавање стечених знања
Облик рада индивидуализована настава
Наставна средства табла, фломастери, лењир, шестар
По завршетку овог часа ученик треба да:
Исходи наставног рада  усвоји појмове тежишна линија и тежиште,
 уме да одреди тежиште у било којој врсти троугла.

Могући ток часа Коментар


1. Уводни део часа
Овом часу не претходи неки дужи увод.
Ученицима поделити наставне листиће са
Детаљно обрзложити сваки задатак за који ученици
задацима које треба самостално да ураде. Пет
буду имали потребу.
минута пре истека часа исписати укратко
решења задатака.
2. Главни део часа
Ово је један од могућих садржаја наставног
листића.
1.Која је реченица тачна?
 Тежишна дуж троугла је било која дуж која
спаја једно његово теме и тачку са наспрамне
странице.
 Тежиште једнакокраког троугла лежи на
висини која одговара основици.
 Тежиште правоуглог троугла у темену је Пре преласка на 3. задатак подсетити ученике на
правог угла. појам средње линије троугла и њену везу с
 Тежиште једнакостраничног троугла поклапа наспрамном страницом
се с његовим ортоцентром.
2. Докажи да су тежишне дужи које одговарају
крацима једнакокраког троугла једнаке.
3. Дата су средишта страница троугла. Одреди
његова темена.
4. Конструиши једнакокраки троугао АВС чији
је обим 18 см, угао на основици 450, а затим му
одредити тежиште.
3. Завршни део часа
Циљ овако конципираног домаћег задатка јесте
За домаћи задатак захтевати да се препише самосталан рад ученика на усвајању појма тежиште.
задатак 1, а затим да се направе измене како би
свако тврђење било тачно. Исправни одговори ће захтевати да се поново
ишчита лекција из Уџбеника.

Разред Vl
Назив предмета математика (редовна настава)
Број наставног часа 56.
Наставна тема Троугао
Наставна јединица Значајне тачке троугла
Тип часа систематизовање стечених знања
Облик рада индивидуализована настава
Наставна средства табла, фломастери, лењир, шестар
По завршетку овог часа ученик треба да зна да:
 разликује све 4 значајне тачке троугла,
Исходи наставног рада
 одреди где се оне налазе у троуглу,
 да их добије конструкционим путем.

Могући ток часа Коментар


1. Уводни део часа
Овом часу не претходи неки дужи увод. Поделити
Док ученици раде задатке, наставник шета
ученицима наставне листиће са задацима које треба
од клупе до клупе, надгледајући колико су
самостално да ураде. Пет минута пре истека часа
ученици самостални и даје кратка упутства
исписати решења задатака. Детаљна објашњења нису
сваком понаособ, ако примети да је дошло до
неопхпдна јер се систематизује градиво које је већ
застоја.
увежбавано.
2. Главни део часа
Ово је један од могућих садржаја наставног листића:
1. Допуни тврђења тако да буду тачна.
а) Четири значајне тачке троугла су:.......
б) Четири значајне тачке једнакокраког троугла се
налазе на ......
в) Четири значајне тачке једнакостраничног троугла
се ......
г) Тежиште дели медијану у размери: ... : ....
д) У ....... троуглу се ортоцентар и центар описаног
круга налазе ван троугла.
Приликом израде првог задатка користити
2. Докажи да подударни троуглови имају једнаке уџбеник и свеска.
висине.
3. Докажи да подударни троуглови имају једнаке
медијане.
4. Ако је висина једнакостраничног троугла 6 см,
колики су полупречници описане и уписане
кружнице?
5. Конструиши троугао АВС ако је а = 5сm,
b = 6cm и tb = 3cm.
6. Конструиши једнакостраничан троугао чија је
висина 3см, па му одредити 4 значајне тачке.
3. Завршни део часа
За домаћи задатак тражити да се науче допуњена Циљ овако конципираног домаћег задатка
тврђења из првог задатка, као и да се ураде задаци 2 и јесте самосталан рад ученика и дефинитивно
4 са 82 стране уџбеника. утврђивање четири значајне тачке троугла.

