You are on page 1of 5

Наставна тема: Месец: __________________ Облици рада: фронтални, индивидуални, групни

ПОЧЕТНО ЧИТАЊЕ И ПИСАЊА – УЧЕЊЕ ЧИТАЊА И Дан и датум: ______________ Методе рада: дијалошке, илустративно-
ПИСАЊА Место реализације: -демонстративне
Редни број: 60. учионица Наставна средства: модели, цртеж, песме, приче,
Наставна јединица: Тип часа: обрада градива мултимедијална презентација
Глас и штампано слово Ч и Ћ
Циљ часа Оспособити ученике да правилно изговарају, читају и пишу глас и слово Чч и Ћћ, појединачно и у речима, реченицама и краћим
текстовима
Образовни стандарди

Основни ниво Средњи ниво Напредни ниво


1СЈ.1.2.1. влада основном техником читања ћириличког и латиничког текста 1СЈ.2.3.1. зна и користи оба писма 1СЈ.3.3.1. пише јасним, потпуним, добро
1СЈ.0.1.1. познаје основна начела вођења разговора: уме да започне (ћирилицу и латиницу) обликованим реченицама; користи
разговор,учествује у њему и оконча га; пажљиво слуша своје саговорнике 1СЈ.2.3.5. језички израз прилагођава разноврсне синтаксичке конструкције,
1СЈ.0.1.7. уме у кратким цртама да образложи неку своју идеју комуникативној ситуацији укључујући и сложене
1СЈ.1.3.3. почиње реченицу великим словом, завршава је одговарајућим (формалној/неформалној)
интерпункцијским знаком
Општи исход Операционализовани исходи Кључни појмови: глас и слово Чч и Ћћ, реченица, реч
По завршетку часа – разликује глас и слово Чч и Ћћ Међупредметна повезаност:
ученик ће бити у – препознаје глас Чч и Ћћ на почетку, у средини и на Ликовна култура: илустрација слова и украшавање, илустрација предмета и бића
стању да: крају речи Свет око нас: Жива и нежива природа
разликује изговорени – правилно изговара глас Чч и Ћћ Физичко васпитање: Развој графомоторике – вежбе обликовања
глас и написано – правилно пише слово Чч и Ћћ Литература за наставника Литература за ченика
слово; – правилно чита кратке речи и реченице 1. Вук Милатовић, Методика почетног 1. Бранка Матијевић, Љиљана Вдовић,
изговорене и – поштује договорена правила комуникације на часу читања и писања, Београд, Учитељски Ранка Јанаћковић, Буквар за први
написане речи и – сарађује са друговима у раду факултет, 1999. разред основне школе, Београд, Едука
реченице. – схвата значај лепог писања и правилног изговора 2. Приручник за српски језик за први разред 2. Бранка Матијевић, Љиљана Вдовић,
гласова. основне школе, Београд, Едука, 2018. Ранка Јанаћковић, Наставни листови
3. Ковчежић знања, збирка задатака за уз Буквар, Београд, Едука
српски језик за први разред основне школе, 3. Ковчежић знања, збирка задатака из
Београд, Едука, 2018. српског језика за први разред основне
школе, Београд, Едука
4. Ивана Јухас, Јасмина Игњатовић,
Мудрица, српски језик, збирка
задатака за први разред основне
школе, Београд, Едука
5. Татјана Ковачев, Читалица –
писалица, вежбанка за српски језик за
први разред основне школе, Београд,
Едука
6. Ивана Јухас, Радна свеска уз Буквар и
Читанку за први разред основне школе,
Београд, Едука
7. Моња Јовић, Радна свеска уз Читанку
за први разред основне школе, Београд,
Едука

ТОК ЧАСА
ТОК АКТИВНОСТИ АКТИВНОСТИ НАСТАВНИКА АКТИВНОСТИ УЧЕНИКА
Уводни део Наставник чита песму Чича и чај (Ковчежић, Прилог 1). Затим са Слушају песму о чичи, а затим разговарају о песми, одговарајући на
Приступ гласу ученицима разговара о песми. наставникова питања:
(Емоционално- О коме говори прочитана песма? Да ли ви волите да пијете чај?
-интелектуална Када се пије чај? Од чега најчешће волите да пијете чај? Ко је чича?
припрема) Нацртајте у свескама шољу са чајем. Којим гласом почиње реч ћуп,
а којом реч ћуран? Којим гласом почиње реч четири? Коју још реч
знате да почиње гласом Ч и Ћ? Како изгледа ћуран? Где живи ћуран?
Покажите како ћуран пућпуриче (ученици показују вежбе устима).
Смислите неколико реченица о ћурану.

