You are on page 1of 5

Priprema za nastavni čas

Nastavna tema: Geometrija Datum: 27.11.2019.


Nastavna jedinica: Krive i prave linije Oblici rada: frontalni, individualni, grupni
Redni broj časa: 12. Metode rada: dijaloška, monološka, pisani
radovi učenika, demonstrativna, igrovne
aktivnosti
Tip časa: utvrđivanje Nastavna sredstva: udžbenik, kanapi
različite dužine, linijar, radni listć
Cilj časa:Osposobljavanje učenika za uočavanje i razlikovanje pravih i krivih linija i
grafičko prikazivanje prave i tačke na pravama; razvijanje preciznosti, urednosti i
tačnosti.
Opšti ishodi Operacionalizovani Ključni pojmovi: linije: prave, krive
ishodi otvorene i zatvorene; tačka preseka

− razlikuje duž, - uočava i razlikuje Međupredmetna povezanost:


polupravu i pravu; krive otvorene i Srpski jezik: jezička kultura.
− sarađuje sa zatvorene linije i prave Fizičko i zdravstveno vaspitanje,
vršnjacima u linije; Muzička kultura, Likovna kultura
zajedničkim − crta prave, krive Literatura za Literatura za

aktivnostima; otvorene i zatvorene nastavnika: učenika:

− učestvuje u linije; 1. Mirko Dejić,


razgovoru i pažljivo − pravilno obeležava Matematika 2a i
Metodika nastave
sluša sagovornika. tačke presjeka linija. 2b, udžbenik za
matematike,
drugi razred
Beograd:
osnovne škole,
Učiteljski fakultet,
Beograd: Klett,
2007.
2019.

Uvodni dio časa Aktivnost nastavnika Aktivnost učenika


− Provjera domaćeg zadatka. Krive i prave linije
− Učenici su podijeljeni u četiri − Zajedno s učiteljem analiziraju
grupe. Svaki član grupe ima po domaći zadatak.
jedan končić koji je donio. − Dijele se u grupe.
− Objašnjavamo učenicima da − Pripremaju materijal za rad.
su ti končići modeli linija.
Podstičemo učenike da navode
linije koje uočavaju u – Prepisuju naslov u sveske.
svakodnevnom životu (na putu,
trag aviona, trag sanki u
snegu…).
− Ističe cilj časa i zapisuje
naslov na tabli.

Glavni dio časa Aktivnosti nastavnika Aktivnosti učenika


Učenicima zadavati zadatke:
− Pažljivo slušaju i odgovaraju
-Bacite končiće na klupu. Kakve na pitanja.
ste linije dobili? − Rade po uputstvima, izvode
-Pokušajte da te linije koje ste zaključke na osnovu izvedenih
dobili od končića nacrtate u radnji.
svojim sveskama. Ostavite − Rješavaju zadatke manuelnim
prostor za naslov. Napišite kako putem, manipulišući modelima.
se zovu te linije. − Grafički prikazuju dobijene
-Sada krajeve svojih končića rezultate.
spojte. Kakve ste linije sada − Samostalno rade zadatke.
dobili? − Traže dodatna objašnjenja ako
-Crtamo u sveskama dobijene su im potrebna.
linije.
-Ispravite i zategnite svoje
končiće. Kakve smo linije sada
dobili?
-Dobijene linije nacrtajte u
sveskama. Šta nam je potrebno
da bismo nacrtali pravu liniju?

− Izvodimo dva učenika koji


zatežu konac i ukrštaju ga u
obliku slova iks.
Kakve su linije ovde
predstavljene? Kako zovemo to
mesto gdje se dvije linije sjeku?
Kako ga obiljeležavamo?
− Probajte sada da pomoću
svojih modela napravite što više
različitih varijanti koje se sijeku.
Pričamo o onome što su dobili.
− Učenici crtaju u svojim
sveskama, a učitelj na tabli.

− Rade zadatke iz udžbenika na


34. strani. Mogu nastaviti da rade
u grupi i da razmjenjuju
zapažanja o zadacima.
− Učitelj obilazi učenike dok
rade, pregleda urađene zadatke,
ispravlja greške, vodi računa o
tome da učenici pravilno koriste
linijar.

Zavšni dio časa


− „Hodanje po crti ” − Povezuju iskustva iz školskog
− Učenike podijelimo u dvije života s obrađenim sadržajima,
grupe. igraju se i takmiče.
Članovi grupa staju u dvije − Biljeleže domaći zadatak.
kolone. Ispred svake kolone
nastavnik iscrta putanju kojom
učenik mora da se kreće. Putanja
počinje pravom linijom, na nju
se nastavlja krivudava, pa kosa, u
obliku osmice... učenik mora da
hoda po liniji, nogu pred nogu.
Na znak nastavnika kreće prvi
učenik iz kolone. Kada stigne do
kraja, digne ruke i tek onda kreće
sljedeći.

Pobjednik je grupa koja prva


završi zadatak.
Domaći zadatak: str.35
Provjera ostvarenosti
ishoda – Rad sa modelima.
– Samostalno zaključivanje, grafičko prikazivanje u
sveskama.
– Rad i analiza zadataka u udžbeniku.
– Angažovanost i odgovori u grupnim aktivnostima.
– Učitelj posmatra učenike dok samostalno rade
zadatke, uz vođenje beležaka.
Zapažanja o realizaciji
časa

Izgled table

Krive i prave linije, tačka


M
О

A
Kriva otvorena linija kriva zatvorena linija prava tačke presjela

You might also like