Разред Vl
Назив предмета математика (редовна настава)
Број наставног часа 57.
Наставна тема Троугао
Наставна јединица конструкције и значајне тачке троугла
Тип часа систематизовање стечених знања
Облик рада индивидуализована настава
Наставна средства табла, фломастери, лењир, шестар
По завршетку овог часа ученик треба да зна да:
 разликује све 4 значајне тачке троугла,
Исходи наставног рада
 одреди где се оне налазе у троуглу,
 да их добије конструкционим путем

Могући ток часа Коментар


1. Уводни део часа
Овом часу не претходи неки дужи увод.
Поделити ученицима наставне листиће са
задацима које треба самостално да ураде. Пет Док ученици раде задатке, наставник шета од клупе
минута пре истека часа исписати решења до клупе, надгледајући колико су ученици
задатака. Детаљна објашњења нису неопхпдна самостални и дајући кратка упутства сваком
јер се систематизује градиво које је већ понаособ, ако примети да је дошло до застоја.
увежбавано.

2. Главни део часа


Ово је један од могућих садржаја наставног
листића.
1. У спољашњој области квадрата АBCD
конструисан је једнакокраки троугао ВСК.
Докажи да је и троугао АКD једнакокрак.
2. У спољашњој области правоугаоника АВСD
над страницом АВ нацртај једнакостраничан
троугао АВЕ, а у унутрашњој области над
страницом ВС једнакостраничан троугао ВСК.
Докжи да је |АС| = |ЕК|. Сваки ученик прилагођава темпо израде задатака
3. У спољашњој области правоугаоника АВСD сопственом знању. Успешнији ученици могу
над страницама АВ и ВС нацртај показивати задатке на табли мање успешним
једнакостраничне троуглове АВЕ и ВСК. ученицима.
Докажи да је и троугао DЕК
једнакостраничан.
4. Конструиши једнакокраки троугао чија је
основица 5см, а висина 6,5 см.
5. Конструиши троугао ако су му познате
дужине све три средње линије.
6. Конструиши правоугли троугао ако му је
позната једна катета, 7 см, и тежишна линија
која одговара хипотенузи, 4,5 см.
3. Завршни део часа
За домаћи задатак ученици треба да се подсете
операција у скупу целих бројева.
Разред Vl
Назив предмета математика (редовна настава)
Број наставног часа 58.
Наставна тема Троугао
Наставна јединица Троугао и операције са целим бројевима
Тип часа систематизовање стечених знања
Облик рада индивидуализована настава
Наставна средства табла, фломастери, лењир, шестар
По завршетку овог часа ученик треба да буде спреман за други
Исходи наставног рада писмени задатак.

Могући ток часа Коментар


1. Уводни део часа
Овом часу не претходи неки дужи увод.
Поделити ученицима наставне листиће са
Док ученици раде задатке, наставник шета од клупе
задацима које треба самостално да ураде. Пет
до клупе, надгледајући колико су ученици
минута пре истека часа исписати решења
самостални и дајући кратка упутства сваком
задатака. Детаљна објашњења нису неопохдна
понаособ, ако примети да је дошло до застоја.
јер се систематизује градиво које је већ
увежбавано.
2. Главни део часа
Ово је један од могућих садржаја наставног Очекује се да сваки ученик може да уради у прва
листића. три задатка бар по део, ако не и цео задатак.
1. Израчунај вредности израза.
- 12 – 19 + ( 12 + 32 ) =
- - ( - 56 + 13 ) – ( - 23 – 33 ) =
- 21 - {- 9 + [- 21 – ( 9 – 21 ) - 9]} =
- |-4|- |-9 +15| + |24 - 47| =
- 7 + 10 : ( 3 – 8 ) =

2. Реши једначине:
- 5 + x – ( 2 – 4 – 11 ) = 44
- |x - 5| - 9 = 43
- 2x – 44 : ( 56 – 78 ) = -8

3. Реши неједначине:
- 25 - x – ( 12 – 41 – 10 ) ≥ 44
- |x + 3| + 9 < 43
- 2x + 66 : ( 56 – 78 ) > 22

4. У једном троуглу угао α је за 180 већи


од угла β, а угао γ је за 540 мањи од
угла β. Којој врсти припада овај
троугао? Упореди му странице.
5. Краци једнакокраког троугла АВС
продужени су преко темена С за
једнаке дужи IADI = IBEI. Докажи да
су дужи DB и AE подударне.
6. Конструиши правоугли троугао чији је
један оштар угао 150, а тежишна линија
која одговара хипотенузи 2,5см. Након
тога одреди му све четири значајне
тачке.
3. Завршни део часа
Предложити ученицима да код куће још Циљ овако конципираног домаћег задатка је што
једном прораде задатке сличне данашњим. боља припрема за писмени задатак.

You might also like