Смишљају реченице о ћурану и саопштавају их. Процењују успешност


Слуша реченице ученика и евентуално их исправља. Процењује, исказаних реченица.
заједно са ученицима, најуспешније реченице.
Главни део Циљ овог дела часа јесте да ученици уоче још речи које почињу Ученици одговарају на питања и захтеве наставника:
Обрада гласа гласовима Ч или Ћ. Ученике ће питањима наводити на такве речи. О коме сте састављали реченице? Којим гласовима почињу речи
(Издвајање гласа) ћерка и чворак? Знате ли још неку реч која почиње гласом Ч и Ћ?
Шта значи реч ћуп? Како он изгледа? За шта се користио ћуп? Од
чега је ћуп направљен? Покажите како се чекићем удара о сто
(вежбе графомоторике са три прста која учествују у писању). Који
гласови се чују у речи чекић? Где се овде налази глас Ч односно Ћ?
Колико се пута чује глас Ч у речи чамчић? Где је глас Ћ у овој речи?
Шта је чамац? Где га можемо видети? Шта је поточић? Где се
налази глас Ч, а где глас Ћ у речи поточић? На ком месту се налази
глас Ч у речи печат? Знате ли још неку реч да садржи глас Ч
односно Ћ? Набројте их.
Истицање наставне Наставник саопштава ученицима да ће данас радити гласове/слова Ч и Ученици слушају шта им наставник саопштава. Пишу наслове у
јединице Ћ. Записује наслов на табли. свеске.
Уочавање гласа у Наставник задаје ученицима да нацртају бића или предмете чији Ученици се размишљају о томе шта ће нацртати. Цртају бића или
разним речима називи почињу гласовима Ч и Ћ. предмете чији називи почињу гласом Ч односно Ћ. Уочавају који се
Поставља ученицима питања: предмети или бића најчешће понављају.
Шта сте нацртали? Да ли неко може да објасни шта су то чаробне Наводе речи које имају глас Ч и Ћ на почетку, у средини и на крају
речи? Којим гласом почиње реч чаробан? Где се у речи ноћ налази глас речи. Изговарају правилно речи.
Ћ? Коју ви још реч знате да садржи слово Ч односно Ћ? Којим гласом
се завршава реч мач, а којим гласом реч пећ? Реците неке речи у
којима се глас Ч односно Ћ налази у средини речи. Знате ли још неку
реч која се завршава гласом Ч односно Ћ?
Упућује ученике да погледају илустрације у Буквару (стр. 48 и 49). Посматрају илустрације у Буквару (стр. 48 и 49). Именују оно што је на
Захтева од ученика да наведу шта је нацртано и одреде где се налази илустрацијама. Одређују место тражених гласова у речима.
глас и слово Ч и Ћ (на почетку, у средини или на крају).
Вежбање изговарања Наставник саопштава ученицима да хорски изговарају глас Ч и Ћ, као да Труде се да речи изговоре гласно како би се чуло да ли их изговарају
новог гласа приказују звук при кретању коња односно цвркута птица. правилно. Ако их не изговоре правилно, слушају објашњење
Саопштава им да изговарају речи из Буквара (стр. 48 и 49): наставника, па понављају изговор гласова.
чеп, ћуп, мач, сећи, хрчак, свећа, чешаљ, пиће, врапчић, ћерка, чамчић, Ученици вежбају изговор гласова Ч и Ћ.
чаша, поточић, обруч.
Када заврше овај задатак, наставник пита ученике да наведу по једну
реч која садржи слово Ч и Ћ. Сваки ученик ће дати пример, тако да
наставник чује да ли сви изговарају гласове правилно, а ако неко не
изговара ове гласове правилно, наставник ће објаснити њихов изговор.
(Гласови Ч и Ћ се изговарају тако што се језик приближава предњем
непцу, с тим да је глас Ћ мек, а глас Ч тврд.) Наставник изговара речи,
па појединачно гласове Ч и Ћ и тек онда то чини ученик како би што
боље усвојио изговор гласова.
Наставник наводи ученике да вежбају изговор гласова.
Обрада слова Наставник саопштава да за гласове Ч и Ћ, као и за остале гласове, Ученици слушају, питају. Отварају Буквар, посматрају илустрације.
постоје знакови за писање, тј. слова. Саопштава ученицима да отворе Набрајају речи на слово Ч односно Ћ. Одговарају на постављена
Буквар (стр. 48 и 49) и погледају илустрације предмета чији називи питања. Уочавају место слова у одређеној речи: на почетку, у
почињу словом Ч односно Ћ. Пита ученике: средини и на крају.
Шта је све нацртано у Буквару? Којим гласом почињу те речи? Ево
како смо то записали.
Показује слова Ч и Ћ.
Уочавање слова у Циљ овог дела часа јесте да ученици уоче што више примера са Ученици посматрају речи у Ковчежићу. Откривају речи у којима се
разним речима гласовима који се обрађују и њихове различите положаје у речима. То налазе тражена слова. Уочавају где се у речи налази слово Ч односно
могу учинити помоћу Прилога 2 у Ковчежићу. Ћ. Изговарају речи.
Писање слова Након уочавања гласова/слова Ч и Ћ, наставник саопштава да ће Ученици слушају даља упутства наставника.
почети са писањем слова.
Показивање начина Наставник саопштава ученицима да пажљиво посматрају правац Ученици посматрају. Слушају упутства наставника о правцу писања
писања слова писања слова и да тако и они треба да пишу у свескама. Наставник слова. Посматрају како наставник пише велико и мало слово Ч и Ћ.
пише на табли у нацртаним линијама велико и мало слово Ч и Ћ. Прате шта ради наставник и како пише слова.
Гласно објашњава да сви ученици чују. Наставник исто објашњава
писање малог слова и где се оно пише. (Упутство за писање слова
налази се и у Буквару.)
Ученици пишу прстом по ваздуху или клупи слова Ч и Ћ. Пишу их и
Наставник ће даље ученицима задати да кроз игру увежбају писање прстом на леђима свог пара из клупе или прстом или оловком у
слова Ч и Ћ. ваздуху.
Писање слова у свесци Наставник саопштава да ће сада на хамеру који је на табли у пару Ученици слушају задатак који им задаје наставник. Ученици пишу у
писати слова Ч и Ћ, велика и мала. Писаће фломастерима. Прозива свескама задата слова. Поштују правац писања слова. Питају све што
парове да покажу како су исписали слова. Прати правац писања слова. им није јасно.
Наставник даје задатак свим ученицима да напишу по ред великог и
малог слова Ч и Ћ у свесци и по један ред наизменично велико и мало
слово.
Наставник им затим саопштава да испишу речи из Прилога 2 у Пишу речи из Прилога 2.
Ковчежићу.
Читање Након писања наставник пита ученике: Ученици слушају питања наставника и одговарају на њих. Наводе која
Који гласови се чују у речима Чеда и Кића? Којим редом изговараш се реч добија ако се одузме први глас и ако се одузме последњи глас.
гласове? Које је прво слово у овим речима? Ако одузмеш прво слово, Пишу наведене речи у свеске.
коју реч добијаш? А ако одузмемо последње слово?
Наставник задаје ученицима да напишу добијене речи у свеске.
Ишчитавање новог Наставник саопштава да ће сада читати текст из Буквара (стр. 48 и 49). Ученици слушају упутства за рад у наставном листићу. Раде задатке.
слова Прати како ученици читају реченице. Читају сви заједно хорски, а затим појединачно.
Затим саопштава да ће прво заједно хорски прочитати, а затим и
појединачно реченице из Прилога 3 у Ковчежићу.
Затим ће радити задатке из Ковчежића (Прилог 4). Контролише и
усмерава рад ученика.
Самостални стваралачки Наставник ће ученике поделити у групе и задати им да напишу и украсе Ученици ће на картону формата мале свеске написати велика и мала
рад слова Ч и Ћ. Наставник надгледа рад, похваљује ученике и мотивише их слово Ч и Ћ. Затим ће цртањем и бојењем ова слова оживети.
да наставе са радом.

