You are on page 1of 25

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 67

Предмет Природа и друштво Школа и разред IV

Учитељица/учитељ Датум одржавања

Наставна
тема/област Материјали

Наставна јединица Кисеоник као чинилац сагоревања

Тип часа
Обрада
Учење о томе да кисеоник може да се потроши и да без
Циљ часа присуства кисеоника нема сагоревања
На крају часа ученик ће бити у стању да:
● зна да без кисеоника нема горења
● зна да ватра може да буде веома опасна
● представља ток и резултате истраживања
Очекивани исходи
● проналази и одабира потребне информације из
на крају часа
различитих извора
● повезује резултате рада са уложеним трудом
● сарађује са другима

Наставне методе Комбиноване


Уџбеник Природа и друштво 4, Дигитални уџбеник, комад
Наставна средства папира, шибица/упаљач, свећа, провидна чаша већа од свеће

Облици рада Комбиновани


Компетенција за учење, комуникација, сарадња, рад са
подацима и информацијама, дигитална компетенција,
Међупредметне
решавање проблема, одговоран однос према здрављу,
компетенције
одговоран однос према околини

Међупредметно
Све наставне области
повезивање
Повратне и неповратне промене материјала, сагоревање,
Кључни појмови кисеоник

1
Приказ мултимедијалних садржаја наставне јединице

ТОК ЧАСА

Планиране активности Планиране


учитељице/учитеља: активности
ученика:
Уводни део часа (10 минута)

Мотивациони задатак Пажљиво


На основу предложених реченица, откријте о ком појму је реч. слушају
Ученици после сваке реченице покушавају да одгонетну задати појам.
одговарају на
питања
Стварају га зелене биљке.
Жива бића га удишу.
решавају
То је за људе најважнија материја у смеши званој ваздух. задатак
Реч је о КИСЕОНИКУ.
закључују на
Најава часа и записивање наслова основу
информација
Данас ћемо да научимо како кисеоник утиче на ватру.

2
Главни део часа (25 минута)

Подсетимо се које промене трпе материјали. Неке су повратне, а Постављају


неке нису. По чему то знамо? Које промене су повратне, а које не? питања

дискутују
Учитељ изводи демонстрацију 1
Запалити комад папира. одговарају на
Шта се десило? Да ли је горење/сагоревање повратна или неповратна питања
промена?
Сагоревање је неповратне промена јер се материјал заувек мења и не посматрају
може се вратити у првобитно стање. огледе
На који начин се мењају материјали које горе? износе своја
Мотивисати ученике да се сете што више одговора. Смањују се, мењају запажања
боју, облик, постају мекши, ломљиви, претварају се у пепео и дим…
Горење/сагоревање као последицу има и стварање топлоте и светлости. предвиђају
догађаје
Записивање кључних појмова
одговарају на
Учитељ изводи демонстрацију 2 основу
искуства
Предвиђање
Шта ће се десити ако упаљену свећу поклопимо (смањимо простор у
коме гори)?
Запањену свећу поклопити провидном већом чашом. Шта се дешава?
Свећа је неколико тренутака горела па се угасила. Зашто?
Свећа се угасила јер се пламен потрошио сав кисеоник из малог
простора (испод чаше). Приликом горења, кисеоник се троши.
Без кисеоника горење/сагоревање није могуће.
(Оглед извести неколико пута пазећи да чаша не додирује свећу.)
Ако желите да знате више

Видео Како гори свећа


Записивање кључних појмова

3
Завршни део часа (10 минута)

Давање упутства за израду задатака Слушају


упутства

Задаци различитог нивоа сложености раде задатке

дискутују
Истраживачки задатак
Истражи који материјал не оставља пепео кад гори.

Изглед табле

БЕЗ КИСЕОНИКА НЕМА ГОРЕЊА

Сагоревање/горење је неповратна промена.


Оно што је изгорело, не може се вратити у стање у којем је
било.

