You are on page 1of 3

Редни број часа: 7.

Наставна област: Језик


Наставна јединица: Именице
Тип часа: обнављање
Циљ часа: обнављање стечених знања о именицама
Операционализовани исходи учења:
Ученик ће бити у стању да:
– разликује врсте (и подврсте) речи у типичним случајевима;
* препознаје именице;
* именује именицу;
* одређује именице у тексту;
– одређује основне граматичке категорије именица.
Облици рада: фронтални, индивидуални
Наставне методе: метода рада на тексту, дијалошка метода, метода писаних радова
Наставна средства: наставни листић
Међупредметна повезаност:
Природа и друштво
 Ученик идентификује облике рељефа и површинских вода у свом крају.
 Ученик повезује различита занимања и делатности са потребама људи у крају у
коме живи.
Ликовна култура
 Ученик тумачи једноставне визуелне информације које опажа у свакодневном
животу.

Активности учитеља: објашњава, изражајно чита, поставља питања, даје повратну


информацију, ствара позитивну климу на часу, подстиче ученике, вреднује рад ученика
Активности ученика: анализира, синтетише, одговара на питања, решава задатке, чита,
слуша, закључује, пише
ТОК ЧАСА
I Емоционално-интелектуална припрема
‒ Учитељ дели ученицима наставни листић. Ученици имају задатак да прецртају уљеза.
 Којој врсти речи припадају све ове речи? Које речи сте подвукли? Зашто?
II Најава наставне јединице
 Данас ћемо обновити све што смо научили о именицама.
‒ Учитељ најављује наставну јединицу и записује наслов на табли, а ученици у своје
свеске – Именице.
III Обнављање научених садржаја
‒ Учитељ упућује ученике на Граматику, страна 12.
 Шта су именице? Набројте именице које именују бића, предмете, појаве. Које све
врсте именице смо учили? Ког рода могу бити именице? Наведите примере за
сваки род. Ког броја могу бити именице? Наведите пример за једнину и множину.
‒ Ученици фронтално раде преостале задатке са наставног листића и на тај начин
обнављају стечена знања о именицама.
IV Самостални рад ученика
‒ Учитељ упућује ученике на Граматику, стране 14 и 15.
‒ Док ученици раде задатке, учитељ их обилази, контролише рад и пружа помоћ, ако за то
има потребе.
V Анализа самосталног рада
‒ Повратна информација – учитељ са ученицима провера тачност задатака и анализира их.
Кроз анализу задатака ученици обнављају научене наставне садржаје о именицама.
VI Језичка игра
‒ Од слова која чине реч ПРЕПЕЛИЦА саставити и написати што више именица. Слова се
не могу понављати. На пример: лица, Пера, перла, реп, Лепа, Пеца, ципела, папир...
VII Домаћи задатак
‒ Саставити и написати пет реченица тако да у свакој буде најмање пет именица.

Изглед табле:

Именице

храст кров гром Нови Сад


кокошка прозор киша Дрина
кашика столица сунцокрет Копаоник
гуштер магла снег покривач
љубичица саксија ветар Тиса
бића предмети појаве властите именице

заједничке именице

Прилог:
1. Прецртај уљеза.

храст кров гром Нови Сад


храст кров гром Нови Сад
кокошка прозор киша Дрина
кокошка прозор киша Дрина
кашика столица сунцокрет Копаоник
кашика столица сунцокрет Копаоник
гуштер магла
магла снег покривач
гуштер снег покривач
љубичица саксија
саксија ветар Тиса
љубичица ветар Тиса

2. Подвуци именице.

Ружа зелено укусно оловка певати трчати магла

3. Заокружи властите именице.

Невен невен јела Јела дуња вишња Вишња Дуња

4. Одреди род и број датих именица.

Именица Род именице Број именице


писма
столица
пиле
виљушке
крокодил
чарапа

You might also like