You are on page 1of 4

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 18

Предмет: Дигитални свет Школа и разред:


Учитељ/учитељица: Датум одржавања:
Наставна Дигитално друштво
тема/област:
Наставна јединица: Интернет занимације
Тип часа: Утврђивање
 Упознавање различитих могућности које пружа интернет;
 утврђивање знања о добрим и лошим странама интернета;
Циљ часа:  оспособљавање ученика за примену стечених знања у
свакодневном животу;
 развијање техника сазнајног процеса: посматрање, уочавање,
упоређивање, слободно исказивање запажања.
На крају часа ученик ће бити у стању да:
 својим речима објасни због чега дигиталне уређаје повезујемо
Очекивани исходи
на мреже, укључујући интернет;
на крају часа:
 објасни добитке и ризике који произилазе из комуникације
путем дигиталних уређаја.
Метода усменог излагања (монолошка), метода разговора
Наставне методе: (дијалошка), илустративна метода, метода демонстрације, метода
практичних радова, метода писаних радова и рада на тексту
Радни уџбеник Дигитални свет 2 (страна 47), е-уџбеник,
Наставна средства: рачунар, пројектор, звучници, платно, интернет конекција,
стикери, кутије са питањима
Облици рада: Фронтални, индивидуални, рад у пару
Дигитална компетенција, сарадња, комуникација,
Међупредметне
компетенција за учење, рад са подацима и информацијама,
компетенције:
решавање проблема
Међупредметно
Српски језик, Музичка култура, Свет око нас, Математика
повезивање:
Кључни појмови: Интернет, умрежавање дигиталних уређаја, комуникација

1
ТОК ЧАСА

Планиране активности Планиране


учитеља/учитељице: активности
ученика:
Уводни део часа (10 минута)
Час започети активношћу за размрдавање, подизање атмосфере и - Прати упутства
усмеравање пажње. наставника.
Дати инструкције за извођење плеса уз анимацију дату на - Изводи покрете
Јутјубу. Распоредити ученике у простору учионице тако да могу уз Плес робота.
несметано да изводе покрете уз задату музику, пратећи робота. - Одговара на
https://youtu.be/W3LHNI02Afc1 питања.
Након размрдавања, одабрати ученике који ће извлачити питања - Износи своје
из кутије НЕ ЗНАМ (објашњење активности дато је у припреми мишљење.
за час бр. 16). Уколико знамо одговоре, пребацујемо питање у - Слуша одговоре
кутију ЗНАМ, уколико не знамо, питања остају у кутији НЕ других ученика.
ЗНАМ. У овом делу активности може се демонстрирати начин - Учествује у
проналажења одговора на нека питања путем интернета. дискусији.
Анализа домаћег задатка са претходног часа.
Подстаћи ученике да прочитају и слушају одговоре на питања
која су забележили.

Најава наставне јединице


Истаћи циљ часа и најавити наставну јединицу: Да ли вам се
допао плес са роботом? То је само једна од интернет
занимација. Данас ћемо открити још неке.
Главни део часа (25 минута)
- Прати радњу
Пустити анимирани филм Паралелни свет. Филм је анимираног
синхронизован на српски језик и траје 12,49 мин. филма
https://dai.ly/x3lym712 Паралелни свет.
Након одгледаног филма, подстаћи ученике да дискутују о томе - Прати упутства
шта су разумели, а шта нису. Оно што не знају потребно је да наставника.
прибележе на стикере и убаце у кутију са натписом НЕ ЗНАМ. - Поставља и
Питати ученике да испричају шта све може да се ради помоћу бележи питања.
интернета. - Одговара на
питања.
- Слуша одговоре
других ученика.
- Износи своје
запажање.
- Самостално
решава задатке
на страни 47.
- Проверава
тачност решења

1
Молимо поштоване колеге да пре приказивања видео и аудио записа провере доступност и садржај материјала. ИК Нови Логос не гарантује да ће садржај увек бити доступан на

адреси интернет странице коју препоручује.

2
Молимо поштоване колеге да пре приказивања видео и аудио записа провере доступност и садржај материјала. ИК Нови Логос не гарантује да ће садржај увек бити доступан на

адреси интернет странице коју препоручује.

2
у пару.
- Анализира и
закључује.
- Учествује у
дискусији.
Завршни део часа (10 минута)
Упутити ученике да ураде задатке у књизи на страни 47. Тачност - Самостално
решења могу проверити са паром из клупе или користећи решава задатке.
решења на крају књиге. - Чита своје
Асистирати и додатно објаснити задатке ученицима који нису одговоре.
довољно самостални или нису разумели задатке. - Анализира и
Пратити и бележити постигнућа, активност и самосталност упоређује са
ученика у раду. одговорима
Мотивисати ученике да искажу утиске након самосталног рада. других ученика.
- Исказује утиске
након
самосталног
рада.

Изглед табле

3
- праћење и бележење усмених одговора и решења
Начини провере задатака;
остварености исхода: - праћење активности и ангажованости ученика у раду
на часу.
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
● Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
● Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?
● Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
● Шта бих променио/-ла?

You might also like