You are on page 1of 8

ПРИПРЕМА ЗАЧАС 5.

РАЗРЕД Милица Петковић


Наставна област Јединство грађе и функције као основ живота
Наставна јединца 46. Живот у текућим водама
Облици рада фронтални, индивидуални
Наставне методе вербално-текстуална, демонстративно-илустративна
Наставна и уџбеник, табла, наставни листићи, (мултимедијални уџбеник,
помоћна средства рачунар и пројектор)
Циљ часа Упознавање са условима живота у текућим водама и
адаптацијама карактеристичних представника.

ОЧЕКИВАНИ ИСХОДИ
Препознаје карактеристичне
Уводни део часа О
представнике текућих вода.
Новиди основне услове за живот у
Провери научено – задатак 1 О
текућим водама.
Упоређује животне услове у
Уводни задатак С
различитим деловима речног корита.
Уочава и објашњава прилагођености
Провери научено – задатак 3 С
одабраних представника.
Анализира, црта и објашњава
прилагођености одабраних Наставни листић Н
представника.

СТАНДАРДИ ПОСТИГНУЋА НА КОЈИМА СЕ РАДИ


ОСНОВНИ СРЕДЊИ НАПРЕДНИ
БИ.1.4.2. БИ.2.4.1.
/
БИ.1.4.4. БИ.2.1.2.

КЉУЧНЕ РЕЧИ НОВИ ПОЈАМ КОРЕЛАЦИЈЕ КОМПЕТЕНЦИЈЕ


река, горњи ток, мртваја Ликовна култура Компетенција за учење
средњи ток, доњи Природа и Комуникација
ток, водена струја друштво Сарадња
Географија Естетичка компетенција
Физика (отпор) Одговоран однос према
околини
ОДГОВОРИ НА ЗАДАТКЕ ИЗ УЏБЕНИКА И СА НАСТАВНИХ ЛИСТИЋА
УВОДНИ ЗАДАТАК
ГОРЊИ ток СРЕДЊИ ток ДОЊИ ток
брзина воде највећа мања најмања
ширина корита најуже шире најшире
дно камење, шљунак песак муљ
температура воде ниска већа највећа
прозирност воде велика мања најмања

ПРОВЕРИ НАУЧЕНО
1. Услови живота у текућим водама: јака водена струја која вуче низводно, мање је
расположиве хране него у мочварама и барама.
2. 2  4  1  5  3
3. Најважније прилагођености животиња: добри пливачи (вретенаст облик тела, пераја –
рибе,снажан реп – видра, рак, причвршћују се за подлогу – хидра, заривају се у подлогу)
НАПОМЕНА: код питања отвореног типа, прихватити и друге тачне одговоре.

ОРГАНИЗАЦИЈА УЧЕЊА ПРЕ, ЗА ВРЕМЕ И НАКОН ЧАСА


ОПИС АКТИВНОСТИ НАСТАВНИ
ДЕО/ТРАЈАЊЕ
МАТЕРИЈАЛИ
Припреми део /
/
(код куће)
Провера домаћег задатка
Активност ученика:
-јављају се да читају решења домаћег
задатка: рубрика „Мислимо научно, деламо
научно“Рубрика „Шта смо нучили“ – задаци
1, 4
Активност наставника:
-пружа повратне информације на решења
-разговара са ученицима о
прилагођеностима за живот у текућим
водама
Уџбеник
Уводни део Уводни задатак
(20 минута) Активност наставника: Уводни задатак
-упућује на уводни задатак
-разговара са ученицима о Фотографије
карактеристичним условима у различитим
деловима корита река, карактеристичним
биљакама, животињама (подсећање на
Природу и друштво)
Активност ученика:
-индивидуално раде уводни задатак
-разговарају са наставником

Уколико кабинет има могућност коришћења


ИКТ, пропратити са фотографијама.
мултимедијални
уџбеник

Уводни део Уводни задатак, стр.


Може се искористити уводни задатак.
(20 минута) 164
Адаптације животиња
Активност наставника:
-дели ученицима наставне листиће и
даје им упутство за рад: да примене
све шта су до сада научили о
прилагођеностима/адаптацијама
живих бића и нацртају изглед рибе

штампани уџбеник
која живи у различитом делу речног Уџбеник
корита. На цртежу треба да имају
обележене адаптације и њихове улоге. Наставни листић
Основни део
-обилази ученике, усмерава рад, даје
( 20 минута)
повратне информације на урађено Фотографије
Активност ученика:
-индивидуално решавају задатак са
наставног листића: цртају животиње и
обележавају адаптације

Уколико кабинет има могућност


коришћења ИКТ, пропратити са
фотографијама.

Понављање градива
штампани уџбеник

Активност наставника:
-упућује на рубрику „Провери
научено“
-даје повратну информацију на Уџбеник
решења
Активност ученика:
-индивидуално раде задатке
Завршни део -јављају се да прочитају одговор/е
( 5 минута)
мултимедијални
уџбеник

Може се искористити задатак „Ланац


Задатак, стр. 167
исхране“

Нацртати видру, речног рака и велику


штампани
уџбеник

белу чапљу и означити њихове


Домаћи рад адаптације. Уџбеник
Рубрика „Шта смо научили“ – задаци
2 и 3.
Додатни
материјали за

штампани
уџбеник
ученике са
Рубрика „Моћ знања, моћ речи“
изузетним
интересовањима/
способностима
ВАЖНА Задатак из рубрике „Моћ знања, моћ речи“ може се одрадити у
напомена! виду реферата, презентације или видео приче.

ПРАЋЕЊЕ НАПРЕТКА И ФОРМАТИВНО ОЦЕЊИВАЊЕ

САМОЕВАЛУАЦИЈА ЧАСА
Напомене, запажања, предлози за унапређење....

МОГУЋИ ИЗГЛЕД ТАБЛЕ


Живот у текућим водама

ГОРЊИ ток СРЕДЊИ ток ДОЊИ ток


брзина воде највећа мања најмања
ширина корита најуже шире најшире
дно камење, шљунак песак муљ
температура воде ниска већа највећа
прозирност воде велика мања најмања
Група1. НАЦРТАЈ РИБЕ И ОБЕЛЕЖИ АДАПТАЦИЈЕ
ГОРЊИ ТОК СРЕДЊИ ТОК ДОЊИ ТОК (речно дно)
(пастрмка) (караш) (сом)

Група2. НАЦРТАЈ ЖИВОТИЊЕ КОЈЕ ЖИВЕ У РЕЦИ И ОБЕЛЕЖИ АДАПТАЦИЈЕ


ВИДРУ РЕЧНОГ РАКА ХИДРА

Група 3. НАЦРТАЈ ПТИЦЕ КОЈЕ ЖИВЕ У БЛИЗИНИ ВОДЕНИХ СТАНИШТА И ОБЕЛЕЖИ АДАПТАЦИЈЕ
ЧАПЉУ КОРМОРАНА РОДУ

You might also like