You are on page 1of 9

ПЛАН НАСТАВНОГ ЧАСА

Основна школа: „Ђура Јакшић“, Зрењанин

Предмет: Техника и технологија

Разред и одељење: 6/2

Наставна тема: ТЕХНИЧКА И ДИГИТАЛНА ПИСМЕНОСТ

Наставна јединица: Представљање идеја и решења уз коришћење дигиталних


презентација

Редни број часа: 29.30.31.

Фазе (план) рада:


Циљ:
Развијање и неговање поступности (алгоритам), повезивања и изградње сопствених
стратегија учења, вредновања и самовредновања постигнућа, развијање
међупредметних компетенција које се односе на тимски рад, сарадњу и решавање
проблема у свакодневном животу, осамостаљивање ученика у процесу учења и рада у
свету технике и технологије, информатике и рачунарства;

Задаци:
Образовни: оспособљавање ученика за рад на рачунару и за коришћење ИКТ уређаја на
сигуран и одговоран начин;
Функционални: подстицање креативног рада на рачунару и развијање вештине
комуникације;
Васпитни: побуђивање радозналости, интересовања и одговорности за тимски;

Исходи часа - након завршеног задатка ученици ће:


знати да самостално израде дигиталну презентацију у програму PowerPoint;
умети јавно да презентују свој рад пред публиком;
разумети значај техничке и дигиталне писмености;
знати кораке у свим фазама рада на задату тему;
умети да претражују интернет како би дошли до поузданих информација;
развити креативност и вештину комуникације у групи;
умети да вреднују своју улогу у групи при изради задатка;

Артикулација наставног часа:


Тип часа: практичан рад – вежба;
Облици рада: индивидуални, фронтални и групни рад (сарадничко учење);
Наставне методе: вербално-текстуална (усмено излагање, дијалог-разговор, дискусија,
рад са текстом), илустративно-демонстративна , истраживачки и тимски рад ученика;
Наставна средства: рачунар, пројектор, уџбеник, текстуална, визуелна (слике, цртежи,
фотографије, видео);
Место реализације:
први час – дигитална учионица (фронтални и групни рад са ученицима);
други час – дигитална учионица (радионица);
трећи час – учионица (фронтални рад - презентовање радова путем пројектора);
Међупредметно повезивање:
Српски језик – усмено и писмено изражавање, чување језичког идентитета;
Енглески језик – разумевање команди, (веб) апликација и алата за претраживање;
Грађанско васпитање – поштовање људских права и промовисање позитивних
вредности;

Развијање компетенција ученика реализацијом наставне јединице:


- Рад са подацима и информацијама – ученици користе ИКТ за претраживање и
обраду података, чувају информације у одређеном формату и на одређеном месту,
презентацију свој рад вербално и електронски, током истраживања на интернету и
приликом обраде дигиталног материјала уче да разликују битно од небитног,
процењују поузданост и квалитет информација.

- Дигитална компетенција –ученици унапређују дигиталне компетенције кроз:


претраживање интернета, идентификовање и обраду релевантних информација за
одређену тему, коришћење апликација за обраду електронског материјала и
презентовање, прихватање нових средстава ИКТ и њихових карактеристика,
мотивисано и без страха од непознатог.

- Вештина сарадње – у групи и индивидуално ученици развијају осећај за тимски рад


и увиђају значај истог, подстакнути су да конструктивно доприносе решавању
проблема и аргументовано и креативно учествују у раду.

- Вештине за живот у демократском друштву – реализацијом теме ученици


афиримишу дух толеранције и равноправности, безбедно и одговорно коришћење
интернета, значај асертивне комуникације у свакодневном животу и раду.

- Иницијативност и предузетничка компетенција – ученици показују инцијативу за


учествовање у активностима које доприносе развијању позитивног односа према раду.

- Компетенција за целоживотно учење – ученици уз помоћ наставника организују


свој процес учења и кораке у њему и практично примењују научено.

- Естетичка компетенција - ученици препознају естетичке елементе у неуметничком


домену (свакодневни говор у приватном и јавном животу, електронским и
штампаним медијима, дизајну п р е з е н т а ц и ј а и другим видовима комуникације), у
друштвеним односима и појавама.
АКТИВНОСТИ НА ЧАСУ

П Р В И Ч А С – дигитална учионица (фронтални и групни рад са ученицима)


Уводни део часа (око 10 минута)
Активност наставника: Најављује реализацију наставне јединице у трајању од три
школска часа из области ТЕХНИЧКЕ И ДИГИТАЛНЕ ПИСМЕНОСТИ. Уводи
ученике у тему првог часа - Представљање идеја и решења уз коришћење дигиталних
презентација. Позива ученике да пажљиво прате упутство. Активност ученика:
Слушају излагање наставника и бележе кључне речи (свеска).

