You are on page 1of 3

PRIPREMA ZA ČAS

Predmet: engleski jezik Nastavnik: Datum:

Broj časa: 41 Odeljenje: Nastavna tema: FOOD AND HEALTH


Nastavna jedinica Unit 5, Reading – Sumo wrestlers (Talking Tip časa: obrada i utvrđivanje
about healthy diet)
Korelacija Srpski jezik (rezimiranje teksta), Biologija (zdravi stilovi života)
Međupredmetne Učenje, komunikacija, saradnja, odgovoran odnos prema zdravlju
kompetencije
Cilj časa Usvajanje znanja koja se odnose na opisivanje zdravog načina ishrane i izražavanje količina.
Očekivani ishodi Po završetku časa učenici će biti u stanju da u usmenoj i pismenoj komunikaciji:
- prepoznaju i imenuju pojmove koji se odnose na zdrave stilove života, hranu i količine;
- razumeju i rezimiraju jednostavan tekst (intervju) koji govori o zdravom stilu života,
ishrani i količinama;
- razmene jednostavne informacije koje se odnose na zdrave stilove života, ishranu i u
nekoliko vezanih iskaza saopšte svoj ili tuđi stil života, odnosno način ishrane.
Aktivnosti učenika Učenici aktivno učestvuju u radu: uvežbavaju izgovor, slušaju / čitaju dopunjavaju rečenice,
otkrivaju značenja reči i donose zaključke, razgovaraju, upoređuju, opisuju.
Aktivnosti nastavnika Nastavnik postavlja pitanja, objašnjava, pomaže kod izgovora reči, pušta audio zapise,
prati rad učenika, podstiče ih da samostalno zaključuju i otkrivaju značenja reči, pomaže u
aktivnostima, demonstrira, usmerava, motiviše, pohvaljuje.
Oblici rada frontalni, individualni, u paru
Kombinovano – razgovor, objašnjenje, čitanje i odgovaranje dopunjavanje teksta
Metode rada odgovarajućim rečenicama po smislu, slušanje / čitane i dopunjavanje rečenica
odgovarajućim rečima, dijalog po modelu.
Nastavna sredstva Udžbenik, radna sveska, CD
Način provere Praćenje i posmatranje učenika tokom svih aktivnosti, naročito kod zadatka 4, domaći
ostvarenosti ishoda zadatak
Tok časa
Uvodni deo (5 minuta)
Provera domaćeg zadatka (frontalno – usmeno i pismeno)

Učenici govore rešenja, nastavnik piše na tabli, poziva učenike da ispravljaju greške i po potrebi daje objašnjenja.

Glavni deo (30 minuta)

Warm – up – Introducing the topic. (frontalno)

Nastavnik kaže: Talk to your partner about your favourite food. Is it helathy? Do you ever eat junk food?. Pošto
završe, pozove ih da podele sa ostalima. Najavi temu i napiše naslov: Talking about healthy diet.

Exercise 1. Read the text. Complete the interview with questions a–d. (individualno + u paru + frontalno)

Nastavnik uputi učenike na intervju i kaže: Go through the inetrview individually. Make sure you undesrtand it. If you
don’t, ask your partner or any other person in the classroom for help. Kada završe, pročitaju pitanja u zadatku naglas
(svako pitanje drugi učenik) i dopunjavaju intervju odgovarajućim pitanjem u paru. Nastavnik prati, po potrebi
pomaže. Provera se radi frontalno.

Odgovori: 1 c 2 a 3 b 4 d
Exercise 2. Read and listen to the text again and complete the summary with five of the words in the box.
(u paru + frontalno)

Pošto pročita instrukciju, nastavnik pozove učenike da pokušaju da dopune rečenice datim rečenicama u paru pre
slušanja i čitanja, po smislu: Complete the sentnences with your partner first. Zatim pusti audio zapis: Listen and
check. Učenici preoveravaju svoje odgovore. Na kraju radi proveru, frontalno.

Odgovori: 1 isn’t 2 healthy 3 eat 4 afternoons 5 after

Ukoliko odeljenje bude bilo raspoloženo, nastavnik će ih pozvati da dopune mapu uma i drugim rečima koje znaju.

Exercise 3. Use a dictionary to check the meaning of the words in blue in the text. (frontalno)

S obzirom na to da škola ne raspolaže dovoljnim brojem rečnika i da je učenicima na ovom uzrastu teško da se
snađu u njemu, nastavnik će ove reči objasniti sam i pozvati učenike da kažu njihovo značenje. Po potrebi će dati
prevod na maternji jezik:

1 train (v.) - to practise a sport regularly before a match or competition


2 dish - food prepared and cooked in a particular way
3 vitamin (skrenuti pažnju na izgovor /ˈvɪtəmɪn/) – vitamin (nastavnik pita učebnike da prevdu)
4 enormous - very large in size or quantity
5 bowl - a round container used for eating, serving, or preparing food (nastavnik će nacrtati činiju pored objašnjenja
reči)
6 dessert - sweet food that you eat after the main part of a meal

Završni deo (10 minuta)

Exercise 4. Use it. Nastavnik sa jednim učenikom demonstrira dijaloški model. Učenici rade u paru. Nastavnik prati i
„snima“ koliko su učenici naučili.

Domaći zadatak: Radna sveska, strana 48, svi zadaci.


ZAPAŽANJA O ČASU I SAMOEVALUACIJA:

Problemi koji su nastali i kako su rešeni:


____________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________

Sledeći put ću drugačije uraditi / promeniti:


____________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________

Opšta zapažanja:
____________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________

You might also like