Горење није могуће без КИСЕОНИКА.

Цртеж огледа са свећом и чашом

Начини провере Праћење и бележење


остварености исхода:

ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
● Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
● Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?
● Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
4
● Шта бих променио/-ла?

5
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 68

Предмет Природа и друштво Школа и разред IV

Учитељица/учитељ Датум одржавања

Наставна
тема/област Материјали

Наставна јединица Запаљиви материјали

Тип часа Обрада


Стицање знања о томе да су неки материјали запаљиви а
Циљ часа неки не
На крају часа ученик ће бити у стању да:
● разуме значај одрживе употребе природних ресурса
● препознаје ознаке за запаљиве материјале
● зна да је пожар веома опасан
Очекивани исходи
● проналази и одабира потребне информације из
на крају часа
различитих извора
● повезује резултате рада са уложеним трудом
● сарађује са другима

Наставне методе Комбиноване


Уџбеник Природа и друштво 4, Дигитални уџбеник
Наставна средства

Облици рада Комбиновани


Компетенција за учење, комуникација, сарадња, рад са
подацима и информацијама, дигитална компетенција,
Међупредметне
решавање проблема, одговоран однос према здрављу,
компетенције
одговоран однос према околини

Међупредметно
Све наставне области
повезивање

Кључни појмови Горива, угаљ, нафта, земни гас, запаљиви материјали, пожар

6
Приказ мултимедијалних садржаја наставне јединице

ТОК ЧАСА

Планиране активности Планиране


учитељице/учитеља: активности
ученика:
Уводни део часа (10 минута)

Мотивација Пажљиво
Погледати видео који приказује шумски пожар. слушају
Предлог
гледају видео-
Bambi- The Fire Scene - YouTube
запис
У каквој опасности су се нашли становници шуме? Да ли им је
угрожено станиште? Храна? Да ли им је угрожен живот? коментаришу

одговарају на
Знамо да је ватра веома опасна. Зашто пожари лако настају у шуми? питања
Шума је пуна материјала који су лако запаљиви.
Најава часа и записивање наслова постављају
питања

7
Главни део часа (25 минута)

Одговарају на
Који материјали могу лако да се запале? Шта је у природи лако питања
запаљиво? Суво лишће, сува трава, суве гранчице, гране, дрвеће… И
четинарске и лишћарске шуме су, нажалост, погодне за избијање одговарају на
пожара. Зашто? Шта се лако запали у лишћарским, а шта у основу искуства
четинарским шумама? Зашто пожари у природи најчешће настају лети?
повезују научено
Шта се лако запали у кућама људи? Тканина (завесе, мебл на са свакодневним
намештају, постељина, одећа…) папир, књиге, дрвени намештај, животом
дрвени оквири врата и прозора, алкохол, уље, пластика, лакови, фарбе,
плинска боца... коментаришу
Записивање кључних појмова
постављају
питања
Људи су лако запаљиве материјале искористили за своје потребе.
Ти материјале се лако запале и дуго горе. Сетите се неког примера. закључују
Шта ваши укућани користе за грејање? Шта се користи за производњу
струје у термоелектранама? записују кључне
појмове
Људи користе
ДРВО
Различите врсте дрвета користе се за грејање. Дрвеће нам је веома
важно. Зашто? Зашто је важно да штедимо дрво?
УГАЉ
Угаљ је тамна стена коју људи налазе или дубоко под земљом (у
рудницима) или на њеној површини. За разлику од обичних стена које
не могу да се запале, угаљ одлично гори и користи се за грејање и у
термоелектранама.
НАФТУ
Нафта је густа, лепљива, црна течност коју људи налазе дубоко под
земљом. Људи је данас превише троше. Од ње се прави бензин,
пластика па чак и неки лекови. Нафта је драгоцена течност које има све
мање па је треба штедети.
ЗЕМНИ ГАС
Природни (земни) гас је гасовито гориво које људи налазе под земљом.
Спада у еколошка горива јер најмање штети околини. Оно се цевима
доводи до кућа и фабрика.
Угаљ, нафта и земни гас су фосилна горива. Настала су од фосила,
остатака изумрлих биљака и животиња. За тај процес је било потребно
неколико стотина милиона година. Зато кажемо да су то необновљиви
извори енергије. Брзо се троше а немогуће је да брзо настану.
Објасните шта су горива.
Природна горива треба штедети! Зашто?