Главни део часа (око 30 минута)

прва група –Животно и радно окружење друга група – Саобраћај

трећа група – Техничка и дигитална писменост четврта група – Ресурси и производња


Активност наставника: Формира пет група
ученика и саопштава теме. Објашњава
ученицима да имају готову шему слајда и
садржај презентације за који треба да
припреме одговарајући текст, фотографије,
цртеже и видео-клипове (из уџбеника и са
интернета – видео клипови са одговарајуће
URL адресе). Подстиче ученике на
стваралачко истраживање, сарадњу и
пета група – Конструкторско моделовање тимски рад.
Активност ученика: Слушају упутства наставника, пишу сценарио, претражују и
проналазе информације и податке на интернету, скенирају фотографије и цртеже из
уџбеника, прилагођавају формат за приказ у презентацији, организују и чувају податке
кроз датотеке и фолдере у електронском формату. Сарађују у групи и са наставником.

Активности ученика на првом часу


Завршни део часа (око 10 минута) Активност наставника: Наглашава кључне
појмове, похваљује најбоље идеје и решења. Активност ученика: Постављају питања,
запажају и закључују у вези са темом.
ДРУГИ ЧАС – дигитална учионица (радионица)

Уводни део часа (око 5 минута)

Активност наставника: Подсећа ученике на закључке са претходног (првог) часа.


Најављује реализацију следеће фазе. Уводи ученике у тему другог часа: Израда
дигиталне презентације – на задату тему. Подстиче ученике да поштују правила
заједничког рада, да одговорно извршавају заједничке активности и да стечена знања и
вештине из различитих предмета користе у реализацији задатка.

Активност ученика: Слушају упутства наставника, постављају питања и дискутују у


вези са задатком. Припремају радно место, проверавају функционалност ИКТ
средстава и прилагођавају радно окружење програма PowerPoint (основна подешавања).

Главни део часа (око 30 минута)

Активност наставника: Мотивише и помаже ученицима да превазиђу евентуалне


проблеме током рада.

Активност ученика: Раде на задацима који проистичу из задужења која имају у тиму.
Систематизују информације у електронском облику користећи одговарајућа средства
ИКТ-а за креирање мултимедијалне презентације применом акција едитовања,
форматирања и подешавања.

Youtube
Приказ Видео-материјал који је у функцији дидактичког средства (претраживање по

употребљених задатим кључним речима – Web search engine- уз навођење линка веб-странице и
ИКТ алата извора-аутора)

Извор: „Животно и радно окружење – културно наслеђе“


(ТЕХНИКА И
ТЕХНОЛОГИЈА за „Техничка и дигитална писменост – графичко представљање објеката“
6. разред основне
школе / „Конструкторско моделовање – израда модела и макета“
ИНФОТЕХНИКА
БЕОГРАД )
Активност ученика на другом часу
Завршни део часа (око 10 минута)

Активност наставника: Прати и вреднује рад и понашање ученика. Наглашава сваки


корак у реализацији задатка, објашњава, иницира дискусију и предлаже решења.
Активност ученика: Прате коментар наставника и преиспитују начин решавања
задатка, тачност и прецизност решења и естетску вредност продукта (мултимдијална
презентација).
ТРЕЋИ ЧАС - учионица (фронтални рад и презентовање радова путем видео-бима)

Уводни део часа (око 5 минута)

Активност наставника: Подсећа ученике на претходне фазе рада – од израде плана


до представљања решења. Најављује реализацију последње фазе Представљање
мултимедијалне презентације – на задату тему. Подсећа ученике на правила за јавно
представљање тимског рада (познавање техничких могућности програма и излагање
прилагођено публици). Позива чланове тима да се припреме и даје временски оквир
свакој групи за електронско презентовање теме и анализу рада.

Активност ученика: Чланови група слушају упутства наставника, постављају питања


и припремају се да објасне сценарио и алгоритам задатка и да га прикажу у визуелном
окружењу, да анализирају и дискутују о свом раду и раду чланова других група.

Активност ученика на трећем часу


Главни део часа (око 30 минута)

Активност наставника: Мотивише и помаже ученицима да превазиђу евентуалне


проблеме током рада.

Активност ученика: Сарађују са осталим члановима групе и користе средства


информационо-комуникационе технологије како би представили резултате свог
заједничког рада. Наводе кораке и описују поступак рада. Вреднују своју улогу у групи
и активности за које су били задужени. Коментаришу начин презентовања и радове
других група. Уче на основу личног искуства и искуства чланова других група.

Приказ РЕЗУЛТАТИ ТИМСКОГ РАДА – по групама


употребљених
Прва група „Животно и радно окружење“
ИКТ алата (линк)
Microsoft Office
PowerPoint 2010 Друга група „Саобраћај“
(линк)
- програм за
креирање
Трећа група „Техничка и дигитална писменост“
динамичких (линк)
мултимедијалних
презентација Четврта група „Ресурси и производња“
(Slide Show, (линк)
FromBeginning,
Пета група „Конструкторско моделовање“
From Current (линк)
Slide, Esc, F5)
(мултимедијални прилози доступни су путем линка на одређеној веб адреси –
Google Drive)

Завршни део часа (око 10 минута)

Активност наставника: Прати и вреднује постигнуће ученика.

Активност ученика: Прате коментар и оцену наставника. Размењују мишљења и


утиске.

You might also like