You are on page 1of 2

Наставни предмет Свет око нас

Разред II

Датум реализације

ПОДАЦИ О ЧАСУ БР. 1


Наставна тема ГДЕ ЉУДИ ЖИВЕ
Наставна јединица УПОЗНАВАЊЕ СА УЏБЕНИКОМ И РАДНОМ СВЕСКОМ
Тип часа Уводни час
Циљ часа  Упознати садржаје у уџбенику и радним листовима
Образовни задаци  Упознавање са садржајем и структуром уџбеника
Функционални задаци  Процена количине информација у уџбенику
Васпитни задаци  Издвајање карактеристика типичних само за одређени уџбеник
 Оспособљавање за сналажење у уџбенику
Кључни појмови Представљање, имена, назив школе
Облици рада Фронтални
Наставне методе Демонстративна, вербална, експериментална, метода практичног
учења
Наставна средства Уџбеник и радна свеска
Корелација Разредни час
Рад на остваривању
стандарда

ТОК ЧАСА
Уводни део часа Мотивација ученика разноврсним уџбеницима и изворима знања.
(10 минута) Упоређивање прошлогодишњег уџбеника са садашњим новим
(сличности и разлике).
Главни део часа Самостални рад ученика на радном листу датом у прилогу.
(30 минута)

Завршни део часа Ученици бирају један од одговора који из радног листа желе да
(5 минута) презентују пред разредом. Уколико се у току часа укаже прилика за
објашњавање непознатих речи, искористити могућност и упутити
ученике на коришћење речника.
ЗАПАЖАЊЕ
ПРИЛОЗИ
Радни лист
Задаци Очекивана решења
Прелистај уџбеник и покушај да се сетиш назива
сличних других уџбеника или књига у којима се налазе Моја прва енциклопедија о природи
сличне или исте приче, илустрације или наслови.
Наведи њихове називе.
Где људи живе
На основу садржаја у уџбенику, колико целина – области Кретање у простору и времену
уочаваш? Људска делатност
Забележи њихове називе. Нежива природа
Жива природа
Који наслови се понављају у свакој целини у уџбенику Уџбеник Радна свеска
а који у радној свесци? Да поновимо Провера знања
Запиши их у предвиђеном простору. Занимљивости Моја галерија
Посматрај и Напиши
размисли о одговору Заокружи
На које знаке- иконице те упућује уџбеник а на које Испричај Посматрај
радна свеска, да би ти коришћење уџбеника и радне Уради оглед Повежи
свеске било лакше. Напиши Нацртај
Понови Обој
Подвуци
Прецртај
Које кључне речи са 20. стране у уџбенику ти помажу Адреса
да лакше запамтиш дати садржај? На почетку и на крају улице
На свакој раскрсници
Лева и десна страна улице
Пронађи у радној свесци на 19. страни задатак који То је задатак број 6. Кључне речи : јутро, пре
питањем проверава сарджаје са 40. стране у уџбенику. подне , подне..... су помогле да се повежу
Који је то задатак? Шта ти је помогло да лакше садржаји са питањима и пронађе одговор.
пронађеш задатак?
Шта је представљено на илустрацији у уџбенику на 78. Кретање(кружење)воде у природи или
страни Настанак падавина
У којој целини ћеш потражити садржаје о биљкама и Жива природа
животињама.
Пронађи илустрације на којима је приказана слободна 76.
површина воде. Послужи се садржајем на почетку
уџбеника .
На којој је то страни у уџбенику?
На странама 32, 46, 70, 98 и 129 у уџбенику се налазе
занимљивости које су повезане са темама које се
обрађују на предходним станама. Седмица, месец година
Када прочиташ занимљивост са 46.страна са насловом Годишња доба
Има нека тајна веза из области Кретање у простор и
вреену одреди који наслови су највише повезани са
описаном занимљивошћу.
На којим странама се налазе садржаји који представљају
сажетак предходно обрађених лекција за сваку тему. 11, 25,31,39, 45,69, 97, и 128.
Наведи шта ти је највише привукло пажњу
прелиставајући уџбеник. Објасни свој избор.

You might also like