8
Записивање кључних појмова и ознака

Занимљивости
Како су настали угаљ и нафта?

How is Coal Formed? - Geography for Kids | Educational Videos by


Mocomi - YouTube

Where Do We Get Oil From? - Geography for Kids | Educational Videos by


Mocomi - YouTube

Завршни део часа (10 минута)

Запаљиви материјали се пажљиво пакују, пажљиво Одговарају на


превозе/преносе и обележавају на посебан начин. Зашто? питања
Пронађи у Уџбенику и прецртај у свеску:
коментаришу
1. Ознаку за лако запаљиве материјале
2. Ознаку за запаљиве гасове цртају
3. Ознаку за запаљиве течности
4. Ознаку за запаљиве чврсте материје истражују
Чему служе ознаке?
користе Уџбеник
Задаци различитог нивоа сложености раде задатке

упоређују
Едукативна игрица тачност решења

Домаћи задатак
Пронаћи код куће и фотографисати ознаке за лако запаљиве производе.

Изглед табле

9
ЗАПАЉИВИ МАТЕРИЈАЛИ

У ПРИРОДИ
Лишће, трава, дрво, смола…
У КУЋИ
Тканине, папир, картон, дрво, пластика, алкохол, уља, бензин, плинска боца...

Људи користе као изворе енергије


ДРВО
УГАЉ
НАФТУ
ЗЕМНИ ГАС
Ово су необновљиви извори енергије и треба их штедети!

Начини провере Праћење и бележење


остварености исхода:

ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
● Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
● Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?
● Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
● Шта бих променио/-ла?

10
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 69

Предмет Природа и друштво Школа и разред IV

Учитељица/учитељ Датум одржавања

Наставна
тема/област Материјали

Наставна јединица Опасност и заштита од пожара

Тип часа Обрада


Стицање знања о начинима заштите од пожара
Циљ часа
На крају часа ученик ће бити у стању да:
● препознаје ознаке за запаљиве материјале
● зна да је пожар веома опасан
● зна како да се заштити од пожара - наводи примере
заштите и превенције
Очекивани исходи
● зна шта да ради у случају пожара
на крају часа
● проналази и одабира потребне информације из
различитих извора
● повезује резултате рада са уложеним трудом
● сарађује са другима

Наставне методе Комбиноване


Уџбеник Природа и друштво 4, Дигитални уџбеник
Наставна средства

Облици рада Комбиновани


Компетенција за учење, комуникација, сарадња, рад са
подацима и информацијама, дигитална компетенција,
Међупредметне
решавање проблема, одговоран однос према здрављу,
компетенције
одговоран однос према околини

Међупредметно
Све наставне области
повезивање

Кључни појмови Пожар, узроци пожара, заштита од пожара

11
Приказ мултимедијалних садржаја наставне јединице

ТОК ЧАСА

Планиране активности Планиране


учитељице/учитеља: активности
ученика:
Уводни део часа (10 минута)
Гледају видео
Погледаћемо заједно филм.
коментаришу
Видео Ватра и пожари
одговарају на
Шта је пожар? Зашто је опасан? Шта настаје као последоца пожара? питања
Најава часа
Данас ћемо говорити о пожарима - како настају, како их спречити и постављају
шта учинити ако дође до пожара. питања

износе своја
запажања

записују

Главни део часа (25 минута)


