You are on page 1of 8

Pisana priprema za aktivnost

iz oblasti

razvoja početnih matematičkih pojmova


Planirana aktivnost

Cilj : Uočavanje veličine predmeta i njihovo poređenje


Obrazovni:

 Uočavanje i shvatanje relacije veliko – malo na konkretnim predmetima

Funkcionalni:

 Poređenje predmete na osnovu veličine


 Uočavanje relacije veliko – malo na konkretnom materijalu
 Opažanje, prepoznavanje, razlikovanje i otkrivanje fizičkih svojstava predmeta iz
okruženja

Vaspitni:

 Razvoj zapažanja i preciznosti

Predznanje: poznavanje značenja pojmova veliko i malo

Veza sa drugim oblastima saznanja:


• Razvoj govora: bogaćenje dečijeg rečnika gradacijom prideva, opisivanje
• Likovno vaspitanje: crtanje predmeta i bića pri prikazivanju određene relacije;
posmatranje crteža i predmeta i uočavanje osobina
• Dete u prirodnoj i društvenoj sredini: predmeti i bića iz okruženja kao modeli za
prikaz određenog odnosa

Pripremne aktivnosti: Struktuiranje sredine - obezbediti odgovarajući i raznovrsan


didaktički materijal prilagođen uzrastu; priprema prirodnih i neoblikovanih materijala – u
cilju podsticanja radoznalosti, kreativnosti i želje za istraživanjem.

Aktivnosti vaspitača sa decom: razgovor, demonstracija, objašnjenje, postavljanje


problema, pružanje pomoći u rešavanju problema, nadgledanje i komentarisanje samostalnog
rada dece

2
Aktivnosti dece: posmatranje, uočavanje, upoređivanje, razgovor, rešavanje problema, igra,
rad na igrovnom listu, demonstracij

OPIS TOKA AKTIVNOSTI SA VREMENSKOM ARTIKULACIJOM

UVODNI DEO AKTIVNOSTI, 5 minuta

 Igra „Veliko – malo“:


Deca sede u krugu i naizmenično treba da kažu ime jedne velike životinje, a
zatim jedne male životinje. Cilj je da utvrdimo koliko poznaju same pojmove
veliko i malo.

GLAVNI DEO AKTIVNOSTI, 25 minuta

• Uočavanje veličine predmeta u radnoj sobi – izgovorimo i pokažemo jedan


predmet u sobi, na primer knjigu, a deca treba da kažu koji su predmeti manji od
nje. Zatim treba da pronađu koji predmeti u sobi su veći od nje i na kraju od
nekoliko predmeta različite veličine uočavaju koji je predmet najmanji, a koji
najveći.

• Na svakom stolu se nalazi grupa predmeta različite veličine. Deca raspoređuju


predmete u niz od najmanjeg do najvećeg i obrnuto, na osnovu instrukcije
vaspitača. Zajedno proveravaju da li su pravilno poslagali predmete. Očekuje se
da neka deca slažu samo niz od manjeg ka većem.

3
 Prikazan je video klip „Lanac ishrane“, korelacija sa upoznavanjem okoline.
Deca posmatraju klip i slušaju tekst pesmice, a zatim dobijaju zadatak da na
plakat poređaju aplikacije životinja iz klipa od najmanje do najveće. Plakat
pripremljen za svaku grupu.

4
Završna aktivnost, 5 minuta
 Rad na igrovnom listiću :
Poslednji zadatak predviđen je u korelaciji sa uvođenjem dece u svet pisane reči,
jer isecanjem i rukovanjem makazicama deca vežbaju motoriku šake i vizomotornu
kontrolu. Cilj je da deca nacrtaju predmet veći od predstavljenog, zatim da uoče
predmete iste veličine i u trećem zadatku da iseku jabuke i poređaju ih od najveće
do najmanje.

