You are on page 1of 3

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 10

Предмет: Дигитални свет Школа и разред:


Учитељ/учитељица: Датум одржавања:
Наставна Дигитално друштво
тема/област:
Наставна јединица: На крилима маште

Тип часа: Обрада


 Оспособљавање ученика за самостално коришћење програма
за цртање;
 оспособљавање ученика да креира слику исцртавањем исецањем и
комбиновањем геометријских облика и да је упореди са
Циљ часа: дигиталном сликом коју је креирао;
 оспособљавање ученика да схвати предности(и недостатке)цртања
коришћењем дигиталних уређаја;
 развијање техника сазнајног процеса: посматрање, уочавање,
упоређивање, слободно исказивање запажања.
На крају часа ученик ће бити у стању да:
 креира, чува и поново уређује дигиталну слику (самостално
Очекивани исходи
и/или уз помоћ наставника) користећи одговарајућу
на крају часа:
апликацију.

Метода усменог излагања (монолошка), метода разговора


Наставне методе: (дијалошка), метода илустративних радова, метода
демонстрације, метода практичних радова, вршњачко учење
Радни уџбеник Дигитални свет 2, (стране 32 – 33), е-уџбеник,
Наставна средства: рачунар, пројектор, платно, бојице, фломастери, колаж-папир,
свеске
Облици рада: Фронтални, индивидуални,тимски рад
Дигитална компетенција, естетичка компетенција,
Међупредметне
компетенције за учење, комуникацију, решавање проблема,
компетенције:
рад са подацима и информацијама
Међупредметно
Српски језик, Ликовна култура, Математика, Музичка култура
повезивање:
Кључни појмови: Дигитални уређаји, дигитална слика

1
ТОК ЧАСА

Планиране активности Планиране


учитеља/учитељице: активности
ученика:
Уводни део часа (5 минута)
Емоционална припрема - Слуша и пева
Ученицима пустити да слушају и певају песму Новогодишња песму Јована
честитка, Јована Адамова, на текст Пере Зупца (уџбеник Адамова
Музичке културе) Новогодишња
Када замишљате новогодишње славље, која вам се слика прва честитка.
појави у глави? Шта мислите зашто људи ките јелку? - Слуша друге
ученике док
Најава наставне јединице причају.
Истаћи циљ часа и најавити наставну јединицу: Данас ћемо - Поставља
креирати новогодишње честитке помоћу дигиталних уређаја, питања.
али и колаж-папира. - Одговара на
питања.
- Износи своје
мишљење.
- Учествује у
дискусији.

Главни део часа (30 минута)


(Уколико се час изводи у кабинету информатике, ученици седе - Прати
по двоје за једним рачунаром, распоређени тако да уз ученика инструкције за
који се слабије сналази седи ученик који се одлично сналази.) израду задатка.
- У пару ради
Упутити ученике на уџбеник: страна 32. (Новогодишња задатак.
честитка). Учитељ/учитељица отвара дигитални уџбеник. - Поставља
питања.
Лео и Ада желе да замене улоге. Решили су да направе - Одговара на
новогодишње честитке. Прво ћете коришћењем дигиталног питања.
уређаја нацртати честитку, пратећи Леова упутства. Када - Слуша одговоре
завршите честитку, сачувајте је у фасцикли „Бојанка” и дајте других ученика.
јој наслов „Новогодишња честитка”. - Износи своје
запажање.
(Учитељ/учитељица на свом рачунару демонстрира – даје - Анализира и
упутства ученицима, који у пару, на својим рачунарима, раде закључује.
исто.) - Уочава разлике
и сличности у
Поставити питања ученицима, наводећи их да уочавају стварању са
предности и недостатке цртања коришћењем дигиталних дигиталним
уређаја: уџбеницима и
Да ли је било тешко креирати Леову честитку? Објасните без њих.
зашто. - Самостално
Шта вам се допада у креирању дигиталних честитки? прави
Сада ћете исказати своју машту и креативност и на Адин новогодишњу
начин: креирајте новогодишњу честитку од геометријских честитку од
облика, по угледу на ону коју сте нацртали у програму Бојанка колаж-папира.
(Paint). Нека на њој буде само једна јелка, али велика. - Црта јелку
Посматрати и усмеравати активност ученика. Асистирати комбинујући
ученицима и одговарати на њихова питања. геометријске
2
облике.
Пратити и бележити постигнућа ученика, активност и
самосталност у раду.
Завршни део часа (10 минута)
Мотивисати ученике да искажу утиске након часа исцртавајући - Исказује утиске
емотикон као и раније. након
Прикупити радове и уз помоћ ученика изложити их на видном самосталног
месту у учионици. Ученици могу укратко представити успешна начина рада.
решења, како у уџбенику, тако и на дигиталном уређају. - Излаже радове у
учионици.
- Представља свој
рад другима.

Изглед табле

Начини провере - усмени одговори;


остварености исхода: - практичан рад.
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
● Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
● Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?
● Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
● Шта бих променио/-ла?

You might also like