You are on page 1of 2

Редни број часа: 8.

Наставна област: Језичка култура


Наставна јединица: Речи истог или сличног значења
Тип часа: обрада
Циљ часа: усвајање знања о речима истог или сличног значења
Операционализовани исходи учења:
Ученик ће бити у стању да:
‒ варира језички израз;
* уочава значење речи и израза;
* тумачи значење речи;
* примењује и тумачи речи и користи их у контексту.

Облици рада: фронтални, индивидуални, у пару


Наставне методе: метода разговора, метода писаних радова, метода демонстрације, метода
рада на тексту
Наставна средства: ППТ презентација
Међупредметна повезаност:
Ликовна култура
 Ученик идентификује истакнути део целине и визуелне супротности у свом
окружењу.
 Ученик тумачи једноставне визуелне информације које опажа у свакодневном
животу.

Активности учитеља: објашњава, изражајно чита, поставља питања, даје повратну


информацију, ствара позитивну климу на часу, подстиче ученике, вреднује рад ученика

Активности ученика: анализира, синтетише, чита, слуша, закључује, пише, одговара на


питања, уочава

ТОК ЧАСА
I Емоционално-интелектуална припрема
‒ Учитељ упућује ученике на текст у уџбенику Граматика, на страни 107. Ученици имају
задатак да прочитају разговор две девојчице.
 Због чега се девојчице нису разумеле? Шта значе речи зубар и стоматолог?
II Уочавање језичке појаве
 По чему су речи зубар и стоматолог исте? По чему се разликују? Шта оне
означавају?
‒ Учитељ записује на табли, а ученици у своје свеске, одговоре на постављена питања.
‒ Учитељ упућује ученике на примере у уџбенику Граматика, на страни 107. Ученици
читају примере и уочавају речи истог или сличног значења.
III Најава наставне јединице
‒ Учитељ најављује наставну јединицу и записује наслов на табли, а ученици у своје
свеске – Речи истог или сличног значења.
IV Уопштавање – постављање правила
У српском језику постоје речи које имају различит облик, а исто или слично
значење.
V Провера правила у новим примерима
‒ Учитељ упућује ученике на рубрику Примени знање у уџбенику Граматика, страна 107.
‒ Провера и анализа задатака.
VI Самостални рад ученика
‒ Учитељ упућује ученике на задатке у Граматици, страна 108.
VII Анализа самосталног рада
‒ Учитељ приказује ППТ презентацију са тачним решењима задатака.
VIII Домаћи задатак
‒ Написати пет реченица користећи речи са часа, а затим подвући те речи.

Изглед табле:

Речи истог или сличног значења

зубар = стоматолог – лекар специјалиста који се брине о здрављу зуба

пријатељ – друг песма – пој кревет – лежај првак – ас


цеста – пут длака – влас раса – сој лубеница – бостан
појас – пас имена људи
шума – луг смеће – шут фонема – глас

У српском језику постоје речи које имају различит облик, а исто или слично
значење.

You might also like