5
Faza aktivnosti sa Tok aktivnosti (postupci, Metode, oblici rada,
vremenskom sadržaj razgovora, vaspitno – obrazovna
artikulacijom očekivani produkti) sredstva

Uvodni deo: Igra „Veliko – malo“ Metode rada: Verbalna,


izlaganje dece
5 minuta Deca sede u krugu i
Oblik rada:
naizmenično jedno dete kaže
ime jedne velike životinje, a Frontalni

sledeće dete jedne male Vaspitno – obrazovna


životinje. sredstva:

Koristimo prethodna
znanja dece o
životinjama

Metode rada:
• Uočavanje veličine posmatranje, uočavanje,
Glavni deo:
predmeta u radnoj sobi – rešavanje problema,
25 minuta izgovorimo i pokažemo jedan zaključivanje, razgovor
predmet u sobi, na primer ilustrativno –
knjigu, a deca treba da kažu demonstrativna,
koji su predmeti manji od
Oblik rada:
nje. Zatim treba da pronađu
koji predmeti u sobi su veći Frontalni, grupni
od nje i na kraju od nekoliko
Vaspitno – obrazovna
predmeta različite veličine
sredstva:
uoča-vaju koji je predmet
najma-nji, a koji najveći. Predmeti u radnoj sobi
različitih veličina,
• Na svakom stolu se nalazi kompjuter , video klip
grupa predmeta različite „Lanac ishrane“, plakati ,
veličine. Deca raspore-đuju aplikacije gliste, šarana i
6
predmete u niz od soma.
najmanjeg do najvećeg i
obrnuto, na osnovu instru-
kcije vaspitača. Zajedno
proveravaju da li su pravilno
poslagali pre-dmete. Očekuje
se da neka deca slažu samo
niz od manjeg ka većem.

 Prikazan je video klip


„Lanac ishrane“, korela-cija
sa upoznavanjem oko-line.
Deca posmatraju klip i
slušaju tekst pesmice, a zatim
dobijaju zadatak da na plakat
poređaju aplikacije živo-
tinja iz klipa od najmanje do
najveće. Plakat pri-premljen
za svaku grupu.

Rad na igrovnom listiću.


Cilj je da deca nacrtaju
predmet veći od predsta-
Metode rada:
Završni deo: vljenog, zatim da uoče
predmete iste veličine i u Uočavanje, zaključi-
5 minuta vanje, ilustracija
trećem zadatku da iseku
jabuke i poređaju ih od Oblik rada:

najveće do najmanje. Frontalni, individualni


Povratnu informaciju daje Vaspitno – obrazovna
vaspitač obilazeći grupe. sredstva:

Igrovni listić

7
Evaluacioni list izvedene aktivnosti

Umerena aktivnost je izvedena u vrtiću „Suncokret“, Predškolske ustanove „Naše dete“ u


Šapcu, u starijoj grupi. Kada je izvođena aktivnost, u grupi je bilo prisutno šesnaestoro dece.

Posle uvodne igre mogli smo primetiti da dvoje dece ne razlikuje pojmove veliko i malo,
već su izgovarali imena životinja bez razmišljanja o njihovoj veličini.

Pretpostavili smo da će uz pomoć konkretnog materijala, odnosno predmetima iz radne


sobe, i njihovim upoređivanjem deca usvojiti pojmove veliko – veće – najveće i malo - manje –
najmanje. Dvoje dece nije uspelo u potpunosti da pokaže predmete koji bi zadovoljili navedene
relacije. Sa njima je potrebno više vežbanja, navoditi ih i u okviru drugih aktivnosti da
uočavaju relaciju veće – manje.

Zadaci su odgovarali uzrastu i cilju koji je postavljen. Zadatak sa isecanjem im je oduzeo


nešto više vremena, ali su uživali u njemu, vidno je bilo zadovoljstvo dok su seckali
makazicama. Svi sem dvoje dece su uspeli da naprave niz, odnosno poređaju jabuke od
najveće do najmanje.

Pripremljeni materijal je odgovarao njihovim saznajnim mogućnostima, kao i vaspitno


– obrazovna sredstva, koja su ih vodila u „zonu nardenog razvoja“ (Vigotski).

You might also like