12
Шта је то ПОЖАР? Одговарају на
питања
Знамо да је ватра људима веома корисна. Објасните. Вековима је
служила за осветљење, грејање, спремање хране, одбрану од животиња, учествују у
одбрану од непријатеља. Некада је у светионицима горела ватра. дискусији
Међутим, ако је ватра нежељена, неконтролисана, ако се запали
оно што не желимо, реч је о пожару. Зашто је пожар опасан? коментаришу
Зашто се каже да су ватра и вода добре слуге али зли господари?
Ватра уништава све пред собом. Животна станишта, грађевине, постављају
предмете, повређује и усмрћује жива бића. питања
Како пожар настаје? Који су узроци пожара? закључују на
ПРИРОДНЕ ПОЈАВЕ: Сунце, гром, земљотрес основу чињеница
САМОЗАПАЉЕЊЕ: природни процеси који изазивају ватру
ЧОВЕК: немар, бацање опушака, шибица. запаљивог отпада, лоша записују
градња, подметање пожара
СТРУЈА: лоша струјна кола, лоша изолација, преоптерећење, квар
Шта закључујемо? Пожар може настати без човековог утицаја. Али,
ако разумемо да су и пожари изазвани струјом грешка човека, најчешћи
узроци пожара су људско незнање и немар.

Пожар може настати у кући, ван куће и у природи.


Како спречити пожар? Шта чинити да не дође до пожара?
Мотивисати ученике да кажу што више одговора.
● Не палите ватру где не треба.
● Не остављајте ватру без надзора.
● Проверите да ли је ватра угашена.
● Не остављајте смеће у природи.
● Користите само исправне електричне уређаје.
● Контролишите јело које кувате/печете/пржите.
● Контролишите пећи.
● Не играјте се ватром.

Шта урадити ако дође до пожара?


Чак и најмањи нежељени пламен грађани су дужни да угасе, уколико
могу. Људи због чијег немара је избио пожар, одговорни су пред
законом.
У случају пожара позовите ватрогасце на број 193.
Вастрогасцима треба рећи где гори (адресу, локацију) и шта гори (стан,
ливада, шупа). Проблем је што се ватра веома брзо шири. Свега
неколико минута је потребно да се запали цела соба. Ватрогасце треба
звати пто пре.
У неким објектима постоје и противпожарни аларми који се активирају
и на најмању назнаку дима. Зашто се ти аларми налазе на плафонима?
Пожар се најчешће гаси водом. Али, пожар настао услед
електричне струје не сме се гасити водом. Зашто?
Постоје специјални апарати за гашење пожара који треба да се
налазе у свим објектима/превозима у којима бораве људи.
13
Сви грађани пролазе и веома важне обуке шта чинити у случају
пожара.
Шта да учиниш уколико се нађеш у пожару?
Одмах напусти место где је пожар, уколико је могуће. Не
користи лифт. Бежи у правцу супротном од оног у коме се шири
дим. Уколико не можеш да побегнеш, удаљи се од ватре и дима,
затвори се у најбезбеднији простор, тканинама (пешкири,
постељина) затвори шупљине око врата према ватри да дим не
би улазио и хитно позови помоћ викањем, телефоном и сл.
Треба знати да је дим пожара отрован и да су многи људи
страдали удишући га. Немој да бежиш из зграде ако видиш да
дим долази са доњих спратова. Стамбене зграде би требало да
имају посебне пожарне степенице.
Зашто људи прекривају ватру дебелим тканинама?
На тај начин се спречава довод кисеоника и ватра се гаси.

Записивање кључних појмова


Завршни део часа (10 минута)

Учествују у
Драмска импроцизација драмској игри
Импровизовати случај пожара и школи и шта чинити у том случају.
раде задатке

постављају
питања
Задаци различитог нивоа сложености
коментаришу

14
Изглед табле

ПОЖАР

Пожар је неконтролисана ватра.

