You are on page 1of 3

ПРИПРЕМA ЗА ЧАС Александар Ранковић

Предмет: Алати за обраду слике Разред / година учења Друга година

Наставна тема: Векторска графика

Наставна јединица: Цртање посебних облика. Додавање објеката

Циљ наставне
Оспособљавање ученика за рад са програмом Corel Draw, цртање основних и посебних облика.
јединице:

Тип часа Обрада новог градива

 зна да црта основне облике у програму Corel Draw,


 зна да креира посебне облике у програму Corel Draw. ,
 користи на исправан начин одговарајуће алатке у зависности од захтева задатка,
Очекивани исходи:  разуме разлику између појединих алатки,
 разуме потребне елементе за дефинисање сваке наредбе,
 зна да користи стечено знање на конкретним примерима,
 зна да користи стечено знање за препознавање и отклањање наредбу које садрже грешке.

Образовни: Усвајање знања за рад у програму Corel Draw, оспособљавање ученика да црта основне облике, следећи корак у
надоградњи знања представља цртање посебних облика. Цртање посебних облика овде је илустровано кроз, једну
интересантну вежбу, цртање акваријума са рибицама.
Задаци часа: Васпитни : Развијање љубави према цртању, неговање креативности, педантности у раду, сарадња, толеранција рада у групи
Функционални: Развијање логичког мишљења, поступност и систематичност у раду, повезивање практичног и теоретског.
На примеру, акваријум и рибице за акваријум – у потпуности долази до изражаја креативност ученика, да самостално црта
облике и вежбу учини (са почетним смерницама) управо онако како је замишља. знања, примена у пракси.

Методе рада: Дијалошка, монолошка, демонстративна, самостални ученички рад.

Наставна средства: Пројектор, рачунари, табла, потребан прибор за рад ученика

Облици рада: Фронтални, рад у групи, индивидуални

Корелација са другим
Информатика и рачунарство, биологија, PHOTOSHOP, PAINT, математика
предметима.
ТОК ЧАСА
Планиране активности наставника Планиране активности ученика

У уводном делу часа са ученицима ћу обновити градиво са Ученици прате излагање и активно учествују:
претходних часова – основни рад са текстом:
 дискутују са наставником
 Која се алатка користи за цртање текста?  успостављају корелацију наведених појмова са
 Које особине могу да се користе – примене при раду са истим или сличним појмовима из других предмета
Уводни део часа (PHOTOSHOP, PAINT).
текстом?
 Фронтални  Да ли можемо да мењамо тип фонта, величину фонта,
облик рада боју фонта и на који начин?
(ДИЈАЛОГ)
ЦИЉ ЧАСА Покретање презентације Ученици преписују наслов.
Преко презентације наставник обрађује нове наставне садржаје.
Ученици ће да:
 Задатак је потребно реализовати на следећи начин: на
основу радних листића у електронској форми урадити  прате излагање,
задатак. Задатак сам по себи садржи елементе наставне  активно учествују,
Главни део часа јединице “цртање посебних облика” али и друге алатке  прате упутства и задатак који им је дат,
које ће ученицима служити да развију и развијају своја  сарађују и креирају задатак на основу датог
 Индивидуални знања. упутства,
облик рада  прихватају корекције у раду задатка,
 Групни облик  После урађеног задатка – извући све алатке које се  преко радног листића нацртаће акваријум за
рада користе при изради задатка. рибице.
 овај део задатка, потребно је да ураде ученици
 Задатак ћемо поделити на два дела: заједно са наставником. Користити пројектор.
o цртање акваријума и  током овог дела, потребно је да ученици у свескама
o цртање рибица за акваријума извлаче алатке које су користили.
 подела ученика у групе по три ученика у хетерогене  успешна реализација задатка,
групе

Завршни део часа  У завршном делу часа ученик преко видео – бима сумира Евалуација:
стечено знање на конкретном примеру – акваријум са
 Групни облик рибицама  Презентација радова сваке групе
рада
 Фронтални
облик рада
Провера остварености исхода се остварује кроз дијалог са ученицима:

ЕВАЛУАЦИЈА ЧАСА  Коју алатке сам најтеже разумео?


 Која алатка ми је једноставна за разумевање?
Провера остварености
исхода  Који део пројетка ми је представљао проблем у реализацији задатка?
 Шта сам најбоље разумео наставника?
 Шта нисам најбоље разумео наставника?
 Фронтални  Да сам ја на место наставника ја бих променио?
облик рада
Евалуација часа је заокурживање смајлија. Групе се међусобно оцењују. Проглашење победника.

You might also like