Наставник ученицима који умеју да читају даје задатак из Ковчежића Ученици који знају да читају, читају Словобајку (задатак за ученике
(Прилог 5) – да читају Словобајку. који знају више).
Завршни део Наставник саопштава да неко од ученика кратко представи шта су Ученици наводе шта је то што треба да запамте са овог часа. Наводе
Провера усвојеног данас радили и укратко исприча како су радили, где су наишли на шта им је евентуално било тешко. Са наставником праве изложбу
знања потешкоће. Наставник заједно са ученицима прави изложбу на паноу. својих радова на паноу учионице. Ученици износе своје мишљење о
урађеном.
Домаћи задатак Наставник саопштава да ученици за домаћи задатак ураде задатке у Ученици ће код куће урадити домаћи задатак.
Буквару (стр. 48 и 49).
Праћење напредовања Формативно Сумативно
и активности Активност на часу (усмени одговори, самостално јављање, повезивање
ученика садржаја учења са примерима из непосредног окружења)
Рад на часу (рад у групи, самосталан рад на причању, представљању
речи цртицама)
Тачност рада (број тачних задатака у Буквару, примена кључних
садржаја учења у одговорима на одређена питања, графомоторичке
способности, тачно написана слова, речи и реченица)
Провера остварености Разликују глас и слово Чч и Ћћ, препознају глас Чч и Ћћ на почетку, у
исхода средини и на крају речи, правилно изговарају глас Чч и Ћћ, правилно
пишу слово Чч и Ћћ, правилно читају кратке речи и реченице, поштују
договорена правила комуникације на часу...
Евалуација Наставник Ученик
Изношењем мишљења и запажања о реализованом часу, активности
ученика, ангажовању. Ученици на папирићу цртају један од три „смајлија”.

 – све сам разумео/разумела и час ми је био занимљив

:–│ – разумео/разумела сам делимично и потребно ми је додатно


објашњење

 – нисам разумео/разумела и час ми је био незанимљив


Запажања наставника о
реализацији часа

You might also like