УЗРОЦИ ПОЖАРА
ПРИРОДНЕ ПОЈАВЕ: Сунце, гром, земљотрес
САМОЗАПАЉЕЊЕ: природни процеси који изазивају ватру
ЧОВЕК: немар, бацање опушака, шибица, запаљивог отпада, лоша градња,
подметање пожара
СТРУЈА: лоша струјна кола, лоша изолација, преоптерећење, квар

Шта чинити?
● Не палите ватру где не треба.
● Не остављајте ватру без надзора.
● Проверите да ли је ватра угашена.
● Не остављајте смеће у природи.
● Користите само исправне електричне уређаје.
● Контролишите јело које кувате/печете/пржите.
● Контролишите пећи.
● Не играјте се ватром.

ВАТРОГАСЦИ 193

Начини провере Праћење и бележење


остварености исхода:

ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
● Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
● Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?
● Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
● Шта бих променио/-ла?

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 70

15
Предмет Природа и друштво Школа и разред IV

Учитељица/учитељ Датум одржавања

Наставна
тема/област МАТЕРИЈАЛИ

Хајде да поновимо – Сад знам


Наставна јединица Опасност и заштита од пожара

Тип часа Утврђивање


Примена знања о сагоревању и пожарима
Циљ часа
На крају часа ученик ће бити у стању да:
● препознаје ознаке за запаљиве материјале
● зна да без кисеоника нема горења
● зна да је пожар веома опасан
● зна како да се заштити од пожара - наводи примере
Очекивани исходи заштите и превенције
на крају часа ● зна шта да ради у случају пожара
● проналази и одабира потребне информације из
различитих извора
● повезује резултате рада са уложеним трудом
● сарађује са другима

Наставне методе Комбиноване


Уџбеник Природа и друштво 4, Дигитални уџбеник
Наставна средства

Облици рада Комбиновани


Компетенција за учење, комуникација, сарадња, рад са
подацима и информацијама, дигитална компетенција,
Међупредметне
решавање проблема, одговоран однос према здрављу,
компетенције
одговоран однос према околини

Међупредметно
Све наставне области
повезивање

Кључни појмови Сагоревање, кисеоник, запаљиви материјали, горива, пожар

16
ТОК ЧАСА

Планиране активности Планиране


учитељице/учитеља: активности ученика:

Уводни део часа (10 минута)


Пажљиво слушају
Најава часа
Данас ћемо да поновимо оно што знамо о пожарима и заштити од одговарају на питања
пожара.
Поставите питање за следеће тврдње: постваљају питања
Није свака ватра пожар.
повезују знање
Пожар може да настане сам од себе.
Пожар најчешће настаје због незнања и немара људи.
Пожар изазван електричном струјом не треба гасити водом.
У случају пожара треба звати ватрогасце.
Број ватрогасне службе у Србији је 193.
У случају обилног дима треба лећи на под јер се дим шири навише.
Дим пожара је отрован.
Пожар може да изазове штету.
Пожар може да изазове смрт живих бића.

Главни део часа (25 минута)

Давање упутства за решавање задатака Решавају задатке

Решавање задатака на стр. 104 и 105 самостално, у тандему или у постављају питања
тиму. Инсистирати на прецизним и потпуним одговорима.
Дозвољена је употреба литературе. коментаришу
Учитељ помаже ученицима уколико је потребно.
проверавају тачност
одговора
Драмска импровизација
учествују у драмским
Осмислити и одглумити хитан позив ватрогасцима.
импроцизацијама

Упитати ученике да ли су видели/доживели пожар и позвати их


да испричају/опишу догађај.

17
Завршни део часа (10 минута)

Решавају задатке
Решавање задатака – уколико нису урађени на часовима обраде
или уколико ученици желе поново да их ураде постављају питања

коментаришу

Домаћи задатак проверавају тачност


Проучити мапу ума са стр. 106 и урадити задатке у Уџбенику на одговора
странама 107 и 108 као припрему за предстојећи тест знања о
материјалима.

