You are on page 1of 2

ПРИПРЕМА ЗА ИЗВОЂЕЊЕ НАСТАВЕ

Наставник:
Предмет: Техничко и информатичко образовање
Наставна тема: ТЕХНИЧКО ЦРТАЊЕ У ГРАЂЕВИНАРСТВУ
Наставна јединица: Графичко представљање предмета објеката Час: 9-10
прибором
Разред: 6. разред
Место рада: Кабинет за техничко образовање
Облик рада: Фронтални, индивидуални
Метод рада : Излагање
Средства рада: Уџбеник, радна свеска, прибор за техничко цртање
Тип часа: Вежба
Задаци: - Упознати ученике са графичким представљањем предмета, објеката
- образовни - Оспособити ученике да науче да користе прибор за техничко цртање
- васпитни
- функционални
Исходи: У 6. разреду ученик треба да:
- чита и црта једноставне грађевинске цртеже

Литература: Попов С., Тешан Т.: "Техничко и информатичко образовање за 6. разред основне
школе", Завод за уџбенике, Београд, 2009.
Организација часа
Део и
трајање Садржај рада
Активност наставника: Активност ученика:

- У овом делу часа је потребно укратко поновити градиво са - Ученици размишљају


претходног часа.

- Питања за понављање: - Понављање градива са


Уводни део  Шта је технички цртеж? претходног часа
часа  Шта је котирање?
 Улога симбола у грађевинарству!
(10') - Записују назив наставне
- Најава циља: јединице
Данас ћемо више сазнати о графичком представљању
предмета, објеката прибором

- На таблу написати назив наставне јединице:


Графичко представљање предмета - објеката
прибором
Активност наставника: Активност ученика:

- Наставник износи следеће: - Ученици:


Технички цртежи су се некада радили помоћу прибора за  прате излагање
техничко цртање, што је био тежак и одговоран посао, а данас
се тај посао води помоћу рачунара, тако што се користе  записују задатак
специјални програми за ту сврху.
Главни део  разговарају са
часа наставником
-Задатак: Представити у Радној свесци своју учионицу
(70') (обратити пажњу на изглед учионице, положај врата, прозора).  размишљају
Прво урадите скицу, а затим технички цртеж.
 врше мерење
- Наставник надгледа рад ученика.  цртају скицу, а затим
технички цртеж
- Помаже при изради.
 записују белешке
- Даје идеје.

Завршни - Проверава вежбу коју су ученици урадили. Активност ученика:


део часа
- Врше корекције уколико је то потребно. -Размишљају
(10')

Најуспешније и најактивније похвалити и наградити - - Разговарају са наставником


подстицање на рад.
- Раде исправке уколико је то
потребно
Најава наставне јединице за следећи наставни час.

Запажања
наставника

You might also like