You are on page 1of 4

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 40

Предмет: Математика Разред: други


Наставна тема/област: Квадратна једначина и квадратна функција
Наставна јединица: Решавање потпуне квадратне једначине
Тип часа: увежбавање
Циљ часа: Примена поступка за решавање потпуне квадратне једначине са једном непознатом.
Ученик ће бити у стању да:
Очекивани исходи
‒ реши непотпуне квадратне једначине;
на крају часа:
‒ одреди број решења потпуне квадратне једначине и потом реши потпуну квадратну једначину
Наставне методе: Дијалошка, монолошка, илустративна
Облици рада: Фронтални, индивидуални
Наставна средства: Збирка задатака и тестова за II разред гимназија и техничких школа
Ученик развија:
Међупредметне компетенције: ‒ компетенције за целоживотно учење;
‒ комуникацију.
Квадратне једначине, односно решавање квадратних једначина је присутно у решавању великог броја задатака
Међупредметно повезивање:
и проблема из Физике.
Кључни појмови: квадратна једначина, непотпуна квадратна једначина, потпуна квадратна једначина
МОГУЋИ ТОК ЧАС
Планиране активности наставника: Планиране активности ученика:
‒ Обнавља са ученицима поступке решавања
непотпуне квадратне једначине и решавање
потпуне квадратне једначине допуном до
Уводни део часа - Одговарају на постављена питања
квадрата бинома и применом разлике
(5 минута) наставника.
квадрата, као и тврђење о решењима
квадратне једначине, у зависности од знака
дискриминанте.
Главни део часа
(35 минута)
 Обрађује пример, заједно са ученицима, где
решава квадратне једначине са једном
непознатом, на следећи начин: истицањем
вредности коефицијената, одређивањем знака
дискриминанте, доношењем закључка о броју
реалних решења, одређивањем решења квадратне
једначине.
 Наставник упућује ученике да се у пракси,
приликом решавања квадратне једначине
2
a x +bx+ c=0 одмах користи формула
−b ± √ b −4 ac
2
x 1,2= без обзира на то да ли
2a
квадратна једначина има или нема реална
решења, па уколико се при томе добије ‒ Прате упутства наставника.
ненегативан израз под кореном, израчунавање се ‒ Учествују у дискусији.
наставља и одређују се решења дате једначине, а ‒ Дају промишљене одговоре на постављена
ако је израз под кореном негативан, поступак се питања.
зауставља и изводи се закључак да једначина ‒ Анализирају и закључују.
нема реална решења. ‒ Анализирају и решавају задатке у својим
 Наставник уопштава да се дата формула свескама и на табли
−b ± √ b −4 ac ‒ Постављају питања.
2
x 1,2= за одређивање решења
2a
квадратне једначине a x 2 +bx+ c=0 може
применити и за решавање непотпуних
квадратних једначина, иако то није превише
заступљено у пракси.
 Задаје ученицима да реше задатке из збирке како
би утврдили поступак решавања квадратних
једначина, задатак 156, примери под а), б) в), д)
 Прати и усмерава рад ученика. Ради се пример по
пример, ученици раде најпре у својим свескама, а
онда један ученик исписује решење на табли,
онда се ради наредни пример.

Завршни део часа ‒ Понавља са ученицима формулу, односно ‒ Одговарају на питања наставника која се
(5 минута) тврђење о решењима квадратне једначине, у односе на усвојене садржаје из наставне
зависности од знака дискриминанте. јединице.
‒ посматрање ученичког учешћа у раду, закључивања и одговора на постављена питања
Начини провере остварености исхода: наставника током часа
‒ анализирање успешности ученика у решавању задатака.
ОКВИР ЗА ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
 Да ли ми је адекватан избор начина
провере остварености исхода?
 Да ли сам планирао/-ла адекватне
активности ученика?
 Да ли је било одступања/потешкоћа
приликом остваривања планираног?
Шта бих променио/-ла?

ИЗГЛЕД ТАБЛЕ

Решавање потпуне квадратне једначине - увежбавање

Једначина облика a x 2 +bx+ c=0 , где су a , b и c неки реални бројеви и при чему је a ≠ 0, назива се квадратна једначина по променљивој x са
коефицијентима a , b , c

Пример 1.

You might also like