Начини провере Увид у тачност одговора


остварености исхода:

ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
● Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
● Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?
● Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
● Шта бих променио/-ла?

18
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 71

Предмет Природа и друштво Школа и разред IV

Учитељица/учитељ Датум одржавања

Наставна
тема/област Материјали

Наставна јединица ТЕСТ - Материјали

Тип часа Провера знања


Провера знања о материјалима
Циљ часа
● разуме значај одрживе употребе природних ресурса
● именује смеше – течне, чврсте, гасовите
● зна да се састојци смеша могу раздвојити
● именује електрицитет
● разликује проводнике и изолаторе
● описује струјно коло
● разуме значај штедње електричне енергије
● наводи примере штедљивог коришћења електричне
енергије
Очекивани исходи ● зна да је неки материјал могуће намагнетисати
на крају часа ● наводи примере коришћења магнета
● препознаје ознаке за запаљиве материјале
● зна да без кисеоника нема горења
● зна да је пожар веома опасан
● зна како да се заштити од пожара - наводи примере
заштите и превенције
● зна шта да ради у случају пожара
● повезује резултате рада са уложеним трудом

Наставне методе Комбинована


Припремљен тест
Наставна средства

Облици рада Комбиновани


Компетенција за учење, рад са подацима и информацијама,
Међупредметне решавање проблема, одговоран однос према здрављу,
компетенције одговоран однос према околини

Међупредметно
Све наставне области
повезивање
Смеше, електрична проводљивост, електрична енергија/струја,
Кључни појмови магнети, сагоревање, руде, пожар

19
ТОК ЧАСА

Планиране активности Планиране


учитељице/учитеља: активности
ученика:
Уводни део часа (2 минута)
Слушају
Наставник даје упутства и дели тестове. упутства
Погледајте колико има питања. Свако питање пажљиво прочитајте
и размислите шта се тражи. Уколико не знате да решите неко
питање, пређите на следеће. Прво урадите задатке који вам се учине
лакшим/које знате, а касније више времена посветите оним задацима
код којих треба више размислити.
На крају, све одговоре проверите више пута.

Одговара на питања ученика.

Главни део часа (40 минута)

Пружа помоћ ученицима уколико је потребно. Раде тест

решавају
задатке

Завршни део часа (3 минута)

Опомиње ученике да заврше и предају тест.


Завршавају и
предају тест

Начини провере Увид у решене тестове


остварености исхода:

ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
20
● Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
● Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?
● Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
● Шта бих променио/-ла?

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 72

21
Предмет Природа и друштво Школа и разред IV

Учитељица/учитељ Датум одржавања

Наставна
тема/област Материјали

Наставна јединица Шта смо научили


Шта нас очекује?

Тип часа Систематизација


Повезивање научених садржаја
Циљ часа
На крају часа ученик ће бити у стању да:
● проналази и одабира потребне информације из
различитих извора
Очекивани исходи
● повезује резултате рада са уложеним трудом
на крају часа
● сарађује са другима
● систематизује знање

Наставне методе Комбиноване


Уџбеник ,Природа и друштво 4, Дигитални уџбеник
Наставна средства

Облици рада Комбиновани


Компетенција за учење, комуникација, сарадња, рад са
подацима и информацијама, дигитална компетенција,
решавање проблема, одговоран однос према здрављу,
Међупредметне
одговоран однос према околини, одговорно учешће у
компетенције
демократском друштву, естетичка компетенција,
предузимљивост и предузетништво

Међупредметно
Све наставне области
повезивање

Кључни појмови Природа, друштво

22
ТОК ЧАСА

Планиране активности Планиране


учитељице/учитеља: активности
ученика:
Уводни део часа (5 минута)

Оно што смо учили током четвртог разреда, груписано је у Пажљиво


четири теме: слушају
РЕПУБЛИКА СРБИЈА упутства
ЧОВЕК
смишљају
ПРОШЛОСТ СРБИЈЕ питања
МАТЕРИЈАЛИ
записују
Записивање тема питања

користе
Ученици су подељени у четири групе за четири теме. литературу
Појединачно/самостално смишљају питања везана за тему која им је
додељена. Сва питања стављају се у припремљену кутију.
Током састављања питања, дозвољена је употреба литературе –
Уџбеника, свеске, Дигиталног уџбеника, интернета.

Главни део часа (30 минута)

Ученици одговарају на питања која су сами задали тако што Читају


извлаче из кутије једно по једно питање и смишљају одговоре
самостално, у тандему или у тиму. Један ученик извуче питање, сарађују
прочита га целом разреду и, након одређеног времена (да ученици
смисле одговор), изабере ученика који ће одговорити. одговарају на
питања

ВАРИЈАНТА ЧАСА коментаришу


Амбијентална настава
постављају
Уколико постоји могућност, час може бити одржан у школском питања
дворишту, у насељу, у близини неког историјског објекта и сл.
Све оно што ученике окружује, може бити инспирација за представљају
систематизацију знања: име и врста насеља, симболи насеља/државе, пројекте
важне установе, облици рељефа, текуће и стајаће воде, флора и фауна,
ретке и угрожене биљке и животиње, близина националних паркова, учествују у
природних резервата и споменика природе, становници насеља, обавезе драмским
23
и права грађана, делатности суграђана, развој привреде, одрживи импровизација
ресурси, људско тело, коришћење интернета, споменици прошлости, ма
важне личности нашег места, материјали око нас, смеше око нас,
далеководи, топловод, цеви за грејање, запаљиви материјали, ознаке за
опасности у околини.

ВАРИЈАНТА ЧАСА
Приказ пројеката везаних за наставу природе и друштва
Примери:
● Највећи сусед Републике Србије
● Врабац – симбол Београда
● Порекло назива Шумадија
● У националном парку
● (Не)обновљиви извори
● Интернет дадиља
● Где је Долина јоргована?
● Не одајте ви јатаке наше
код којих смо зиме зимовали
● Карађорђевићи и Обреновићи
● Тамо далеко, крај мора
● Смеше се смеше
● Струјно коло наоколо
● Где има дима има и ватре
ВАРИЈАНТА ЧАСА
Сваки ученик добије драмски задатак, појам који треба да опише
усменим излагањем: Победник на Калемегдану, Дрина, Ђердапска
клисура, мешовита шума, срна, поскок, Панчићева оморика, Увац,
пубертет, Стефан Немања, Марко Мрњавчевић, Милош Обреновић,
Петар I Карађорђевић, Никола Тесла, електрична струја, магнетно
поље, кисеоник...

Завршни део часа (10 минута)

Крај часа посветити разговору о утисцима ученика. Шта вам је било


занимљиво за учење? Шта није? Зашто? Шта лако? Шта тешко? Зашто?
Да ли бисте нешто избацили? Да ли бисте волели да учите о нечему Одговарају на
што нисмо ни помињали? О чему? питања

Предмет природа и друшвно је само почетак онога што ћете учити од коментаришу
петог, шестог и седмог разреда из предмета географија, биологија,
историја, физика, хемија. постављају
питања
(Било би добро да су се ученици већ упознали са наставницима који ће
им предавати од петог разреда.) износе
мишљења
Задаци по жељи ученика
износе
предлоге

раде задатке

24
сарађују

Изглед табле

ПРИРОДА И ДРУШТВО

РЕПУБЛИКА СРБИЈА
ЧОВЕК
ПРОШЛОСТ СРБИЈЕ
МАТЕРИЈАЛИ

Начини провере Праћење и бележење


остварености исхода:

ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
● Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
● Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?
● Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
● Шта бих променио/-ла?

25

You might also like